сокчета и повръщане

  • 1 663
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 357
Значи става дума за това, че сега, в петък, на първата консултация педиатърката ни каза да започваме да даваме на бебо по 20-30 грама сок от изцедени през марля моркови и ябълки, като да започнем с морковите. Това и направихме - първият път прие сока добре, но вчера и днес го повърна. Най-много ме притесни това, че не беше връщане , както прави като е преял, а много  му се догади докато пиеше моркова и повръщането си беше сериозно с остатъци от предишно мляко. По принцип до сега повръща рядко и сега ме е яд , защото тъкмо не беше дори връщал нищо от една седмица и ме е страх да не сме му раздразнили стомахчето и да не започне и мляко да ми връща. Забравих да кажа, че сме на смесено хранене още от болницата. Страх ме е и от това, че няма да може да понася друга храна, освен мляко и кърма. Та исках да попитам дали имате някакъв опит в това и да ми дадете съвети, ако може, по въпроса. Виждате на лентичката, че сме на един месец и една седмица. Благодаря ви предварително  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 5 393
По въпроса има изписани много теми.
Много е малък за сокове, прекалено даже.
Опита ми е до толкова, че аз до 6ти месец не давах нищо друго,освен кърма, след 6ти захраних,но не със сокове.Сок дадох след навършена 1 годинка. Бих те посъветвала да направиш същото. Българските педиатри в по-голамата си част са напълно не-информирани по отношение на ползата от късно захранване и вредата от ранното.



# 2
  • Мнения: 620
Много е рано! Странното е в вашия случай, че дори педиатърите от старото поколение, проповядващи ранното захранване, препоръчват сокове от навършени два месеца - месец и седмица е рано дори и за тях ooooh!
Моето мнение - не дей да си тормозиш детенцето с измишльотините на лекарката - то явно ти е показало, че стомахчето му не е в състояние да понесе сокчета все още.

# 3
  • Мнения: 814
 И аз мисля, че е още много малък за сокчета. Нашето педи ми каза да захраня след 6 тия месец и то не със сокчета, а с пюре

# 4
  • София
  • Мнения: 4 590
И аз мисля, че е прекалено рано.
Аз захраних на 4 месеца и половина с картофено пюре. Сокове не мисля да давам скоро.

# 5
  • Мнения: 4 111
И аз мисля, че е още много малък за сокчета. Нашето педи ми каза да захраня след 6 тия месец и то не със сокчета, а с пюре

Хубаво ти е казал педиатърът, за жалост не са много тези педиатри.


На въпроса - малко е детето за сокове. Прочети за соковете, сама се увери кое е правилно и кое не.
Ако питаш мен - след годинка и по малко, и прясно изцедени.

# 6
  • Мнения: 357
мдааа, и аз така си мислех, че е рано , но нали гледам да съм изпълнителна... Tiredпък някъде по интернет също видях някаква схема за хранене и там пишеше за този сок- наобед по 20 гр. Thinking естествено, че ще престана ... само да не съм му развалила стомахчето Praynig, че незнам... #Cussing out

# 7
  • Мнения: 27 524
Сок се дава най-рано след 8-ми навършен месец. Докога тези безумни педиатри, бе  #2gunfire
Спри го и не започвай никакво захранване преди 4-ти навършен месец!  Peace

# 8
  • Мнения: 11 017
Виж какво е обяснила една мама по темата:
1.В изцедените плодове витамините се окисляват за минути,така че на сока е абсурдно да се гледа като източник на витамини.

2.Организмът на бебето до 5-6 месечна възраст неможе да преработва пълноценно друга храна освен млякото.Дори и да му се дава сок или пюре,никакви полезни в-ва не преминават в организма.Това се отнася и за желязото,сокът е всичко друго,но не и източник на желязо за малко бебе.

3.Сокът съдържа предимно захари и плодови киселини,които дразнят много.Обикновено се стига или до подновяване на коликите,или до запек,или до повръщане!



