Примерна схема за захранване 2

  • 120 576
  • 583
  •   1
Отговори
# 90
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Aко първата въведена храна е зеленчуково пюре по обед,кога въведохте( и какво )второто хранене  newsm78
Аз въведох оризова каша и мако след това плодово пюре и сега правя каша с плод следобед- към 17.00ч, но това хранене не ми е заместено.

# 91
  • Мнения: 43
Никки, благодаря за отговора! И педиатърката каза от другия месец пюре, ще ви послушам. Той и без това не го хареса,но сокчета ще му давам, че без тях не може да ака  Sad и му се натоварва още повече стомахчето. Дали затова ми спи доста неспокойно!!?!?Мята ръце, върти глава....!?!??

# 92
  • София
  • Мнения: 3 524
 Peace записче

# 93
  • Мнения: 654
Записвам се да ви следя Wink

# 94
  • Мнения: 1 449
Пак по въпроса за млечните продукти...

Вариантът с овчето сирене е наистина по-предпазлив. Проблемът е, че овчето сирене трябва да е 100% от овче мляко, иначе и най-малките примеси обезсмислят предлагането му. Отделно съставът и в частност мазнините не са предимство. Обаче пък овчето мляко е по-богато на калций от кравето (30% повече) и от козето (60% повече).

При алергичните дечица също се препоръчва много бавен темп на захранване със сирене, горе-долу следния:
-> 1-2 трохички -> зърно от леща -> грахово зърно -> ½ кафена лъжичка и т.н.
Достатъчни са около 2 седмици за достигане на дозата от 30-40 гр. Предлага се през ден (за да се избегне натрупване в организма на алергени).

Наистина кравето мляко е по-алергизиращо от другите видове млека (4 основни вида алергени, освен казеина), но кравето сирене може да е проблемно само при най-острите форми на алергия към кравето мляко. При деца с леки алергии се понасят добре извара, масло, сирене. Щом едно кърмено бебе не е имало проблем (белтъчната алергия се предава и през кърмата, ако майката консумира млечни продукти), след 12 мес. може да се пробва захранване и с краве сирене. Което донякъде е въпрос и на традиция по нашите географски ширини…

Евентуална реакция на захранването със сирене - може да се появи заради самите съставки на сиренето или като реакция на стомахчето към непозната храна (т.е. към концентриран белтъчен продукт), не е задължително да се тълкува като алергия. Дори и след успешно захранване с млечни продукти, впоследствие може да се появи АБКМ например.

# 95
  • Мнения: 1 030
Добре,до тук всичко е ясно и точно с кой вид сирене и мляко да се почне.
Но имам едно въпросче?
Тай като на пазара има доста производители на сирене и мляко,също и извара.
Та коя марка да се използва за да се счита,че тя отговаря на всичките тия качества.?
Малко ми е мътно за марките! newsm78

# 96
  • Мнения: 2 652

Ако искаш виж страницата на www.bnap.org
Там има сравнителни анализи на сирена, а и други продукти.

Косе Босе, моля отговори и на мен (ако знаеш ест.), че питах по-рано, ама никой не се отзова. Вярно ли е, че ако детето е било дохранвано с АМ в началото (ние бяхме така първите 2 месеца) и не е направило алергия, значи няма и да има проблем с въвеждането на млечните. Благодаря.

# 97
  • Мнения: 435
И аз ще си подбутна въпроса от 1ва страница, че никой не се изказа  Embarassed
Колко често трябва да се предлага сирене? Количеството разбрах, че е около 30-40гр.
Аз въведох кравето сирене скоро и засега няма проблем. Давам го сурин с малко каша. Но не знам всеки ден ли да давам?  newsm78

# 98
  • Мнения: 1 449
Дозата е около 30 г – всеки ден.
Според чужди схеми на захранване – 15-20 г (друг е въпроса какво се разбира под сирене, освен това бялото саламурено сирене често е заклеймявано като неподходящо под един знаменател със сините сирена, брито и прочие).

