Добре де, как се регулира кърмата според нуждите на бебето?

  • 1 528
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 56
Набързо няколко думи и от моя опит.
Не се отказвайте! Ако сте имали доскоро кърма, винаги може пак да възстановите количеството й. Със сина си не съм имала никакви проблеми. Но с дъщеря си имах битка. Беше на 4 мес. Разболях се. Вдигнах температура. В същото време ми дойде първата менструацията след раждането. И като резултат от тази съвкупност, кърма никаква. Увеличих кърменията на през 2 часа денем и 2-3 пъти нощем. През час се и цедях (за 20 мин -само 10-20 мл) и и го събирах за след края на кърменето, понеже нищо почти не можеше да изсмуче милата. Лактогонен чай Hipp, течности, много варено жито (наскоро имаше тема за него). И за 3-4 дни кърмата ми се възтанови. Беше ужас - само цедене и кърмене денонощно, но се бях заинатила, че няма да се дам и не съжалявам.
Иначе аз не кърмя нощем. Много си падам по спазването на режим и съм ги кърмила през 3-3.5 часа денем (първото в 6.30 сутрин), а нощните кърмения намалявам постепенно като ги спирам изцяло на 2-3 месеца. На мнение съм, че стомахчето трябва да има време за почивка. (Възрастните също имат навици да преживят деноношно и трудно съм се отучила оттова). Не съм имала никакви проблеми с кърменето, с изключение на посочения горе случай. Децата ми наддаваха много добре (а синът ми дори прекалено много).
И двамата имаха силен сукателен рефлекс и им давах биберони залагалки, защото иначе не искаха да се отделят от гърдата. Махнах залъгалките на 7-8 месеца, за да не пречат на зъбките и да не влезем в по-съзнателна възраст, когато ще стане трудно да ги оставим.

# 16
  • Мнения: 565
Да, ама твоята кърма е спряла по някаква причина-заради заболяването. И кърменето и нощем ти е помогнало. Но аз си мисля, че ако на мен кърмата ми спира защото съм намалила храненията  и са само дневни, то ако започна сега да кърмя нощем , да може би ще се засили лактацията, но после като мина на сегашния режим, резултата най-вероятно ще е пак същия.А аз определено имам нужда от време за сън.
Иначе ядях много жито, пила съм лактогонен чай (и българския и на ХИПП) , пих една безалкохолна малцова бира от Германия, която две мами от форума (едната от Израел, другата от Германия) ми казаха , че имала страшно действие. Пих Ricinus Communis, после като не помогна отидох на хомеопат и сега пия Urtica Urens. Не казвам , че въобще са нямали въздействие тия неща-може да са имали, но толкова минимално, че аз не съм забелязала.

# 17
  • Мнения: 385
Цитат на: Fighty
А аз сега ще се опитам да формулирам наново въпроса си , малко по-конкретно.Ако организма се нагажда според нуждите, защо когато оставих само две кърмения, той не се нагоди за тях, а почти спря да произвежда.
Едното беше към 6.30, другото към 9.
Моля ако някой има предположения, нека ми каже. Аз продължавам да упорствам и ще кърмя докато пресъхна съвсем, но все пак бих искала да имам повече мляко за бебчето.
А кърмата ми започна да намалява точно когато тя спря да яде нощем, но удържах само на кърма до края на 5ти месец. През 6тия започнах да давам формула .Чак когато навърши 6 захраних.


Когато минете от паднете под 5 кърмения на ден, това е сигнал за гърдите да започнат да произвеждат по-малко защото явно се дава и друга храна и детето не огладнява. А когато вече сте само на две кърмения, ясно че ядете доста от другата храна. Тогава вече няма начин да не намалее кърмата. Но има и случаи, когато майката е увеличавала кърменията и е стимулирала кърмата.  Много зависи колко друга храна яде детето. А и тази формула не ми е ясно защо си я давала, но то си решаваш.

# 18
  • Мнения: 565
Формулата давах защото нямах доататъчно кърма и не можах да я засиля. Знам , че нямах достатъчно защото имам кантар и мерех. И тъй като бебка не искаше формула след като е изсукала дори 20гр, се наложи да редувам изкуствено хранене с кърмене, което разреди кърменията и резултата е ясен.
А на мен ми е пределно ясно, че кърмата няма да е е еднаква по количество когато кърмя 6 пъти на ден и когато кърмя 8 например.Аз и не очаквам да е пак толкова, ясно е че ще намалее.Въпроса ми беше защо не намаля дотолкова че да е достатъчна за нуждите на бебка, а почти спря?

# 19
  • Мнения: 7 106
Fighty, ние няколко пъти вече допуснахме защо при теб може би се е получило така :

Цитат на: hedra
има майки,които просто трябва да кърмят много често,за да си поддържат лактацията и други,които почти по никакъв начин не могат да я спрат.Може би си зависи и от това в какви количества организмът произвежда пролактин без постоянна стимулация...сигурно при някои е повече,а при други - по-малко


Ти явно си от тези жени, които имат нужда от по-честа стимулация на гърдите, за да поддържаш добра лактация и намаленият брой на кърменията при теб е довел до спирането и.

# 20
  • Мнения: 565
Това е и моето мнение и се съгласих. Специално на hedra съм отговорила.

# 21
  • София
  • Мнения: 18 679
Мммда, може и това да е Rolling Eyes А може просто да е лактационна криза, спокойно, може да премине така, както е дошла.Аз по-принцип съм много производителна, но съм имала моменти на "нищо и половина".Бебето е яло през час и половина, но не дадох добавка.Не го казвам като някаква тъпа хвалба, просто като факт.След няколко дни положението се уравновесяваше.Може пък при теб да е необходими повече време, за да натъкми организма количеството...Дано да е само това.

Искам специално да се обърна към tanya_p - синът ми спеше по-продължително нощем само около месец-два, после - край!А последното, което може да се каже за него е , че  е недохранен или слабичък/справка - виж ми аватара Wink /.Буди се през 1-2-3 часа всяка нощ и досега - сънува, плаши се, зъби растат, иска да се гушка и пр.Имаше период, когато преди 1.30 не сме си лягали.Мисълта ми е - невинаги недобрият сън значи, че детето гладува.Освен това вие сте тамън на възраст за зъбоци Mr. Green

# 22
  • София
  • Мнения: 3 061
Да споделя и аз своя опит. Моето бебче също се отказа от нощното кърмене на месец и малко. Просто спря да се буди. Аз го будих известно време, за да го храня през нощта - не съжалявам и не бих казала, че е било тъпо, защото той се роди по-рано, дребничък и имаше да наваксва...
Като стана на 2 месеца спрях да кърмя нощем. Последно кърмих в 12ч., но сутрин се събуждах преливаща, с подгизнали чаршафи, направо беше болезнено - не можех да си намеря място в леглото. Ако го оставех сам да се събуди, той ставаше (и до ден днешен е така) чак към 10, което за мен си беше непосилно. Будех го към 7 да суче, но после, за кърменето в 10 НЯМАХ НИЩО! Едва дочаквахме обяд - гладен и изморен от хленч се напапкваше и заспиваше. Така постепенно до вечерта - за кърменето в 12 пак си имах достатъчно, та и малко да доизцедя. На другия ден - същото...сутрин - никой и постепенно през деня се повишаваше количеството. Започнах да кърмя и от двете гърди (преди да спра нощното кърмене ги редувах) и пак същото...Тогава реших да цедя нощем кърмата. Много е трудно да станеш посред нощ и да се захванеш и тази неприятна работа, но се оказа, че това абсолютно ми регулира нивото на млякото и аз в 10 сутринта вече си имах достатъчно кърма, че и да доизедя! Колко мляко изхвърлих, преди да започна да замразявам...
Та това е, малко объркано го разказах, но до ден днешен кърмя, заменила съм обедното хранене със зеленчуково пюре, което разреждам с кърма, цедя и нощем и всичко си е ОК. Ако някоя нощ не стана (случва се - изключвам алармата и не ставам Sad ) на другата сутрин преливам, но за обед няма мляко...
Примирих се в името на бебчо - ще ставам нощем и ще цедя!

Общи условия

Активация на акаунт