Типично

  • 17 320
  • 178
  •   1
Отговори
# 30
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Доколкото се отнася до впечатленията ми които добих в Италия са че имат едни така наречени барове, ама да не си помислите че са като нашите, лъскави и пълни с 100 вида напитки и алкохол, не, в т. нар. италиански барове има кифлички и кафенца които се хапват на крак за 5 секунди, не знам дали барманите и не засичат дори и винаги ама винаги 100 000 мъже отпред които те оглеждат от глава до пети всеки път като минеш пред бара...изприщвах се когато ми се налагаше да минавам пред бар.
Друго вечната паста, станах 100 кила и сладката закуска сутрин, ако не хапнеш кифла те гледам като полезно изкопаемо....аз пък си правех кус кук с захар и фета... Joy Joy

# 31
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Вал4е - в "нашата " Испания хлебарки си немаме .. ама гущер4ета ..редовно по стените на къщите- първона4ално се ужасявах  сега свинах - те са безобидни и мъни4ки . в къщата където живеехме дори видях веднъж в стаята (къщата си е пове4е от нормална къща не мислете 4е е схлупена къщурка ). горещината ги принуждава да търсят хлад животинките .
 а сега за яденето - напълно нормално е сутрин да слезе6 да закуси6 в бара под вас например. не го разбирах аз това - защо да не си направи6 кафето в къщи а да ходи6 да си го пие6 в бара .
- до скоро съвсем нормално е било и да слезе6 по пижама и халат в бара да си купи6 цигари например , или да отиде6 до кварталния магазин да си купи6 нещо по пижама  (това го разбрах след като видях едно младо моми4е в магазина по пижама и бабите на касата по4наха да си коментират как ве4е не било като едно време Simple Smile ,сега младите се "гласели" от сутринта - ве4е не се вижал никои така по пижама  )
 - сандви4ите - хо хо - половин франзела с една вкусна смес от настърган домат с зехтин и малко 4есън (предварително се настъргва и се " намазва" ) и хамон или пържолки  . във всеки бар предлагат разли4ни по вид сандви4и . мезета . поне 2 вида салати .  както Гери е писала " обяда е свещен"  .във всеки един ресторант може6 да яде6 " меню" - което озна4ава 2 ястия ,десерт, кафе и безалкохолно средно за 10 евро .
- след "свещения обяд" следва "свещената сиеста " (обеден сън ) - много хора си подремват за по 4ас ,два  .. и после пак на работа Simple Smile
- работното време (не можах да свикна ) от 9 до 14 и от 17 до 22 . напоследък това понятие се разми доста .. но преди 3 години доста стриктно се спазва6е  в доста магазини  .
 -сандви4а- най- добрия приятел на испанския у4еник - децата обикновено не закусват  в къщи  и понеже в у4илищата няма закусвални майките им ги пращат с един студен   сандви4.  и така децата издържат от 9 до 14 4аса само на този сандви4
- кафето - пият се всякакви комбинации на кафе с алкохол . най - фрапиращото което съм пила е кафе с мастика ! мога да кажа 4е никак  не е лошо - даже е много ароматно ! все пак предпо4итам класиката - кафе с бейлис !

# 32
  • Мнения: 6 167
- Много са на почит баровете сутрин  Laughing Там принципа е - на крак и бързо. Докато напиша това изречение италианецът вече е ял, пил, платил и е прегледал Газета делло спорт, за който разбира се  е преборил с още няколко мъжове, щото розовия вестник е само един.  Иначе манджи типични много има - Италия, все пак.
- Тук хората  говорят бързо, за сметка на това дълго и празнодумно.
- Всичко  в областта е обработено по конец, а за 2г. не съм видяла един човек по тия лозя да работи.
- Много често под някоя селска кръчма се крият останки от римски изби, които селяните са направили на художествени галерии. Е това е много типично! В тази страна културата, изкуството са много на почит. Мааалко да можеш да рисуваш, веднага си обявен за артист, гледат те с възхита и те питат кога е изложбата.
- Типична е също така тъпотата на италианската телевизия



 

# 33
  • Мнения: 203
Kaлинка, можеш да питаш товята приятелка словенка, но имай предвид, че ако тя е от другия край на Словения (то не че Словения е много голяма страна) там може половината от изброените неща да не са така. Изобщо една друга отличителна черта е тук е, че всяко село, всяко градче има свой диалект, някакви обичаи и традиции и независимо, че може 2 села да са на 1 км. разстояние, те се различават по говор и обичаи. Възмо е 2 словенеца от различни карища на Словения да не могат да се разберат по между си, или да успеят, но трудно ако всеки говори така, както в неговия край. Същите различия ги има и в кухнята им.

