Типично

  • 17 299
  • 178
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Седя си днес на на гарата и гледам как децата, докато чакат масово ръфат това ( предимно само със сирене, зеленчука липсва):

и как вече 5 години не мога да свикна на това типично ядене за закуска и обяд тук.
Както казва една позната: "Като започнах работа и не можех да се начудя как всеки си вади : и почва да яде. Сега съм станала същата...."
На мен ми е толкова сухо, че....

Какви са типичните неща ( не само за ядене  Wink ) в страните, градовете, провинциите, където живеете?
Ще добавям после....

Последна редакция: чт, 08 ное 2007, 22:28 от Kalinka

# 1
  • Мнения: 515
А, Калинке ти да не пребиваваш в Норвегията,бе !   Laughing

Шегувам се, знам, че си в Холандско! Ама и тук само това се яде сутрин и обед(вечер- кренвирши)! 2 листа съм изписала с възмущение на тая тема!  Grinning

# 2
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Ами и тук е така...И аз още се пуля....Те пък ми се чудят как не ми е омръзнало да си нося зеленчуци и да си правя салата с българско сирене! Питат ме какво ям за вечеря - казвам - готвено или салата...И те "Тц тц тц, много здравословно се храниш"...Какво да им обяснявам, че имам проблем с килограмите и че ако жуля сандвичи ще надяна плувния пояс като повечето от момите тук....Пък те да си се подсмихват....

# 3
  • Мнения: 203
Ми, типичните неща са много, понеже казваш да не е само за ядене...Даже не знам от къде да започна
1. Масовото каране на коли, гледаш пред барчето 7-8 коли, а вътре 2 човека, питаш се на кого са другите коли? Никой не ходи пеш, за 20 м. сядат на колата, затова са и дебели. както вече май бях писала, живеят на "4 колелета", така каза майка ми
2. Слушането на типичната народна словенска музика (народно-забавна глазба). Интересно е, че и младите хора си я обожават тая музика и е определено предпочитана пред популярната музика, въртяща се по МТВ, например. На всякакви празници, било то сватба, Нова година, рожден ден, събиране по друг повод, задължително присъства оркестър от 2-3 музиканти, свирещи народна музика. На почит е и сърбо-хърватската музика, нещо а ла нашия поп-фолк.
3. Ходенето на църква, всеки ден към 6-7 ч., в зависимост точно кога е службата и задължително в неделя сутрин. Който не ходи го гледат малко като "черната овца"
4. Църковната камбана бие нон стоп, до полудяване, звъненето й винаги има някакъв смисъл,който мене изобщо не ме интересува. Не ме питайте как се издържа, живеем на 5 метра от църквата!
5. Липсва понятието "обедна почивка", от 2 до 4 се пилят дърва, правят се ремонти, коси се трева, слуша се музика, ходи се на гости....
6. Ето сега се сещам - ходят си на гости без предупреждение, например в неделя в 13.30 на обяд ми се изтърсват някакви роднини на мъжа ми, неканени и не обадили се предварително.
7. Почти всички имат ниви, трактори и отглеждат картофи
8. Всички гледат цветя, най-вече един вид мушкато, почти всички си украсяват редовно къщите с украси според сезона и евентулано наближаващ празник

За сега се сещам това.
Иначе за сандвичите, аз МНОГО мразя сухи сандвичи, адски ми е сухо, не мога да ги сдъфча и преглътна, да не говорим, че не обичам сирене и кашкавал Sick

# 4
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Розабел,
имам приятелка тук от Словения и сега като я видя ще й кажа какво съм научила за Словения. Беше ми много интересно да прочета какво си написала.

Не мога да се сдържа да не пусна и другото много типично нещо тук. Учат децата от най-ранна възраст всичко да си записват в него. И така до старини.....Става дума за:

# 5
  • Мнения: 7 914
Kalinka показала си наистина едни от от най типичните неща
всичко живо яде ботърхам(че)( Kalinka  е показала какво значи) а превода е  масло-салам- независимо какъв е  сандвича е ботърхам, дори и да е филийка намазана с фъстъчено масло Crazy, или се яде наобяд

 А това да си записваш всичко ми се струваше многооо странно ...но сега имам нещо подобно за стена и ми е много удобно... в тази връзка се сещам и за календара за Р.Д-тата... който висят в тоалетните Mr. Green и представляват ето това:




Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 00:50 от звездичка

# 6
  • Мнения: 1 128
Става въпрос за Испания
ето това се яде много, даже го слагат и във франзелите Mr. Green.Картофи и яйца( обожавам го).Казва се тотия
.Това е така наречения хамон, тоест сушен свински бут.
Всякакви виове суджуци......като ходят за дълго по чужбините много им липсват Mr. Green та семействата все пращат Mr. Green
И сега нямам повече време, другите ще ме допълнят Mr. Green

# 7
  • Мнения: 780
friki, дай набързо една изпитана автентична рецепта за тотия, please.  Mr. Green

Kalinka, дневниците и всеки друг вид graphic organisers са широко застъпени и в тукашната образователна система по понятни причини. Дали електронни или в традиционната хартиена форма, всеки притежава такъв и след училище.
И у нас виси календар до телефона с всички празници, ваканции и т.н., на който записваме предстоящи ангажименти.

# 8
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
мда, сухият сандвич и тук царува - за закуска хляб с конфитюр или кашкавал, за вечеря пак хляб с кашкавал и мазен салам Shocked
аз също си готвя за вечеря и обикновено ме питат защо си губя времето Crossing Arms

органайзерите са във всяка чанта. аз забравям да пиша в него Embarassed

пеша не ходят, но спортуват newsm78

носят бели чорапи с черни обувки, сандали с чорапи ooooh!

# 9
  • Мнения: 1 132
Като гледам май ще се местия към испанско.Обожавам тортия и хамон.
Да добавя и аз нещо типично холандско-яденето на сурова херинга.Рбата се остъргва от люспите, поръсва се със сол и лук

и се похапва ето така:


Полива се с обилно количество бира, защото както казва тук- рибата трябва да плува.  Joy

# 10
  • Мнения: 1 294
Я да отчета Норвегия аз...  Laughing

1. Яде се така нареченото матпакке на работа, което може да е кактото си искаш обаче в 99% от случаите е филия с жълто или кафяво сирене (нещо като нашия кашкавал).
2. Всеки четвъртък е кумладаг, демек яде се кумла за вечеря, което представлява картофени топки с бекон, сос и пюре от цвекло.
3. Кафявото сирене заслужава отделна точка, това е нещо като кашкавал с вкус на карамел. Ужасна гадост според мен, но те си го харвсват, яде се върху филий, питки и всичко от рода.
4. Кремвирши на грил - лятото през уикендите си е направо основно занимание.
5. Пиенето на кафе. Най-гадното кафе което съм опитвала тип шварц, рядко и блуткаво, но се пие в огромни количества по всяко време на деня.
6. Фериепенгер - най любимото и не е свързанос ядене. Това е заплатата за юни, която е в размер на 10,5% от годишния доход и не се облага с данъци с цел да получат хората  пари на куп за да идат на почивка.
7. Писането в бележник е популярно, човек трудно помни всички ангажименти на децата (тренировки, срещи, уговорки с приятели,  както и собствените ангажименти) Синът ми е на 1.5г. и почвам да усещам как му изпускам края да помня плановете в детската градина,  ходене по разходки, клубове, поръчки за какво да се донесе или облече за&на детето, рождени дни на приятелчета и т.н.
8. Ходенето на разходка, във всякакво време заради самото ходене на вън.

# 11
  • Мнения: 7 914
ха! и още нещо... масовото оставяне на дамските чанти по земята.. няма значение дали си на гости или на кафене/ ресторант и тн - закрито или не Crazy

# 12
  • Мнения: 1 550
беше ми странно в началото, че холандците хапват майонеза към пържените картофи или други пържени хапки, вместо кетчуп. свикнах! но това, че се залива масово картофи, месо и какво ли не със фъстъчен сос (pindasaus) Sick не можах да свикна Crossing Arms той се ползва, по принцип към kipsate (пилешки шишчета от Индонезийската кухня) и аз го хапвам само ако мъжът ми го е приготвил, иначе не Naughty

друго нещо, когато отидеш на рожден ден или просто на гости, се сервира първо нещо сладко (парче торта, или по една бисквита не всеки) към кафето/чая. след това се предлага вино/бира с хапки.

сутрин във влак и какъвто и да е друг обществен превоз всеки вади сандвичи или каквото там има и почва да тъпче. дали има бременни жени или малки деца, няма значение. а от разни миризми може да се задушиш, защото всеки си е намазал сандвича с какви ли не странни неща Sick
масово се хапва и по време на лекции, което за мен е пълно неуважение към преподавателя. лекциите са 45 мин и след това винаги има почивка от 15 мин. така и не разбрах, защо не изчакат почивката newsm78

# 13
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

масово се хапва и по време на лекции, което за мен е пълно неуважение към преподавателя. лекциите са 45 мин и след това винаги има почивка от 15 мин. така и не разбрах, защо не изчакат почивката newsm78


и мен това ме потресе. Shocked
имам колежка, сигурно е 40 кг. все е със садвич в устата.
закъснява 15 мин. за лекция, влиза със сандвича, садя най-отпред, защото няма другаде места ,започва да шумоли Crazy и да го яде поне половин час.

или се вади кутия с нарязани моркови и ябълка и се хрупа ooooh!

не го разбирам аз това Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 3 880
"Като започнах работа и не можех да се начудя как всеки си вади и почва да яде. "
Добре де, ами ако няма стол или ресторант наблизо, гладни ли да стоят по цял ден newsm78 Или буркан с манджа да изкарат Wink Не всеки издържа цял ден на няколко пърченца краставичка Wink
И тук се ядат сандвичи, но аз ги намирам за по-добър вариант от мазните баници и тестяните кифли, които ние ядяхме навремето в междучасията.  Confused

# 15
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Milenski,
разсмя ме. За съжаление, и аз станах от тези, които ядат във влака сутрин ( е, не винаги). Като тръгвам нямам време да закусвам, все бързо, бързо. Във влака ми става по- спокойно и мога да се отпусна и да изям нещо. Но се съобразявам в някои ситуации.

