Суеверие ли е или има сериозна причина?

  • 4 526
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 431
Хората от които вземам мляко ми се обадиха и ме предупредиха,че кравата трябва да е бременна и не бива да давам от млякото на детето.Аз още кърмя и не давам от това мляко на беб ,но ми стана интересно .Някой знае ли защо не се дава такова мляко на деца? newsm12

# 1
  • Мнения: 5 393
 newsm78 Това го чувам за първи път  33uu

# 2
  • Мнения: 1 100
Аз не бих вземала дори и кравата да не е бременна. Това мляко минава ли някакъв ветеринарен контрол?

# 3
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
За първи път чувам и аз  newsm78.

# 4
  • Мнения: 196
Не е суеверие. Свързано е със състава на млякото май. Някъде бях чела, че когато кравата забременее, млякото й ставало негодно за пиене. Поне за пиене от хора, де. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 593
Е, научихме нещо ново! Hug

# 6
  • Мнения: 4 111
Не е суеверие. Свързано е със състава на млякото май. Някъде бях чела, че когато кравата забременее, млякото й ставало негодно за пиене. Поне за пиене от хора, де. Simple Smile

Точно така е. Не е суеверие. И не важи само за кравата.
Свекърва ми имаше коза и се оказа, че когато беше бременна млякото й се разваля много бързо и е негодно за консумация.

# 7
  • Мнения: 254
За пръв път чувам това суеверие #Crazy Що ли не си направим списък на всички суеверия, свързани с бременността и майчинството  Mr. Green
Единствено важно, според мен, е дали млякото е минало необходимия контрол, за да бъде консумирано! Naughty

# 8
  • Мнения: 528
не е суеверие.Просто като забременее една крава се появяват в млякото съставки който не са хубави за човека ,който причинямат разтройство а какво остава за бебе.Нали знаеш също че като забременееш с второ докато кърмиш първото трябва по най бързия начин да отбиеш първото защото нещо не било полезно за детето и същевременно за майката.Не сравнявам майката с крава.Само оточнявам

# 9
  • Мнения: 1 672
newsm78 Това го чувам за първи път  33uu
и аз също  newsm78

# 10
  • Мнения: 674
 И аз го чувам за първи път, но е логично!

# 11
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Добре де, ама много майки си кърмят първото дете, докато са бременни с второто - справка http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=186428.0 ...

# 12
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
още едно суеверие за което не бях чувала

# 13
  • Мнения: 4 915
....Нали знаеш също че като забременееш с второ докато кърмиш първото трябва по най бързия начин да отбиеш първото защото нещо не било полезно за детето и същевременно за майката....

Не е вярно.
Справка - Кърмаческия форум, тема: "Бременни кърмачки".
Личният ми опит също.  Wink

Единственият аргумент да се препоръчва отбиване е, че при кърменето могат да се предизвикат контракции. Тези контракции са толкова силни, колкото контракциите на матката при оргазъм. Никой не забранява секс 9 месеца при нормално протичаща бременност.

Самият състав на кърмата и количеството й се променят с напредване на бременността, но не се появява нищо вредно. Постепенно като съдържание тя се превръща в коластра, което кара много сучещи деца да се отбият сами, защото не им допада новия вкус.

Като количество също намалява, което също е естествена причина децата сами да се отбият.

Други кърмачета нищо не може да ги спре  Mr. Green, и така се е появил терминът "кърмене в тандем" - тоест - на новороденото бебе и на брата/сестрата заедно.

