Търся рецепта за хубава трушия,която не се стерилизира

  • 26 977
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 224
Здравейте момичета!Дойде сезонът на трушиите.Някой ще ми каже ли изпитана хубава рецепта,за да си я направя.Досега не съм  случила на хубава рецепта.Ако може трушията да е без стерилизация.Благодаря ви предварително! newsm51

# 1
  • Мнения: 5 001
Значи сурова туршия така ли?

# 2
# 3
  • Мнения: 224
Да TheNMaster ,трябва ми рецепта за сурова трушия,но пак да се затваря в буркани и да търпи за зимата,но да не се стерилизира.Благодаря ти за линка Мънки. newsm51 Очаквам още хубави и пробвани рецепти.

Последна редакция: чт, 01 ное 2007, 15:25 от mammaviki

# 4
  • Мнения: 5 001
Трябват ти карфиол,целина,моркови,сладки или люти чорбаджийски чушки,зелени домати.Крфиола се накъсва на розички,другите неща се нарязват(без чушките де).Натъпкваш всички в буркани,като гледаш да има от всичко в един буркан.После си разтваряш морска сол на вкус в отделен съд и заливаш бурканите догоре.Слагаш капачките и готово.Съхраняваш на хладно.Аз правя всяка година  Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 204
Нарязваш камби, моркови, карфиол и ги омесваш. За компотен буркан дозата е : 1 с.л. морска сол, 3 с.л. захар, 6 с.л оцет, 2 аспирина. Във всеки буркан слагаш чесън и целина. За 3- литров буркан се умножава по 4. Заливаш със студена вода. Запечатваш.
Една седмица обръщаш бурканите нагоре- надолу, за да се разтвори добре маринатата и да отиде навсякъде. Гарантирана рецепта, продуктите остават твърди и хрупкави, защото се заливат със студена вода. Няма случай да не е станала.

# 6
  • Мнения: 224
Тази я знам мила TheNMaster ,това е така наречената проста саламурена трушия,коя то се прави само със сол и вода.Аз я правя в малко бидонче.На мен ми трябва рецепта за трушия,в която се слага и оцет,и захар,и сол.Някои слагат и аспирин.Такава знаеш ли? newsm53

# 7
  • Мнения: 224
Нарязваш камби, моркови, карфиол и ги омесваш. За компотен буркан дозата е : 1 с.л. морска сол, 3 с.л. захар, 6 с.л оцет, 2 аспирина. Във всеки буркан слагаш чесън и целина. За 3- литров буркан се умножава по 4. Заливаш със студена вода. Запечатваш.
Една седмица обръщаш бурканите нагоре- надолу, за да се разтвори добре маринатата и да отиде навсякъде. Гарантирана рецепта, продуктите остават твърди и хрупкави, защото се заливат със студена вода. Няма случай да не е станала.
Благодаря ти мила,ще я пробвам,но ако вместо карфиол сложа на едро обикновенно зеле,може ли?

# 8
  • Мнения: 2 008
Слагаш си зеленчуците по избор в 3 литров буркан
на всеки буркан по 3с.л. захар;3 с.л. сол;оцет  до дебелото на буркана - аз слагам малко повече ,защото обичам киселко,5,6 скилидки чесън,целина и 6 аспирина
Затваряш с найлонова капачка и всеки ден  врътка6 буркана
Ако правиш в компотен буркан - 1 с.л. захар;1 с.л. сол,оцет до дебелото на буркана и 2 аспирина

# 9
  • Мнения: 25 677
Марината:

9 ч.ч. вода
4 ч.ч. оцет
4 ч.ч. захар (6 чаши за сладка туршия)
1 ч.ч. морска сол
1 с.л. натриев бензоат

Продуктите се слагат в тенджера на котлона и се вари, докато се стопят захарта и солта. Като поизстине, се добавя натриевият бензоат. Заливат се зеленчуците и се притискат с някаква тежест. След 7-10 дена е готова за ядене.

# 10
  • Мнения: 14 497
според мен можеш да си направиш с фиксовете на д-р йоткер. прави се марината, в която се слага фикса и се заливат зеленчуците /каквито искаш/ после не се варят бурканите. ние така правим кисели краставички, предполагам, че ще стане с каквито зеленчуци искаш, то така си пише и на опаковката Peace

# 11
  • Мнения: 204

Благодаря ти мила,ще я пробвам,но ако вместо карфиол сложа на едро обикновенно зеле,може ли?
[/quote]

Не знам да ти кажа, не съм пробвала, зелето според мен има по- специфичен "аромат", май не бих рискувала, иначе, ако забелязваш моята е с малко повече захар, именно за това има приятен сладко- кисел вкус. Моят съвет е да пробваш с един буркан със зеле и после да споделиш опита. Успех!
Р.Р. Нали знаеш, че сефтето винаги става най- добро

# 12
  • София
  • Мнения: 282
Ето и мойта любима туршийка за мнооого ракийка  !
3кг камби
3кг карфиол
1кг моркови
1връзка целина(само листа)
700мл винен оцет + 300мл вода
300гр сол
1кг без една чаена чаша захар
12 аспирина
Всичко се нарязва в голям съд и се разбърква добре. Престоява така около 12 часа и след това се пълни в буркани. Това е доза за 2 трилитрови буркана. Бурканите се натъпкват добре и се заливат със саламурата която се е получила.