Ето и две много хубави статии защо не трябва да даваш сок:
Защо нашит … ок...
Лекарят съ … 2;ря.

# 9
  • Мнения: 1 672
ама тия педиатри не са в ред  ooooh! как може да се дава сок на толкова малко бебче

# 10
  • Русе
  • Мнения: 2 354
аз те съветвам да изчакаш със сокчетата. Бебчо е малкък още

# 11
  • София
  • Мнения: 17 592
Хмм... Ако не му засилва коликите, спри за няколко дена и пробвай пак. Ама не направо 30 мл, а, примерно, 1 кафена лъжичка. На другия ден - 2, после 4 и така... постепенно. Увеличавай го постепенно, примерно, за 15-20 дена до това количество от 20-30.

# 12
  • Мнения: 357
100 % спирам, това е ясно, но да видим какви ще са реакциите от стореното вече  ooooh!

е не мога да повярвам , оказва се , че тези сокове не само не са полезни в момента, но и са един вид бомба със закъснител ...а тъкмо бяхе преборили повръщане и колики, които ни започнаха рано  Close мислите ли, че спираме навреме? стискайте палци да възстановим отново стария режим, че иначе незнам  Praynig
а като си помисля колко чета по интернет и се информирам, даже ми се смяха лекарите, че прекалено много искам да знам и точно когато се налагало, нищо не съм прочела - доверих се  Confused

# 13
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Ами,да живее интернет Wink. Нашият педиатър ме съветваше да почвам със соковете след 25-тия ден. Confused

# 14
  • Мнения: 27 524
Хмм... Ако не му засилва коликите, спри за няколко дена и пробвай пак. Ама не направо 30 мл, а, примерно, 1 кафена лъжичка. На другия ден - 2, после 4 и така... постепенно. Увеличавай го постепенно, примерно, за 15-20 дена до това количество от 20-30.

Е, хайде стига, де  Stop

# 15
  • Мнения: 3 376
Ами то детския организъм сам си е показал,че не понася соковете...

Продължавай да го храниш както досега,гледай да наблягате на кърмата и нещата ще се подредят.За сокове и захранване не мисли още,моя син е захранен в 6-ти месец,сокове още не е пил.

# 16
  • Мнения: 4 700
Отговор на една (в моите очи много добра педиатърка) във връzка със сокчетата от ябълка и моркови преди навърШване на 5 месец беШе: "Това са бъдеЩите яzваджии"

Не вярвам от един и два пъти да се е случило неЩо непоправимо, но наистина си смени педиатърката. Недопустимо е това, което ти е каzала.  Peace

# 17
  • Мнения: 46 558
Спри соковете и не давай нищо до 6 месец.
Но първо смени педиатъра!

# 18
  • Мнения: 27 524

Твърдо подкрепям  Peace

# 19
  • Мнения: 357
еми за съжаление започнаха коликите преди малко Cry  след като не е имал от 2 седмици
просто нямам думи ...

# 20
  • Мнения: 3 478
Спри соковете и не давай нищо до 6 месец.
Но първо смени педиатъра!

 Peace

Учудвам се как може да се препоръчва сок на 1 месец Shocked

# 21
  • Мнения: 21
И аз да се включа в темата. Не си внушавай, че си предизвикала колики, но определено е рано за сокчета. Каката я захраних на 4 навършени месеца, но бебето съм тв Peaceърдо убедена, че ще яде пюре след шестия навършен месец.

# 22
  • Мнения: 4 784
Дори и да не смениш педиатъра, чети повече по темите във форума за захранването и соковете и всички останали неща. Моят педиатър също ме посъветва много рано да давам сокове, но понеже вече бях изчела някои мнения от форума, реших да не бързам и ги въведох на шест месеца и половина.