Biba Sparrow,
в училищата продават супа и разни топли неща, но се радват на малък интерес, защото всеки е с този вид сандвич. Аз нямам нищо против сандвичите, но просто тези са толкова сухи.....и не мога да свикна.

# 16
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
"Като започнах работа и не можех да се начудя как всеки си вади и почва да яде. "
Добре де, ами ако няма стол или ресторант наблизо, гладни ли да стоят по цял ден newsm78 Или буркан с манджа да изкарат Wink Не всеки издържа цял ден на няколко пърченца краставичка Wink
И тук се ядат сандвичи, но аз ги намирам за по-добър вариант от мазните баници и тестяните кифли, които ние ядяхме навремето в междучасията.  Confused


По принцип във фирмите, в които няма стол тук имат напълно оборудвана кухня... Зависи от човека дали ще тъпче сандвич или ще си донесе нещо от вкъщи, или ще приготви полуфабрикат... Моето наблюдение тук е, че жените, които имат добре поддържани фигури не се занимават да ядат сандвичи, а си носят готвено от къщи и никой не ги гледа на криво, че мирише като го топлят...Все пак се яде в кухнята, а не пред компютъра... За мен това е уважение към самия теб! Друг е въпроса, ако няма кухня...

# 17
  • Мнения: 3 521
Три от нещата, които се ядът адски масово "на крак" в нашата област са
 
 Brezel                                          3 im Weckla                              Leberkäsbrötchen 
       

Ако имат повече от 15 минути

  Bratwurst mit Sauerkraut                                 Schweinebraten mit Klös
              

# 18
  • Мнения: 2 567
Аз все още и май никога няма да свикна да ям намазан сандвич със сурова кайма или кнедли.
Друго типично и за мен странно и духането на носа. Продължително и оглушително  Laughing Шефът на мъжа ми пък редовно пръцкаше на всеослушание по време за заседанията им.

# 19
  • Мнения: 3 880
в училищата продават супа и разни топли неща, но се радват на малък интерес, защото всеки е с този вид сандвич.
Moже би в това се крие загадката, че трябва да се купи и съответно да се харчат пари Wink

На първата ми работа тук нямаше наблизо къде да се купи и всички си носеха, вярно че ми беше втръснало, но поне се вталих и това ме радваше Mr. Green По другите ми работи и учения винаги е имало възможност за топло ядене, но гледах да избягвам да го ям ежедневно, пак от талийни съображения Laughing

лекциите са 45 мин и след това винаги има почивка от 15 мин. така и не разбрах, защо не изчакат почивката newsm78

Ако са пушачи, да не те учудва, тогава паузата се ползва за пушене,а  не за ядене Wink

# 20
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
Да добавя шумното духането на носовете и за Белгия - и то с носни кьрпи от плат, които стоят на кьлбо в джобовете по една седмица. Ама те са си повечето нечистопльтници тук, не мога да ви опиша миризмата на пот която се носи, мрьсно белите яки на ризите, мазните коси и ей такива гадории. В офиса имам една девойка на която цялото бюро е в храна и мрьсни паници, скоро очаквам хлебарките да дойдат Twisted Evil
И разбира се завьршвам с основните правила на живот тук - едно ядене на ден е студено (сандвич) и едно топло (обикновено полуфабрикат) плюс планиране на отпуските за поне следващите 2 години Mr. Green

# 21
  • ES
  • Мнения: 2 172
A тук в Испания не можеШ да видиШ някой да върви по улицата и да яде _ не.  Naughty  Тук яденето е свеЩенодействие и за него отделят няколко пъти на ден време, като само обедната им по4ивка е 3 4аса. Закусват най_4есто на бар, като ядат едни големи сандви4и с хамон и кесо (каШкавал), салата _ нарязани домати, маслини, нарязан лук, обилно полети със зехтин и 4ервено вино с сладка газирана вода (е, не всеки). СъЩо пият и кафе с коняк (каракийо), даже и с бира съм виждала да закусват. Но ина4е са слби пия4и, пият твърдия алкохол с много лед.
За обяд много от рвесторантите предлагат мену за деня, което не е много скъпо (е, зависи и от категорията на ресторанта), което е винаги топло _ супа, ястие.
Абе въобЩе яденето тук е национален спорт. Laughing

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 12:02 от gery_to

# 22
неЩо типи4но за Милано е ста4ка на градския транспорт в петък ....
друго е бързането и ти4ането за всяко неЩо
кафето се пие бързо на бара, яде се бързо, говори се бързо

# 23
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
неЩо типи4но за Милано е ста4ка на градския транспорт в петък ....
друго е бързането и ти4ането за всяко неЩо
кафето се пие бързо на бара, яде се бързо, говори се бързо
ХАХАХАХА е ти ни уби Laughing Laughing Laughing Laughing

# 24
  • Мнения: 1 049
Да добавя стачката в петък на градският транспорт е комбинирана с тази на учителите поне при нас   #Crazy newsm78

# 25
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Аз все още и май никога няма да свикна да ям намазан сандвич със сурова кайма или кнедли.
Друго типично и за мен странно и духането на носа. Продължително и оглушително  Laughing

Вярно!!! Така наречения сандвич америкен нещо не ми допада...И и също така не си вземам никога пържола, защото колкото и да повтарям, че я искам Well done, като я срежа започва да цвъка кръв  Confused

За духането на носа няма какво да добавя....и тук надуват клаксона колкото сили имат. А и още нещо - не ползват хартиени кърпички, а от плат...Това за мен е отживелица и не мога да си представя да си носиш сопола в джоба при наличието на хартиена кърпичка, която може веднага да изхвърлиш след като използваш. Да не говорим, че кърпичките не са изгладени или сгънати хубаво - вадят ги като черва от джобовете си  Sick

# 26
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Да добавя шумното духането на носовете и за Белгия - и то с носни кьрпи от плат, които стоят на кьлбо в джобовете по една седмица.

Е, novaa ме е изпреварила за кърпичките от плат в Белгия...ама който не чете, а бърза да пише .... Laughing

# 27
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Е хайде и аз да ви кажа за Испания,или по то4но допьлня.
Както каза Гери_то,тук яденето е много важно Wink,Типи4но е всеки ден да се ходи на ресторант и да се обядва там,от офиса на ресторант и после пак на работа ,даже да живееШ на десет минути от работата.Еййй пьрвите дни ме разориха Rolling Eyes Confused.
Типи4но е да си хвьрлят боклука след 9 4аса ве4ерта Peace,за което аз ли4но им се вьзхиЩам доста ,заЩото така града винаги изглежда супер 4ист,е естествено ако ти се наложи да хвьрлиШ боклука през деня го хьвьрляШ в кофите или пьк ако няма такива го оставяШ на земята.
Типи4но.....да си хвьрлят боклуците в баровете по земята,кле4ките за зьби,остатьци от храна(малки разбира се),салфетки.... Sickе аз уж се смятам за много интегрирала се,но това оЩе ме ужасява като го видя Sick
ААААААААААААААААА много важно Naughty ХЛЕБАРКИТЕ,просто такива няма никьде...типи4на са навсякьде кьдето отидеШ,ако ги няма в кьЩите са по улиците ,и са гиганти Sick Sick Sickта аз сьм им оьпрнала толкова внимание на тях тьй като имам фобия кьм тях и все се намираме на 4 о4и Cry Cry Sick Sick
Типи4но.....Ве4ните ста4ки на синдикатите,поне ведньж в месеца се "белват"на централния плоЩат и все за неЩо протестират Laughing

# 28
  • Мнения: X
мдааа, тези сандвичи са много популярни в Дания
тук в Шведско не толкова
за обяд се носят кутии с храна или се купуват замразени ястия
или ресторант - бях веднъж на обяд и не искам да го повтарям - за 7 евро ядеш като змей, има какво ли не, +безалкохолни, кафе, торти
после само ти трябва едно диванче за час-два

в училищата децата си имат обяд, доста добре балансиран и разнообразен
та сандвичи не носят

и изобщо тук много се уважава яденето
в работата имат "фика" (кафе и закуски) сутрин и вечер по 30 мин

аз нямам календар в чантата, само един, залепен в кухнята и драскам по него
до него стои и писмото на детето от училище с програмата им
иначе и тук не слизат от колите
гледат те странно, че ходиш пеша
с кола до фитнеса напр

# 29
  • Мнения: 7 091
Спомням си като дойдох в началото тук няколко неща ми бяха интересни Simple Smile
-това, че светофарите не си седят на пръчка като в БГ, а висят на едни кабели като пране по средата на кръстовището и се веят от вятъра. Аз все на друго място ги търсех и ми беше много трудно да свикна.  Laughing
- как с сладоледите с ядки ядките са солени.  Sick
-колко са консервативни по отношение на нови храни ( спомням си първият РД с деца тук беше пълен провал, никой нищо не яде, защото искали пица и кола, та поръчвахме на всичкото ядене дето бях направила и това)
- ужасно голямото разнообразие от сладки неща! Аз толкова сладки работи през живота си не бях виждала! Изуми ме и как всичко ( дори и в солените неща) има или захар, или царевичен сироп( сладък).
- комбинацията солено фъстъчено масло с желе или шоколад, ама сега даже ми харесва  Laughing
- в местните новини не се говори почти нищо за целите САЩ или за чужбина, само локално.
- как в някои магазини като има разпродажба се опитват да те "прецакат" и ако не си провериш сметката ( случвало ми се е в 10 от 10 случая, един път искаха да ме минат със 150$) си те таксуват пълната цена. Като им кажеш, естествено се оказва, че " тя системата" не е регистрирала промяната в цената.  Rolling Eyes
-sleepover-ите, когато едно или много деца ти идват на гости в къщата и оставят да пренощуват, както и carpool-а , когато един родител събира 4-5 деца и ги води заедно на училище. Все хубави работи Simple Smile
Сигурно има и още...