Да не се предлага повече от 40-50 г, особено в комбинация с повече месо – има опасност от пренасищане с белтъчини и реакция на организма.

След 12-18 мес. – по преценка, според млечния режим за деня на детето.
Например на 1 година се препоръчва 400-500 мл мляко и 30 гр сирене. Което не е кой знае какъв ориентир, защото зависи колко кърма, АМ или кисело мляко поема детето, отделно сметана, извара, йогурт като част от основната храна.


Косе Босе, моля отговори и на мен (ако знаеш ест.), че питах по-рано, ама никой не се отзова. Вярно ли е, че ако детето е било дохранвано с АМ в началото (ние бяхме така първите 2 месеца) и не е направило алергия, значи няма и да има проблем с въвеждането на млечните. Благодаря.

Теоретично е така - за алергията към белтъка на кравето мляко (отделно е въпроса за лактозната непоносимост).

Ако детето е приемало стандартните АМ (които са на основата на специално преработено краве мляко), не би трябвало да има проблем с краве млечни продукти.

Същото важи и за дечицата, които са били изключително кърмени през първата година – след това те би трябвало да приемат безпроблемно кравето мляко, тъй като са получавали краве протеини през кърмата.

# 99
  • Мнения: 4 546
и аз пак ще питам - защо повечето майки масово предпочитат да захранват със зеленчуково пюре? плодовете не са ли по-лесно смилаеми, съответно - по-подходящи за захранване? по БГ схема се започва с плодово пюре, но тази схема така или иначе вече я наруших и незнам и в тази й част дали да й се доверя. newsm78

# 100
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
Искам да ви питам относно кашите.На опаковката на кашата пише да се дава до 2 седмици след отварянето.Така ли процедирате?На мен ми остана повече от половин кутия.Сега какво да я правя? newsm78 Аз давах каша почти всеки ден ,но по малко, не цяла порция.Може би тази кутия ще се изхарчи, ако всеки ден се дава пълна порция,знам ли?

# 101
  • Мнения: 3 695
Кашите на Хипп и Милупа мисля, че са с трайност 3-4 седмици. Като отворя кутията, пиша на нея кога съм я отворила. Като мине срока - хвърлям. От тази гледна точка с предимство са домашните каши като цена и разнообразие, което може да се предложи на детето, а не една и съща каша всеки ден.
Искам да попитам слагате ли някаква мазнина в кашите, когато ги правите с вода. Защото на упътванията им пише да се добавя рапична мазнина. Предполагам е, за да се усвоят мастно-разтворимите витамини.

# 102
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
Даа,моята е на Нестле.Трябва да ги погледна тези на Хип и Милупа,а и други видове де.
Иначе за мазнина,въобще не съм обърнала внимание в упътването,но аз така или иначе досега я правих с кърма,но май натам ще я правя с вода и колкото мога с кърма.Ще следя отговорите на другите майчета.

# 103
  • Мнения: 435
Благодаря Косе Босе   bouquet златна си  Simple Smile

herelina, доколкото знам повечето майки предпочитат да започнат със зеленчуково, защото плодовите пюрета са сладки и бебето може да не хареса след това зеленчуковото. Обратно - за започване с плодово пюре аргумента е, че бебето е привикнало на сладкия вкус на кърмата и по-лесно преминава към по-твъдра храна, когато тя е сладка. Вероятността да я отхвърли в началото е по-малка. Всеки преценява кое да предпочете....май няма категорично правило  newsm78. Аз започнах с плодово пюре. Въведох бавно 2 плода, а след това продължих със зеленчуково. Не е отказвал зеленчуковото. В началото го примесвах с малко кърма. На по-късен етап имаше претенции към някои зеленчуци, но постепенно започна да ги харесва. 

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 1 029
мами днес правих за пръв път пюре от кафяв ориз с моркови-по рецепта от форума.Ориза се свари за 45 минути и после като го пасирах не можа да се смели на ситно ,стана на ситни парченца?от пасатора ли е ,от варенето ли е ?на вас става ли ви гладко пюрето от ориз?

Общи условия

Активация на акаунт