KOLIKI

  • 1 663
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 414
Цитат на: medusa
Цитат на: emma66
KOLIKI

Bebeto mi ima kanski koliki, poburkvam se...verojatno temata e dosta diskutirana, no az niamam vreme da razgledam podromno foruma, taka che ako niakoj moje burzo da mi dade suvet, shte sum mnogo mnogo mnogo blagoarna


Незнам за капки, но вчера четох в една книга за храненето, че колики се предизвикват от млякото, което пие майката. В него имало някакви антитела, които не понасяли на някои бебета. Тези антитела се изчиствали за седмица от организма на бебето, така че пробвай седмица-две да не пиеш мляко, може пък да помогне.


Значи, ето, преписвам ти какво пише в книгата:

Из “Храната – чудодейно лекарство” на Джийн Карпър

Коликите: вик на протест срещу начина на хранене

Ако новороденото има колики, веднага насочете подозренията си към млякото. Идеята, че коликите могат да бъдат свързани с хранителна реакция датира от 1927 година. Но едва през седемдесетте години спечели доверие широко разпространеното обвинение към кравето мляко. Сега около десетина изследвания привличат под отговорност кравето мляко, като подбудител на колики при чувствителните бебета. Всъщност напоследък три изследвания показали, че на около 70 % от бебетата с колики кравето мляко не им понася.
Махнете биберона с мляко и коликите често изчезват напълно. Например: Шведски лекари установили, че четиридесет и три от шестдесет бебета, приети в болницата заради колики, бързо са се възстановили щом преминали от хранене с краве мляко към мляко със соя или към специално разработена рецепта съдържаща хидролизат на казеина, при която дразнещите протеини в млякото са унищожени.
Изследователи от университета в Единбург, Великобритания, са имали почти същия успех при едно двойно изследване на деветнадесет бебета с колики. 68 % от тях били почти напълно излекувани за една седмица, след като били лишени от бебешките храни, направени от краве мляко. Някои не можели да понасят и соевото мляко.
Наскоро италиански учени успели да излекуват коликите на 71 % от изследваните седемдесет деца, на средна възраст един месец, като престанали да им дават храна, разработена на основата на краве мляко. За да се уверят, че това е действителната причина, изследователите провели “тест на предизвикателството”, като два пъти дали мляко на бебетата. Симптомите на остри колики се появили при всички.

Проблемът с майчината кърма

Дори майките, които кърмят бебетата си, трябва да са внимателни с кравето мляко, което причинява колики. И майчината кърма може да носи риск от колики, ако майката пие мляко или яде млечни продукти. Веществата в млечните продукти, причиняващи колики, могат да оцелеят в процеса на храносмилането, да се концентрират в кърмата и да попаднат направо в организма на бебето, като причиняват точно толкова поразии, колкото и ако бебето ги е приело директно. Едно ново изследване на шведския педиатър Ирен Ягобсен е установило, че дванадесет от деветнадесет кърмени бебета били щастливо освободени от коликите, когато майките им спрели да консумират краве мляко.
При друг опит д-р Якобсен оставила майките на осемдесет и пет кърмени бебета с колики на диета без мляко за около седмица. Коликите изчезнали при четиридесет и осем от бебетата (56 %) и бързо се върнали при тридесет и пет от тях, веднага щом майките им отново започнали да пият мляко. Изпиването на чаша мляко поставя майчиното мляко в опасната зона на коликите, казва д-р Якобсен.

Тайната на млякото е разкрита

Кои са съставките в кравето мляко, които карат бебето, страдащо от колики, да плаче в знак на протест? Този въпрос отдавна занимава учените. Сега д-р Антъни Кулцизки, имунолог и доцент по медицина в Медицинското училище в Сейнт Луис към Вашингтонския университет, открил че това е един досаден протеин – специфично антитяло на кравите, което прониква чрез кръвния им поток в млякото.
Да, кравите, подобно на хората, развиват антитела за да се борят с инфекциите, причинявани от различни бактерии и вируси. И очевидно това е антитяло, което някои бебета, по неизвестни причини, намират за ужастно дразнещо. Д-р Кулцизки открил антитялото, както в състава на кравето мляко, така и в кърмата. “Млякото на повечето майки съдържа невероятно количество от антителата на кравите”, казва той. Освен това, изследователят открил, че колкото повече са антителата, толкова повече се засилват коликите при бебетата. Млякото на майките, чийто деца имат колики, съдържа 31 % повече от антителата на кравите, в сравнение с млякото на майките, чийто деца не страдат от колики. Децата на майките, които имат най-малко антитела в кърмата си, нямат колики.
Не всички деца, хранени с мляко, съдържащо антитела, получават колики. Д-р Кулцизки изказва предположението, че засегнатите деца вероятно имат някаква особена чувствителност, вероятно недобре развита храносмилателна система, която изпитва затруднения да се справи с чуждите антитела. Във всеки случай, д-р Кулцизки е убеден, че тези антитела са “главната причина за коликите”. “Това може да е дори единствената причина”, добавя той.
Важно: Антителата, които подбуждат коликите, се задържат в кърмата и в тъканите на детето изключително дълго време – седмица, а в някои случаи и по-дълго, - преди да бъдат изхвърлени, казва той. Това им осигурява твърде много време, за да причиняват болка и неразположение. Това означава още, че вие вероятно няма да забележите бързо облекчение, когато престанете да давате краве мляко на бебето. Обикновено не са достатъчни два или три дни, за да разберете дали коликите утихват, макар да има и изключения. При повече от половината майки е необходима поне седмица, за да може диетата без мляко да подейства, казва д-р Кулцизки.

# 16
  • Мнения: 10 758
Нищо не ни помогна на нас. Само малко ни успокояваше грейката на Чико.
 Иначе Лио е права. Ама много при това.

# 17
  • Мнения: 456
Ами, аз така и не разбрах кога има колики.  Confused Плачеше, ама не казваше защо....Иначе и аз давах Саб Симплекс (даже поръчах да ми го пратят от БГ, защото тук има само едни хомеопатични капки, които не действали) и дали помагаха, дали не, един Господ знае - и това не каза бебо... smile3503  Та, мисълта ми беше, че може би вие разбирате кога точно става дума за колики, но аз не успях... Е, другият път може и да успея ... newsm53

# 18
  • София
  • Мнения: 625
При нас помогна Бебинос капки. Дават се от 3-6 капки по 3 пъти на ден. Билков препарат /съдържа и някакъв процент алкохол, но трябва да е съобразено след, като е направено за бебета!/. След като почнах да ги давам на Вики живнахме, дори успявахме и да поспим! Саб симплекса не помогнаха. Еспумизан не съм пробвала.
За храните освен бобовите /боб, леща, грах, соя, нахут/ и зелето трябва да се избягват и газираните напитки!

# 19
  • София
  • Мнения: 625
Medusa, това което си написала е много интересно. Аз ядях по 1 кофичка кисело мляко на ден защото много обичам! Ако го бях прочела щях да пробвам да спра млякото!

# 20
  • София
  • Мнения: 328
Цитат на: Liorena
търпение му е майката на коликите.

Можеш да провбаш различни капки , на нас лично страшно ни помагаше чай "Бебезан", много повече от този на Хип, но наистина трябва търпение , много носене с длан на  коремчето и затопляне.

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 375
Цитат на: anya
Medusa, това което си написала е много интересно. Аз ядях по 1 кофичка кисело мляко на ден защото много обичам! Ако го бях прочела щях да пробвам да спра млякото!


И аз много обичам кисело мляко и ям по една кофичка на ден. Педиатърката от родилния дом като ми казваше кои храни да не ям говореше за прясно краве мляко. Изрично питах за киселото - няма проблем. Но мисля, че става дума за продукти, които предизвикват алергии. Не знам дали за коликите е мислила като каза, че киселото е ок. Надявам се.

# 22
Не искам никого да обезкуражавам, но аз не успях да установя да се влияят от нещо. Прясно и кисело мляко не ям, пък Павел има колики от 3-тата седмица. Не помогнаха нито лекарствата в бг, нито прочутия Infacol - наскоро го спрях и нямаше никаква промяна, нито на по-добре, нито на зле. "Тигър на дърво" за малко успокоява, но иначе май просто трябва да се изчака да минат /ако не полудееш междувременно/.
А, да - и извеждане навън върши работа ...

Общи условия

Активация на акаунт