# 30
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Доколкото се отнася до впечатленията ми които добих в Италия са че имат едни така наречени барове, ама да не си помислите че са като нашите, лъскави и пълни с 100 вида напитки и алкохол, не, в т. нар. италиански барове има кифлички и кафенца които се хапват на крак за 5 секунди, не знам дали барманите и не засичат дори и винаги ама винаги 100 000 мъже отпред които те оглеждат от глава до пети всеки път като минеш пред бара...изприщвах се когато ми се налагаше да минавам пред бар.
Друго вечната паста, станах 100 кила и сладката закуска сутрин, ако не хапнеш кифла те гледам като полезно изкопаемо....аз пък си правех кус кук с захар и фета... Joy Joy

# 31
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Вал4е - в "нашата " Испания хлебарки си немаме .. ама гущер4ета ..редовно по стените на къщите- първона4ално се ужасявах  сега свинах - те са безобидни и мъни4ки . в къщата където живеехме дори видях веднъж в стаята (къщата си е пове4е от нормална къща не мислете 4е е схлупена къщурка ). горещината ги принуждава да търсят хлад животинките .
 а сега за яденето - напълно нормално е сутрин да слезе6 да закуси6 в бара под вас например. не го разбирах аз това - защо да не си направи6 кафето в къщи а да ходи6 да си го пие6 в бара .
- до скоро съвсем нормално е било и да слезе6 по пижама и халат в бара да си купи6 цигари например , или да отиде6 до кварталния магазин да си купи6 нещо по пижама  (това го разбрах след като видях едно младо моми4е в магазина по пижама и бабите на касата по4наха да си коментират как ве4е не било като едно време Simple Smile ,сега младите се "гласели" от сутринта - ве4е не се вижал никои така по пижама  )
 - сандви4ите - хо хо - половин франзела с една вкусна смес от настърган домат с зехтин и малко 4есън (предварително се настъргва и се " намазва" ) и хамон или пържолки  . във всеки бар предлагат разли4ни по вид сандви4и . мезета . поне 2 вида салати .  както Гери е писала " обяда е свещен"  .във всеки един ресторант може6 да яде6 " меню" - което озна4ава 2 ястия ,десерт, кафе и безалкохолно средно за 10 евро .
- след "свещения обяд" следва "свещената сиеста " (обеден сън ) - много хора си подремват за по 4ас ,два  .. и после пак на работа Simple Smile
- работното време (не можах да свикна ) от 9 до 14 и от 17 до 22 . напоследък това понятие се разми доста .. но преди 3 години доста стриктно се спазва6е  в доста магазини  .
 -сандви4а- най- добрия приятел на испанския у4еник - децата обикновено не закусват  в къщи  и понеже в у4илищата няма закусвални майките им ги пращат с един студен   сандви4.  и така децата издържат от 9 до 14 4аса само на този сандви4
- кафето - пият се всякакви комбинации на кафе с алкохол . най - фрапиращото което съм пила е кафе с мастика ! мога да кажа 4е никак  не е лошо - даже е много ароматно ! все пак предпо4итам класиката - кафе с бейлис !

# 32
  • Мнения: 6 167
- Много са на почит баровете сутрин  Laughing Там принципа е - на крак и бързо. Докато напиша това изречение италианецът вече е ял, пил, платил и е прегледал Газета делло спорт, за който разбира се  е преборил с още няколко мъжове, щото розовия вестник е само един.  Иначе манджи типични много има - Италия, все пак.
- Тук хората  говорят бързо, за сметка на това дълго и празнодумно.
- Всичко  в областта е обработено по конец, а за 2г. не съм видяла един човек по тия лозя да работи.
- Много често под някоя селска кръчма се крият останки от римски изби, които селяните са направили на художествени галерии. Е това е много типично! В тази страна културата, изкуството са много на почит. Мааалко да можеш да рисуваш, веднага си обявен за артист, гледат те с възхита и те питат кога е изложбата.
- Типична е също така тъпотата на италианската телевизия



 

# 33
  • Мнения: 203
Kaлинка, можеш да питаш товята приятелка словенка, но имай предвид, че ако тя е от другия край на Словения (то не че Словения е много голяма страна) там може половината от изброените неща да не са така. Изобщо една друга отличителна черта е тук е, че всяко село, всяко градче има свой диалект, някакви обичаи и традиции и независимо, че може 2 села да са на 1 км. разстояние, те се различават по говор и обичаи. Възмо е 2 словенеца от различни карища на Словения да не могат да се разберат по между си, или да успеят, но трудно ако всеки говори така, както в неговия край. Същите различия ги има и в кухнята им.

# 34
  • Мнения: 2 195
Розабел,
имам приятелка тук от Словения и сега като я видя ще й кажа какво съм научила за Словения. Беше ми много интересно да прочета какво си написала.

Не мога да се сдържа да не пусна и другото много типично нещо тук. Учат децата от най-ранна възраст всичко да си записват в него. И така до старини.....Става дума за:


Мда , това със записването и мен ме дразни супер много  ooooh!  За сандвичите - същата работа . Чудят се и се маят моите колеги , как си купувам всеки ден супа за обяд ( продават сготвена прясна супа всеки ден в кафето в училище ) , а те си ръбат черния хляб с едно парче кашкавал посредата , без дори масло  Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 2 195
Да добавя шумното духането на носовете и за Белгия - и то с носни кьрпи от плат, които стоят на кьлбо в джобовете по една седмица. Ама те са си повечето нечистопльтници тук, не мога да ви опиша миризмата на пот която се носи, мрьсно белите яки на ризите, мазните коси и ей такива гадории. В офиса имам една девойка на която цялото бюро е в храна и мрьсни паници, скоро очаквам хлебарките да дойдат Twisted Evil
И разбира се завьршвам с основните правила на живот тук - едно ядене на ден е студено (сандвич) и едно топло (обикновено полуфабрикат) плюс планиране на отпуските за поне следващите 2 години Mr. Green

Ай , стига бе , те да не са случайно комшии с холандците  Laughing 

Дразнят ме много кецовете , обути на фин дамски крак съчетани с  разкошна пола , но черни , черни , не можеш да разбереш какъв цвят са били  Rolling Eyes  И миризмата на пот , определено .

# 36
  • Мнения: 295
Поздравления за интересната тема!!! Най-интересно ми беше да чета за Испания и Словения. А най-много ми хареса за свещения испански обяд.
В Полша също се ядат сандвичи - не само на работа, но и за вечеря. Ей това в началото много ме учуди и ми беше доста трудно докато свикна. Сандвичи и чай. В огромни количества се пие. За сметка на това кафето се сервира в чаени чаши и е доста рядко. Да не говорим за пареното кафе, което и до сега не мога да пия. По принцип ядат доста. Особено по празници и тържества - то са едни богати трапези, ум да ти зайде. Типичното мезе преди яденето (по празници) е херинга с водка. Херингата я приготвят по най-различни начини - като се почне от само с лук и олио, та се мине през разни сосове, сметанови, с горчица, с ябълки. Не можах да свикна за тия 7 години да слагам към някои видове меса т.нар. борувка или журавина - нещо от типа на нашите сладка, само че не толкова сладко. Не мога да съчетая соления вкус на пастета със сладкия на тези  двете. Типичните им сладкиши са по Коледа с мак (маковец, макова торта, макагиги), а по Великден със сладка извара (серник, пасха).
Харесва ми, че в Полша си държат на традициите. Неделята си е неделя - ходи се на църква и това си е нещо нормално. По Коледа всички отиват вечерта в 12 на църква на тържествена меса. Много е красиво. Изобщо поляците знаят как да празнуват. Хареса ми също и богатата им песенна традиция от коледни песни. Като се почне от Бъдни вечер когато цялото семейство си попява, та се стигне до това как някои се събират и на 25 и на 26 и просто пеят. Наистина това създава невероятно усещане. Типично е също, че за Коледа или Великден празничната софра винаги се почва от това, че присъстващите предварително си правят пожелания. Като за Коледа си делят т.нар. оплатек (łamią się opłatkiem) - представлява нещо като тънка вафлена кора (т.нар. безквасен хляб в католическата църква). Та всеки си отчупва парченце от това на другия и му пожелава разни неща. Същото се прави и на Великден, но като се разрязва на парченца осветеното в църквата яйце (яйца). Едва след този ритуал може да се седне на масата.
Има и още много други интересни обичаи, но за сега това се сещам.

# 37
  • Мнения: 295
http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.or … 6hl%3Dpl%26sa%3DG
А тук ако на някой му е интересно може да прочете за този полски оплатек

# 38
# 39
  • Мнения: 405
За закуска в САЩ са много популярни bagels,



обикновено с нещо като крема сирене (cream cheese) но може да е сладко или солено:


а може и сладки неща от сорта на muffins, donuts и разни вариации.

Това, разбира се е придружено с кафе и сок от портокал.


За обяд повечето си носят нещо от вкъщи, което изяждат обикновено на бюрото си. Ако излезнат да си вземат нещо за обяд, то обикновено е сандвич или супа и салата. Повечето са способни да си изядат обяда за по-малко от 30 мин и след това да ходят на пазар за остатъка от обедната си почивка, която обикновено е 1ч.

За вечерята зависи, но много хора нямат време да готвят и или разчитат на полуфабрикати или поръчват доставка на ядене или излизат със семейството си.

# 40
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
За Испания - освен нещата, които са писали другите момичета:
 - паркирането "по слух"  Laughing - колата ни отпред и отзад е в няколко цвята - зависи кой е паркирал пред или зад нас  hahaha;

 - говоренето на висок глас;

 - като излезе някоя нова прическа, 90% от жените до една седмица са с нея  Laughing

 - задължителните за почти всеки бар "тапас"


и един типичен "бар де тапас"


 - фиестите  Twisted Evil - когато има фиеста, нищо не важи, вкл. и правото да можеш да си починеш. Полицията дори не си прави труда да отиде да види кой вдига шум в 4-5 сутринта Close

 - биковете по фиестите - и у наше село ги пускат по улиците, и то по 2 пъти на ден ...

 - разхвърляните щандове по магазините за дрехи, когато мине някоя испанка - все едно е минало торнадо  Laughing


За Швейцария:

 - 90% са с такива обувки, независимо от облеклото


 - пушенето по улиците

 - чистачите по улиците, които се разхождат с контейнер-прахосмукачка  Laughing


 - миниатюрните масички в по-голямата част от ресторантите. Thinking


Ако се сетя за още неща, ще допълня.

# 41
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Вес,
това с уличната прахосмукачка е супер колоритно. Нашите са такива:

# 42
  • En un lugar de La Mancha...
  • Мнения: 284
Добавям към казаното от Вес.В някои области на Испания тези типични "тапас"(малки мезета,които се консумират с бирата и виното)се сервират набучени на клечки за зъби и има примерно около 20-ина вида,от вкусни по-вкусни.Избираш си от които искаш,слагат ти ги в една чиния и когато дойде време да плащаш ти броят клечките,които имаш събрани,за да изчислят колко дължиш Laughing.

