Соеви кълнове

  • 3 288
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 105
Здравейте! Искам да попитам дали мога (и от каква възраст) да дам соеви кълнове на бебока си. Той е на 6 месеца, и от 1/2 месец се захранваме със зеленчукови пюрета. Знам, че соевите кълнове са много полезни, но малко ме е страх да му дам и на него.

# 1
  • Мнения: 1 924
Ще се радвам някой да се включи с отговор,понеже и аз се вълнувам от същия въпрос Grinning
Както и за соевото "сирене" тофу.

# 2
  • Мнения: 268
Здравейте! Искам да попитам дали мога (и от каква възраст) да дам соеви кълнове на бебока си. Той е на 6 месеца, и от 1/2 месец се захранваме със зеленчукови пюрета. Знам, че соевите кълнове са много полезни, но малко ме е страх да му дам и на него.
Няма място за претиснение имайки предвит,че на тази възраст се дават вече и сурови плодове.
 започни с малко косичество-1ч.л.най-много до 1с.л.,соята е "ЖИВА" храна и е по-подходяща за приемане преди основното,В салати примерно.и дано на бебчо да му се понрави вкуса  chefУСПЕХ!!!

# 3
  • Мнения: 4 915
Соята е силен алерген! Алергия може да се предизвика лесно от соево мляко, какво остава от сурови кълнове.

Тофуто също е опасно.
Повечето соеви продукти са генно-модифицирани.

Изчакай поне до годинката, а те съветвам и доста след това.

# 4
  • Мнения: 268
 защо има НУТРИЛОН-СОЯ за бебета с алергия,а ако бебето не проявява алергия нито към белтъка на кравето мляко нито към соевия белтък?алергизиращи са още доматите,от плодовете с изключение на ябълки и нруши,от месата телешкото,рибатаяйца,ядките,кравето масло.....-или е по-добре да се посъветваме с педиатър.Не смятам че ще му стане лошо от 1 кълнче,като за начало.

# 5
  • Мнения: 4 915
Защото децата трябва да пият мляко. Като имат алергия към белтъка на кравето млякото, какво да пият?

Дали детето ще прояви алергия е въпрос на гени, на късмет и касае разумното въвеждане на храни.

Няма защо да се бърза и да се рискува. Соята не е незаменима и задължителна.

Всички, които си изброила като алергизиращи, си имат препоръчителни срокове за въвеждане в детското меню. Соята е сред най-алергизиращите храни. Пусни един Гугл за справка.

Ти можеш да мислиш, че нищо няма да му стане на детето, но твоята мисъл няма да помогне, ако му стане.  Wink

П.П. Ето едно търсене в мрежата от мен: common+food+allergens+soy+kids

Последна редакция: сб, 13 окт 2007, 16:26 от Free Soul

# 6
  • Мнения: 268
 Моите извинения,смятах че въпроса е за здрави деца,а не алергични към белтъка на соята!

# 7
  • Мнения: 4 915
Алергията в деца се провокира също с ранно и ненужно въвеждане на дадена храна, преди организмът да е готов да се справи с евентуалните алергизиращи агенти.

Всички деца са здрави до момента, в който се провокира и изяви дадена алергия. Ако се бърза, рискът се увеличава многократно.

Няма как да се разбере дали има алергия, ако не се пробва. Защо да се пробва излишно, само заради любопитството? Ако дадеш на бебе ягода, ще прояви алергична реакция. Ако ягодата я дадеш на 3-годишно дете, реакция е почти нулева като вариант. Правиш ли разлика?

# 8
  • Мнения: 268
 неправя разлика,защото наречените от теб поетапни плодове се предлагат на пазара под общ знаменател-няма да цитирам фирми-след 4месец плодовите пюрета от всякакви плодове....и интересно маиките сигурно си изследват децата преди даго дадът за да не стане късно?както и това което казваш,децата трябва да пият мляко,а как би се дало такова соево,ако представиси детето е алергично и към соя?

# 9
  • Мнения: 4 915
Не разбирам за какво всъщност спориш?

Че соята е алерген?
Че е неоправдан рискът да се рискува алергия?