# 34
  • Мнения: 2 195
Розабел,
имам приятелка тук от Словения и сега като я видя ще й кажа какво съм научила за Словения. Беше ми много интересно да прочета какво си написала.

Не мога да се сдържа да не пусна и другото много типично нещо тук. Учат децата от най-ранна възраст всичко да си записват в него. И така до старини.....Става дума за:


Мда , това със записването и мен ме дразни супер много  ooooh!  За сандвичите - същата работа . Чудят се и се маят моите колеги , как си купувам всеки ден супа за обяд ( продават сготвена прясна супа всеки ден в кафето в училище ) , а те си ръбат черния хляб с едно парче кашкавал посредата , без дори масло  Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 2 195
Да добавя шумното духането на носовете и за Белгия - и то с носни кьрпи от плат, които стоят на кьлбо в джобовете по една седмица. Ама те са си повечето нечистопльтници тук, не мога да ви опиша миризмата на пот която се носи, мрьсно белите яки на ризите, мазните коси и ей такива гадории. В офиса имам една девойка на която цялото бюро е в храна и мрьсни паници, скоро очаквам хлебарките да дойдат Twisted Evil
И разбира се завьршвам с основните правила на живот тук - едно ядене на ден е студено (сандвич) и едно топло (обикновено полуфабрикат) плюс планиране на отпуските за поне следващите 2 години Mr. Green

Ай , стига бе , те да не са случайно комшии с холандците  Laughing 

Дразнят ме много кецовете , обути на фин дамски крак съчетани с  разкошна пола , но черни , черни , не можеш да разбереш какъв цвят са били  Rolling Eyes  И миризмата на пот , определено .

# 36
  • Мнения: 295
Поздравления за интересната тема!!! Най-интересно ми беше да чета за Испания и Словения. А най-много ми хареса за свещения испански обяд.
В Полша също се ядат сандвичи - не само на работа, но и за вечеря. Ей това в началото много ме учуди и ми беше доста трудно докато свикна. Сандвичи и чай. В огромни количества се пие. За сметка на това кафето се сервира в чаени чаши и е доста рядко. Да не говорим за пареното кафе, което и до сега не мога да пия. По принцип ядат доста. Особено по празници и тържества - то са едни богати трапези, ум да ти зайде. Типичното мезе преди яденето (по празници) е херинга с водка. Херингата я приготвят по най-различни начини - като се почне от само с лук и олио, та се мине през разни сосове, сметанови, с горчица, с ябълки. Не можах да свикна за тия 7 години да слагам към някои видове меса т.нар. борувка или журавина - нещо от типа на нашите сладка, само че не толкова сладко. Не мога да съчетая соления вкус на пастета със сладкия на тези  двете. Типичните им сладкиши са по Коледа с мак (маковец, макова торта, макагиги), а по Великден със сладка извара (серник, пасха).
Харесва ми, че в Полша си държат на традициите. Неделята си е неделя - ходи се на църква и това си е нещо нормално. По Коледа всички отиват вечерта в 12 на църква на тържествена меса. Много е красиво. Изобщо поляците знаят как да празнуват. Хареса ми също и богатата им песенна традиция от коледни песни. Като се почне от Бъдни вечер когато цялото семейство си попява, та се стигне до това как някои се събират и на 25 и на 26 и просто пеят. Наистина това създава невероятно усещане. Типично е също, че за Коледа или Великден празничната софра винаги се почва от това, че присъстващите предварително си правят пожелания. Като за Коледа си делят т.нар. оплатек (łamią się opłatkiem) - представлява нещо като тънка вафлена кора (т.нар. безквасен хляб в католическата църква). Та всеки си отчупва парченце от това на другия и му пожелава разни неща. Същото се прави и на Великден, но като се разрязва на парченца осветеното в църквата яйце (яйца). Едва след този ритуал може да се седне на масата.
Има и още много други интересни обичаи, но за сега това се сещам.

# 37
  • Мнения: 295
http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.or … 6hl%3Dpl%26sa%3DG
А тук ако на някой му е интересно може да прочете за този полски оплатек

# 38
# 39
  • Мнения: 405
За закуска в САЩ са много популярни bagels,



обикновено с нещо като крема сирене (cream cheese) но може да е сладко или солено:


а може и сладки неща от сорта на muffins, donuts и разни вариации.

Това, разбира се е придружено с кафе и сок от портокал.