# 43
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Сетих се още неща Mr. Green

за Испания:
 - ротондите - ако има място, винаги правят ротонда, вместо да слагат светофар;

 - по сватбите на младоженеца се реже вратовръзката почти до възела  hahaha, като отрязаната част се реже на малки парченца, и гостите наддават за всяко парченце, нещо като поиспанчен вариант на нашия обичай за закичване с кърпички срещу пари Tired. На моята сватба категорично забраних да се доближават до вратовръзката на мъжа ми Naughty Laughing


за Швейцария:
 - като отидеш на заведение, винаги трябва да чакаш някой да те заведе до свободна маса, дори и целия ресторант да е празен;

 - ако затварят в 11 примерно, и останеш до 11.05, "подсещащо" загасят за 1 сек. всички лампи и пак ги светват Laughing, и всички се изнизват скорострелно;

 - никога не правят забележка на когото и да е, каквото и да прави. Най-много някой да хвърли неодобрителен поглед и толкова.

# 44
  • загубено
  • Мнения: 6 541
За Гърция:
-И тук тези сандвичи се хапват,ама не са чак на такава почит.Гърците си готвят, и както в : "Моята голяма луда гръцка сватба" си носят мусаката в кутийка и си я ядат.
-Другото което се закусва са всевъзможни вариации на банички от многолистно тесто-освен класическите сирене,кашкавал има и с картофи,спанак,бекон...най-различни.

-Фрапето-може да си стойш с часове в кафенето на 1 фрапе.
-Чаша вода преди да си поръчал каквото и да е,може да е сок ,пак чаша вода.Ако случайно си я изпиеш веднага ти я допълват с едни канички(съмнително чисти).
-Слуша се предимно и само гръцка музика.За един уикенд,може да станеш специалист по Василис Карас ooooh!
-Мръсотията по улиците,и летните авгостовски стачки на работниците от чистотата.На 45 градуса,"ухае" страхотно и хлебарките с огромните размери са като дом любимци.
-suflakito-като дюнер с много лук и сос чесън.Ето така изглежда -вкусно е.
- каламаки-шишчета от пилешко или свинско месо.Сервират се с 1 филика хляб.Може да си го ядеш и по пътя като закуска.
За друго не се сещам сега.

# 45
  • Мнения: 1 436
Аз да добавя за САЩ, тъкмо сме в сезон - вместо циганки с метли, при нас се разхождат такива:



Продухват листата настрани, ако се чудите  Laughing. Аз гледах като паднала от Марс като ги видях в началото.

Аз също съм от тези, дето ядат обед за максимум 20 минути и останалото време ползвам за пазаруване и други задачки Embarassed.

Последна редакция: нд, 11 ное 2007, 05:07 от Juturna

# 46
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Такива снимки сте показали, че чак ми се прияде.
В Канада се ядът mufins:

http://www.flickr.com/photos/jackier/567268000/

pancakes:
http://www.flickr.com/photos/gabitzz/1259210168/in/pool-pancakes/

и според съпруга ми /когато са в командировка/ закуската на колегите му е пържени яйца на очи.
Тук ядене много и все нездравословно, набиват чипсове и сладки неща, навсякъде се тръби /дори по телевизията/, че трябва да се яде здравословно. Има магазини за "Натурални храни" и всеки се хвали, че си готви и яде здравословно. Ама в действителност, тук са много народности и всеки си готви неговите манджи, а истинския канадец /поне от наблюденията ми от майките/ си поръчва готови храни /уж предлагат и здравословни такива, ама аз не съм поръчвала/ и рядко готви. Правят бисквити с бабите си за празници, за украса на елхите. Готвят пуйки за Коледа и за деня на благодарността, имат си разни гозби за празниците - аз не съм запозната много. Лошото е, че никои не си мие ръцете. Направо грабят сандвича или пицата с ръце и набиват /на работното място през почивката става въпрос/. Салфетки, миене на ръце, маниери - такова нещо няма. В ресторантите обикновено е по-цивилизовано. Порциите са огромни, ядат се пържоли - beef /говеждо месо/. Като се прибере мъжа от командировка е качил килцата задължително. Пържените картофи не ги белят преди пържене. Чувала съм /от хора дето работят там/, че на някой места плодовете и зеленчуците не ги мият, направо ги режат и сервират.
Облеклото - ходят по дънки и тениски/блузки, джапанки -дори и през зимата има, кога на босо, кога с чорапи. Понеже народностите са много, всеки си облича каквото иска и каквото има /например от арабските страни с техните си дълги роби, жените - на краката с маратонки и дори понякога панталони се подават, отгоре зависи от студа с палто или яке/.Шарена картинка е, дори и в студа младите момичета са с голи кръстове, къси якенца и не малко от тях с джапанки, а и с цигара в устата. Незнам дали в друга страна съществуват дебели хора от жълтата раса или изрусени негърки. Друго какво да кажа - в офисите има както с костюми, така и по дънки и къси панталони. Била съм на коледна официална вечеря с рокли и костюми, тъй че и това се среща.
Тук са маниаци на тема покупки, колкото повече, толкова по добре, разпродажби, за празниците нови сервизи и други нови неща, все едно неможе миналогодишните да се ползват.
Благотворителността е на мода, все ти пращат писма и ти искат пари за какви ли не полезни мероприятия. Веднъж влезеш ли им в списъка за дарител и те нападат поне още 20 организации разбрали, че си склонен да помагаш.
С кола се ходи навсякъде, но и градските транспорти са тъпкани през пиковите часове.
И тук забележки не се правят. Понякога даже си мисля, че времето е спряло. Това шефа да ти каже, че не работиш и да те нахока, че си говориш по телефона или се подпираш го няма. На касата, опашка 20 метра, а служителката обслужва всеки по 10 мин. и се смее и си говори с клиента все едно и е първа дружка, останалите си чакат търпеливо и като дойде техния ред започват приказката и смеха. Рядко хората се местят на друга каса или леко показват недоволството си. Никога не крещят.
Сигурно още много неща мога да напиша, ама се схванах на компютъра вече, та ще се разтъпча малко.

# 47
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Аз да добавя за САЩ, тъкмо сме в сезон - вместо циганки с метли, при нас се разхождат такива:



Продухват листата настрани, ако се чудите  Laughing. Аз гледах като паднала от Марс като ги видех в началото.

Аз също съм от тези, дето ядат обед за максимум 20 минути и останалото време ползвам за пазаруване и други ерандс  Embarassed.
Тези и при нас ги има, те и сняг духат. Разчистват пътеките хората, ама това нещо как бучи само, може да ти повреди слуха, винаги си предпазват ушите, предполагам със специални наушници

# 48
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Вес,
аз си мислех, че само холандците обожават ротондите. Понякога са на всеки 30 метра. Шофьорите на автобуси много се оплакват и казват, че едно от най-големите заболявания при тях е в ръцете, зараду ротондите.

Ама като духат листата, къде ги слагат? Встрани ли? Мисля, че в Германия бях видяла с подобно нещо да ги горят.

Да ви представя нещо типично от областта, където живея. Това е т.нар. Фризийски кон. Много красиво животно е.
 http://www.dekunstschilder.nl/fries.jpg



Децата тук са луди по язденето на коне и почти всяко момиче (момчетата по-малко) израстват с това хоби.

# 49
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Калинка, има ги, колкото искаш  Laughing, и най-ужасните за мен са тези с по 2 или 3 платна Shocked, където ако се набуташ, може цял ден да се въртиш като луд.

А тези духалки за листа и тук ги има, и бръмчат ужасно. Целта е само да ги махнат от тротоара и да ги издухат встрани.

А в Швейцария, децата много често могат да се видят с такива колета Thinking

# 50
  • Мнения: 1 299
тия сандвичи са ми кошмара - сутрин, обед, вечер сандвичи... влачат си и термоси с чай и порцеланови чаши , ходят с едни големи раници всеки ден и в тая раница е покъщнината  ooooh! Добре, че не съм постоянно живееща в чужбина, че до сега от тия сандвичи гастрит да съм хванала  Sick

с това дето продухва листата и аз се сблъсках, първият път когато го чух, реших че някой реже дърво с резачка ooooh!

е те с тоя хит никога няма да свикна


шумното духане на носа май е световно явление, което още не е пуснало корени в Бг (аз където и да съм си духам носа тихичко  Sick)

редовно явление е да видя някой да си качи краката с мръсните обувки седалката, а една веднъж реши да се прави на по културна ли що - събу си обувките и тогава си пльосна краката до мен... преместих се...  Sick

в градският транспорт всички дружно вадят лаптопите и чаткат нещо... ще почна и аз накрая, да видя аджеба, толкова голям кеф ли е....

# 51
  • Мнения: 1 299
ааа, сетих се още нещо - масово чантата се оставя на земята (ма то мръсно или кално, няма значение - на земята)
ходи се с едни и същи дрехи навън и у дома ( аз си имам разлини, не мога с дрехата с която съм сядала в мръсното им метро например да си седна в къщи на дивана... ми не мога)
и естествено - с колела навсякъде

# 52
  • България
  • Мнения: 1 090
ха,ха Ланфеар Joy Joy
ако говориш за Дания,това за чантите е вярно!Аз няма да забравя 90-а година пътувам за първи път през Копенхаген и на летището аз изтупана ,(тогава бяха на мода кожените палта),висок ток и нова дамска чанта:Като ми се наложи да ползвам тоалетна и имаше там една чистачка ,аз питам на английски ,къде да си оставя ръчния багаж и дамската чанта,тя ми бръщолеви на датски,аз гледам "умно",накрая ми посочи земята,бях супер изумена и възмутена. Shocked Rolling EyesТо верно техните тоалетни не могат да се сравняват с нашите,ама...
И другите им хигиенни навици са малко странни,ммда

# 53
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
до скоро съвсем нормално е било и да слезе6 по пижама и халат в бара да си купи6 цигари например , или да отиде6 до кварталния магазин да си купи6 нещо по пижама 
тук няма таквоз нещо. за да отидеш до училището, което е само на 3 мин трябва да си прилично облечен.
не че не съм ходила по анцунг, но ме гледат другите майки странно. може и да го има момента 'гузен не гонен бяга', знам ли.