Когато захранвам детето си, не се ръководя от търговската стратегия на производителите на храни, а чета детски педиатрични и здравни сайтове.

Не се изследват децата предварително, а се избягват алергии превантивно.

Ако детето е алергично и към соя, и към БКМ, предполагам ще приема донорска кърма или мляко от друг растителен протеин. Определено това ще реши доктор, но не ти е нужно да стигаш до лекар, просто защото решаваш "на юруш" да въведеш силно алергизиращ протеин, пък да "става къквото ще".

Смятам дискусията за приключена от моя страна, доводите съм си ги изложила, тезата си няма да повтарям за трети път.

# 10
  • Мнения: 629
Free soul е много-много права. Соята е доказано проблемна храна. Като добавим, че заедно с царевицата е и най-често генномодифицираната ...
Соевото мляко се прави за деца с АБКМ, но за съжаление съвсем НЕ РЯДКО те реагират и на соевото. И тогава остава варианта някоя добра мама с малко бебе да се цеди и дава или млечните банки. Иначе животът и на бебето и на майката се превръщат в ад.
А що се касае за захранването...ами бебетата рядко имат повече от няколко резеца в устата си до 1 годинка. Дали тогава са готови за общата храна на родителите?! Млякото си е основната им храна, а различните зеленчуци и плодове се въвеждат полека за да се запознава с тях.
Но понеже въпросът е конкретно за соевите кълнове - силен алерген, богати на белтъци (ЧУЖДИ по структура за бебето) и май и с прилично съдържание на целулоза, която допълнително ще натовари стомашно-чревния тракт.
Ако на детенце му се даде много малко парченце най-вероятно няма да реагира. Но тогава какъв е смисъла?! Колкото с него-толкова и без него. Ако реагира обаче може да стане много неприятно.  Sad
Аз не бих рискувала излишно. ВСИЧКИ кълнове са както прекрасна биогенна храна (пораждат живот) така и АГРЕСИВНИ. Не бих дала до 2 години. Нека първо бебчето поотрасне и укрепне. После ще има време да се наслаждава на разнообразните хранителни благинки. Разбира се всеки сам си преценява.
Успех със захранването като цяло!  Grinning

# 11
  • Мнения: 629
А що се отнася до различните пюрета на почти всички производители, които съдържат какви ли не алергени...ами без да обиждам никого, но...предполага се, че всеки може да си ползва мозъка!!! Да прочете, да се информира...и сам да прецени на какви рискове ще изложи детето си! Да се доверяваш сляпо на някой дето е произвел нещо за ПЕЧАЛБА....не ми се вижда разумно. Пък се позамислете в резултат на това безразборно и ТВЪРДЕ разнообразно хранене на бебета и малките деца в комбинация с всичките токсини в обкръжаващата ни среда какъв % от децата вече проявяват алергии!!!!
Аз лично никога не купувам пюре само защото пише, че ставало от еди си кой месец!!!  Laughing

# 12
  • София
  • Мнения: 1 724
Всичко това отнася ли се из храната на КЪРМАЧКАТА?

# 13
  • Мнения: 105
До колкото знам соевите кълнове са полезни за кърмачката.
Явно за бебето е рано ............

# 14
  • Мнения: 629
Кърмачката слава Богу може да си позволи повечко неща, но без да прекалява. Може да хапва почти всичко (желателно е да се избягват ягоди и мед), но е хубаво количествата да са малки и през няколко дни за да не се получава натрупване в организма на майката (и съответно и в кърмата) на потенциално негативни за бебето компоненти. Кълновете в частност (всякакви) биха се отразили доста благотворно на кърмата и биха я обогатили с много витамини, микроелементи и др., но може би е най-добре да се консумират не като самостоятелна храна, а като притурка към салати, мюсли и супи.

# 15
  • Мнения: 1 924
 Crazy
А ако майката е "прекалявала" със соеви продукти,без това да се отрази на кърмачето,може ли да се направи извод,че то няма да бъде алергично към тях?
 Crazy

# 16
  • Мнения: 4 915
Не може да се направи такъв извод.

В кърмата преминава онова, което е преминало в кръвта на майката. Лекарства, алкохол, малко кофеин, чужд белтък - млечен. С приемането на много мляко от майката детето може да получи алергична реакция.

