ПРОБЛЕМИ ПРИ ИЗПЛАЩАНЕТО НА ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ОТ НОИ

  • 5 826
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 006
На 30.12.06г. на съпругът ми се наложи да влезе в болница.След като го изписаха му дадоха 40 дена болнични.Занесе болничния лист в работата и от там му поискаха номер на банкова сметка,където да се преведат парите.Счетоводителката каза,че е занесла болничния лист в НОИ.Но до ден днешен няма преведени болнични #Cussing outЗвъня на телефоните за справки в Нои,но не мога да се свържа,постоянно линията е заета #2gunfireОт работата на мъжа ми се обаждали да питат какво става и им казали,че проверяват.И какво толкова проверяват вече 10 месеца? #Cussing out

Във връзка с този случай - ако болничният е бил издаден през 2006 година, в момента на постъпване в болницата, трябвало е да се изплати по стария ред от работодателя. Да не би в тази връзка да се получава разминаване?
Болничният е издаден след като го изписаха от болницата-Януари 2007г.А работодателят е казал,че от Нои искат банкова сметка.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 3 238
Болничният е издаден след като го изписаха от болницата-Януари 2007г.А работодателят е казал,че от Нои искат банкова сметка.
Да, значи все пак се търсят от НОИ парите  Tired

# 47
  • Мнения: 74
В болничен по майчинство съм от 30.06.2007
До момента не съм получила никакви пари от НОИ. Преди около 2 седмици след няколкодневно упорито звънене по телефона успях да се свържа с тях. Беше ми обяснено, че има грешка в партидата на декларация 1 (каквото и да значи това), казаха ми да се свържа със счетоводителя ми и да му кажа да се обади в НОИ, за да коригира грешката. Иначе ми било изчислено всичко и чакало само корекцията.
Така ли трябва да е, питам аз - не е ли по-логично когато са видели от НОИ, че има грешка, да се свържат с когото трябва и да обяснят какво трябва да се направи. Ами ако не се бях обадила до кога щяха да си траят.
Та звъннах аз на нашия отдел Човешки ресурси, които се свързали с обслужващата счетоводна къща, които се свързали с НОИ и след един ден от ЧР ми се обадиха да ми кажат, че всичко е коригирано. Да де, обаче аз пари още нямам.
Не смятам, че е редно аз да съм свързващо звено между счетоводителите и НОИ и да трябва да звъня и да обяснявам нещо, което не знам и не ми е работа да знам.
Другото, което лично мен ме дразни е, че не мога да разбера как се смятат обезщетенията. Да, знам че се взимат 6 месеца назад и т.н., но ме интересува конкретно, за всеки един период да мога да виждам как е сметнато. Имам персонален код, с който мога да проверявам в Интернет, но там не се разбира как е сметнато. Знам, че мога да си подам молба в НОИ и да ми дадат писмено разяснение, но с двумесечно бебе едва ли ще се разходя до там, за да подавам молба. Та, ако е възможно да има такава опция - да се вижда как е сметнато конкретното обезщетение.
Надявам се тази среща да има някакво положително влияние, защото наистина понякога попадаме в параграф 22.

# 48
# 49
  • Асеновград
  • Мнения: 45
Казаха, че имало грешка в Декларация 1, където за доход трябва да пише "0". Звъня веднага на счетоводителката ми и тя проверява и ме уверява, че в моята декларация пише "0".

Същата работа , само дето моята счетоводителка не е наясно как да провери и да им докаже , просто настоява пред мен че в декларацията пише нула.А как обяснявах аз на счетоводителката за какво става въпрос да не ви разправям , не е много лесно да обясниш нещо което така или иначе не разбираш.В НОИ Пловдив информация по телефона не дават , само лично след като им покажеш личната си карта.А аз живея в Асеновград , където няма клон на НОИ.Чудно ми е колко пъти е нужно да се замъкна до Пловдив с детето , за да оправя проблема.Пари не съм получава от юли.

# 50
  • Мнения: 229
ох каква полезна тема!НОИ ми е заниманието от 7 месеца насам!В болнични съм от 06,05,2007 го. Първия си болничен получих на 19,09,2007 год.Няма да коментирам срока и хилядите обаждания до НОИ.В това време на чакане ща не ща се просветих в много неща.Едно от които е важно в моя случай , че всеки един болничен се разглежда поотделно независимо един от друг и така се определя обезщетението.Аз се осигурявам на две места.На едното където работя върху 450 лв. , а на другото като Управител на собствената си фирма на 220 лв.По закон трябва да получавам 80% и от двата  болнични листа .Единия се изплаща от Варна , другия от Бургас-При многобройните разговори със служителите и на двете места първото нещо , което ме шокира е че отговорите на един и същ зададен въпрос е коренно различен.И питам не би ли трябвало служители поставени на едно и също работно място в различни градове, подчинени на една и съща институция да дават един и същи отговор по поставен въпрос?!
В Бургас служителите ми обесняват , че те ми изплащат 80% от 220 лв.  и трябва и от Варна да ми изплащат 80% от 450 лв.Във Варна пък ми обесняват, че програмата им била така направена, че тия 450 лв. ги дели на две и изплаща обезщетение и тя върху 220 лв????!!!!Нищо не можело да се направи - това била програмата.пИСАХ ЖАЛБА ДО НОИ Варна - до ден днешен отговор няма.Пак се връщам да се консултирам в НОИ Бургас - там пък ми казват че те плащат правилно и да се обърна към НВОИ Варан.Е , какво трябва да направя вече незнам!За закъснението на изплащаните суми да не говорим -по 4 месеца се бавят , никой не ти дава елементарно обяснение и те третира като крадец в държавата.

# 51
  • Мнения: 1 251
Определено който разчита на парите от НОИ може съвсем спокойно да си умре от глад. И аз си чакам парите за м.юли,.м.август.,м.септември, а все пак вече свършва м.октомври. Е, ако аз не си платя данъците и осигуровките на време ще ги плащам с лихва, нали!!! Защо и те не започнат да ни плащат лихва за месеците закъснение, през които чакаме все пак някой служител на НОИ да си свърши работата, за която всеки месец РЕДОВНО си получава заплатата. Бих искала да се попитат управителите на НОИ и лицата, изпълняващи ръководна длъжност във въпросната институция - "КАК БИХА ЖИВЕЛИ 3 ИЛИ 4 МЕСЕЦА БЕЗ ПАРИ И С НОВОРОДЕНО БЕБЕ?".

# 52
  • Мнения: 183
Определено който разчита на парите от НОИ може съвсем спокойно да си умре от глад. И аз си чакам парите за м.юли,.м.август.,м.септември, а все пак вече свършва м.октомври. Е, ако аз не си платя данъците и осигуровките на време ще ги плащам с лихва, нали!!! Защо и те не започнат да ни плащат лихва за месеците закъснение, през които чакаме все пак някой служител на НОИ да си свърши работата, за която всеки месец РЕДОВНО си получава заплатата. Бих искала да се попитат управителите на НОИ и лицата, изпълняващи ръководна длъжност във въпросната институция - "КАК БИХА ЖИВЕЛИ 3 ИЛИ 4 МЕСЕЦА БЕЗ ПАРИ И С НОВОРОДЕНО БЕБЕ?".

Браво, Орхидея - права си! Laughing
Ха-ха-хааа и аз съм за това предложение... нека плащат наказателни лихви тези  Peace

# 53
  • Варна
  • Мнения: 72
Мили мами, моля, дайте някакви телефонни номера на НОИ, че немога да се свържа вече 3-ти ден със тях! Предварително, благодаря!  bouquet
НОИ София 926 19 86;926 19 61;926 19 71;926 19 90. Трябва да си много упорита.Успех

# 54
  • София
  • Мнения: 242
Да се похваля. Успях да се свържа, но не можаха обаче да ми обяснят, защо за септември са ми изчислени 18 дена вместо 19. Казаха, че ще го пуснат за преизчисление. Ако разбера от къде идва грешката, ще пиша
отново.
п.п. Много е вероятно грешката да идва от това, че два болнични листа се засичат. Единият ми е от 29.07.07 до 12.09.07 /от който са ми изплатени 5 дена, а е трябвало да са 6/, а другия от 30.08.07 до 11.10.07 /от който са ми изплатени 13 дена/.   