друго типично се сетих. вечер малко преди да затворят бар или кафене на дългия барплот почват да редят чинийки с лъжички за кафе и пакетче захар. ама много нещо! колкото може да побере барплота. в началото си мислих, че на сутринта им предстои най-малкото първо причастие като празник и си помагат от вечерта да наваксат, но скоро разбрах, че не това е причината.
после лъжичките им за кафе са все едни ...като за чай. много неестетически изглеждат поставени до миниатюрната кафеена чашка.


 - чистачите по улиците, които се разхождат с контейнер-прахосмукачка  Laughing
тук съм го виждала в едно село до мадрид това с прахосмукачката. минава сутрин чистача с една моторетка и обира кучешките лайна Laughing
след това идва ред на издухвачката за листа и после минава камиона с вода, който мие улиците.


# 54
  • Мнения: 203
Наистина много интересна тема, особено като се говори за дадена страна през очите на чужденец. Забелязах, че на много места си оставят чантите по ьамята, това и при нас е практика, особено в ресторантите
Ланфеар, такива ботуши и тук се появиха, аз си купих розови на цветенца, но си ги нося когато е кално в градината или като ходим за гъби.
Мама ками, в Гърция ядох едно такова, но се казваше гирос или джирос пита, мммм, страхотно беше!

Тук пък сандвичите и всичко от този тип, включително и Макдоналдс-ите изобщо не са популярни. Словенците сякаш си падат малко "консерви", сякаш трудно приемат новото и много си държат на това, на което са свикнали, трудно разчупват традициите и закостенелости. Много са горди с техния пършут(прошуто, pršut). Много хора си мислят, че това е италианско месо и словенците ужасно се дразнят, защото били техен специалитет. Това присъства нон стоп по масите им, на делник и празник. Иначе имат ужасно странно работно време и от тук странни часове за ядене. Работният ден започва обикновено в 7, при някои още в 6, в 10 ч. имат обяд ли, закуска ли,  newsm78, работа приключват в 15 ч. или в 14 и в 16 вечерят или обядват. Не знам как мачкат разни мазни меса и кисело зеле в 10 сутрин, когато аз си пия кафето, ама .... Сега започнаха да навлизат чужди фирми, които въвеждат раб. време от 8 до 4, с обяд в 12, но на повечето места не е така. А словенците на това му викат европейско работно време.

# 55
  • Мнения: 1 436
Kaтo каза mamamia за Канада и уж здравословното им ядене, се сещам как всичките ми колеги твърдят, че ходят на фитнес. В края на всеки ден има някой, който важно заявява, че сега ще ходи на фитнес/пилатес/йога. Веднъж ни беше развален асансьора (офиса е на петия етаж), ееее, що мрънкане падна, че трябва да се катерят по стълбите  Laughing. Това също е класика:


Или пък поръчат си двоен чийзбургер, големи картофки, награбят 100 пакетчета майонеза и диетична кола, сакън да не преядат  Wink

# 56
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Tandoori ,
като бях в Америка ме хвана шопинг манията. Ужасно заразително нещо. В един супер преброих 40 вида тоалетна хартия. Такова изобилие от различна стока....И намаленията са супер. Само дето в мола в Белингхам не обявяваха кога ще има намаления в дадените магазини. Явно така пристрастяват повече хора да ходят непрекъснато.

# 57
  • Мнения: 1 959
Още никой от острова не се отчел с типичната английска закуска.
Няма такава отврат-пържено, мазно и много. Някой свикват и им харесва...

И тук си оставят чантите по земята. Дори в тоалетната.
Не мога да приема и как си сядат на земята, навсякъде.
Дори бебе съм виждала да повиват на пода в магазина,
на никого не му направи впечатление.

Ходенето посред лято с ботуши, а в най-големия студ с пантофки.

Оооо и мивките без смесителен кран. Навсякъде са-стари, нови, с фотоклетка,
ама все са с един крана за топлата и един за студената.
Питала съм ги шотландците, защо не се слагат смесители за водата-
няма отговор!

Последна редакция: нд, 11 ное 2007, 20:32 от zlatnata tolumba

# 58
  • Мнения: 1 299
ха,ха Ланфеар Joy Joy
ако говориш за Дания,това за чантите е вярно!Аз няма да забравя 90-а година пътувам за първи път през Копенхаген и на летището аз изтупана ,(тогава бяха на мода кожените палта),висок ток и нова дамска чанта:Като ми се наложи да ползвам тоалетна и имаше там една чистачка ,аз питам на английски ,къде да си оставя ръчния багаж и дамската чанта,тя ми бръщолеви на датски,аз гледам "умно",накрая ми посочи земята,бях супер изумена и възмутена. Shocked Rolling EyesТо верно техните тоалетни не могат да се сравняват с нашите,ама...И другите им хигиенни навици са малко странни,ммда

Stop ааааа, моля, моля, на такива гнусни мръсни тоалетни съм попадала, че брррр... гнус.... а те не само чантите ми и якета захвърлят на земята Crazy

местната мода няма да я коментирам... не спирам да се шокирам вече 4тири години.... нямам думи просто... стилът е началото на 80те... нечовешки цветови комбинации...  Crazy

# 59
  • Мнения: 1 238
Хайде и аз малко за Дания в снимки  Grinning

Това е типично за обяд

Има го и в такъв вариант

Много популярна е и наденицата

Типичните луксозни сандвичета със черен хляб

Има и по-евтин вариант

И малко тестетно.Това се яде по принцип на Коледа.


Колелетата също са типични



# 60
  • Мнения: 1 238
А да, и да не забравя типичният начин на миене на чинии....но тая тема сме я обсъждали много  Grinning  ooooh!

# 61
  • Мнения: 1 238
ааа, сетих се още нещо - масово чантата се оставя на земята (ма то мръсно или кално, няма значение - на земята)
ходи се с едни и същи дрехи навън и у дома ( аз си имам разлини, не мога с дрехата с която съм сядала в мръсното им метро например да си седна в къщи на дивана... ми не мога)
и естествено - с колела навсякъде

Не ми се сърди, но не съм съгласна, че метрото е мръсно. Нито пък какъвто и друг градски транспорт. Всичко е чисто и поддържано.
Незнам защо ти се струва толкова мръсно. Все пак това метро го позват стотици хора на ден, не може да бъде чисто като в къщи.

# 62
  • България
  • Мнения: 1 090
Tornerosse,това за миенето на чинии  и  другите работи са както в Нoрвегия,има много общи неща.
Тук казват :"Det er deilig å være norsk i Denmark" Grinning

# 63
  • Мнения: 1 238
Tornerosse,това за миенето на чинии  и  другите работи са както в Нoрвегия,има много общи неща.
Тук казват :"Det er deilig å være norsk i Denmark" Grinning



Хе хе,това в какъв смисъл го казват?
 Grinning

# 64
  • България
  • Мнения: 1 090
Tornerosse,това за миенето на чинии  и  другите работи са както в Нoрвегия,има много общи неща.
Тук казват :"Det er deilig å være norsk i Denmark" Grinning



Хе хе,това в какъв смисъл го казват?
 Grinning

Ами предполагам,че в смисъл , толкова си приличат двете държави.че все едно си си у дома,може и да е за либералната алкохолна политика при вас,знам ли... JoyА навремето са били и една държава ,та нещо такова...
 

# 65
  • Мнения: 3 932
Още едно включване от братска канада, с типичното кебекарско ястие ПУТИН, което въпреки гръмкото си име не е нищо друго освен пържени картофи, поляти със сос барбекю и с парченца кашкавал...
 
Не е нищо особено като вкус, поредният фаст фуд продукт, но е на култ сред местнотото население, без оглед на пол, възраст и занятие, което естествено няма честта да знае, че Путин е настоящият руски президент  Laughing

За тях Путин е поредната порция това:


 Mr. Green

# 66
  • загубено
  • Мнения: 6 541

Мама ками, в Гърция ядох едно такова, но се казваше гирос или джирос пита, мммм, страхотно беше!


Същото е.Суфлаки гиро.Хубаво е ама ако зацикля една седмица само на суфлакита,после незнам как ще се боря с килата Wink

 Забравих да спомена за баровете в
които има някоя местна звезда да пее на живо.
Хвърлят се цветя,карамфили по изпълнителя
които са без дръжки само цветовете.
Вече не трошат чинии.

# 67
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Спомням си какво ме впечатли, когато дойдох за първи път, липсата на балкони

Новите кооперации вече започнаха да им слагат разни имитаци на балкончета и тераски и определено не изглеждат така подтсикащо.
Еднотипното строителство, което си мислех, че е характерно само за Родината ни:
и малките дворчета.
Ето този тип огради, но в много по-лош вид:

Като поздравиш някого да ти отвърнат "All right?", но не изчакват отговор.
Пържени картофки гарнирани със сол и оцет.
Винаги можеш да се заприказваш с непознат за времето. Редно е обаче да се оплакваш, много е дъждовно, много студено, много горещо, въх, от кога не е валяло  Joy
Колкото по-често използваш думичката "please", толкова по-натурално звучиш  Mr. Green
Гумените ботуши и мен ме бяха впечатлили. С тях се градинарства или разхождат кучетата. Децата също масово ги носят и джапат из локвите, без да им се прави забележка.
Много старомодно ми се струваше това съчетание:

Дали модата се промени или аз свикнах, вече ми харесва  Crazy

# 68
  • Мнения: 1 294
мери, трябва да е нова мода, щото и тук е върха на сладоледа май  Grinning А гумените ботуши направо са минали на друго ниво... най-невероятни докорации имат и са супер модерни също, гледаш мацка дето от колата не слиза ама с гумени ботуши с най- странни шарки.  Simple Smile

# 69
  • Мнения: 1 299
абе то гумени ботуши за градината и аз бих взела, (ако градинарствах), но да се разнасям с тях из града  Stop Crazy

# 70
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Минервата,
Путин от Путин ли идва?

В Холандия не ходят с гумени ботуши, само децата.

# 71
Na men mi haresva ednotipnoto stroitelstvo! A ne kato v BG - vseki etaj razlichen cviat - edin si smenil prozorcite, drugi - gniat, ima -niama klimatici! UJAS! Taka e OK! Nie jiveem v London, i opredeleno se kefia na nashata ulica - vsichki sa s poddurjani gradinki, nashata razbira se e nai-hubava!

# 72
  • Мнения: 1 299
като изброяваме типични неща, в духа на идните празници, кажете иа ли там някаква типична коледна украса?
в Швеция забелязах, че навсякъде слагат на прозорците едни свещи (грозни са ми на вид, но вечер като светнат са супер)



в един музей в Стокхолм видях от къде и как е тръгнало, и различните видове, ама нямам мои снимки тук да покажа...

# 73
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Ланфеар,
И тук ги има много тези свещи. Дори и аз имам ( което ми напомня, че скоро трябва да настъпи коледно настроение и в мойта къща). В момента не се сещам за нещо типично като украса тук. Типично е обаче, че развалят елхата на 6 януари и оставят елхите пред вратите си.Децата минават и ги събират и предават в един пункт. За всяка елха получават талонче,  като има  победител ( предалият най-много дървета).

  https://www.heusden.nl/images/SOImages/niews%20berichten/kerstboominzameling.jpg

Ето и победителите в някой град:

# 74
  • Мнения: 203
Пържени картофки гарнирани със сол и оцет.

Живях сред англичани известно време. Като го видях това с картофите, направо се оцъклих  Shocked. Или другото, bean toast, между 2 филии хляб си слагат техните baked beans, парче кашкавал, става като сандвич, който после си го режат с нож и го хапват с вилица. Изобщо забелязах, че каквато храна да им се сервира, се оформяше в последствие като сандвич и така се ядеше. Честно казано кухнята им хич не ми хареса!

# 75
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
да допълня неЩи4ко за Италия.
в ресторантите не можеШ да си 4уеШ приказката, вси4ки говорят високо, 4увстваШ се горе_долу както в между4асие в у4илиЩе  ooooh!
освен това, там съЩо се бърза, за една ве4ер се надяват да обслужат съЩата маса с разли4ни клиенти поне 3 пъти  Rolling Eyes
като запо4неШ да се бавиШ те гледат грозно (освен ако не поръ4ваШ сериозно   Twisted Evil)
4антите и тук за постоянно по земята
ръкопляскат на погребение  Shocked
слагат алкохол, вкл. и ракия в кафето... и върху сладоледа   #Crazy
опаШката е с 4/5 разклонения, не знаеШ къде да застанеШ и като стигнеШ до гиШето/касата всеки се бута, мърмори и гледа заплаШително.
не си показват среден пръст, а показалец и кутре=рогоносец, мноого обидно   Laughing
и други има, ама като се сетя

# 76
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ръкопляскат на погребение  Shocked.....
и тук ръкопляскат на погребение, един вид 'браво, живя достойно' или 'геройски умря'...аз тъй си го интерпретирам Rolling Eyes Laughing
oh, за касите.... ми  много е тъпо и тук.
испанките понапазарят малко в кошницата, лепнат я там след някой който е на опашката и отиват да донапазаруват Close вземе нещо -тури го, пак направи една обиколка, пак се върне да си бутне вперьод кошницата или количката. така си пази ред, ако някой я пререди може да отнесе скандал. през това време минава покрай щанда с месото и пита кой е последен, огледа се да я забележат и запомнят, това означава  'и аз съм тук' , питала - значи тя също се води  на отчет на опашката. през това време може да продължи невъзмутимо обиколката из магазина и пак да си трупа покупките като не забравя да следи кога наближава реда й ....
казвам испанка, щото испанец не съм виждала да прави така.
много ме е яд на тази практика тук.

друго- ако видите някоя огроооомна опашка да се вие значи се чака за ресторант/закусвалня/ бе за кльопачка с 1 дума

# 77
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Na men mi haresva ednotipnoto stroitelstvo!
И на мен започна да ми харесва  Laughing Даже сега, като видя блок с големи тераси, си казвам , леле какво разточителство  Joy
Гумените ботуши вече ми се струват много практични, чудя се как съм оцеляла без тях в България  Laughing
palachinka, по този начин започнах да обличам сина, когато беше на 4 години, от понеделник до петък, струваше ми се като малък дядка Crazy Такава им беше ученическата униформа. Представи си какво пране и гладене на бели ризи беше! Та това си е ежедневно облекло. Даже по-възрастните хора ходят така облечени в къщи. Има вариация, вместо пуловер с дълги ръкави, да се сложи нещо като елек, без копчета Wink
Розабел, мъж ми стана любител на този тип закуска, beans on toast.

Да ти кажа за още една, за мен по-неядлива. Цели домати от консерва, обелени, се затоплят в микровълновата и после се подреждат върху препечена филийка, намазана с масло. Консумира се пак с вилица и нож. И разбира се за пиене, черен чай с мляко  Mr. Green
Ланфеар, и тук слагат такива свещници. А каква им е историята  Flutter
feiam ме подсети за един неприличен знак тук. Вместо да показват среден пръст, правят нещо като  Peace, което тук е Виктори, както по цял свят, но ако ръката е обърната с дланта към теб, е ужасно обидно! Този знак си има исторически корени и ако французин им го направи, сигурно ще е още по-непоносимо  ooooh! По този повод, като показваш с ръка цифрата две, използваш палеца и показалеца, но аз често забравям  Embarassed

# 78
  • Мнения: 5 476
 В подкрепа на казаното за Италия, едно кратко филмче  Wink

http://bgflash.com/details.php?image_id=65

# 79
  • Мнения: 1 550
това, което на мен ми прави впечатление тук, в Холандия, е как от единия на другия ден се сменя декорацията навсякъде. до 5-ти декември всичко е в духа на Синтерклаас и Зварте Питс . предимно на този ден се разменят подаръци. обикновено се прави кръг, слагат се подаръците в центъра. предварително се прави уговорка кой на кого купува подарък (символични подаръци до 5 евро), като трябва да се напише стихотворение за съответния човек (в Интернет ги има доста, може да плагиатстваш  Mr. Green). така, всеки получава един подарък и купува съответно един подарък. децата правят изключение, те получават повече и по- скъпи. по това време големите хранителни вериги организират какви ли не неща за децата- оставят си обувката в магазина и след това си я получават пълна с лакомства; конкурси за украса на курабии и други подобни. за децата се организира празнуване с подаръци и програма към предприятията на родителите. децата си оставят обувките и в къщи зад вратата и ги намират пълни с дребни неща.
духът на Коледа се усеща веднага на 6/12. магазините буквално сменят декорациите още същата вечер и на следващия ден вече се настройваме за Коледа.
ето типична декорация за Синтерклаас:

Зварте Питс раздават пепернотен

Коледната украса не се отличава по нищо от други такива, в другите страни.
Коледа се свързва по скоро със семейни събирания. има хора, които си разменят подаръци и за Синтерклаас, и за Коледа. елхи се купуват и украсяват чак след 5/12.
в къщи се празнуват и двата празника, но за Синтерклаас си подаряваме предимно типичните за този празник вкусни неща. в къщи също се събираме семейно и си четем стихотворенията за да се посмеем.
подаръците и трапезите ги оставяме за Коледа.

# 80
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Само да добавя за Sinterklass, че задължително идва с лодка.

# 81
  • Мнения: 11 322
Добре се посмях, момичета! Продължавайте! Praynig

# 82
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Само да добавя за Sinterklass, че задължително идва с лодка.




От Испания?  Wink Mr. Green

# 83
  • Мнения: 1 550
Вес, наистина Синтерклаас идва от Испания, НО той говори холандски Joy

# 84
  • Мнения: 1 299
опаШката е с 4/5 разклонения, не знаеШ къде да застанеШ и като стигнеШ до гиШето/касата всеки се бута, мърмори и гледа заплаШително.

В подкрепа на казаното за Италия, едно кратко филмче  Wink

http://bgflash.com/details.php?image_id=65

абе то аз това филмче мога и за българите да го кажа... въпреки, че като че ли на опашката сме с по-малко разклонения  Flutter

oh, за касите.... ми  много е тъпо и тук.
испанките понапазарят малко в кошницата, лепнат я там след някой който е на опашката и отиват да донапазаруват Close вземе нещо -тури го, пак направи една обиколка, пак се върне да си бутне вперьод кошницата или количката. така си пази ред, ако някой я пререди може да отнесе скандал. през това време минава покрай щанда с месото и пита кой е последен, огледа се да я забележат и запомнят, това означава  'и аз съм тук' , питала - значи тя също се води  на отчет на опашката. през това време може да продължи невъзмутимо обиколката из магазина и пак да си трупа покупките като не забравя да следи кога наближава реда й ....
казвам испанка, щото испанец не съм виждала да прави така.
много ме е яд на тази практика тук.

имам приятелка испанка, която живее в Копенхаген, и тя не спира да ми повтаря как не била като испанците, как се опитвала да се отличи от тях.... почвам да разбирам защо....тя ми каза, че испанците вечеряли в 22:00 Shocked  Crazy

и още нещо типично за северните ширини - еми отврат са тия бонбони....

Последна редакция: пн, 12 ное 2007, 18:15 от Ланфеар

# 85
Споменахте за жестовте.
Тук има много. Жестикулират дори когато говорят по телефона. Понякога ги употребявам по навик и в Бг и ми е странно, 4е ме гледат странно. Ако намеря картинки, Ще ви ги покажа

друго типи4но е, 4е са много емоционални ... за тях аз съм абсолЮтен непукист и се владея страхотно, което е особено положително в работата

# 86

ето някои от жестовете
списъкът е на италиански, но като кликнете на линка, обяснението е на английски

http://italian.about.com/library/handgestures/blgesturesindex.htm

# 87
  • Мнения: X
това с испанките ми напомни какво ми разказа приятелка за Холандия
там дамите си оставяли количката до касата и се връщали за нещо забравено
та нашето момиче само нещо дребно (бисквити май беше) чакала и като не се появила мефрау, си платила на касата преди нея
да, ама холандката се върнала точно тогава и изсъскала: "чужденци!!!"
само дето тя била 100% африканка

та такаааааа

нещо типично за тук - сменят завесите и чаршафите всеки сезон, поне според магазините така излиза
сега рекламират коледни чаршафи напр

за алкохола да не споменавам
той е по дифолт

# 88
  • Мнения: 6 167
аз явно съм поиспанчена и пр. - редовно се връщам и си оставям количка/кошница
да не говорим, че цял живот чантата ми е на земята и все ме гонят, че било на мизерия  hahaha

# 89
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
...тя ми каза, че испанците вечеряли в 22:00 Shocked  Crazy


Мда, вечерят между 10 и 11 вечерта и обядват между 3 и 4 следобед Mr. Green


Между другото, аз пък никъде не съм виждала някой да си оставя количката накасата и да си продължи с покупките. Всъщност, да, веднъж видях, но хората след нея просто избутаха количката встрани, и си продължиха опашката, а реда й не се запази. Явно в централна Испания сме по-некултурни Laughing...

# 90
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
В подкрепа на казаното за Италия, едно кратко филмче  Wink

http://bgflash.com/details.php?image_id=65
гери, много се смях  Grinning
на моменти имах чувството, че бяха объркани нещо цветовете в знамето Crazy

# 91
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
това с испанките ми напомни какво ми разказа приятелка за Холандия.....


Да ти кажа това се случва доста рядко и то наистина хората са забравили нещо да вземат или по-честото явление е да са забравили да премерят зеленчуците и плодовете и трябва да викат някой от персонала.

Ланфеар,
тези бонбони и тук са на почит. Холандците се майтапят, че чужденците веданаг се познават, когато им подадеш от тях. Всички правят една и съща физиономия  Sick ( обаче имам леля в България, която ги обожава)

# 92
  • Мнения: 1 299
Ланфеар,
тези бонбони и тук са на почит. Холандците се майтапят, че чужденците веданаг се познават, когато им подадеш от тях. Всички правят една и съща физиономия  Sick ( обаче имам леля в България, която ги обожава)
ако холандец даде на датчанин, вторият много ще се зарадва  Laughing
наскоро една датчанка ми обясняваше, че без пакетче от тях в чужбина не ходела - не можела без тях  Crazy

# 93
  • Мнения: 1 372
Да добавя някой неща за гърците, като например това че се кръстят масово когато чуят църковна камбана или пък когато минават покрай църква или някакъв параклис! Много "забавно" беше когато сестрата на съпруга ми карайки кола, пушейки и минавайки покрай църквата реши да се прекръсти!  може да катастрофираш ама много е важно да се прекръстиш! Също така при тях ако не си кръстен си втора ръка човек, а знаете в бг навремето как беше  и колко много хора има които не са кръстени /добре че съм кръстена че сигурно иначе нямаше да ме искат за снаха - хахахаахахха/. Суфлакито е шишче, всички или почти всички думи произлизат от гръцкия и "Моята голяма гръцка сватба" не е само филм! Тези хора правят сватби по 500 човека. Другото типично за гърците, е че вдигат много врява.

# 94
  • Мнения: 1 363

Опашка за автобус. Типична картинка в Англия. Англичаните хич не долюбват чужденците, които идват 1минута преди автобуса да е дошъл и се цвъкнат най- отпред на опашката.  Laughing Laughing Някоя по- нахакана 70 год жена може да им посочи края на опашката, но останалите тихо и въздържано се възмущават на ум.

# 95
  • Мнения: 764
Феиам,това с опашките ще да е северен специалитет WinkТук са доста подредени и все се питат кой е последен,да не казвам,4е поне 90% от по-посещаваните магазини и у4ереждения си имат машинки с номерца Peace
Типи4но е също от ранна есен до късна пролет да се увиват с шалове...
За гърците е верно,4е са стршно шумни ooooh!Имахме колеги гърци в университета,стигаха само 2ма в бар4ето или стола,за да не се 4уваме останалите #Crazy

# 96
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Като казахте гърци и се присетих как лових такси в Атина. Системата им е  Crazy Дано някоя мама от там да обясни. Аз като турист бях шокирана, но важното е, че след 30 мин. търчане по улиците се ориентирах и успях да си разделя едно опушено такси с един грък Joy

# 97
  • Мнения: 1 299
Другото типично за гърците, е че вдигат много врява.
За гърците е верно,4е са стршно шумни ooooh!Имахме колеги гърци в университета,стигаха само 2ма в бар4ето или стола,за да не се 4уваме останалите #Crazy

в София имам съседи гърци - е не ги издържам вече...аман!!! Представям си, ако всичките ми съседи са гърци  ooooh!
не знам дали е характерно за всички гърци, но моите ВИНАГИ говорят по телефона на балкона  #Cussing out #2gunfire #Crazy

# 98
  • Мнения: 3 932
Минервата,
Путин от Путин ли идва?


Ми не, и аз така си мислех в началото, ма те и хабер (мнозинството) си нямат кой е тоз Путин (извън контекста на манджата)

# 99
Минервата,
Путин от Путин ли идва?


Ми не, и аз така си мислех в началото, ма те и хабер (мнозинството) си нямат кой е тоз Путин (извън контекста на манджата)

е това странно ми се вижда .... толкова ли са ограни4ени  Rolling Eyes

# 100
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Феиам,това с опашките ще да е северен специалитет WinkТук са доста подредени и все се питат кой е последен,да не казвам,4е поне 90% от по-посещаваните магазини и у4ереждения си имат машинки с номерца Peace
Типи4но е също от ранна есен до късна пролет да се увиват с шалове...
За гърците е верно,4е са стршно шумни ooooh!Имахме колеги гърци в университета,стигаха само 2ма в бар4ето или стола,за да не се 4уваме останалите #Crazy

а и тук където има номерца, няма проблеми. малко ме у4удваШ оба4е, аз верно много експедитивно минах през Рим, ама на рейсовите спирки ситуацията не ми се стори като на снимката на miravmbd  Laughing.
е, зна4и поне за едно неЩо на Юг са по_цивилизовани от на север Wink

# 101
  • Мнения: 1 909
Леле, като чета за хранителните навици по света.... - не мърдам от Франция! В 12 ч камбаната бие, за да напомни на всички французи, че е време за обяд. И наистина всички отиват да обядват,  по всички правила и времето за обяд е свещено.

Ако можеше все пак да се избегнат всичките тези целувки - при всяка среща и раздяла, по два пъти по всяка буза (а в някои райони, където е по-студено, и по 4 пъти). Дори и да си се срещнал с някой за пет минути, пак "муц-муц". Дори в някои случаи и с хора, които виждаш за пръв път! Слава богу, понякога те предупреждават Grinning

# 102
  • Мнения: 764
[ малко ме у4удваШ оба4е, аз верно много експедитивно минах през Рим, ама на рейсовите спирки ситуацията не ми се стори като на снимката на miravmbd  Laughing.
е, зна4и поне за едно неЩо на Юг са по_цивилизовани от на север Wink

Ааа,не,не съм имала предвид автобусните спирки,там си се оформя типи4ната бг тълпа Wink

# 103
  • Мнения: 1 550
Chimbi, в Холандия се целуваме по 3 пъти, но само с познати хора. на непознатите се подава ръка. е, да има и такива дето те 'награбват' от първия път, но това не се случва често. на мен ми беше странно в началото, защото ако си с червило не може ей така да ги разцелуваш хората. аз само си допирам бузата и давам целувки във въздуха. но като вземат наистина да целуват някои, че и едни мокри целувки раздават, чак се чува едно примлясване  Sick.много нехигиенично ми се струва.

колкото до часовете за хранене- 18 часа е националното време за вечеря. пише го дори в учебниците по холандски. смята се за много невъзпитано да звъннеш по телефон или на вратата по това време. на мен това ми се струва малко преувеличено при положение, че повечето хора по това време все още са на път за вкъщи. тук е нещо нормално, да живееш на едно място, да работиш на второ, да спортуваш на трето и в почивните дни да 'отскачаш' с колата до различни места. има хора, които пътуват около 1 час и 1/2 за работа и след това също толкова време, докато се приберат. голям проблем са задръстванията по магистралите. ние живеем на 18 км. от Амстердам и вземаме разстоянието за 20 минути. в пиково време, обаче 1 час и половина не стига. за това се придвижвам с влак. но там пък е нормално явление закъсненията или съобщение от рода на:"влака в 7.37 ч. няма да пристигне. следващият влак е в 8.02 ч." да не споменавам какъв клинч е да влезеш след това във влака ooooh!, а да слезеш пък си е буквално ходене по пръстите на останалите пътници Crazy за това и се възмущавах, че на тази суматоха сутрин като вземат всеки нещо да плющи Sick...е, да в един момент свикваш вече да се возиш като куфар Rolling Eyes

# 104
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Леле, като чета за хранителните навици по света.... - не мърдам от Франция! В 12 ч камбаната бие, за да напомни на всички французи, че е време за обяд. И наистина всички отиват да обядват,  по всички правила и времето за обяд е свещено.

Ако можеше все пак да се избегнат всичките тези целувки - при всяка среща и раздяла, по два пъти по всяка буза (а в някои райони, където е по-студено, и по 4 пъти). Дори и да си се срещнал с някой за пет минути, пак "муц-муц". Дори в някои случаи и с хора, които виждаш за пръв път! Слава богу, понякога те предупреждават Grinning


ауу, и тук много се целуват, ако може така да се наре4е докосването на буза до буза. но аз и в България имам познати, които като по4нат да целуват до 3 ми става лоШо  #Crazy

сетих се неЩо друго : в Италия постоянно си викат "bella" и "bello". и на най_голямото грозилиЩе му се вика "4ао белла". така 4е, не се надувайте, ако ви се слу4и  Twisted Evil

# 105
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Оф, и тук се целуват постоянно - познати, непознати... Ако се срещнеш с някой твой познат, който е с 5 непознати за теб хора, задължително се намляскваш с всичките.  Tired 2 пъти. В Швейцария - 3 пъти.

сетих се неЩо друго : в Италия постоянно си викат "bella" и "bello". и на най_голямото грозилиЩе му се вика "4ао белла". така 4е, не се надувайте, ако ви се слу4и  Twisted Evil

 Joy И тук е така, "ола, гуапо/а" или "чао, гуапо/а"


А ето малко полезна информация, ако някой се кани да наема жилище в Испания Laughing
В испания, за апартаменти/къщи, като кажат, че има 2 спални, това значи, че има наистина 2 спални, и освен тях кухня + хол + баня и тоалетна (1 или 2 броя), докато в Швейцария апартамент с 2 стаи са си 2 стаи + баня и тоалетна + кухня. Апартамента, който бяхме наели беше 2 1/2 стаи newsm78 hahaha, което беше хол, спалня, кухня, баня + вц и голямо антре, което броят за половин стая.