За соята мисля, че трябва наистина огромни количества да се изяждат, за да се алергизира детето чрез кърмата.  Thinking
 
По друг начин казано - ако кърмачката нагъва цитруси, ягоди, домати, пшенични изделия и други алергизиращи за детето, и то няма алергична проява, това не означава, че няма да прояви алергия, ако му се предложат директно в неподходяща възраст. Просто алергизиращите съставки на гореизброените не преминават в кърмата.


И друго - кърмата е пълноценна сама по себе си. Съдържа всичко необходимо. Приемайки или не соеви кълнове, не я лишавате и не я обогатявате с нищо. Те са полезни за майката, а кърмата си е богата и безценна така или иначе.

# 17
  • Мнения: 2 818
А други кълнове?
Слънчогледови например?

# 18
  • Мнения: 1 947
   Аз пък друго си мисля - кълновете мнооооого добре трябва да се промият от отпадните продукти
и това също ми се вижда рисково. Напоследък се замислям за соевия гранулат (заместител на месото),
но не се решавам да и дам на моята...  Thinking

# 19
  • Мнения: 700
 Леле,колко ягодки си хапвах (до кило на ден може и да съм стигала),докато бях бременна и кърмих,че и мед,соеви кълнове и май всичко което се изброи.Нямаше проблем,слава Богу.После дадох в супа тофу на 10 месеца(не-генномодифицирано),пак нямаше проблем.НО,вкъщи НИКОЙ няма алергия към НИЩО.Това мисля,че е водещо при захранването,защото чувствителността към определени съставки се унаследява.Но като цяло спазвам основните препоръки за бебко,не съм давала яйце,ягоди,мед,цитруси(без лимон) и живи соеви кълнове не бих дала,интуицията ми засега казва 'не'

# 20
  • София
  • Мнения: 1 724
Не може да се направи такъв извод.

В кърмата преминава онова, което е преминало в кръвта на майката. Лекарства, алкохол, малко кофеин, чужд белтък - млечен. С приемането на много мляко от майката детето може да получи алергична реакция.

За соята мисля, че трябва наистина огромни количества да се изяждат, за да се алергизира детето чрез кърмата.  Thinking
 
По друг начин казано - ако кърмачката нагъва цитруси, ягоди, домати, пшенични изделия и други алергизиращи за детето, и то няма алергична проява, това не означава, че няма да прояви алергия, ако му се предложат директно в неподходяща възраст. Просто алергизиращите съставки на гореизброените не преминават в кърмата.


И друго - кърмата е пълноценна сама по себе си. Съдържа всичко необходимо. Приемайки или не соеви кълнове, не я лишавате и не я обогатявате с нищо. Те са полезни за майката, а кърмата си е богата и безценна така или иначе.


Какво значи много мляко  да приема?
И още за пшеничните - какъв хляб да яде тогава?За първи път чувам за алергия към пшеница, може ли линк?

# 21
  • Мнения: 1 947
   Предполагам, че "много мляко" означава майката да пие много мляко - както някои кърмени бебета имат колики
от това в началото.
   А алергия към пшеница и аз не знам, но ако става дума за цьолиакия - тя е към глутен, който е белтък в пшеницата
и др. житни. Обаче, изключително кърмено бебе, захранено след навършени 6 месеца, няма никакъв проблем да
приема глутен. А за житни кълнове - не знам - мен ме притесняват отпадните продукти...

# 22
  • Мнения: 4 915
Ами да консумира мляко и млечни ежедневно в големи количества. Големи > обичайни. Примерно 1 литър айрян/плясно мляко, плюс сирене, кашкавал...

За пшеницата:


Wheat allergy
Common Food Allergens
Хранителни алергии
Алергии към хранителни продукти
Алергията
Информация за хранителните алергени

Хранителните алергии

Смятам, че е предостатъчно.

 Цьолиакията е различна от алергията към пшеницата. Детето може да няма цьолиакия и да приема безпроблемно овес и ечемик примерно, но пшеницата да го алергизира.
Аз съм изтеглила глутеновите за 10-тия навършен месец.

