Данъчни облекчения за деца за 2007г

  • 14 965
  • 196
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 216
360 лв за какьв облагаем доход се взимат?

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Тези 360 лв. се приспадат от облагаемия доход. Ако дохода, който се облага тази година ти е да речем 3500 лв. и ти си внесла съответен данък по него от тези 3500 лв. се приспадат 360, остава за облагане 3140 лв. Отново се изчислява данъка по годишната данъчна скала и се вижда колко е надвнесено. Остатъка от данъка се връща.

# 17
  • Мнения: 4 877
мисля, че промяната да е през работодателя си влезе в ЗОДФЛ - проверете. И доколкото си спомням ще се приспада при него в края на годината. Така че от годишната данъчна основа ще приспаднат и парите за децата. Рекламираният принцип наистина е родителят с по-големи доходи да подаде декларация, но като съм си играла да го изчислявам не е голяма разликата. Абе, в най-добрият случай ти връщат около 80 лв.
Иначе от догодина наистина отпада семейното подоходно облагане.

# 18
  • Мнения: 14 133
За тази година се приспадат 420лв за едно дете. Разпечатах декларацията. В нея така пише.  Peace

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Да, влезе в сила. Но там пише, че "преференцията може да се ползва чрез работодателя, а не задължително с подаване на декларация пред НАП." , т.е. служителят сам да реши дали така или иначе. Именно това се тълкува като вратичка работодателят да се спаси. Експертите така и съветват - отпращайте ги към НАП. Ще видим какво ще стане...

Иначе, новите цифри са: 420 - при едно ненавършило пълнолетие дете; 840 - при две деца; 1260 - при три деца.

# 20
  • Мнения: 14 133
Да, влезе в сила. Но там пише, че "преференцията може да се ползва чрез работодателя, а не задължително с подаване на декларация пред НАП." , т.е. служителят сам да реши дали така или иначе. Именно това се тълкува като вратичка работодателят да се спаси. Експертите така и съветват - отпращайте ги към НАП. Ще видим какво ще стане...

ooooh! Дано нашето счетовдство да ни спестят това ходеде до НАП.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 867
Ако не бъркам, декларацията може и да се изпрати по пощата с обратна разписка, което също спестява ходенето до НАП. Поне аз от години правя така с данъчната си декларация. Освен това, работя и на граждански договор и установих, че има ситуации, при които след ползване на данъчното облекчение за деца, дължимият данък може да падне почти на половина.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 421
Аз досега съм ги пускала само по пощата и не съм имала проблеми. После си ми постъпваха парите по сметка и то съвем навреме.

# 23
  • Мнения: 4 877
Да, влезе в сила. Но там пише, че "преференцията може да се ползва чрез работодателя, а не задължително с подаване на декларация пред НАП." , т.е. служителят сам да реши дали така или иначе. Именно това се тълкува като вратичка работодателят да се спаси. Експертите така и съветват - отпращайте ги към НАП. Ще видим какво ще стане...

Иначе, новите цифри са: 420 - при едно ненавършило пълнолетие дете; 840 - при две деца; 1260 - при три деца.

Вярваш ли, че тази вратичка ще успее.   Wink
Чудно кои експерти съветват така! Тълкуването се прави от Министерството на финансите. И накрая да не се окаже, че някое е изпуснал срока (макар че за семейнот не е точно казано кой е срокът) и не е подал декларция през работадателя.

Всеки нормален родител ще предпочете да действа през рабодателя, а не да се занимава с глупости и да чака с месеци парите си.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141

Вярваш ли, че тази вратичка ще успее.   Wink
Чудно кои експерти съветват така! Тълкуването се прави от Министерството на финансите. И накрая да не се окаже, че някое е изпуснал срока (макар че за семейнот не е точно казано кой е срокът) и не е подал декларция през работадателя.

Всеки нормален родител ще предпочете да действа през рабодателя, а не да се занимава с глупости и да чака с месеци парите си.

Честно казано, искрено се надявам да успее. Както казах и по-горе, вероятността е 50/50. И само факта, че по семинарите сега се е коментирал този аспект, е основателен да породи съмнения. Колкото до това кой ще изпусне или не срока - това си е в интерес на служителя и той сам трябва да се ограмоти, да потърси, да попита, да прочете. Не е длъжен работодателят да следи и да го гони, за да защити неговите интереси. А и както се вижда от цитата служителят недвусмислено се счита за свободен в избора си кой вариант да предпочете.

