Критично- хумористичен поглед към детските приказки!

  • 14 664
  • 204
  •   1
Отговори
# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
А откъде се раждат малките русалки?
От яйца русалчи хайвер, разбира се.

# 16
  • Мнения: 1 541
малко сложно ще стане, но предлагам да вкараме и втора линия: правдивостта на приказките.
.....
В 90% от западните приказки са с мащехи. Какво остава в клетата главица? Всичките и герои са БЕЗ майка. Грозното пате и то така. Оказа се, че е потенциален принц, ама кой ли ти мисли?

Започнах да се насочвам към българските приказки. Има много повече съдържание.


Ааа....аз за намирам много практично изтреблението на майките и появата на злите мащехи- посланието към децата е ясно и точно "Пази си майката, че втората 100% ще ти стъжни животеца, а баща ти е ,без съмнение, слабоумно мекотело, което няма начин да те защити, щом втората ти е вдигнала мерника" !!! Нека си го знаят децата  Twisted Evil   Wink

# 17
  • Мнения: 4 806
снощи (ако знаете колко продължителни и приказни са ми вечерите) ... попаднах на нещо добро. Хареса ми. Приказката на Андерсен за торния бръмбар. Тя толкова хубава, че чак не е приказка, а хубава басня. И познайте: чавето не прояви интерес към нея.

друго ... по повод българкските приказки. Хаджийски на квадрат са някои моменти. Приказката за неродената мома. 1) Момъкът взима от дървото и трите ябълки (а не една, както е казало слънцето); 2) изобщо не си прави труда да осигури хляба, преди да среже ябълката (както му е заръчано) и това два пъти; 3) срязва и втората от страх да не се мине, макар да няма хляба със себе си и едва устисква за третата да се добере до пустия му хляб ... м-да ... бит и душевност ... но е правдиво  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 4 841
Започнах да се насочвам към българските приказки. Има много повече съдържание.

Уф, и тук не е толкова просто. Конфликта между находчивия Хитър Петър и простия чорбаджия никак, ама никак не ми е лесен за обяснение. Да не говорим, че не искам за вкарвам (все още) обяснението за етническия произход на чорбаджията... Джаста-Праста и Циндил-Пиндил също предизвикаха един куп въпроси... Да не говорим за мравката и щуреца - кой е положителният герой в случая? Работливата мравка, която не цени и изкуството и не е милосърдна, или щастливият щурец, който весели другите, пренебрегвайки мисълта за собствената си прехрана?
Трудна работа е това с приказките.

# 19
  • Мнения: 4 806
Не твърдя, че всички български са добри, но има шанс нещо да се изчопли.

Може ли да включим и екранните приказни герои?

Категория правдива лъжа: "Лейди и Скитника". Вярното е, че Лейдито може да улети по лошото момче. Ама до време. Все някога ще се кротне и ще се върне в сноб-уюта без него. Това е лъжата - няма малки палета да се разхождат наоколо. Класирам тази приказка сред най-вредните.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз започнах да се изприщвам от приказките. Дори вече не поощрявам особено децата да ги четат или поне им напомням, че това са само приказки от други времена и за други нрави. Но, за съжаление, не мога да избягам от приказките в читанките.
Психолозита казват, че приказките били необходими на децата, за да се справят със страховете си, да си подредят света, да трупат опит. Донякъде съм съгласна с тях. Обаче, едно време приказките са били символ на колективното знание и опит и те са се предавали само или предимно по този начин, защото населението е било неграмотно и ограничено, дори ако щете, и във физическото си придвижване и общуване с други хора и култури. Сега колективното знание и опит е под формата на наука и изкуство, а приказките са по-скоро забавни четива.

И аз много съм се ядосвала от наличието предимно на мещехи, но го отдавам на високата смъртност на родилките по онези времена. Но пък и бащите само мислят кой да им гледа къщата и да им спи в кревата, но не и за децата си.
Как да обясня, че скромността вече не краси човека и ако децата ми чакат някой да им даде, ще си умрат от глад.
И в живота никога звярът не се превръща в принц, а си остава същия. И за такъв или развод или никога женитба.

# 21
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Тези приказки са писани отдавна ...хората са имали други приоритети...основния е бил да се оженят .... качествата на мъжете не се обсъждат ... съпруга е винаги прав , красив и умен ... убийството е било част от живота на обикновения човек ... не е като сега- да си купиш бройлерче от магазина

Четете съвременни приказки, ако морала в старите не ви харесва

# 22
  • Мнения: 656
А откъде се раждат малките русалки?
От яйца русалчи хайвер, разбира се.
Thinking А защо тогава принцът се влюбва в русалка? Дали е импотентен?

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
От съвременните, май остава фантастиката и фентъзи. (ако не броим Алиса, Мечо Пух и др.) А нови български приказки нямаме.

# 24
  • Мнения: X
Абе и аз подозирам отдавна,че на Пепеляшка не й е много чиста работата,но махнеш ли наивността от приказките,те вече няма да са приказки. Вълшебството се губи.

# 25
  • Мнения: 2 161
Аз пък не мога да разбера защо избяга Пепеляшка като удари 12?Ако бях аз,щях да се изправя с дрипите си пред принца и да му кажа:Ето ме!Ако ме харесваш още,да се оженим.Ако не-всеки по пътя си.А Спящата красавица е тъпа.Тя дали обели една дума в тази приказка,незнам.А принцът,който я събуди е луд да се ожени за 100 годишна жена.Макс и Мориц са олигофрените,които на никого не пожелавам в къщата му.Хензел и Гретел защо се прибраха после в къщи?Значи докато нямаха пари ги гонеха,а после,когато забогатяха вече са желани деца?А на малката русалка колко сълзи съм проляла...Аз никога не бих постъпила като нея,да се превърна в пяна само защото някакъв нещастник не ме иска.Изобщо,трудно ги чета тези приказки на децата си.Много пъти ми се случва да кажа накрая:Така не трябва.

# 26
  • Мнения: X
Тези приказки са писани отдавна ...хората са имали други приоритети...основния е бил да се оженят .... качествата на мъжете не се обсъждат ... съпруга е винаги прав , красив и умен ... убийството е било част от живота на обикновения човек ... не е като сега- да си купиш бройлерче от магазина

Четете съвременни приказки, ако морала в старите не ви харесва
Да, така е, за това на фона на останалите приказката за "Синята брада" ми изглежда доста модерна за времето си Joy

# 27
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
От съвременните, май остава фантастиката и фентъзи. (ако не броим Алиса, Мечо Пух и др.) А нови български приказки нямаме.

Приказките за Франклин, за Фиги и Джеферсън , за Таратунчо- барабунчо

# 28
  • Мнения: 385
А какво ще кажете за Снежанка,аз лично не бих я чела на мойто дете- то трябваше да я убиват, сърцето да и вадят, то после я тровиха с какво ли не.Много извратена тая приказка. ooooh!

# 29
  • Мнения: 2 161
Снежанка също не е от най-умните.100 пъти джуджетата й казаха да не отваря вратата.

Общи условия

Активация на акаунт