# 23
  • Мнения: 683
И аз мисля, че е прекалено рано.
Аз захраних на 4 месеца и половина с картофено пюре.
Просто изчакай.  Peace

# 24
  • Мнения: 357
благодаря за съветите , има много време докато стигнем до захранване  baby_neutral продължаваме както до сега, а иначе през ноща бая ми се превиваше детето, но го намазах с една мехлемче за колики по коремчето и спа 6 часа  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 331
Здравей, ние имахме абсолютно същия проблем - в началото прие соковете добре (аз започнах да ги давам на 2 навършени месеца), но впоследствие започна да повръща ябълката, а моркова изобщо не пожела да пие... И аз се бях притеснила като теб, че няма да иска да приема никаква друга храна. СПОКОЙНО!!! Няма такова нещо. Като навършихме 3 месеца й предложих пак, и сега си пие без проблем, но само ябълка. Не й давам повече от 20 гр. след обяд - между 12 и 15 часа, и то не всеки ден. Не можах да изчета останалите мнения, но се надявам да не се развихри пак спор да се дават ли или не толкова рано сокове - всеки сам си решава, но моят съвет е да изчакаш още малко, ако си решила да даваш сокове преди 6-тия месец, и всичко ще си дойде на мястото от само себе си.

# 26
  • Мнения: 528
рая на 2-я началота на третия започни.Предполагам че стомахчето още не му се е изчистило от раждането и сокчето му е дошло малко множко

# 27
  • Мнения: 4 915
Сменяй педиатъра.   Crossing Arms

Информирай се оттук за кърменето и захранването: Библиотека

# 28
  • Мнения: 17 409
ПОдкрепата на ранното захранване не го прави задължително слаб клиницист. МОже и да не го сменяш, просто спри сока, или обсъдете друга схема за захранване Peace

# 29
  • Мнения: 4 915
Подкрепата на ранно захранване го прави незаинтересован и неинформиран.

Неправилното захранване провокира много здравни проблеми сега и в бъдеще.
Нездравословното хранене стои в основата на много човешки болести.
А определено е нездравословно да дадеш на пеленаче прясно изцеден сок.

Защо да се изявява като добър лекар при проявен проблем, вместо да го предотврати с превантивност?? Това е ролята на лекаря все пак - да предотвратява болести, не да допуска и провокира такива с неадекватни съвети.

# 30
  • Мнения: 17 409
РАнното захранване може да доведе до проблеми, може и да не доведе... Нека не бъдем крайни! НЕ се става лекар с четене на статийки от интернет Wink НЕ познавам въпосната лекрака, говоря по принцип. Това, че някой подкрепя късното захранване пък не го прави добър специалист. Peace

# 31
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
ранното опитване на сокчета почти до Пирогов ни докара. И не беше толкова рано както при вас. Съветвам те да изчакаш и да се вслушаш в мненията на майките писали преди мен.

РАнното захранване може да доведе до проблеми, може и да не доведе... Нека не бъдем крайни! НЕ се става лекар с четене на статийки от интернет Wink НЕ познавам въпосната лекрака, говоря по принцип. Това, че някой подкрепя късното захранване пък не го прави добър специалист. Peace

да но може да доведе до сериозни проблеми и за това е по добре да се изчака. Живеем във века на алергиите и щом СЗО препоръчва да се захранва след 6 месец, явно има защо.

И да, смятам че информирания педиатър е по-добър специалист.

# 32
  • Мнения: 4 915
Нещата се комплексни.
Аз пък не мога да си представя добър лекар, който ще предложи сок на 1-месечно бебе.  Wink Определено не искам да си играе на хазарт със здравето на децата ми.

# 33
  • Мнения: 17 409
ПЕдиатърът на децата ми преди 4 години подкрепяше ранното захранване( сега вече не). Имам, и тогава имах достатъчно основание да смятам, че е добър лекар. НЕщата са комплексни да.