Аз лично съм нормален родител /колкото и относително да е това понятие/ и предпочитам старата отработена, ефективна и доказана схема. Както се оказа, не съм само аз. Освен това, след като служителят има интерес да получи това облекчение, а не му се "занимава с глупости", би ли ми казала по силата на коя логика абсолютно незаинтересования работодател да изземе тази му функция и да се занимае с въпросните глупости? Изумявате ме.

На този етап, обаче, официалната версия е такава - работодателят поема и това бреме и отново ще трябва да върши чуждата работа.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 845
Малко глупав въпрос Embarassed
Тази година до 22,01 се водих на заплата. След това излязох в болничени за раждане и отглеждане на дете. Беба е родена на 01,03,2007.Какво биха могли да ми приспаднат на мен за 2 деца?Има ли смисъл да подавам изобщо.Сега вземам около 220 лв майчинство.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 104
използвам темата , за да питам
работя на трудов договор във фирмата
тази година обаче имам около 200 лв доход по граждански договор през месец март-април
може ли в този случай да се възползвам от данъчното облекчение по трудовия ми договор?
много ви благодаря Hug

# 27
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 324
...
може ли в този случай да се възползвам от данъчното облекчение по трудовия ми договор?
...

Можеш

# 28
  • Мнения: 4 877

Вярваш ли, че тази вратичка ще успее.   Wink
Чудно кои експерти съветват така! Тълкуването се прави от Министерството на финансите. И накрая да не се окаже, че някое е изпуснал срока (макар че за семейнот не е точно казано кой е срокът) и не е подал декларция през работадателя.

Всеки нормален родител ще предпочете да действа през рабодателя, а не да се занимава с глупости и да чака с месеци парите си.

Честно казано, искрено се надявам да успее. Както казах и по-горе, вероятността е 50/50. И само факта, че по семинарите сега се е коментирал този аспект, е основателен да породи съмнения. Колкото до това кой ще изпусне или не срока - това си е в интерес на служителя и той сам трябва да се ограмоти, да потърси, да попита, да прочете. Не е длъжен работодателят да следи и да го гони, за да защити неговите интереси. А и както се вижда от цитата служителят недвусмислено се счита за свободен в избора си кой вариант да предпочете.

Аз лично съм нормален родител /колкото и относително да е това понятие/ и предпочитам старата отработена, ефективна и доказана схема. Както се оказа, не съм само аз. Освен това, след като служителят има интерес да получи това облекчение, а не му се "занимава с глупости", би ли ми казала по силата на коя логика абсолютно незаинтересования работодател да изземе тази му функция и да се занимае с въпросните глупости? Изумявате ме.

На този етап, обаче, официалната версия е такава - работодателят поема и това бреме и отново ще трябва да върши чуждата работа.

Аз като родител предпочитам работодателят да се заеме. Тази година парите от семейното ни ги изплатиха през октомври, миналата също.
Относно първото ми изречение - то е въз основата на наблюдение - няма нещо държавна институция да е решила да направи и да не го е направила. Затова писах дори да е мъгляв закона, има начини за тълкование. А докато се тълкува и се спори дали родителят да ходи до НАП, или да е през работодателя, човечецът може да си загуби правото.
Говоря като родител и ни най-малко не ме интересува на кого ще му е по-тежко на работодателя или на служителите на НАП. Предпочитам през работодателя, защото ще е по-изпипано и по-бързо.

# 29
  • Мнения: 4 181
използвам темата , за да питам
работя на трудов договор във фирмата
тази година обаче имам около 200 лв доход по граждански договор през месец март-април
може ли в този случай да се възползвам от данъчното облекчение по трудовия ми договор?
много ви благодаря Hug
можеш, но не можеш през работодателя само. Пишеше, че тези които имат доходи само по трудово договор могат да си подадат при работодателя.

dara, не разбирам много логиката ти. Промяната влезе в закона още миналата година, тоест това не е нещо ново. Освен това не е сигурно , че ще отпаднат догодина докато не се гласува бюджета.
Не разбирам и какъв е проблема при преизчислението на годишния данък да се вземе предвид и данъчното облекчение. Това натоварва ли с нещо допълнителено счетоводителите?

Общи условия

Активация на акаунт