Мами и татковци в Австрия - 9

  • 18 344
  • 283
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 236
Сара,Жени, уча Никол на геометрични фигури, защото някой ми беше казал, че това се пита при очен лекар. Може и да е грешна инфо. Аз се чудех как се справят децата на тая възраст с тия понятия, но с кола и котка определено ще ни е по-лесно.

Деяна, много кофти за развитието на възпалението на Алекс. Ти не потърси ли и друго лекарско мнение?
Мислех си за това дето казва Вяра за малкия дявол. Надявам се да не се е случило нищо непоправимо с детето на колежката ти  Sad 

И последно за търсенето на работа - и аз съм в процес тъкмо и дано скоро да мога да се похваля с добри новини. Добрите новини обаче май са лоши за детето ми. Трябва изцяло да го поверя на грижите на чужди хора и да се разделя с една доста солидна сума от бъдещия ми доход за бетроюнг. В момента Никол ходи в КИВИ и с изключение на честото боледуване, всичко друго е близко до перфектното. Като почна работа обаче задължително някой трябва да я посреща от детската градина. Просто повечето деца към 4.30 следобед вече са ги прибрали и не искам само моето да чака тъжно.
Също ще ми се наложи да наема човек за случаите на боледуване...
Направо се чудя как се справят другите родители. Но е факт, че повечето идват по костюмче директно от офиса и си прибират отрочето към 15 часа. Всички ли бачкат на намалено работно време или просто се скътават от работа? Ей такива са ми притесненията във връзка с търсенето на работа и наличието на малко дете.
Жени, каква е между другото разликата в цената на общинските и частните градини? Ние плащаме по 300 на месец и тва е. Който иска  Wink

На всички спокойни сънища от нас!

# 211
  • Мнения: 343
nadin
тези притеснения ги имам и аз. алекс го замелдвах в киндерфройнде, за 300 евро на месец, и после в чешката, тя е по евтина, но е с работно време на училище, т.е. всички възможни ваканции е затворено. иначе супер раб. време има киндеркъмпани, но е 400 на месец. една приятелка с голямо дете ми каза да не си давам парите за градина до 18ч. защото не мога да го оставя дотогава,  лелките почвали да метат в 15ч. и твоето дете седи като сираче само и чака.
явно е истина.
на каква възраст е никол?

алекс го водих за ушите на 2ма детски и 1 УНГ... мисля стига.

# 212
  • Мнения: 4 399
Ей, откъде ги намирате тия мъже дето даже готвят! Laughing За моя върха на кулинарното постижение е да свари яйца.  Laughing И на мен едно от основните ми занимания е разтребването, но въпреки това у нас изглежда все едно е паднала бомба. Пуцфрау като дойде за пръв път ме попита да разтреби ли. А ние толкова се бяхме старали да разтребваме преди това, но явно не си е личало.  Confused

Някой питаше за общитанската детска градина. Пълната такса е 278? ако си спомям съвсем точно. При нас КИВИ е 280?, което значи че няма разлика, фройндовете бяха малко над 300? (може би около 330?).

Мен пък така ме е стегнала шапката, че ако имаше начин още днес бих напуснала, обаче няма такъв.  Cry Но е хубаво че има ентусиасти сред вас. Успех в търсенето на работа!

Имам 2 спешни въпроса и много ще се радвам ако някой може да ми отговори:
1. В лимита за алейнфердинър включва ли се вохенгелд? За КБГ мисля че не се включва, но ако някой знае със сигурност, също ще се радвам да ми каже.
2. Има ли някакви данъчни облегчения за деца?

# 213
  • Мнения: 4 150
.
Цитат
В лимита за алейнфердинър включва ли се вохенгелд?

ДА.

Цитат
2. Има ли някакви данъчни облегчения за деца?
Ако са бехиндерт,има.Иначе не zнам да има.Отписвайте всякакви книжки,блуzки,обувки,муzеи и тн...

# 214
  • Мнения: 343

2. Има ли някакви данъчни облегчения за деца?

ne, децата са приватфергнюген Mr. Green държавното подпомагане е фамилиенбайхилфето, останалото на свой гръб.

