Изследвания на майката след бременноста

  • 1 970
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 24 467
Всеки сам си избира гинеколога, при който да си ходи редовно. Не е като с лекуващия лекар- въпрос на срокове и "записване", но е добре когато си намерите човек, от когото сте доволни, да си го посещавате редовно.

# 16
  • Мнения: 593
Също не съм чувала подобно нещо. Гинекологичен си правих около 40 дни след раждане, цитонамазка след година!

# 17
  • Мнения: 11 004
Ходих на гинекологичен преглед 40 дни след раждане, без ехограф. Цитонамазка ще си напрая догодина.

# 18
  • Мнения: 24 467
Към тези, които са ходили на гинекологичен преглед без цитонамазка- какъв преглед ви правиха? Когато аз ходя на такъв преглед всяка година тя е елемент от него.

# 19
  • София
  • Мнения: 104
На мен гинекологът, който ми следи бремеността ми каза да отида до 40-тия ден след раждането и след втрия ми редовен цикъл да отида пак за цитонамазка. За други изследвания не мие споменал.
Но профилактика в България няма, като отидеш про джипи-то и като и кажеш. че искаш направление за гинеколог например, е така за преглед те пита "Ама защо ще ходиш като нямаш никакви оплаквания!" Направо ме вбесява. И уж има годишни профилактични прегледи, но при моята лекарка се изчерпват с една кардиограма... та съм и набрала нещо.. извинявам се за изместването от темата.

# 20
  • Мнения: 5 362
За първи път чувам за подобно нещо.Само ехографски преглед ми правиха,и цитонамазка. Grinning
Peace

И аз не съм чувала за такива изследвания Thinking

# 21
  • Мнения: 4 965
На майката се прави гинекологичен преглед около 40 дни след раждането.
Полудяването вероятно е градска легенда, породена от следродилната депресия. За нея не се прави преглед - при необходимост може да посетиш психолог.
Аз изкарах 2 пъти такова "полудяване" - втория път беше много тежко и продължително. С времето и с помощта на близките минава. Ако не премине, може да се задълбочи и да доведе до хронична депресия.

# 22
  • Мнения: 1 043
След като родих прегледът ми при гинеколога се състоеше от ехограф и цитонамазка; нищо повече  Peace

# 23
  • Мнения: 24 467
Съгласно НАРЕДБА № 39 от 16.11.2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията се определят условията, редът и финансирането за извършване на профилактичните прегледи. Профилактичните прегледи и изследвания са насочени към ранно откриване на заболявания. Към наредбата има приложения, които конкретизират честотата и видът на тези прегледи. Така, напр., Чл. 5.  предвижда, че бременните и родилките до 42 дена след раждането подлежат на профилактични прегледи и изследвания, осъществявани на диспансерен принцип, определени по вид и честота в приложение № 2. Националната здравноосигурителна каса заплаща на лечебните заведения, с които има сключен договор, осъществените дейности по ал. 1. Резултатите от проведените прегледи и изследвания по ал. 1 се отразяват в "Карта за профилактика на бременността", изготвена по образец съгласно приложение № 3.
Ето част от приложение №2, относимо към прегледите на родилките:
Вид и честота на профилактичните прегледи и изследвания при родилки  
   Период  
 Вид на профилактичния преглед и изследванията  
 Честота  
    до 42-ия ден
след раждането  
 оценка на психичен статус, измерване на АН, проследяване на инволуцията на матката и кървене от гениталиите, мануално изследване на млечни жлези, проследяване на лактацията, промоция на кърменето  
 два пъти: до 7-ия ден и след 30-ия ден след раждането.
изследване на хемоглобин, хематокрит, диференциално броене, СУЕ, албумин и седимент в урина 
 еднократно 
  Забележка. Всеки профилактичен преглед включва анамнеза и подробен обективен статус. 

Законът за здравето пък, предвидил издаването на тази именно наредба, предвижда задължителност на профилактичните прегледи и административно- наказателна отговорност при неосъществуването им. Напр.:   Чл. 209. (1) Който не се яви на задължителен профилактичен медицински преглед, изследване или имунизация, се наказва с глоба от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване - от 100 до 200 лв.

профилактиката засяга не само конкретното лице, но и обществото, като цяло. нечетящите хора, които не знаят кога и къде следва да се прегледат, рискуват заболявания, които могат да бъдат предотвратени именно посредством ранното им откриване и лекуване. Ако тези заболявания не бъдат открити на време всички ние плащаме за лечението им много повече, когато същото се прави през късен стадий.
  
  
  
  
  
  
   
  
 
            
 

 



# 24
  • Мнения: 983
Единствено гинекологичен преглед са ми правили след раждането - ехограф и цитонамазка.
Peace

# 25
  • Мнения: 284
Боли ли тази цитонамазка?Знам че дори прокървяваш?

# 26
  • Мнения: 24 467
Не си ли си правила такъв преглед до сега? На колко си години?
Боли колкото боли, когато ти вземат гърлен секрет, че и по- малко. Никога не съм  разбирала жените, които се страхуват от тази манипулация. Като имам предвид какво може да се избегне при редовни прегледи и изследвания...

# 27
  • Мнения: 412
Никакви изследвания не са ми правили след раждането освен профилактичните гинекологични прегледи и цитонамазка.
И при мен така.

# 28
  • Мнения: 911
Това "полудяване" както го наричаш е изключително рядко срещано явление. Следродилната депресия, по- често се проявява като напрегнатост и потиснатост след раждането, особено след прибирането вкъщи. Дължи се на рязката промяна на хормоналните нива в организма на жената, следствие на раждането, не трябва да се забравя и чисто физическото изтощение на организма след бременността и раждането, първоначалното напрежение по отглеждането на бебето, безсънието.. .
Жени, прекарали тежки  депресиии или с по-лабилна психика са предразположени към (тежки) следродилни депресии.

# 29
  • Мнения: 284
Не си ли си правила такъв преглед до сега? На колко си години?
Боли колкото боли, когато ти вземат гърлен секрет, че и по- малко. Никога не съм  разбирала жените, които се страхуват от тази манипулация. Като имам предвид какво може да се избегне при редовни прегледи и изследвания...

На 22 години съм.Когато бях бременна моята лекарка каза че няма да ми прави,защото не ги харесвала тия процедури и не ми се е налагало и друг път.Затова незнам,ама тя ми каза че било много гадно и затова по-добре да не ми правела.Било изстъргване или като вземане на малко парченце от лигавицата нещо такова ми каза.
А да ти кажа и че секрет от гърлото не са ми взимали.Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт