Къде държите саксийните цветя през зимата?

  • 11 400
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 57
Е това искам да попитам. Имам много саксии, повечето доста големи, обемни и тежки. Обичам си ги, но като дойде време да ги прибирам на топло и ми се стъжва. Вие как опазвате цветята си от измръзване? Миналата зима, а тя не беше студена, бях наредила саксиите на стълбището. Изгубих 4 от тях, а останалите, повечето мушката, се изциглиха и трудно се съвзеха след това. Мечтая за зимна градина с огромни прозорци, където да събера на куп всичката буйна растителност, дето вирее в саксии вкъщи, но до тогава нито аз, нито цветята ми имат особено голям избор.

# 1
  • Мнения: 4 916
Прибрала съм ги вкъщи, но вече почти няма път към кухнята  Blush Смятам да прибера някои саксии в килера - поне тези, които са с луковици и вероятно нямат нужда от светлина. Останалите ще трябва да ги разпределя по някакъв начин близо до прозорците  Whistling

# 2
  • Русе
  • Мнения: 2 354
вътре вкъщи.
Но тази зима ще е ад- бебка се учи да върви  ooooh!
Напролет, ако има оцелели цветя, ще бъдат полуплешиви  Laughing

# 3
  • Мнения: 985
ЛъЧиста , прати ги у нас саксийките- ще ги обгрижвам Wink
Иначе моите цветя разпределям равномерно по топлите стаи зимата. Даже си направих опит и установих, че юката е много държелива- не измръзна, въпреки, че реших да не я прибирам и я оставих на терасата.

# 4
  • Мнения: 2 125
По-голяма част от цветята ми са вътре в апартамента целогодишно), но сега вече всичко от балкона е разпределено по стаите Peace

# 5
  • Мнения: 1 802
Тук при нас е тясно ... много тясно, но зимата цветята си седят вътре, на топличко. Жал ми е да оставя и едно цвете навън.

# 6
  • Мнения: 57
Тук при нас е тясно ... много тясно, но зимата цветята си седят вътре, на топличко. Жал ми е да оставя и едно цвете навън.

У нас също е тясно, а и от както сменихме дограмата и вече не може така спокойно да се разхожда вкъщи вятъра, зимата е доста задушно, въпреки че проветрявам. Прозорците са много потни през целия ден почти и е чудо, че не е плъзнал мухъл. Смятам в събота да се заема с прибирането на цветята, все пак, и от сега чувам мъжът ми как мрънка:" с тези твоите цветя вече до тук ми дойде ooooh!"

LidiS  bouquet

# 7
  • Мнения: 5 317
по стълбището и стаите.

# 8
  • Мнения: 2 591
много наболял проблем, наистина Rolling Eyes аз подарих някои, гледам да не купувам напоследък, останалите ще ги събера на топло вътре Rolling Eyes

мушкатата нямат нужда да са на топло - подрежи ги февруари и избуяват като нови Peace тъкмо май ще имаш вече цъфнали Peace

# 9
  • Мнения: X
Уф, вчера ги прибрах и едва намерих място за всички.Особенно за кариотата, която е доста висока.С триста зора ги сврях на възможно най-невероятните места и смятам лятото да не ги изваждам на терасите повече. Crossing Arms
Останаха ми още три ,които да прибера, но не съм им намерила  място. Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 985
Ето още една идея, Лъчиста- една зима "пратих" цветята на гости в детската градина до нас.

# 11
  • Мнения: 131
Прибрах цветята по стаите ,но със голям зор.Слава богу вече мога да ги слагам и в детската стая ,защото дъщеря ми вече не ги скубе.Много е трудно когато обичаш цветята ,а няма къде да ги слагаш.Лятото все се намира някой да ми даде някое цвете и като дойде време да се прибират се чудя къде да ги навра.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Друга такава луда като мен има ли hahaha
Последната седмица вечер ги прибирам, а сутринта пак ги изнасям навън. Ама са само 3 сандъчета и 3 саксии. В петък ги зазимявам окончателно, че го дават голям студ от събота. Ама сега като видя сутрин какво слънце е напекло терасата... и хайде пак навън Laughing че в стаите е трудно да им намеря хубаво място на всичките, а мушкатата се късат да цъфтят в момента и искам да са на светло. А терасата просто опустява без тях.

# 13
  • Мнения: 57
Друга такава луда като мен има ли hahaha
Последната седмица вечер ги прибирам, а сутринта пак ги изнасям навън. Ама са само 3 сандъчета и 3 саксии. В петък ги зазимявам окончателно, че го дават голям студ от събота. Ама сега като видя сутрин какво слънце е напекло терасата... и хайде пак навън Laughing че в стаите е трудно да им намеря хубаво място на всичките, а мушкатата се късат да цъфтят в момента и искам да са на светло. А терасата просто опустява без тях.
Не може да бъде- наистина ли я правиш цялата тази хамалогия всеки ден? Аз за моите близо 50 саксии- не мога да си го позволя.

# 14
  • Мнения: 4 916
Току-що моят мъж наби зверски шут на една саксия   Tired - не я видял. Сега мисля варианти за преразпределяне по стаите - ще гледам да ги раздигна от натовареното трасе от дневната към кухнята  Crazy че до края на зимата може да не ми останат саксии.

# 15
  • Мнения: X
Месечинке, и аз бих я правила тая гимнастика, ама имам около 40 и няколко саксии. Rolling Eyes Crazy

# 16
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Пролетта го правих същия номер hahaha Добре, че са ми малко саксиите. Аз исках много повече, но като знам, че няма къде да ги прибирам зимата, тази година само 6 имам навън. Догодина ще наслагаме рафтове в килера (той има прозорче) и там ще зимуват, та мисля да увелича бройката Simple Smile Цялата тераса искам да е в цветя.

# 17
Харесвам цветята,но не мога да се грижа за тях.Забравям да ги поливам и т.н.Но пък обичам да имам в дома си.За мой късмет попаднах на мъж,за който това е хоби.Имаме около 15-20 саксии-палми,зеленини някакви,рози,влечащи...И днес- гледам мъжа ми си ги прибира в къщи-повечето поставя в стаята,която не се отоплява през зимата,но ги нарежда до прозореца на светлина,а няколко сложи в кухнята и каза че тези обичат постоянно да са на топло.Сам си ги пресажда,наторява,почиства...На него това му доставя удоволствие,на мен пък да се радвам на плодовете на неговия труд-допълваме се Simple Smile

# 18
  • Мнения: 529
Ох, това ми е болната тема в момента.   Rolling Eyes Затуй надникнах и тук, да видя някой ще даде ли съвет за мушкатото. Тая година завъдих много и най-различни видове мушката, досега наблягах предимно на сакъзчета. Та сега имам доста големи саксии с едни огромни цветя и нямам никакъв шанс да ги прибера вътре, щото бебо ще им види сметката за нула време. Та се чудя ще измръзнат ли ако ги оставя да зимуват навън?

# 19
  • Мнения: 4 916
Харесвам цветята,но не мога да се грижа за тях.Забравям да ги поливам и т.н.Но пък обичам да имам в дома си.За мой късмет попаднах на мъж,за който това е хоби.Имаме около 15-20 саксии-палми,зеленини някакви,рози,влечащи...И днес- гледам мъжа ми си ги прибира в къщи-повечето поставя в стаята,която не се отоплява през зимата,но ги нарежда до прозореца на светлина,а няколко сложи в кухнята и каза че тези обичат постоянно да са на топло.Сам си ги пресажда,наторява,почиства...На него това му доставя удоволствие,на мен пък да се радвам на плодовете на неговия труд-допълваме се Simple Smile

Фреда,
мога ли да пратя моя мъж на обучение при твоя  Crazy

# 20
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Ох, това ми е болната тема в момента.   Rolling Eyes Затуй надникнах и тук, да видя някой ще даде ли съвет за мушкатото. Тая година завъдих много и най-различни видове мушката, досега наблягах предимно на сакъзчета. Та сега имам доста големи саксии с едни огромни цветя и нямам никакъв шанс да ги прибера вътре, щото бебо ще им види сметката за нула време. Та се чудя ще измръзнат ли ако ги оставя да зимуват навън?

Ще замръзнат, няма начин да презимуват навън. По-добре ги сложи на стълбището, най-вероятно там ще оцелеят. Напролет само ги подрязваш и пак ще пораснат.

# 21
  • Мнения: X
Ще замръзнат, няма начин да презимуват навън. По-добре ги сложи на стълбището, най-вероятно там ще оцелеят. Напролет само ги подрязваш и пак ще пораснат.

Моята съседка вече две зими си вади мушкатата на стълбището.Миналата  зима нищо не им стана,  но по-миналата измръзнаха.
Така че, до голяма степен зависи от това каква ще е зимата.

# 22
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ще замръзнат, няма начин да презимуват навън. По-добре ги сложи на стълбището, най-вероятно там ще оцелеят. Напролет само ги подрязваш и пак ще пораснат.

Моята съседка вече две зими си вади мушкатата на стълбището.Миналата  зима нищо не им стана,  но по-миналата измръзнаха.
Така че, до голяма степен зависи от това каква ще е зимата.

саксиите могат да се увият с няколко пласта опаковъчно фолио, което е с мехурчетата. така корените не измръзват. ако е толкова студено на стълбичето винаги можеш да ги покриеш с нещо -  зебло илиот този род. Peace

# 23
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Моята съседка вече две зими си вади мушкатата на стълбището.Миналата  зима нищо не им стана,  но по-миналата измръзнаха.
Така че, до голяма степен зависи от това каква ще е зимата.

Зависи, вярно е. Аз моите затова нямам намерение да ги оставям там. В стаята на топло и това е. На майка ми мушкатата замръзнаха една зима  докато бяха в килера на стълбището - уж затворено помещение, няма течения - само че северен. И на остъклена южна тераса са замръзвали. Пък на открито просто нямат никакъв шанс. Чувала съм някакви бабини рецепти, че се вадят от пръстта и коренчетата се връзват на връзки и се окачат надолу с главата в мазето и така зимуват. Но много драстично ми се вижда, не бих рискувала. То сигурно и това си има тънкости...

# 24
  • Мнения: 985
Конкретно за мушкатата някой да е чувал този метод на съхранение през зимата? Мушкатата се изваждат от почвата и се провесват в килер или мазе, а  на пролет се засаждат отново в саксия (или по-късно, през по-топлите месеци,  направо в земята).

# 25
  • Мнения: 2 125
Конкретно за мушкатата някой да е чувал този метод на съхранение през зимата? Мушкатата се изваждат от почвата и се провесват в килер или мазе, а  на пролет се засаждат отново в саксия (или по-късно, през по-топлите месеци,  направо в земята).

Да, така се прави, ако имаш мазе, където да е студено и сухо. Връзваш извадените стръкове с канап и ги окачаш някъде с корените нагоре.
Аз лично изрязвам мушкатото почти до дъно и го държа на възможно най-хладното място. Поливам рядко - веднъж месечно Peace

# 26
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Конкретно за мушкатата някой да е чувал този метод на съхранение през зимата? Мушкатата се изваждат от почвата и се провесват в килер или мазе, а  на пролет се засаждат отново в саксия (или по-късно, през по-топлите месеци,  направо в земята).

Да, така се прави, ако имаш мазе, където да е студено и сухо. Връзваш извадените стръкове с канап и ги окачаш някъде с корените нагоре.
Аз лично изрязвам мушкатото почти до дъно и го държа на възможно най-хладното място. Поливам рядко - веднъж месечно Peace

аз също ги изрязвам и не ги вадя от пръстта.поливам рядко, в мазето са.

когато се вадят и провесват май не се режат.
пробвах - загинаха.

# 27
  • Мнения: 985
Простете, нова съм в отглеждането на мушката и затова ще ви разпитвам. Значи да ги отрежа до пръстта, коренът да остане в саксията, да ги държа на хладно и да поливам 1 път в месеца.
Дали ще се съживят на пролет? Имам много красиви екземпляри, които не бих прежалила току-така.

# 28
  • Мнения: 2 125
Е, не съвсем до пръстта. Да има и зелена част (освен вдървената вече). Оставяш ги на хладно и те понякога пускат хилави зелени листчета. Като се затопли времето, ги изкарваш на светло и топло и започваш да поливаш...и те си тръгвет. Ториш също така напролет.
Пускам ти  линк  към цветарската ни тема. Има много за четене и учене  Hug Wink

# 29
  • БГ
  • Мнения: 354
Мушката и сакъзчета- на остъклена тераса.
Други ги разпределям до прозореца във всекидневната и кухнята,южно изложение.  В спалнята и детската не слагам саксии.
Някои нося на работа там има централно парно и широки первази на прозореците.
 

# 30
  • Мнения: 985
stellina ,благодаря за линка  bouquet

# 31
  • Мнения: 107
в стаята при нас Simple Smile, малко трудно се разминаваме вече в къщи, но ....все пак вече застудява и трябва да ги прибера

# 32
  • Мнения: 57
Днес след работа бързах да прибера цветята си, че времето така се развали, така задуха и заваля... Сега вкъщи е тясно, но интериора се промени изцяло. Сякаш сме в джунгла. Децата се навряха под палмите и са на пикник с куклите си. Гледат Сървайвър и се радват на новия облик на хола. До каго ли?

# 33
  • Мнения: 2 125
Днес след работа бързах да прибера цветята си, че времето така се развали, така задуха и заваля... Сега вкъщи е тясно, но интериора се промени изцяло. Сякаш сме в джунгла. Децата се навряха под палмите и са на пикник с куклите си. Гледат Сървайвър и се радват на новия облик на хола. До каго ли?

Докато изровят съкровище от някоя саксия Joy Hug Wink

# 34
argun,на моя му идва отвътре...ама и на твоя ще му дойде като види градинката на моя  Grinning

# 35
  • Мнения: 34
Това с ваденето и провесването на мушкатите е вярно - вече трета година го правя. Пролетта ги измъквам от мазето, където съм ги провесила и ги засаждам в саксии или направо в градината. Но мазето ми е много топло през зимата, въпреки, че е тъмно. Един приятел казва, че се чувства като в Дома на покойника  като жена му внесе всички цветя през есента - от всякъде покрай главата му китки стърчат. Laughing

# 36
  • Мнения: 4 916
argun,на моя му идва отвътре...ама и на твоя ще му дойде като види градинката на моя  Grinning

Не е много сигурна тази работа. Моят много се радва като гледа как се занимавам с цветята, но дори не знае в какво да налее вода, за да ги полее (когато се наложи той да го прави)

# 37
  • Мнения: 1 426
Ух, и на мене ми е болна тая тема... Всяка есен, дойде ли време да си прибирам цветята, се питам къде ми е бил акълът толкова саксии да натрупам... Ама напролет пак: чоп оттука, чоп оттам... и хей ги саксийките вече и на главата ми се качили...

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 358
Това с провесването на мушката и в един от цветарските форуми го бях чела. Също като ги извадели от сандъчетата ги слагали в зеблови чували и хоп- в килера или мазето. И аз бях много учудено но ставало. Само, че за сакъзчетата не ставало, те били по-капризни.

# 39
  • Мнения: 34
В кухнята по прозорците,влачещите-висяши  на кухненските шкафове от горе,даже на хладилника Joy.Съпругът ми ,ми предложи ако няма място да ги мушкам и вътре в него hahahaВ спалнята и детската не слагам!Не е хубаво където се спи да има цветя!

Общи условия

Активация на акаунт