# 215
  • Мнения: 4 399
Кристиан и Деяна, много ви благодаря за бързите отговори!  bouquet

За съжаление и аз така допуснах, но реших да се допитам. Тюх, май ще трябва да им връщаме пари.  Sad

Кристиан, а знаеш ли дали KBG се включва в лимита за алейнфердинър?

# 216
  • Мнения: 7 803
на мен не ми ги смятат за доход

# 217
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Здравейте! Набързо минах през писанията, че няма добиране до компютъра.  Mr. Green
На нас КБГ ги смятат за доход  Peace
Болните да оздравяват бързо! Здравите да си траят, че не са навъртели статистическата цифра според педиатрите, за да не се налага насила да ги разболяват  Mr. Green Вяра, още се смея на тоя хит  Joy Joy Joy
Деяна, за детската градина или за яслата си направила толкова ранно записване? Да не се окаже, че трябва да записваме Филип отсега? Аз не че научих немския до ниво да започна работа, но все до две-три години се надявам да се преборя с тая невъзможна засега мисия  Crazy
Дияна, лернст ду дойч шон?  Mr. Green
Нещо Зори ми се губи напоследък. Гостът май е била тя  newsm78
Кристиян, много съм се захласнала по ГНМ.  Peace
Хубава вечер на всички!
П.С. Забравих да попитам... Някой има ли идея откъде мога да купя сода каустик (чиста луга) - тази, която е суровина за сапун? А също и натурални масла без аромати и оцветители?

# 218
  • Мнения: 957
Хехеее Рени, да не си решила да бъркаш сапун? Съмнявам се, че сода каустик ще се намери по магазините. Мисля, че сода каустик и луга са 2 различни неща. Лугата е отпаден продукт от преработката на сол ( Поморие нали ми е наблизо съм осведомена) и не разяжда както сода каустик. Правили са ми процедури с луга без да ми се смъкне кожата Mr. Green Най добре кажи на майка си следващият път като идва да ти вземе едно шише сода ( но не в ръчния багаж Mr. Green)

При нас положението е отврат. Аз не искам да описвам какво вадя от гърлото и носа си, съвсем съм прегракнала, сополива, ужас!!! Shocked Чак Бомбю  се отврати днес от мен и спи от 14.00 с междинни кърмения в полузаспало състояние. Милото, дано не го заразя! Последния път като го кърмих май не можа много добре  да разпознае майка си, както се бях маскирала, ама подадена цица отказва ли се  baby_neutral baby_neutral baby_neutral  Не можах да се сдържа и посегнах към антибиотика, че при мен дните на боледуване са винаги  средностатистическите умножени по три.  Хайде, до скоро, че ще взема да ви заразя  Mr. Green

# 219
  • Мнения: 214
3дравейте и от нас. Софиа има ангина, Т я смъкнахме днес, но пием антибиотик.
Сега ра3бирам колко е трудно на работеЩите майки с болни деца.  Embarassed
Пре3 ноЩа няма спане, пре3 деня работа, работа, работа, хрони4ески съм недоспала. И ако не е бабата да гледа малката, не 3нам как Щях да се справя.
Рени, 3а 4астните детски градини, колкото по рано се 3апиШеШ толкова по добре. Пре3 есента на 2006 3аписах Софиа 3а две 4астни детски градини (КИВИ)от септември 2008 и тогава ми ка3аха 4е по4ти съм 3акъсняла newsm78
3А държавните трябва да 3апиШеШ детото преz януари/фев., ако искаШ детска градина от септ. съЩата година.

# 220
  • Мнения: 4 399
3дравейте и от нас. Софиа има ангина, Т я смъкнахме днес, но пием антибиотик.
Сега ра3бирам колко е трудно на работеЩите майки с болни деца.  Embarassed
Пре3 ноЩа няма спане, пре3 деня работа, работа, работа, хрони4ески съм недоспала. И ако не е бабата да гледа малката, не 3нам как Щях да се справя.
Рени, 3а 4астните детски градини, колкото по рано се 3апиШеШ толкова по добре. Пре3 есента на 2006 3аписах Софиа 3а две 4астни детски градини (КИВИ)от септември 2008 и тогава ми ка3аха 4е по4ти съм 3акъсняла newsm78
3А държавните трябва да 3апиШеШ детото преz януари/фев., ако искаШ детска градина от септ. съЩата година.