За обяд повечето си носят нещо от вкъщи, което изяждат обикновено на бюрото си. Ако излезнат да си вземат нещо за обяд, то обикновено е сандвич или супа и салата. Повечето са способни да си изядат обяда за по-малко от 30 мин и след това да ходят на пазар за остатъка от обедната си почивка, която обикновено е 1ч.

За вечерята зависи, но много хора нямат време да готвят и или разчитат на полуфабрикати или поръчват доставка на ядене или излизат със семейството си.

# 40
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
За Испания - освен нещата, които са писали другите момичета:
 - паркирането "по слух"  Laughing - колата ни отпред и отзад е в няколко цвята - зависи кой е паркирал пред или зад нас  hahaha;

 - говоренето на висок глас;

 - като излезе някоя нова прическа, 90% от жените до една седмица са с нея  Laughing

 - задължителните за почти всеки бар "тапас"


и един типичен "бар де тапас"


 - фиестите  Twisted Evil - когато има фиеста, нищо не важи, вкл. и правото да можеш да си починеш. Полицията дори не си прави труда да отиде да види кой вдига шум в 4-5 сутринта Close

 - биковете по фиестите - и у наше село ги пускат по улиците, и то по 2 пъти на ден ...

 - разхвърляните щандове по магазините за дрехи, когато мине някоя испанка - все едно е минало торнадо  Laughing


За Швейцария:

 - 90% са с такива обувки, независимо от облеклото


 - пушенето по улиците

 - чистачите по улиците, които се разхождат с контейнер-прахосмукачка  Laughing


 - миниатюрните масички в по-голямата част от ресторантите. Thinking


Ако се сетя за още неща, ще допълня.

# 41
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Вес,
това с уличната прахосмукачка е супер колоритно. Нашите са такива:

# 42
  • En un lugar de La Mancha...
  • Мнения: 284
Добавям към казаното от Вес.В някои области на Испания тези типични "тапас"(малки мезета,които се консумират с бирата и виното)се сервират набучени на клечки за зъби и има примерно около 20-ина вида,от вкусни по-вкусни.Избираш си от които искаш,слагат ти ги в една чиния и когато дойде време да плащаш ти броят клечките,които имаш събрани,за да изчислят колко дължиш Laughing.

# 43
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Сетих се още неща Mr. Green

за Испания:
 - ротондите - ако има място, винаги правят ротонда, вместо да слагат светофар;

 - по сватбите на младоженеца се реже вратовръзката почти до възела  hahaha, като отрязаната част се реже на малки парченца, и гостите наддават за всяко парченце, нещо като поиспанчен вариант на нашия обичай за закичване с кърпички срещу пари Tired. На моята сватба категорично забраних да се доближават до вратовръзката на мъжа ми Naughty Laughing


за Швейцария:
 - като отидеш на заведение, винаги трябва да чакаш някой да те заведе до свободна маса, дори и целия ресторант да е празен;

 - ако затварят в 11 примерно, и останеш до 11.05, "подсещащо" загасят за 1 сек. всички лампи и пак ги светват Laughing, и всички се изнизват скорострелно;

 - никога не правят забележка на когото и да е, каквото и да прави. Най-много някой да хвърли неодобрителен поглед и толкова.

# 44
  • загубено
  • Мнения: 6 580
За Гърция:
-И тук тези сандвичи се хапват,ама не са чак на такава почит.Гърците си готвят, и както в : "Моята голяма луда гръцка сватба" си носят мусаката в кутийка и си я ядат.
-Другото което се закусва са всевъзможни вариации на банички от многолистно тесто-освен класическите сирене,кашкавал има и с картофи,спанак,бекон...най-различни.

-Фрапето-може да си стойш с часове в кафенето на 1 фрапе.
-Чаша вода преди да си поръчал каквото и да е,може да е сок ,пак чаша вода.Ако случайно си я изпиеш веднага ти я допълват с едни канички(съмнително чисти).
-Слуша се предимно и само гръцка музика.За един уикенд,може да станеш специалист по Василис Карас ooooh!
-Мръсотията по улиците,и летните авгостовски стачки на работниците от чистотата.На 45 градуса,"ухае" страхотно и хлебарките с огромните размери са като дом любимци.
-suflakito-като дюнер с много лук и сос чесън.Ето така изглежда -вкусно е.
- каламаки-шишчета от пилешко или свинско месо.Сервират се с 1 филика хляб.Може да си го ядеш и по пътя като закуска.
За друго не се сещам сега.

Общи условия

Активация на акаунт