Толкова за легендите и фактите.  Laughing

# 14
  • София
  • Мнения: 4 590
И аз за първи път го чувам. Shocked

# 15
  • Bristol
  • Мнения: 9 368
Странно ми звучи, при положение че години наред съм ползвала такова мляко, не се е разваляло по-бързо, само променя вкуса и консистенцията си, Free Soul е обяснила причините. Интересно ще ми е да прочета научно обяснение, а не бабини приказки  Peace
Нали знаеш също че като забременееш с второ докато кърмиш първото трябва по най бързия начин да отбиеш първото защото нещо не било полезно за детето и същевременно за майката.Не сравнявам майката с крава.Само оточнявам
Хъм, това кой ти го каза?!  Shocked

Сега да ви хвърля в музиката с друго твърдение, да се пие само екологично чисто мляко, защото другото е получено, като са инжектирани женски хормони в кравата. Твърдят, че те попадали в млякото, а после в организма на децата. С това обясняваха нарастването броя на гейовете  newsm78

# 16
  • Мнения: 4 621
Аз не бих вземала дори и кравата да не е бременна. Това мляко минава ли някакъв ветеринарен контрол?
Peace

# 17
  • Мнения: 10 758
Може да е свързано с качеството на млякото newsm78

# 18
  • Мнения: 4 111
Ще цитирам едно мнение на мама от друг форум, не е научно доказателство, но си струва човек да обърне внимание:

Цитат
Мими майчета.Ще ви кажа едно,ако купувате домашно мляко много внимавайте от кого ще е то.Не се доверявайте на частни продавачи.От скоро започнахме да купуваме такова мляко и не мога да ви опиша каква алергия си докарах от него.Излезе,че съм пила мляко от заплодена крава и сега за мен последствията може да са фатални.Имам в предвид алергията да не е само временна а да си я имам за цял живот.Добре,че не съм давала на детето иначе нямаше да си го простя.Много внимавайте какво мялко давате на децата си.Гледайте да има някакъв контрол над качеството му.
Извинявам се,че малко изместих темата,ама исках вие всички да знаете това.

# 19
  • София
  • Мнения: 672
Ами звучи ми логично обяснението, така че едва ли е суеверие...

Между другото има суеверия, които имат доста логична научна обосновка...Разбира се има и такива на които им липсва такава Wink

# 20
  • Мнения: 1 100
Сега да ви хвърля в музиката с друго твърдение, да се пие само екологично чисто мляко, защото другото е получено, като са инжектирани женски хормони в кравата. Твърдят, че те попадали в млякото, а после в организма на децата. С това обясняваха нарастването броя на гейовете  newsm78
Ох, при нас версията е, че: Жените пият противозачатъчни, хормоните от тях отиват в тоалетната чиния, оттам в Дунава и съответно в рибата. Мъжете ядат риба и стават гейове  Joy Joy

# 21
  • Мнения: 196
Сега питах ветеринарен лекар - съставът на млякото се променял след като кравата роди, то ставало тип "коластра" и тогава не се пиело.  А 90% от млякото се добивало от бременни крави.

# 22
  • Мнения: 4 111
Сега питах ветеринарен лекар - съставът на млякото се променял след като кравата роди, то ставало тип "коластра" и тогава не се пиело.  А 90% от млякото се добивало от бременни крави.



Благодаря за информацията. Той, предполагам, има предвид млякото, което се изкупува от мандрите и след това се обработва, товава не е проблемно, а авторката говори за пиене на мляко от бременна крава, което не е минавало никакъв контрол и се само преварено, което всъщност не е препоръчително дори и кравата да не е бременна.

# 23
  • Мнения: 4 915
Сега питах ветеринарен лекар - съставът на млякото се променял след като кравата роди, то ставало тип "коластра" и тогава не се пиело.  А 90% от млякото се добивало от бременни крави.



Което доказва, че нещата, които писах по-горе, важат явно за всички лактиращи бозайници.  Laughing

# 24
  • Мнения: 196
Благодаря за информацията. Той, предполагам, има предвид млякото, което се изкупува от мандрите и след това се обработва, товава не е проблемно, а авторката говори за пиене на мляко от бременна крава, което не е минавало никакъв контрол и се само преварено, което всъщност не е препоръчително дори и кравата да не е бременна.

На мен ми беше интересно за състава и вкусовите качества на млякото, иначе за последното си абсолютно права.

# 25
  • Мнения: 4 111
Благодаря за информацията. Той, предполагам, има предвид млякото, което се изкупува от мандрите и след това се обработва, товава не е проблемно, а авторката говори за пиене на мляко от бременна крава, което не е минавало никакъв контрол и се само преварено, което всъщност не е препоръчително дори и кравата да не е бременна.

На мен ми беше интересно за състава и вкусовите качества на млякото, иначе за последното си абсолютно права.

Това не мога да кажа, но е факт, че млякото на бременната коза за свекърва ми се пресичаше и тя не можеше нищо да направи от него - нито сирене, нито кисело мляко. Не мога да го обясня. И мляко с ориз не можеше да направи от него, а така ми се беше дояло...

# 26
  • Мнения: 4 915
Ами аз писах - с напредване на бременността млякото променя състава и консистенцията си. Явно това е причината да се пресича. Козето мляко се различава от кравето, може хормоните в него през бременността на козата да оказват по-силно влияние.

От друга страна се чудех, колко време е бременността на една крава и през цялото ли време стопаните й не я доят и не консумират мляко? Отговорът на ветеринарният лекар ми бе полезен.  Wink

# 27
  • Bristol
  • Мнения: 9 368
Това не мога да кажа, но е факт, че млякото на бременната коза за свекърва ми се пресичаше и тя не можеше нищо да направи от него - нито сирене, нито кисело мляко. Не мога да го обясня. И мляко с ориз не можеше да направи от него, а така ми се беше дояло...
Това е много странно  Thinking Както казах имам опит с домашното мляко, включително козе и то не само от едно животно, никога не съм имала подобен проблем Crossing Arms А по мандрите какво мляко мислиш ползват в момента, всички животни вече са заплодени  Peace Само към края на бременността млякото им намалява, става по гъсто и леко жълтее.

# 28
  • Мнения: 8 242
Аз си спомням, че едно време баба ми на село не доеше кравата, която се беше отелила наскоро - казваше, че трябва да има за теленцето достатъчно. По-късно вече даваше първо то да се нахрани колкото иска, и чак след това доеше, ако и колкото имаше останало..
Има логика  Thinking Нещо като кърмене в тандем  Mr. Green

# 29
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ай стига бе, а вие знаете ли, че бремеността на кравата продължава по 9 месеца, колкото човешката. След като роди, кравата пък кърми телето, и отново не се дои, за да има за малкото. А както може би е известно, кравите ги заплождат всяка година януари месец. Това означава, че до октомври не й се пие млякото, защото е бременна, а след октомври до следващия януари не се дои, защото кърми телето. Обективно погледнато, от тук следва изводът, че обикновените хорица, които си гледат кравичка реално никога не могат да пият от млякото й !?

# 30
  • Мнения: 4 431
Няма проблем за произхода на млякото което купувам аз.Тук на село се познаваме не само хората но и животните и се знае кой как си гледа стоката.Ако е качествена тя се купува веднага и не се налага прекупвачи да я вземат на безценица. Има конкуренция между стопаните и НИКОЙ не е луд да си ''развали''репутацията,защото работа няма и ще стои гладен.
А млякото от магазина не ми е вкусно освен това ми е странно,че не се разваля и не съм сигурна това дето се слага за увеличаване на трайността до колко е полезно Thinking
Благодаря за информацията на Tinatin .
Това за гейовете беше готино ще го разкажана мъжлето довечера Joy

# 31
  • Мнения: 196

От друга страна се чудех, колко време е бременността на една крава и през цялото ли време стопаните й не я доят и не консумират мляко? Отговорът на ветеринарният лекар ми бе полезен.  Wink


Конкретно ми казаха, че 40 дни преди да роди, кравата се "осушавала", т.е. й се спирало млякото, за да може след като роди да има коластра за телето. Тази коластра не ставала за пиене от хора. Иначе бремеността й е 9 месеца, като при хората.

# 32
  • София
  • Мнения: 408
Това е от поредицата:БАБИНИ ДЕВЕТИНИ.
А като си купуваме мляко от магазина,знаем ли дали кравите са били бременни или не- на кутиите не пише newsm78

# 33
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ще трябва да се обърнем към комисията за защита на потребителите с въпроса, защо по кутиите на млеката не се отбелязва произходът им от бременна крава ли е или от небременна, а може би девствена, ама тя тогава не млеконоси  Mr. Green

# 34
  • Мнения: 196
Ще трябва да се обърнем към комисията за защита на потребителите с въпроса, защо по кутиите на млеката не се отбелязва произходът им от бременна крава ли е или от небременна, а може би девствена, ама тя тогава не млеконоси  Mr. Green

Ми защото се прави от сухо мляко.  Няма толкова крави в България, колкото се продава уж краве мляко Mr. Green

# 35
  • София
  • Мнения: 672
Ще трябва да се обърнем към комисията за защита на потребителите с въпроса, защо по кутиите на млеката не се отбелязва произходът им от бременна крава ли е или от небременна, а може би девствена, ама тя тогава не млеконоси  Mr. Green

Ми защото се прави от сухо мляко.  Няма толкова крави в България, колкото се продава уж краве мляко Mr. Green

 Peace

# 36
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Аз не бих вземала дори и кравата да не е бременна. Това мляко минава ли някакъв ветеринарен контрол?
Peace

# 37
  • Силистра
  • Мнения: 288
Аз нещо се обърках, в крайна сметка кравата да е бременна или да не е?
Да има теленце или не?

# 38
  • Мнения: 36
Родителите ми са ветеринарни лекари, имаме и ферма с доста животни. Кравите носят 9 месеца. В седмия месец се спира доенето - пресушават се. След като родят поне една седмица млякото, което е коластра не става за консумация от хора и е само за теленцето, каквото остане трябва да се хвърли. През другото време нищо му няма.
Млякото се изследва редовно за антибиотици, бактерии и други специфични показатели- плътност, сухо вещество и т.н. Според това се определя качеството и цената на млякото. Нашето мляко е първо качество и фермите които произвеждат такова мляко не са кой знае колко така че си правете изводите. Баща ми не ми препоръчва да си купвам мляко тъй като върху голяма част от него няма контрол. Пример: съседите под нас събират млякото в гюмове и после  като ги изпразнят кучетата ги лижат #2gunfire Но напоследък има тенденция такива ферми постепенно да изчезнат и дано.
Опасно е да се пие сурово мляко каквото и да било то,това си е мое мнение и затова винаги си го варя домашно, купено няма значение. Малко дълго стана.

# 39
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
събират млякото в гюмове и после  като ги изпразнят кучетата ги лижат #2gunfire
Shocked Sick #Crazyужас

# 40
  • София
  • Мнения: 7 097
Не съм чувала подобни неща, но аз по принцип не взимам домашно мляко за Калина. Нещо нямам доверие...

# 41
Аз съм фенка на всички здравословни и стински домашни подукти.
Домашното мляко е много тежка храна за хора, които са със слаб стомах или не са консумирали такова. Маслеността реално в него е много висока, защото не е отсметанено - личи си по каймака.
Онтостно контрола - при варене /100 гр/ няма бактерия която да не умре. За сведение млякото в промишлеността не се вари , а се пастьоризира / 2мин на 72гр/.

И още - ако взимате дом. мляко и се притеснявате го занесете в лаб. на сточна гара за 2 дни ще ви е готова пробата.

При бременост състава на млякото се променя, във него има хормони, които го подкисляват и освен че прокисва бързо и вкуса му се променя.