Последна редакция: пн, 29 окт 2007, 16:28 от St.Anger

# 55
  • Мнения: 288
нагори  bowuu

# 56
  • Мнения: 560
Като начало ми се иска някой да ми вдига телефона като звъня в НОИ.
Трябва да има горещи телефони,където човек да се обади и да си зададе тъпите въпроси.
Вчера опитах.Първо запис 10 мин ми обясняваше "Ако искате да питате за еди-какво си,наберете еди-какво си".Когато най-накрая чух свободен сигнал,просто си счупиха краката да ми го вдигнат.
Сигурна съм,че НОИ работят много жени,които са раждали и знаят колко много пари са нужни на едно семейство,особено преди раждането,когато се купуват купища неща.
Не мога да разбера каква е системата,че толкова много се бавят парите.И ако въпросната система не работи,защо не се смени.
От 02.10. съм по майчинство с първи болничен за 45 дни преди раждането.Той ще бъде отчетен в началото на ноемвир.Работя по 2 трудови договора.Вчера исках да разбера каква сума ще получавам въпросните 315 дни от майчинството си и кога евенуално ще получа първата сума,защото изплащам и кредит,но никой не благоволи да ми вдигне,както вече казах.

# 57
  • Мнения: 175
Поздравления за темата. Ето ги моите проблеми с НОИ:
1. Имах 7 дни болничен от гинеколожката си и след това веднага 5 дни болничен от личната си лекарка. Личната ми лекарка ми издаде втория болничен като първичен, защото каза, че тя е друг лекар и болничния е с друга диагноза. От НОИ ми върнаха болничния от личната лекарка и казаха, че вторият болничен трябва да се издаде с решение на ЛКК, защото няма прекъсване между двата болнични. Личната ми лекарка ме прати при председателя на ЛКК в поликлиниката и той каза, че било незаконно да свиква комисията за издаден вече болничен преди 2 месеца, защото ще го глобят от Здравната каса / болничният беше от април, а поради забавяне от счетоводството той беше регистриран и върнат от НОИ през юни/. От НОИ казаха, че не могат да задължат този лекар да свика ЛКК комисия. Аз отидох при отдела лекари в НОИ и ги накарах да се обадят на председателя на ЛКК и да му обяснят как да ми оправи болничния. Те казаха, че не могат да го задължат, но могат да му обяснят как да го поправи.
а)оказва се, че личните лекари не знаят правилата за издаване на първични и вторични болнични - трябва да преминат някакво обучение, на което да им се обясни;
б)председателят на ЛКК не знае как се коригира сгрешен болничен и никой не може да го накара да го коригира /всичко зависи от неговото настроение/ - според мен трябва този отдел от лекари в НОИ да упражнява контрол и да управлява издаването и коригирането на болничните;
в)НОИ има изисквания към болничните, но няма правомощията да налага тези изисквния на лекарите и те си издават грешни болнични без последствия;
г)счетоводителите на фирмите могат да регистрират болничните когато си решат - трябва да се въведат глоби за фирмите, които регистрират болнични след определения законов срок;
д)от НОИ обясниха, че счетоводителят е трябвало да види, че болничния не е издаден правилно - не съм съгласна, че счетоводителите са точно хората, които ще контролират болничните. Те само трябва да ги регистрират, а от НОИ да ги проверяват, но още при приемането и при грешка да се реагира веднага. 
Сега в момента имам втори проблем:
2. Първият ми болничен за майчинство /45 дни преди термина/ е до 17 август. Аз родих на 9 август. До сега не ми е изплатен, нито болничния за раждане, нито следващия от педиатъра на детето, въпреки, че са регистрирани навреме. В средата на месец октомври се обадих в НОИ и след два часа опити успях да се свържа. Една дама ми обясни, че има две грешки: първата била, че съм родила по-рано и дните коит се застъпват от двата болнични листа трябвало да се опишат от счетоводителката ми при регистрирането на болничния, но това вече техните експерти го били поправили. А втората грешка била поправена. Така, че да не се притеснявам скоро ще си ги получа парите. Ами чаках две седмици и пак звъннах /отново два часа опити/. Един господин ми обясни, че има една грешка - в точка 17.2 трябвало счетоводителката ми да подаде корекция за някаква сума, която трябвало да бъде нула - каквото и да значи това. Е, аз се обадих и моята счетоводителка го направи още на другия ден и сега пак чакам пари.
Трябва когато НОИ приемат болничен за раждане да попитат до кога е бил предходния болничен, за да се опишат дните на застъпване веднага. Или да се въведе практика с болничния за раждане да се представя и копие от предходния болничен, за да се види веднага разминаването на дните.
Служителката на НОИ ме излъга, че другата грешка е поправена, а се оказа, че не е, но аз няма как да го докажа, за да се потърси отговорност от нея.
И накрая не разбирам защо болничен, който е регистриран на 3 септември /говоря за болничния ми за раждане от 9 август/ нито се изплаща, нито пък се уведомява фирмата ми за грешките, които трябва да се поправят. Нали има законови срокове?
Дано не съм досадила с дългите си обяснения, но исках да опиша ясно картинката.