# 34
  • Мнения: 4 915
4 години са предостатъчен период лекарят да се информира.

И понеже видях закачка по-горе с мен  Wink - Интернет отдавна не е само за забавление и интересни статийки. В интернет се публикуват и актуализират медицински трудове, изследвания, проучвания, документи и декларации на здравни организации, както и Наредбата на МЗ за храненето и храните от 2005 година, където се препоръчва захранването от 6-ти месец.
Интернет е лесно-достъпна и задължителна среда вече за опресняване и сверяване на знанията. За всеки, който желае да е в крак с времето.

Ето, твоят лекар е добър, защото си е актуализирал знанията. 

# 35
  • Мнения: 17 409
По мои наблюдения все повече лекари го правят. Пак повтарям, че и преи да си актуализира знанията, замне беше добър. Четенето на медицнски трудове и прочувания пак не ви прави лекари и специалисти. Peace

# 36
  • Мнения: 4 915
Аз не изземвам лекарските задължения, а оспорвам поетия риск със здравето на бебето.

П.П. Приключвам дискусията на тази тема, явно различните ни гледни точки няма да станат допирателни.  Laughing

Последна редакция: пн, 15 окт 2007, 12:44 от Free Soul

# 37
  • Мнения: 1 224
Малко офф ама...
Много ми е чудно тия педиатри като съветват да се дават сокове на толкова малки бебоци как се мотивират?За какъв дявол са му сокове на бебе на 1-2 месеца?Нали жените щяха да се раждат с пасатор и сокоизтисквачка отпред а не с две цици ако на бебенцата им трябваха сокове...Сори, ама много ме е яд! #2gunfire

# 38
  • Мнения: 9 973
търпение и се води по бебето Peace

# 39
  • Мнения: 4 915
....Нали жените щяха да се раждат с пасатор и сокоизтисквачка отпред а не с две цици ако на бебенцата им трябваха сокове......

А, нееее!  Naughty От едната гърда - мляко, от другата - сок.  Wink

# 40
  • Мнения: 46 558
... Четенето на медицнски трудове и прочувания пак не ви прави лекари и специалисти. Peace


Е, явно сме били на прав път, щом И товята педиатърка е стигнала до нашата теза, жалко само, че след нас  Mr. Green

За четенето - ще четем, щом се налага, докато има ето такива педиатри ще четем ...

# 41
  • Мнения: 385
ПОдкрепата на ранното захранване не го прави задължително слаб клиницист. МОже и да не го сменяш, просто спри сока, или обсъдете друга схема за захранване Peace

Аз лично след като смених 2-ма педиатри, реших да спра да търся и се спрях на един, който ми допада като характер, като подход към децата, а пък аз си правя, каквото си знам /относно ранното захранване, сокчетата, захарта във водата, даването на Вигантол и Зимафлуор, насилственото забелване на пишлето и други такива спорни въпроси/. А за други медицински проблеми търся мнението на специалисти, не на педиатъра. При него ходим само за консултациите и имунизациите. Просто е много трудно все още и е голям късмет да попаднеш на читав, информиран и компетентен педиатър.

Не разчитай и не се доверявай изцяло на мнението на лекаря. Винаги търси допълнителна информация. Hug

# 42
  • Мнения: 17 409
... Четенето на медицнски трудове и прочувания пак не ви прави лекари и специалисти. Peace


Е, явно сме били на прав път, щом И товята педиатърка е стигнала до нашата теза, жалко само, че след нас  Mr. Green

За четенето - ще четем, щом се налага, докато има ето такива педиатри ще четем ...

Ясно, никой не е казал да не се чете. Само, че е доста крайно да се препоръчва смяна на педиатър само заради едното захранване. Не е това най- важната част от специалността, повярвайте ми! Всеки може да си захрани детето и без педиатър- тук има достатъчно информация. Ама да се заклеймяват така педиатрите, не одобрявам Peace

# 43
  • Мнения: 46 558
... Само, че е доста крайно да се препоръчва смяна на педиатър само заради едното захранване ...

За моето дете не ми трябва 'добър' лекар, който да предизвиква болести и после 'много добре' да ги лекува  Stop не знам кое прави един лекар добър, но като го хвана, че не си е актуализирал знанията в една насока, не мога да му имам доверие, че го е направил в друга.

