Кръгла маса по въпросите на кърменето

  • 4 048
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 243
да се обърне внимание на педиатрите да си осъвременят схващанията. 90% от бебетата се отбиват преждевременно заради некомпетентни съвети на детския лекар.

# 16
  • Мнения: 350
Бравооо!

И ето някои конкретни теми:
1. Да се въведе задължително предоставяне на бременните жени информация за кърменето - брошурата на УНИЦЕФ, списък с препоръчана литература и уеб сайтове. Това може да стане чрез брошури, раздавани от гинеколозите, женските консултации, училища за родители.

2. Родилката предварително да се пита следните въпроси, които могат да се включат в онази прословута декларация, което се подписва:
2.1. Кога иска да й се даде бебето?
2.2. Кога иска да закърми бебето?
2.3. Дали майката иска да се дава вода /подсладена вода/?
2.4. Дали майката иска да се дохранва?
2.5. ДАли майкат иска да кърми на поискване  или под строг график?
Ако има медицински показания (например за дохранване или .....), то те да бъдат съобщени на майката и тя да предцени дали ще си преразгледа мнението по горецитираните въпроси.

3. ДА се предоставя информация за различните школи за захранване - старата бг система от 60-те години на миналия век и световните практики - педагогическото захранване , погрешно наричано късно захранване (самото название кара някои непълно информирани майки да мислят, че това е погрешно и те са закъснели със захранването).

4. ДА се разпространи и въведе ЕВропейския и световния опит  чрез медийте.  НАли все се сравняваме с Европата, ами наистина да го направим и в тази сфера

Да се въведе задължение лекарите да осъвременяват знанията си по педиатрия, както е в ЕС и САЩ (четене на списания, семинари, конференции).

НИкога да не се забравя, че кърменето е главен фактор за по-доброто здравословно съъстояние на децата, т.е. на цялата нация. С други думи - това означава и по-малко финансови разходи в бъдеще за здравеопазване, (което най-много интересува НЗОК,нали?)

N.B.:НАдявам се, че не звуча поучително, само споделям опит.
 Аз съм правила много презентации пред всякакви високопоставени  и си направих следните изводи:
1. Да направя копия на изказването ми (фонт 14, за да се чете по-лесно) и да го дам на всички, за да нямат извинение, че времето било пресрочено и "да се говорило накратко".
2. АКо времето е наистина много кратко (а то може  в последната секунда да ти кажат, че изказването от 12мин. да се направи за 5мин.) - тогава чета директно.
Успех!!!

# 17
  • Мнения: 790
Браво и от мен. Много от нещата вече са казани, но все пак някои идеи.
Към болниците -Едновременно с обясненията на мед. персонал,  в стаите на родилките да бъдат закачени основните правила за успешно кърмене, както и схеми(или снимки) за правилно поставяне на бебето на гърдата. Така ще се възприемат важните неща почти неусетно, а не е голям разход.
Редом с рекламните продукти на различни фирми да се раздават и брошури , които да насърчават кърменето, да посочват евентуалните проблеми, както и методите за разрешаването им. Да се постави акцент на това, че проблемите са преодолими, че кърменето не е независещ от майката процес, че кърмата не просто "спира", а може да бъде увеличена и т.н.
Да се привлече вниманието на педиатри - щом успяват да са в крак с новостите за последните антибиотици или за последните козметични препарати значи има някакъв начин да им се повлияе (дано не е само финансовия) - семинар или медицинско списание.А най-добре  указания на здравното министерство, но това предполагам е трудно за осъществяване. Не е никак лесно да се насърчи кърменето пряко авторитета на педиатъра който казва "трябва добавка".
Успех и дано съм била полезна.