# 13
  • Мнения: 5 001
Нарязваш камби, моркови, карфиол и ги омесваш. За компотен буркан дозата е : 1 с.л. морска сол, 3 с.л. захар, 6 с.л оцет, 2 аспирина. Във всеки буркан слагаш чесън и целина. За 3- литров буркан се умножава по 4. Заливаш със студена вода. Запечатваш.
Една седмица обръщаш бурканите нагоре- надолу, за да се разтвори добре маринатата и да отиде навсякъде. Гарантирана рецепта, продуктите остават твърди и хрупкави, защото се заливат със студена вода. Няма случай да не е станала.
Благодаря ти мила,ще я пробвам,но ако вместо карфиол сложа на едро обикновенно зеле,може ли?
Може,тогава ще стане така наречената "Ростова туршия",която е със зеле вместо карфиол.Майка ми я прави и е много вкусна.Simple Smile)

# 14
  • Мнения: 410
Ето какво правя и аз.
Едно време се е правело в качета или големи буркани, тип дамаджани. Баба ми имаше такъв.

Аз ползвах 3 литрови буркани, но... от 2 години пълня една пластмасова кофа.

Слагам зелени зеленчуци, не омекват лесно.
Залени камби, нарязани на 1/2
Зелени домати, големите режа, малките набучвам с вилица, за да станат дупки и поемат саламура
карфиол, накъсан
моркови, по-дребни, по-бързичко ще станат
целина (листа и корен), нарязан корена на филийки, листата и стъблата на 2-3 части срязани.


накои хора слагат и зеле.

Мярката за саламурата ми е за 3 литров буркан:
3 с.л. оцет
3 аспирина
330 мл оцет
(всичко с цифрата 3 Laughing)   (Кофата ми е 30 л, та умножавам по 10)
Трябва да се бърка всеки ден, или да се расклаща буркана, за да се разпредели равномерно.

# 15
  • Мнения: 224
Marchela,ще пробвам рецептата ти,като вместо карфиол сложа зеле и ще споделя после непременно.Благодаря ви момичета за хубавите рецепти.Ще направя някои от тях.
 

# 16
  • София
  • Мнения: 10 858
Момичета, кажете как правите кис. краставички с фикса на Йоткер Praynig

# 17
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Мярката за саламурата ми е за 3 литров буркан:
3 с.л. оцет
3 аспирина
330 мл оцет
(всичко с цифрата 3 Laughing)   (Кофата ми е 30 л, та умножавам по 10)
Трябва да се бърка всеки ден, или да се расклаща буркана, за да се разпредели равномерно.
Значи 3 с.л. оцет + 330мл оцет, така ли?

# 18
  • Мнения: 131
С фикса на д-р Йоткер става супер,без стерилизация. Добавят се 300 мл оцет и 150 гр захар всякакви зеленчуци,дори и гъби

# 19
  • Popovo, Bulgaria
  • Мнения: 559
За туршията, която ще ти напиша са ти нужни чушки върхар или бамички. Опукват се и се нареждат плътно в компотени буркани, един пръст под гърлото, като между тях се редят скилидки чесън и целина. Притискат се с лозови пръчки на кръст, за да не изплуват. Прави се саламура по следния начин: половин компотен буркан оцет,една суп. лъжица сол и две захар се разбъркват. Заливат се чушките да се покрият, но не се пълни догоре буркана. Като свърши саламурата се повтаря. Налива се малко олио за да не влиза въздух в буркана и това е. Много е вкусна.

# 20
  • Мнения: 224
Благодаря ви момичета за хубавите рецепти. newsm51

# 21
  • Мнения: 2 102
запис!

# 22
  • Мнения: 712
Моята любима туршия е малко по-различна - четох всичко, но не видях някой да слага олио в маринатата. На тази туршия това и е тайната.
За количеството на зеленчуците не мога да ви дам точна мярка, защото така и не я намерих за себе си, но аз слагам червени камби, карфиол, моркови и целина. С тях пълня наличните буркани. И слагам по няколко зрънца черен пипер и синапено семе за аромат на дъното на всеки буркан, по съвет на майка ми.
Маринатата се приготвя в слените пропорции:
1,2 л вода
1,2 л оцет (за предпочитане ябълков)
500гр. захар
150гр. сол
200 мл. олио
Смесват се, сместа се оставя да заври и се вари няколко минути. С тази марината заливам зеленчуците. Държи се на студено и след седмица до десет дни е готова.
Тъй като никога не мога да преценя колко точно ще ми трябва, винаги ми се налага да приготвям нова доза. Но това в общи линии не е от значение, при положение, че се спазват пропорциите.
Вкъщи изядохме първата доза, на втората сме на половината... Надявам се да успея да направя още веднъж докато има зеленчуци на пазара.
Дано да ви хареса!

Общи условия

Активация на акаунт