# 44
  • Мнения: 17 409
Не всички болести са предизвикани от ранното захранване, айде сега! Аз лично на проучвания изобщо, ама изобщо не вярвам. Както и да е, всеки си решава.
Ако не е станало ясно- ЗА късното захранване съм Peace

# 45
  • Мнения: 46 558
Не всички болести са предизвикани от ранното захранване, айде сега! Аз лично на проучвания изобщо, ама изобщо не вярвам ...

Като види човек резултатите пред очите си, проучвания не му трябват, ефектът е много по-силен, особено, ако е в семейството ти  Peace

# 46
  • Мнения: 17 409
Да, видяла съм, изпитала съм го с първото си дете. И въпреки това не обвинявам педиатъра и не съм го сменила Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 5 079
Твоя работа, но аз не бих давала сок на такава невръстна възраст, звучи ми направо абсурдно...  Sick

# 48
  • Мнения: 357
значи този педиатър ми е препоръчан от моя личен лекар, видях я в белия списък на форума дори и някакси насляпо не ми се търси нов педиатър, както виждам всеки педиатър е допускал по някоя грешка по една или друга причина ... важното да не е фатална. Не е гаранция, че нашата педиатърка няма да допусне още по-страшна грешка -за това ще се ослушвам за друга, но до тогава нямам избор, не познавам друг - тези , които знам са много далече ... иначе сега сме с колики пак и то по-силни, но може да му е дошло времето за тях  #Crazy

# 49
  • Мнения: 17 409
Хм, аз на малката не съм давала сок, но това не попречи  коликите да се засилват на моменти. Въпреки това и аз те съветвам да не даваш сок. Повтарям се, но мисля, че най удачният вариант е да обсъдите нещата с педиатъра Peace

# 50
Здравейте и от мен. Нова съм но за жалост и аз се сблъсках с този проблем. Може би не е правилно да се предоверяваме на лекаря но в крайна сметка като нямаш опит трябва все на някой да разчиташ поне малко. Както и да е - по същество - и моята сладка бебка си изпати от ранното даване на сокчета от ябълка а е едва на 1 месец и 17 дни. Давахме и преди 2 седмици но спряхме заради опасения от алергия защото получи обрив. Преди 5 дни пак започнахме да и даваме след като разбрахме че не е от ябълките обрива. За жалост обаче почна да не спи и да будува по 10-11 часа и да се превива от колики. Днес дори и до запек стигна но още вчера спрях да и давам сока, защото забелязах че откакто почнах да и давам сокче от ябълка се появи безсънието и сериозните колики. Интересува ме дали не съм и навредила твърде много след като и давах сокче толкова време?!?

# 51
  • София
  • Мнения: 581
Моето мнение е,че е твърде малък за сокове.

# 52
  • София
  • Мнения: 2 734
Аз за доверието към педито си имам тактика-що се отнася за болести,лечение и т.н.,слушам го.Но става ли въпрос за хранене,чета много,вадя си изводи и разчитам на себе си!

# 53
  • Мнения: 4 915
Здравейте и от мен. ..... Интересува ме дали не съм и навредила твърде много след като и давах сокче толкова време?!?

Сериозно не си навредила, спокойно. Важното е да не продължаваш.  Naughty
Защо сте повторили сока, след като ясно сте видяли проблеми при детето?....Предполагам, заради съвета на лекаря.  Tired

Информирай се за захранването. Не разчитай само на педиатрите, защото част от тях си вървят по схемите отпреди 30-40 години.

Като начало прочети тези Библиотеки в разделите за захранването:
Тук
и тук

Късното захранване няма минуси, ранното носи много рискове. Избери как ще процедирате.

Общи условия

Активация на акаунт