Къде си купувате дом. мляко в София, че на мен ми го носят от м.....та си ???  с извинение

# 42
  • София
  • Мнения: 1 941
newsm78 Това го чувам за първи път  33uu

# 43
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
И аз за първи път чувам нещо подобно, явно е местно суеверие, но не те ли е страх да даваш непроверено мляко на детенце? То не че провереното е млако, де  Thinking

# 44
  • София
  • Мнения: 1 423
За пръв път чувам такова нещо.

събират млякото в гюмове и после  като ги изпразнят кучетата ги лижат #2gunfire
Shocked

# 45
  • Мнения: 4 294
Тази тема ме подсеща как преди време, всички роднини ме караха да купувам домашно кисело мляко, защото било по-хубаво от купешкото. Тъй като аз отказах от страх че няма от къде да знам, дали продукта е минал контрол, пак станах лошата и капризната.  Laughing И наистина - масленоста на домашното мляко е много висока и не е полезна. Нискомасленото мляко е много по-подходящо, да не кажа - задължително, за малки деца. Че и за възрастни.

# 46
  • Мнения: 4 915
Тц, до 2 години се препоръчва пълномаслено мляко, защото мазнините са необходими за правилното развитие на мозъка.
Кърмата и АМ са пълномаслени.

# 47
  • Мнения: 872
Не е суеверие. Свързано е със състава на млякото май. Някъде бях чела, че когато кравата забременее, млякото й ставало негодно за пиене. Поне за пиене от хора, де. Simple Smile
Няма такова нещо.Кравата се "пресушава",т.е. спира да се дои,когато стане 7-ми месец от бременността.Не се пие коластрата на кравата,ама то е разбираемо - нали и телето трябва да получи нещо

# 48
  • Мнения: 196
Не е суеверие. Свързано е със състава на млякото май. Някъде бях чела, че когато кравата забременее, млякото й ставало негодно за пиене. Поне за пиене от хора, де. Simple Smile
Няма такова нещо.Кравата се "пресушава",т.е. спира да се дои,когато стане 7-ми месец от бременността.Не се пие коластрата на кравата,ама то е разбираемо - нали и телето трябва да получи нещо

Да, права си. Това го изяснихме впоследствие.

# 49
  • Мнения: 4 294
Тц, до 2 години се препоръчва пълномаслено мляко, защото мазнините са необходими за правилното развитие на мозъка.
Кърмата и АМ са пълномаслени.

Така е, разбира се. Нямах предвид бебета.  Grinning

# 50
  • Мнения: 4 915
Не съм разбрала правилно.   Blush

# 51
  • Мнения: 553
Не съм чувала за това но ми звучи мното логично- защото при бременност се покачват нивата на някои хормони в кръвта, респективно те логично попадат и в млякото на кравата. Може пък кравешките хормони на бременността да не сай най-полезното неко за едно бебе. Не е като да са човешки хормони, като при кърменето на детенце когато си вече бременна, все пак е крава, може при това животно да са много повече все пак кравите са си ЕДЪР рогат добитък...не са хора...

Една от майките потвърди от опит че вкуса и конситенцията на кравето мляко се променя ако кравата е бременна, значи явно има обективно някаква промяна, а доколко са суеверия е въпрос на практика.  Предполагам че опита е накарал хората навремето да си усложняват живота икато не дават на бебетата такова мляко- тогава не е имало магазини и адаптирани млека, значи по-скоро опита с времето е показал някаква връзка между двете неща.
Аз бих се съобразила с това "суеверие", най-малкото защото твърдо вярвам в мързела на хората и че никой преди 100 години, нямаше да се съобразява с такива поверия ако не са ставали достатъчно издънки които да сложат началото му. Не бих рискувала...
Все пак има алтернатива, а и достатъчно много деца получават достатъчно често алергия към белтъка на кравето мляко и без кравата да е доказано бременна... и дори и от адаптирани млека...

# 52
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Млякото на кравата, става по мазно и по тлъсто при бременност, затова не е подходящо за бебе.Повишава се нивото на хормони в кръвта на кравата, а съответно и млякото се променя много като химичен състав.Няма никъкво суеверие, просто физиология Wink

Общи условия

Активация на акаунт