# 58
  • София
  • Мнения: 242
  По повод на моя проблем (Имам два болнични листа, които се засичат. Единият ми е от 29.07.07 до 12.09.07 - 45 дена преди термин /от който са ми изплатени 5 дена, а е трябвало да са 6/, а другия от 30.08.07 до 11.10.07 - за раждане издаден от болницата /от който са ми изплатени 13 дена/.), успях да се свържа 3 пъти с НОИ за една седмица. Първо един господин ми каза, че ще пусне болничният лист за преизчисление. След това една жена ми обясни, че болничният лист от 30.08.07г. бил първичен, и този един ден трябвало да ми се изплати от работодателя  #Crazy. И най-накрая друга жена ми каза, че от счетоводството на фирмата ми били объркали и вместо да пишат, че трябва да ми се изплатят 14 дена от този болничен, са написали 12, а от НОИ са ми изплатили 13 #2gunfire. Сега нищо не можело да се направи, освен работодателя да изпрати официално писмо до НОИ, с което да иска да се коригират изплатените ми дни за септември от 13 на 14. Питам се аз, НОИ не е ли последна инстанция, и не са ли длъжни служителите да проверяват за такива грешки и да ги поправят навреме. Съвсем нормално е човек да се обърка при писането. Ами ако от счетоводството вместо 20 напишат 2 дена без да искат, от НОИ 2 дена ли ще ми изплатят  #Cussing out Също така съм изумена, как от трима души получавам три различни тълкувания на проблема ми.
  Знам, че тук не е тема за въпроси. Но за да не пиша два пъти едно и също нещо, искам да задам един въпрос. Не би ли трябвало от НОИ да оправят проблема, без да намесват работодателят ми? Благодаря предварително.  bouquet

# 59
  • Мнения: 311
Не искам да превръщам НОИ в каквото и да било, НО не мога да кажа нищо хубаво за тях.
По темата:
1. забавиха плащанията с повече от 4 месеца, защото билли забравили
2. изчислиха ми грешно средно дневното обезщетение (от близо 47 лева на 27 лева)
3. Пропуснаха месец февруари (не ми платиха въобще)
4. Отнношението им е кофти, когато се опитваш да говориш по тел. с тях (ако въобще се свържеш)

Не знам какво точно се опитват да направят ръководителите на НОИ, но от моя опит самите ръководители имат нужда от смяна.

Общи условия

Активация на акаунт