П.П. Ти за кого питаш - за кърмачката или за детето? Няма проблем майката да консумира пшеница. За бебето е препоръчително при въвеждане на глутеновите храни да се започне с овес, като най-безопасен и накрая се въведе пшеницата от тази група. Бебето спокойно може и без хляб да мине поне първите 10-11 месеца от живота си.  Wink

Голямата щерка попара не е яла, малката също няма да яде.Вместо това - зърнени каши. Първо - безглутенови: просена, оризова, елдена. После - след навършен 10-ти месец - овесена, ръжена, ечемичена. Накрая - пшеница.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 252
На детето си соеви продукти все още не съм му дала, но аз реших да хапна салата със соеви кълнове, когато той бе на 6 месеца и бе изцяло на кърма. Докарах му алергичен обрив, според педиатъра е бил именно от соята и ме помоли докато кърмя да я избягвам.

# 24
  • Мнения: 105
Защо пък да е проблем когато майката консумира много мляко?! Когато малкия беше на 1-2 месеца започна да ми спира кърмата. Тогава минах на "млечна" диета - мляко и млечни продукти колкото се може повече. И не само аз съм така - всеки казва, че за кърмачката е задължително да приема повече (от обикновенно) млечни продукти.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 724
Ами да консумира мляко и млечни ежедневно в големи количества. Големи > обичайни. Примерно 1 литър айрян/плясно мляко, плюс сирене, кашкавал...

За пшеницата:



Благодаря за линковете, за кърмачката питам, бебето ми е още малко за захранване. Ако и хляб не ям не знам какво остана...Засега просто кожата е сухичка, но за всеки случай гледам да внимавам, доколкото имам инфо...
Wheat allergy
Common Food Allergens
Хранителни алергии
Алергии към хранителни продукти
Алергията
Информация за хранителните алергени

Хранителните алергии

Смятам, че е предостатъчно.

 Цьолиакията е различна от алергията към пшеницата. Детето може да няма цьолиакия и да приема безпроблемно овес и ечемик примерно, но пшеницата да го алергизира.
Аз съм изтеглила глутеновите за 10-тия навършен месец.

П.П. Ти за кого питаш - за кърмачката или за детето? Няма проблем майката да консумира пшеница. За бебето е препоръчително при въвеждане на глутеновите храни да се започне с овес, като най-безопасен и накрая се въведе пшеницата от тази група. Бебето спокойно може и без хляб да мине поне първите 10-11 месеца от живота си.  Wink

Голямата щерка попара не е яла, малката също няма да яде.Вместо това - зърнени каши. Първо - безглутенови: просена, оризова, елдена. После - след навършен 10-ти месец - овесена, ръжена, ечемичена. Накрая - пшеница.


# 26
  • Мнения: 1 947
... "млечна" диета - мляко и млечни продукти колкото се може повече. И не само аз съм така - всеки казва, че за кърмачката е задължително да приема повече (от обикновенно) млечни продукти.
   Тези неща нямат връзка. Никоя друга майка-бозайник не пие мляко! Mr. Green Ние не сме по-различни.

# 27
  • Мнения: 105
   Тези неща нямат връзка. Никоя друга майка-бозайник не пие мляко! Mr. Green Ние не сме по-различни.
Така е, но масово се препоръчва пиенето на мляко. Аз не съм лекар и не знам защо. За това следвам съветите на лекарите, на които съм се доверила. Разбира се не сляпо.

# 28
  • Мнения: 629
Ние ползвахме малко помощта на млечната банка в София - да се дохранваме понеже по едното време доста бях сдала багажа. И там жените (които са страхотни и много загрижени) естествено споделиха всички варианти за увеличаване на лактацията, и едно от основните неща, които ми казаха е: "Моето момиче, мляко мляко не прави". Трябвало да хапвам белтъци, течности и плодове и разбира се почивка и често кърмене. Психологическият ефект обаче е много важен и е възможно, ако жената е убедена, че с консумацията на мляко ще увеличи количеството на кърмата - то наистина това да се случи.
А аз лично от прекаляване с грухана пшеница и пшеничен зародиш (по 2 купички дневно) за 4-5 дена такъв обрив докарах на малката, че трябваше три седмици да минат докато се изчисти. И после още два месеца само да хапнех някакви глутенови зърна (имам предвид като мюсли, не в хляб) веднага цъфваха по няколко пъпчици.  Embarassed
Затова не само, че не бих прекалила вече с каквито й да е продукти (още по-малко с толкова агресивни и активни храни като ядки и кълнове), но не бих дала и нищо прибързано на малката. Има време да се радва на храната. Нека първо имунната й система се развие и да се обзаведе с приличен комплект зъби.  Laughing

# 29
  • Мнения: 4 915
Има митове и легенди за кърменето, които се твърдят, но това не ги прави истина. Един от тях е, че за кърма се пие прясно/кисело мляко.

Млечният белтък преминава в кърмата. Ако е в по-висока концентрация е възможно да предизвика алергия.

За лактацията има някои други простички правила:
- често сукане на бебето;
- пиене на течности (вода най-добре, НЕ боза, НЕ мляко, НЕ бира)
- почивка на майката;
- спокойствие - емоционално и психологическо.

За соевият протеин - може би е възможно през кърмата да достигне до бебето. Така, както е възможно фъстъченото масло да алергизира чрез кърмата.

Лично аз си докарах страхотно повръщане и обезводняване след консумация на лещени кълнове веднъж. Трябваше на системи да ме сложат.  Беше ми за пръв и последен път. А лещата ми е любима храна. Явно не всеки понася кълнове...  Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 16 окт 2007, 21:00 от Free Soul

# 30
  • Мнения: 532
Пиенето на много мляко и млечни НЕ ПРАВИ кърмата - просто сте си увеличили течностите, което важно при кърмещата жена - да поема достатъчно течности, докато кърми.

За една здрава жена (без алергии или непоносимости от двете страни, които предразполагат бебето, и с добро храносмилане)балансираното здравословно хранене + достатъчно течности ще осигури нормално развитие на кърменото й бебе без проблеми.

Всичко "свръх" като консумация обаче може да дойде и свръх за бебето и да станат проблеми - затова принципът на умереността е важен.

Относно соята - да, алерген е. Ако бебето е предразположено към алергии, майката не бива да консумира (или в много малки количества), а при детето да се въведе поне след 2-3 годинки, ако изобщо.

Ако бебето не е предразположено, майката може да консумира умерено, а за бебето за захранване - поне след 1 годинка.

Соята още съдържа фитоестрогени, които могат да доведат до други проблеми при честа и голяма консумация.

Иначе е наистина много полезна, изключително богата на лесноусвоими белтъци.

Много неща се предлагат на пазара - уви, човек вече трябва да е добре запознат с храните, за да се храни правилно.

Ще ми се всички педиатри да изучават и непрекъснато осъвременяват знанията си храните и детското хранене, както и за всяко дете да се изготвя внимателно индивидуален план за захранване, като се започне от фамилна анамнеза, особености на бебето и т.н. - МЕЧТИ! 


ПС: Фрий Соул, както винаги е огромно удоволствие да те чета  Hug

# 31
  • Мнения: 4 915
Снежи, удоволствието е взаимно.   Hug

# 32
  • Мнения: 268






.







Ще ми се всички педиатри да изучават и непрекъснато осъвременяват знанията си храните и детското хранене, както и за всяко дете да се изготвя внимателно индивидуален план за захранване, като се започне от фамилна анамнеза, особености на бебето и т.н. - МЕЧТИ! 
 Пълен абсурт-човек не е машина(робот)към която да се прикачи упътване и начини на експлоатация-човекът е една вселена.Каквозначи осьвременяват?След време това което сега сеотхвърля в бъдеще ще е бум.Интереса клати феса. Money


# 33
  • Мнения: 1 128

Ще ми се всички педиатри да изучават и непрекъснато осъвременяват знанията си храните и детското хранене, както и за всяко дете да се изготвя внимателно индивидуален план за захранване, като се започне от фамилна анамнеза, особености на бебето и т.н. - МЕЧТИ! 
 Пълен абсурт-човек не е машина(робот)към която да се прикачи упътване и начини на експлоатация-човекът е една вселена.Каквозначи осьвременяват?След време това което сега сеотхвърля в бъдеще ще е бум.Интереса клати феса. Money

Момиче, вземи прочети малко пък после раздавай мнения.Всичко в живота си има еволюция, и самия живот.Иначе още щяхме да висим по клоните.

# 34
  • във фурната
  • Мнения: 596
Не давай никаква соя поне до две години Naughty.Аз дадох преди годинката на баткото и сега е със соева алергия. Sad

# 35
  • Мнения: 532
Пускам едно уточнение!  Grinning

@@@
Ще ми се всички педиатри да изучават и непрекъснато осъвременяват знанията си храните и детското хранене, както и за всяко дете да се изготвя внимателно индивидуален план за захранване, като се започне от фамилна анамнеза, особености на бебето и т.н. - МЕЧТИ! 
@@@

Е мое мнение.


@@@
Пълен абсурт-човек не е машина(робот)към която да се прикачи упътване и начини на експлоатация-човекът е една вселена.Каквозначи осьвременяват?След време това което сега сеотхвърля в бъдеще ще е бум.Интереса клати феса.
@@@@

Е мнение на Чи-пи.


Това, което аз съм имала предвид е, че е добре педиатрите да знаят поне 1/2 от това, което знаем ние тук за храните и детското хранене. например, за правилното организиране на лактацията/кърменето, така че майката безпроблемно да може да кърми поне до 6 месеца или поне насочването й към специалисти, за незахранването до 6 месеца, ако детето се развива добре на кърма, за познания за първите храни, алергени/неалергени, сваляне на добра фамилна анамнеза, поддържане на информация за хранителните особености на бебето, познаването на бебешките продукти на пазара и т.н. Точно защото, както правилно е посочила Чи-пи, човек е една вселена и според мен трябва да се подхожда индивидуално, а не унифицирано - от 40 ден сок, от 3 месец, плодово пюре, от 4 зеленчуково, от 5 месно, от 6 попара със сирене и масло и т.н. с кърменето приключихме, ако въобще сме започвали.

Чи-пи също правилно е посочила, че уви у нас медицината е по-скоро с търговски уклон. Тук не бива да забравяме, че има лекари и ЛЕКАРИ.

Има и такива, които все още поставят неправилно ваксини, има и такива, които поставят ваксини заради складова наличност, въпреки че е променен дори БГ имунизационен календар с неживи такива. Е, най-гадната остана, ама къде да намерят толкова пари за новите, ацелуларните.

Навлязохме в една твърде широка и болезнена тема и от философстване няма нужда  Confused, не помага.

Във форум Кърмене и захранване много се държи на взаимопомощта и обикновеното заядничество много не се среща. Празни приказки не се говорят - дава се информация и линкове, превеждат се статии, говори се по същество.

Майката беше питала за соеви кълнове да даде на бебе, което не е предразположено към алергии. Дадохме мнения, къде по-професионални, къде не, дадохме и линкове, дадохме и личен опит и грешки, насочихме я да бъде предпазлива. НАДЯВАМ СЕ, ЧЕ СМЕ Й ПОМОГНАЛИ И ОРИЕНТИРАЛИ да вземе решение.


ПС: Може би аз малко емоционално навлязох в темата за педиатрите ... тъй като детето ми отново е с алергична криза, състояние провокирано навремето като беше бебе от грешни и неправилни съвети и действия на педиатри, подходили към детето ми неинформирано и унифицирано. За съжаление/радост съм навлязла дотолкова в тематиките, че парирам и други погрешни действия към детето ми.


# 36
  • Мнения: 268
Момиче, вземи прочети малко пък после раздавай мнения.Всичко в живота си има еволюция, и самия живот.Иначе още щяхме да висим по клоните.
[/quote]
 прощавай,но поради моето подсъзнание(женско) eволюция ми звучи,като полюция...нямам намерение да се заяждам,не споделям дарвиновата идея.А и да оставим мънките да си висят по клоните,да се радваме че все още има такива животни добре,че не са изчезнали като динозаврите. Mr. Green




 Sneji73, ти стопли моето сърце,притежаваш невероятен дар СЛОВО!Страхотна си  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт