Мами и татковци в Австрия - 8

  • 21 146
  • 271
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 292
Аз се понасям след обяд към северната икеа , който иска да идва ама няма тук да откачам от беснеене. Там в ресторанта ще намери деца, с които да си играе, ако ще да вали из ведро   smile3549

# 16
Здравейте.
Пиша за първи път във вашият форум, като ще задам няколко конкретни въпроса,дано да можете да ми отговорите.
Историята е следната - приятелката ми е от около седмица в Австрия, на около 20 км от Грац.Бременна е в 5 месец.
Сега на  въпросите. Имали вариант на безплатнно раждане,дали евентуално Европейската здравна карта издадена и от България
би покрила разходите. И вторият въпрос - ако роди в Австрия ще получава ли майчинство или някъкви други помощи.
Благодаря ви предварително.

# 17
Привет на всички български майки в Австрия! Много се радвам за тази тема и възможността да обменяме опит. Имаме си момиченце на 6 месеца и търся отсега жена-българка с опит за гледане на детето от началото на 2008! Ще бъда много благодарна , ако някой от вас ме насочи къде да търся! Сърдечни поздрави: Ира
  bouquet
Ира, добре дошла сред търсещите! С тебе ли си говорихме по телефона?
Аз майче си намерих въпреки, че не знам как Мира (моятя дъщеря) ще я приеме. Ние ходиме на едно Spielgruppe и там се въртят разни номера. Следващата седмица ще ти пратя на ЛС. Ама не е лесно де...

Здравей!   smile3525Мерси за бързия отговор! Не, не сме разговаряли още. Аз вчера писах за пръв път и се надявам да осъществим готини контакти и взаимна помощ! Българка ли е тази жена, която си намерила? Колко е голяма Мира?

# 18
  • Мнения: 343
гале здрасти, виждам онлайн си.

при пепи и аз съм ходила, обаче термини дава чак след 3/4 седмици.

как бих дошла и аз в икеа, обаче моите 2ма вместо да се оправят, им се влошава състоянието, кашлят като магарета.

# 19
  • Мнения: 580
На мен Икеата в Shopping Center Nord ми е малко като екскурзия  Joy
Времето и тука е гадно - ние отиваме на курс по танци, след това ще печем сладки за Хелоуийн, ще пиеме чай (аз кафе) и ще мързелуваме пред телевизора.

# 20
  • Виена, Австрия
  • Мнения: 284
На мен Икеата в Shopping Center Nord ми е малко като екскурзия  Joy


И на мен така!
...
Времето и тука е гадно ...
Ла Долче, къде е това тука newsm78 А това с танците, сладките  и мързелуването пред телевизора е супер newsm10 Между другото, напоследък си доста активна в писането newsm53 Прочетох темата ти за колетите, страхотна идея smile3501

# 21
  • Мнения: 4 399
Sarrah, много благодаря за телефона!   bouquet

Сега ще се обадя и ще видя за кога ще се вредя с час. Аз не бързам и затова реших да се пробвам при форумния фризьор. Мен отново ме обхваха някакви налудничави идеи да си пускам дълга коса, тъй че не ми е спешно да стрижа, но трябва по малко да се оформя, че съм в много наприятна фаза, нито късо, нито дълго, ни се кара, ни се води. Иначе не ме устройват фризьори, които дават часове след 2 месеца защото къса коса се подстригва по-често. 

Жени времето още не е студено, макар че температурата падна в сравнение с преди обяд. Но като е такова мокро и гадно пак не става за излизане. При вас е много топло, Щом сутрин е било около 5°С. При нас в началото на тая седмица сутрин температурите бяха отрицателни.

# 22
  • Мнения: 439
Само разписче  Embarassed

Рени, муцка си   bouquet

# 23
  • Мнения: 413
Здравейте, гледам нова тема открила РЕНИ, супер  Simple Smile

БЛАГО , да се изкажа по твоя проблем, от това което се случи на моя приятелка, която живее "на черно" тук от години,т.е.в България не беше се застраховала.  Тя към 4-5-я месец от бременността си се застрахова в Австрия, ако не се лъжа плащаше 90 евро на месец, ходи в някаква помощна организация в 1 Бецирк във Виена, където и назначиха лекар, извадиха и Митер-Кинд Пасс, правиха и всички изследвания. Раждането и струваше 700 евро май /пак не съм сигурна в точната цифра/.  Сега са още в Австрия, но майчинство не получава, но пък ходи на контролни прегледи за детето...
 Това знам от нея, може информацията да не е много точна, ако тая моя позната ме е метнала   newsm78
    ВЯРА - и на мен не ми се чака по месец два за термин при Петър, затова намерих една тук съвсем до нас, и там си ходя. Но пък съм доволна от сватбената ми прическа на Петър.
    Ла ДОЛЧЕ - какви танци посещавате?? Питам, защото ходихме с моя в 1 бецирк при Ел Майер, изкарахме 2 курса, ...но нямаме много практика и се забравя

    На Нюшка добре дошла,...за жена дето гледа деца, имам една позната, около 50-те е, занимава се с точно това,последно чух, че ходи в 2-3 бълг.семейства, ако искаш телефон пиши на лични

   ..и накрая да разкажа какво ми се случи снощи, за малко да подпаля апартамента. Включила съм да стерилизирам и го забравям в кухнята, а аз и синчето в последната стая , на другия край на апартамента....след час ввсичко вече гореше, разтапяше се, нито шишета, нито машинката за изпомпване... падна едно  newsm75   и проветряване.   Днес моя намали контото като купи още шишета и нова помпичка.           ...Така че внимавайте, и не се разсейвайте с бебетата, както аз.
  До скоро

# 24
  • Виена
  • Мнения: 1 247
 Embarassed Какви сте ми ласкателки само...  Flutter Flutter Flutter
Jeni 1, LaDolce,
да не забравите хлебче за из път да си вземете, ако тръгнете на екскурзия  Mr. Green Това ме подсети за случка с моята баба (Бог да я прости!) преди много години, когато бяха актуални дискотеките из Витоша. Та, тръгваме ние с брат ми за Щастливеца, но преди това трябваше да минем през баба за нещо си... Тя ни пита накъде сме тръгнали двамата толкова късно вечерта, ние й съобщаваме "На Щастливеца" и тя се втурна в кухнята. След малко идва и ни подава една торба. Ние -  #Shocked Ми това били сандвичи за из път и по един пуловер, че на планината било студено.  rotfImbo Голям смях падна, естествено, докато разбере женицата, че на дискотека ще ходим и от колата направо ще влезем вътре без да се разхождаме из гората...
Здравейте.
Пиша за първи път във вашият форум, като ще задам няколко конкретни въпроса,дано да можете да ми отговорите.
Историята е следната - приятелката ми е от около седмица в Австрия, на около 20 км от Грац.Бременна е в 5 месец.
Сега на  въпросите. Имали вариант на безплатнно раждане,дали евентуално Европейската здравна карта издадена и от България
би покрила разходите. И вторият въпрос - ако роди в Австрия ще получава ли майчинство или някъкви други помощи.
Благодаря ви предварително.
Аз към раждането нямах застраховка в Австрия. При записването в болницата представих ЕЗК от България и досега никой не ни е изпращал сметка. Бях питала на страницата на НЗОК дали ще ми платят раждането в Австрия като имам такава карта и там ми отговориха, че ако престоят ми не бил с цел раждане, щели да платят... Но и оттам никой не ме е търсил за обяснение с каква цел съм била в Австрия. Пък аз и не ровя да проверявам дали с плащането нещата са наред. По принцип раждането може да мине като непланувано, т.е. спешно събитие... Но с майченствоте нещата не стоят много просто. Бих ви препоръчала да се обърнете към някого от социалните организации (обикновено към някой орден на църквата има такива) и да потърсите съвет оттам. Ще потърся тези дни един много полезен линк, но за Виена. Дано да ви помогне и там, където сте вие. На нас поне те ни казаха как да си направим документите така, че да получавам майчинство тук. Ходили сме и на други места, но само там ни дадоха информация как да се справим. Другите се правят само на загрижени, съчувстват и до там! Но имайте предвид, че получаването на тези пари е свързано със задължителен брой прегледи при гинекорог по време на бременността, а вие сте изпуснали първите седмици. Затова най-добре да ви посъветва някой компетентен, аз може да подведа без да искам...
Приятна вечер на всички!   bouquet
П.С. Виждам, че и Клементина е писала по темата, но друг път ще чета!