Съжалявам че и ви сте болни! Дано оздравявате по-бързо!

По въпроса за работещите майки, към всичко което си изредила ще добавя и безкрайния стрес от това как да си уредят болничен. Знам че вече съм се оплаквала по въпроса, но ми е болна тема...

На мен и във КИВИ и във фройндовете (както аз им казвам) ми казаха че по закон не могат да запишат детето сега. Кандидатства се както в държавните детски градини, в година в която детето ще тръгва. Преди това ми предложиха само един воранмелдунг, който обаче по никакъв начин не гарантира място. Мисля да го попълня защото както тях не ги задължава, така и мен не ме задължава с нищо, тъй че ако реша за друга градина, няма да има проблеми. Не знам как е на другите места, но в нащия квартал, може би поради ниския процент на чужденци и съответно на деца, на практика няма проблеми с градините. Всички 4 детски градини, които посетих, ми казаха че за деца над 3 години няма проблем. Е, не може да стане за тази година като съм отишла през октомври, но пък аз и не търся за тази и за следващата година. Проблем при нас са само яслите. За тях обикновено няма шанс ако майката не работи.

И пак за детските градините, съм в голямо чудене, нещо не мога да видя голяма разлика, май всичките са горе-долу еднакви и ми е голям проблем да избера. Thinking

# 221
  • Мнения: 4 150
Темичката се напьлни с болни дечица...  Cry
Бьрzо да оzдравявате  bouquet


Рени,
Виж zа сапуна и др...тук.Ние сме правили коzметики ("ние",т.е. аz не сьм участвал Sunglasses  ),но честно да си кажа,труда н е си zаслужава цената.По добре да си купи човек био коzметика от магаzина отколкото да вари,да слага престилки,да купува сурови скьпи материали...
http://www.kosmetikmacherei.at/html/rohstoffe.htm

Тук има интересни рецепти
http://www.seifenoase.at/seifenshop.htm
Радвам се zа ГНМ. Peace

Вяра,
КБГ (почти като КГБ Mr. Green ) на алайнфердинер се присмята zа определени неЩа...например ако искаШ да вzемеШ геносенШафт жилиЩе и др.Зависи zа какво ти трябва.За други не се приспада.


# 222
  • Мнения: 214
Vjara, то4но форанмелдунг направих и на двете места, но така е както ка3ваШ, не ти гарантират място, но ако си от първите в списъка, с голяма вероятност Ще полу4иШ желаното място. И при нас в района няма мн 4ужденци, но проблема 3а даване на деца под 3 год. на детска ясла съЩествува. Пре3 септ. 2008 Софиа Ще стане на 2 год. и 2 мес. zАтова и проблемното и даване на ясли.
И а3 съм на мнение, 4е е важно какви са лели4ките в детската градина, а не дали е държ. или 4астна. Виж 3а у4илиЩе е друго, все пове4е 4увам, 4е 4астните ти дават по_добро обра3ование и Шансове 3а работа.

# 223
  • Мнения: 4 399

Вяра,
КБГ (почти като КГБ Mr. Green ) на алайнфердинер се присмята zа определени неЩа...например ако искаШ да вzемеШ геносенШафт жилиЩе и др.Зависи zа какво ти трябва.За други не се приспада.


Не искам да взимам жилище или нещо друго. Нали за да е алейнфердинър единият в семейството, другият трябва да получава не повече от 6200? за годината (може и да бъркам малко в цифрата, но беше нещо около 6000?). Интересува ме дали в този праг се включва и КБГ (и аз го асоциирам с КГБ  Wink) или само заплата. За моя голяма изненада вохенгелд се включвал, но продължавам да си мисля че КБГ поне не се включва. Ама знае ли човек...

Свити, проблема за деца под 3 год е повсеместен за съжаление. Много е трудно, да не кажа невъзможно да разбереш какви са леличките в градина. Аз се опитвам да преценя цялостния педагогически концепт, материалната база, храната и т.н.. Но както казах не виждам голяма разлика, поне между държавните, КИВИ и фройндовете. Може би в Монтесори градина или езикова би имало разлика, но там само като чуя таксите и косите ми изправят.

# 224

Общи условия

Активация на акаунт