# 18
  • Мнения: 7 106
Момичетата са казали почти всичко, аз искам само да добавя да се обърне внимание и на глупостта, че след шестият месец кърмата става нехранителна и няма смисъл да се продължава да се кърми, за " прозрачната и синкава " кърма и за безумните твърдения, че дългото кърмене "уврежда" психиката на детето, особено на момченцата....... Imp

# 19
  • Мнения: 4 242
Цитат на: Shali
Момичетата са казали почти всичко, аз искам само да добавя да се обърне внимание и на глупостта, че след шестият месец кърмата става нехранителна и няма смисъл да се продължава да се кърми, за " прозрачната и синкава " кърма и за безумните твърдения, че дългото кърмене "уврежда" психиката на детето, особено на момченцата....... Imp

Точно!
 newsm26 И също че "след 6 месец кърменето е  вреден #Shocked  навик", "порочно, извратено", "безмислено", "вредно и за майката"- цитирам все думи на педиатри и акушерки. Imp

# 20
  • Мнения: 385
Хубаво е, че ще има такава среща. Пожелавам ти да успееш да се възползваш максимално от възможността.

Всички съвети на момичетата са чудесни.

Аз мисля, че в важно какво точно целиш с изказването си. Хубаво е да говориш за форума и за ЛЛЛ, но каква ще бъде целта. Предлагам ти да се възползваш, че там ще бъдат шефовите на болници и директно да насочиш вниманието си към тях. Не да ги поучаваш, това няма да има хареса. А да им представи нещата така: ето това не се прави в болниците, ние (ЛЛЛ, форума, организации) сме тук да помогнем. Готови сме да примерно:да изготвим материали, да подготвим курс за кърменето за медицинския персонал (това ми се струва много важно, защото повечето оплаквания са за неправилните съвети на акушерки и лекари и т.н. И въпрос коя болница ще иска първа да опита с предлаганите новости? Дано съм била полезна.

Аз съм много критична към болниците, та ако успееш да влезеш под кожата на някой шеф ще е голяма победа.

# 21
  • Мнения: 3 550
Много ми хареса постинга на sunny7! Освен това искам да добавя, че е важно още през бременността задължително майката да бъде изпратена на консултация с мамолог, който навреме да диагностицира и вземе мерки при евентуални физиологически проблеми - плоски и вдлъбнати зърна, тесни млечни канали, възпаления и др.

# 22
  • Сливен
  • Мнения: 382
Няма да повтарям написаното от момичетата. Идва ми само още нещо наум.
Не само педиатрите да бъдат информирани за късното захранване, не само да се дадат предписания на болниците, но и да се упражнява някакъв контрол. Защото мисля, че и сега много от педиатрите знаят за късната схема на захранване, но им е къде къде по-лесно да си карат по строму и гледат на нея като на научна фантастика.
И друго, което ми хрумва да се задължат производителите на детски храни да пишат, че храната е за деца над 6 месеца, а не както на повечето пюрета и каши пише "за деца над 3 месеца".

# 23
  • Мнения: 274
Знаете ли, че от болницата, в която родих ми поискаха още преди да се роди бебето, както предварително да нося памперси , така и да донеса една кутия адаптирано  мляко.Аз родих във`Весела`, това правило важеше за всички.

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Оф топик:
Цитат на: sonia
Знаете ли, че от болницата, в която родих ми поискаха още преди да се роди бебето, както предварително да нося памперси , така и да донеса една кутия адаптирано  мляко.Аз родих във`Весела`, това правило важеше за всички.

И аз раждах във Весела, нямаше такова нещо - преди 20 месеца това. Минаха веднъж със спринцовка мляко да питат искам ли дохранване, казах "не" и това беше - повече не са минавали. Но и не помагаха с кърменето, де.

# 25
  • Мнения: 3 379
Аз по мойта болна тема ще кажа, но все пак един от големите проблеми за краткото кърмене е ранното връщане на работа и липсата на условия за изцеждане на работното място (чиста заключена стая, различна от тоалетна, хладилник, разбиране от колегите... и т.н.).

Извинявам се, ако повтарям някой, но нямам време да прочета всички мнения.

# 26
  • САЩ
  • Мнения: 323
Важно е обучението на бременните, преди да се роди бебето майката има много повече време да се информира.
Да се наблегне на това, че медицинския персонал има и много други задължения и е необходимо да работят консултанти по кърменето в родилните домове. А консултанти по кърменето ще има само ако в здравната система се осигури място за тях. Идеи за обучението на консултанти и колко е важно за кърменето не толкова медицинското образование, колкото кърмаческия опит. И още нещо - ефективен като консултант по кърменето е само човек, който може да накара майката да повярва в собствените си възможности, а не някой, който я навиква или се държи снизходително и пр. Да се обърне внимание на какво голямо влияние има поведението на медицинския персонал върху успеха на кърменето. Дори само една реплика от сорта на "Как ще кърмите с тези малки гърди/плоски зърна и т.н." е в състояние да унищожи самочувствието на майката и да я откаже от усилия да установи кърменето.

# 27
  • Мнения: 4 244
Воо, не знам дали е мястото в изложението ти на тая среща, но според мен е крайно време да се наблегне в обучението на акушерки, сестри, гинеколожи и педиатри, че кърменето е твърде различно нещо от това, за което са учили досега.
Ако тръгне промяната от там, то тя ще настъпи и при вече завършилите.
Да се наблегне и на информационните материали - да се разпространяват безплатно по гинекологични кабинети, по детски консултации.
За какво се плащат тия здравни осигуровки  ако няма пари за тия бюлетини???

# 28
  • Мнения: 3 161
Boo, голяма четка ни правиш, че ни питаш! Не че и сама не знаеш какво да кажеш, но друго си е! Wink

Има много страхотни идеи дотук, а времето ти за представянето им ще бъде ограничено. Освен това трябва да се адресират конкретнитеучастници: шефове на АГ болници. И да се предложат конкретни, лесно постижими мерки. Педиатри, медии - адски са важни, но според мен на друг етап, при друга среща.

За форума: бих наблегнала на това, че много майки у нас вече имат информация за практиките в чужбина, от лични наблюдения, контакти, интернет, и че има огромна нужда болниците да откликнат на тази нужда и да я посрещнат. Да се каже, че голям бройки майки са недоволни от получените насоки в болницата и (често липсващата) подкрепа за кърменето; че когато такава подкрепа има, то тя е резултат от личното отношение на дадена акушерка, а не на определена болнична политика. Също че много майки получават нужната им информация от интернет, а биха искали да я получат от акушерките, от болниците, от медицинския персонал.

За ЛЛЛ: че това е страхотен шанс за нас (майките в България), и че те не конкурират болниците, а предлагат помощ (и то доброволна), и че много АГ болници на запад с готовност препращат майките към тях за адекватни съвети. Та и форума, и ЛЛЛ са партньори, а не конкуренти на болниците и трябва да работят съвместно. Както и други казаха, ние бихме могли да помогнем и с материали за кърменето, и по други начини, стига болниците да проявят готовност за това.

За конкретните мерки: да се разпространят 10те стъпки на УНИЦЕФ и СЗО до всички болници, акушер-гинеколози и пр., свързани с бременност и раждане. Да има копие от тях във всяка стая на родилното отделение (заедно с други материали, предложени по-горе) и да се раздават в женските консултации. Да се спазват, доколкото е възможно. Да се опреснят знанията на медицинския персонал за кърменето чрез семинари, курсове и пр. Да се наблегне на активната подкрепа за кърменето в родилните отделения (а не случайно дадени съвети, ако майката попита). Поощряването на кърменето да стане част от политиката на болницата, да стане стандарт, а не инцидентно явление.

Подкрепям също педложенията да подготвиш и раздадеш handouts. Пожелавам ти успех утре, и дано като знаеш, че имаш много други майки зад гърба си и пълната им подкрепа,
това ти даде повече увереност утре докато говориш и да си много убедителна! Simple Smile

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Момичета, благодаря ви за полезните идеи. Иначе в суматохата може човек без да иска да пропусне нещо важно Simple Smile
Handouts няма да раздавам, т.к. ХЕИ издава съвместно с нас брошура в тираж 2,000 (за начало), в която се говори за ползите от кърменето, за някои митове за кърменето, както и бърза справка дали бебето суче правилно. Тези брошури ще са за болниците и лекарите. В този малък тираж обаче, не знам за къде по напред. Хубавото е, че евентуално Пловдивската община ще се наеме да спонсорира издаването на още 5,000 брошури - не знам още дали същите, или на следваща тематика - не е толкова важно, важното е, че има движение  Laughing
Аз съм ужасно стресната и притеснена как ще мине срещата, да си призная. А също - не съм 100% сигурна, но може би от Дарик ще правят интервю с мен  Embarassed - слушайте за всеки случай  Wink

Общи условия

Активация на акаунт