# 25
  • Виена, Австрия
  • Мнения: 284
Малеее, Клементина doh, радвам се, че сте се разминали с по-малкото зло, че можеше и по-голяма беля да стане! Вярно, че сега ще има изваждане за нови неща, ама по-важното е, че на вас нищо ви няма! Горкия бебо, тая миризма на изгоряло как му се отрази? Иначе, как е най-малкият член на нашата "деветоавгустовска" дружина? Нищо не споделяш, растете ли, свикнахте ли с разходките навън?
Вяра, то при вас голям студ се оформя cold  Ще каже човек, че в различни градове живеем  smile3503 Гледай ти, какви температурни разлики от единия край на Виена до другия newsm12
Рени ще ме умориш някой ден newsm62 И нали се зарече да не се втурваш веднага да помагаш със съвети smile3534

Последна редакция: чт, 18 окт 2007, 18:51 от Jeni 1

# 26
  • Мнения: 580
Джени, "тук" е близо до Wiener Neustadt, в едно село Animal Cow.

Иначе да, и аз забелязах колко съм активна  Mr. Green сигурно защото в момента уча или поне се правя, че...
Радвам се, че харесваш темата с колета. Аз изпратих вече един до България, един до Япония и утре или в понеделник за Франция. И с нетърпение си чакам мойте... с деликатесите  eat!

Клементина, аз с танци имам предвид разни детски танци. Дъщеря ми ходи на танци а аз пия кафе с майките. Иначе Елмайер е много готин. Аз навремето ходих на Tanzschule Bierbach (така се казва собственика) и от много вълнение да не си сбъркам стъпките всеки път му казвах Herr Bierbauch - срам и позор  Embarassed

Рени, като тръгна някой ден в посока шопинг център норд със сигурност ще си вземa Jause  newsm49 , права е била баба ти за Витоша, балкан си е това, хладно става вечер  Mr. Green!

За раждане не мога да помогна, аз раждах преди 100 години, сега нещата са други

# 27
  • Мнения: 413
РЕНИ на линия съм,  тъй тъй си седя само в къщи, остава ми време да прочета докъде сте я докарали темата. Айде чакам ви да се преселите, че да можем заедно да  kaffeetrmker_2 

ЖЕНИ, добре, че бебчо тъкмо заспиваше /то аз затова забравих за печката/ та имах време да почистя, преди таткото да е видял тая катастрофа.  Ние от "деветоавгустовската дружинка" растем, правим стачки, пълним памперси, носим се на ръце, плачем до 02,00посреднощ,няма какво да ви занимавам с това тежко ежедневие...мечтая си да стане на годинка, да може да се разбираме един-друг.

ЛА ДОЛЧЕ - аз разбрах, че вие ходите на танци, ...ама иди обяснявай на бивше ченге - три пъти и бавно докато светна, че за децата става въпрос.
Ние смятаме с моя мъж, като поотрасне малкия естественно, да ходим пак на танци,...много сме танцувални двамата.  Обаче ЕЛмайер си е доста скъпичък и докато минем всичките им нива...

# 28
  • Мнения: 4 399

Вяра, то при вас голям студ се оформя cold  Ще каже човек, че в различни градове живеем  smile3503 Гледай ти, какви температурни разлики от единия край на Виена до другия newsm12


Ами те са си почти различни градове.  Laughing Е, може и по различно време да гледаме термометрите.

Но имайте предвид, че получаването на тези пари е свързано със задължителен брой прегледи при гинекорог по време на бременността, а вие сте изпуснали първите седмици. Затова най-добре да ви посъветва някой компетентен, аз може да подведа без да искам...
 

Това с прегледите има значение за парите само за последните 6 месеца. Докато детето стане на 20 месеца не търсят никакви прегледи. Ако прегледите не са изпълнение, за последните 6 месеца парите се намаляват на половина.

# 29
  • Мнения: 81
 Поздравления за новата тема Рени!Много хитро е измислено няма шанс да не я намериш!!!!!!!

Общи условия

Активация на акаунт