# 106
  • Мнения: 1 584
Апартамента, който бяхме наели беше 2 1/2 стаи newsm78 hahaha, което беше хол, спалня, кухня, баня + вц и голямо антре, което броят за половин стая.

В Германия за 1/2 се брои кухнята, когато не е самостоятелна стая, а е част от хола (отворена)? Много е странно в Швейцария да се брои коридора newsm78

Тук има едни ужасно гнусни бонбони - Лакриц - с цвят и вкус на асфалт Sick


Много популярни, наред със седалките за колело, са и тези ремаркета. Побират по 2, че дори и 3 по-малки деца


Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 17:16 от Майра

# 107
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Положението с влаковете в Холандия наистина е кошмарно. Втръснало ми е да вися по гари.

Сега се сетих, че друго типично за Холандия е отводняването за спечелване на земя. Ние живеем на 5 метра под морското равнище. В нашата област ( и малко в Северна Холандия, провинция) е типичен този път, който разделя едно време съществувалото море на сегашното море и езеро.



Въобще хората живеещи тук ( както и в останалата част на Холандия) са много свързани с водата и в свободното си време много от тях са винаги на лодка.

# 108
  • Мнения: 1 425
Поздравления за темата   bouquet!

Да добавя още за Швейцария се благодари постоянно, за всяко нещо, било то малко или голямо, даже в началото като дойдох ми се направи забележка, че не съм възпитана  Embarassed. Например в супермаркета на касата ако си подам картата за събиране на точки - касиерката благодари, после аз благодаря, после подавам парите - пак благодарности, ресто - благодарности, сбогуване и пак благодарности  Crazy

Още нещо типично тук е при среща с познат или разговор по телефона винаги се казва името му, например "здравей еди кой си...", а при запознанство, когато си казваш името, отсрещния го повтаря и казва "здравей еди кой си". Като се обаждам на някой, който не познавам се напрягам добре, за да чуя името му, защото след това трябва да кажа например " Добър ден госпожо еди коя си...на телефона е еди кой си.... и т.н." Надявам се, че ми разбирате обясненията.

Не знам, дали по напред не е написано вече за Холандия - докато бях там, вечеряхме обикновено в 16.30  Confused, а като ходихме на гости или на някакъв празник, първото нещо което се сервира беше кафе и след това алкохол, мезе, храна и т.н.

# 109
  • Мнения: 558
... но важното е, че след 30 мин. търчане по улиците се ориентирах и успях да си разделя едно опушено такси с един грък Joy
о, на мен често ми се е случвало да ми казват,че не им бил удобен маршрута,да съм си хванела друго такси..или пък- излизал в почивка....... ooooh!...и никога( или почти никога) не ти качват куфарите в багажника....а веднъж даже един ни заряза с приятеля ми на средата на една от големите пътни артерии(направо на шосето) и вика,магазина дето ви трябва е отсреща #Crazy вече не си спомням как успяхме да пресечем платното с движещите се с бясна скорост коли...

и тук си оставят чантите по земята,любезничат в магазина...а в кварталния дори по име си знаят някои клиенти...
показаните холандски бонбони са  Sick, обаче умирам за строопвафел Simple Smile

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 01:13 от pepelja6ka

# 110
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Още малко допълнения за Канада.
Тук не се целуваме при срещи, не си ходим на гости без покана и такси се поръчва единствено по телефона/от улицата неможеш да си хванеш, може да си поръчаш от ресторанта или магазина, в които пазаруваш или от мобилния ти телефон/.
Чантите, дори и дамските се оставят по земята навсякъде, с обувки се ходи навсякъде /дори в детската градина децата си спят с тях и детегледачките също са си с обувките - нищо, че пода е пълен с играчки, които се гризат от по-малките деца/. По спирките на градския транспорт /уверявам ви, че не е никак чисто, особено метрото/ и по разни градинки, дори в моловете тинейджърите си седят на земята /излишно е да казвам, че после в къщи си продължават със същите дрехи/.
В градския транспорт е много разпространено четенето - книги, списания, вестници. Всеки вади нещо и чете. Това, че е прав и се крепи с една ръка /в пиковите часове/, а чантата му е някъде на пода не го притеснява изобщо.
Пазаруването, както вече писах, е много важно. Така се "save - ва" според тях  - защото после щели да го купят по скъпо. А това дали изобщо ще се ползва е друг въпрос, важното е, че е на изгодна цена. Да си призная има страхотни разпродажби и е доста трудно да не купиш, като ти го дават за жълти стотинки.
За фитнеса - и тук всички ходят или възнамеряват да ходят. На малко хора им личи обаче. Повечето само се хвалят, колко килограми са свалили, а ти ги оглеждаш и се чудиш дали пък не са надебеляли след като си ги виждал за последно и после са ги свалили или нещо очите ти изневеряват.
На Коледа и Нова Година магазините отвътре са украса и светлинки /вече са почнали да слагат/, всеки си украсява сам къщата с каквото си реши. Тежи ми само дето тук не се прави голяма работа от това - няма заря, не се пука и не се вдига врява /като в България/. Изобщо може да не разбереш, че точно днес е Нова Година. Иначе купуват подаръци за цялата рода, как иначе с тези разпродажби. Правилото е като наближава празник цените се свалят поне на половина, за да се купува повече.
Има и "boxing day" /мисля че така се пише/ на 26 декември, когато всичко се разпродава, нещо като ликвидация, всички стоки от миналата година трябва да се изчистят, щото нали идват новите стоки за новата година. И тогава става буквално меле, цените са смешни /на повечето места/, пред още неотворените магазините се тълпят хора.  Магазините за електроника са с опашки от рани зори, незнам дали хората не спят пред магазините  Laughing и се пускат хората на талази, че иначе ще изпочупят вътре. Ех, този ден незнам дали го имате и вие, ама е чудесен. И се харчат доста пари Joy
Искам само да допълня, че има разлики в английскоговорящата и френскоговорящата Канада , та тази гозба Путин, тук не съм я срещала.

# 111
  • Мнения: 1 436
Искам само да допълня, че има разлики в английскоговорящата и френскоговорящата Канада ,

За мен беше голям шок, че канадския химн на френски не е директен превод на канадския химн на английски  Rolling Eyes. Един мой приятел канадец казва, че химнът е перфектното олицетворение на Канада - уж една страна, уж един народ, пък англо- и френско- говорящите не са съвсем еднакви  Laughing.

По темата, в САЩ супер големите намаления, блъсканицата и опашките от рано сутрин са на Black Friday - петъка след деня на благодарността (който е почивен за повечето).

В испания, за апартаменти/къщи, като кажат, че има 2 спални, това значи, че има наистина 2 спални, и освен тях кухня + хол + баня и тоалетна (1 или 2 броя)

И при нас е така. Баба ми ме беше ожалила, че се бутаме в едностаен  Crazy - още не е убедена, че американския едностаен има и спалня, и хол, и кухня  Laughing

# 112
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
... но важното е, че след 30 мин. търчане по улиците се ориентирах и успях да си разделя едно опушено такси с един грък Joy
о, на мен често ми се е случвало да ми казват,че не им бил удобен маршрута,да съм си хванела друго такси..или пък- излизал в почивка....... ooooh!...и никога( или почти никога) не ти качват куфарите в багажника....а веднъж даже един ни заряза с приятеля ми на средата на една от големите пътни артерии(направо на шосето) и вика,магазина дето ви трябва е отсреща #Crazy вече не си спомням как успяхме да пресечем платното с движещите се с бясна скорост коли...


ха, по въпросът за такситата.
французойките дали Ще ми обяснят как се хваЩа такси в Париж и как реШават дали да те ка4ат или не  newsm78
на жест не спират, по стоянките 4акаШ, 4акаШ и се надяваШ, 4е Ще благоволят да ти одобрят марШрута  #Crazy
да знам дали има трик някакъв, 4е оЩе ги ругая като се сетя  Twisted Evil

# 113
  • Мнения: 934
... и как вече 5 години не мога да свикна на това типично ядене за закуска и обяд тук.

Ми аз 26 години съм живяла в България и пак не можах да свикна да ям мазна баничка тип 'подметка' със силно разредена боза ooooh!

# 114
  • Мнения: 1 584
Един въпрос към американките Wink

Наши познати там имат апартамент с 3 спални и до всяка спалня има баня. Това чудесно, но само в едната има душ кабина, в другите 2 има само вана. Как се предполага да излезеш от ваната без да намокриш всичко? Или те излизат както по филмите с пяната и бум в халата newsm78

# 115
... но важното е, че след 30 мин. търчане по улиците се ориентирах и успях да си разделя едно опушено такси с един грък Joy
о, на мен често ми се е случвало да ми казват,че не им бил удобен маршрута,да съм си хванела друго такси..или пък- излизал в почивка....... ooooh!...и никога( или почти никога) не ти качват куфарите в багажника....а веднъж даже един ни заряза с приятеля ми на средата на една от големите пътни артерии(направо на шосето) и вика,магазина дето ви трябва е отсреща #Crazy вече не си спомням как успяхме да пресечем платното с движещите се с бясна скорост коли...


ха, по въпросът за такситата.
французойките дали Ще ми обяснят как се хваЩа такси в Париж и как реШават дали да те ка4ат или не  newsm78
на жест не спират, по стоянките 4акаШ, 4акаШ и се надяваШ, 4е Ще благоволят да ти одобрят марШрута  #Crazy
да знам дали има трик някакъв, 4е оЩе ги ругая като се сетя  Twisted Evil



а опита ли да покажеШ едно бедро  Sunglasses

# 116
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
... но важното е, че след 30 мин. търчане по улиците се ориентирах и успях да си разделя едно опушено такси с един грък Joy
о, на мен често ми се е случвало да ми казват,че не им бил удобен маршрута,да съм си хванела друго такси..или пък- излизал в почивка....... ooooh!...и никога( или почти никога) не ти качват куфарите в багажника....а веднъж даже един ни заряза с приятеля ми на средата на една от големите пътни артерии(направо на шосето) и вика,магазина дето ви трябва е отсреща #Crazy вече не си спомням как успяхме да пресечем платното с движещите се с бясна скорост коли...


ха, по въпросът за такситата.
французойките дали Ще ми обяснят как се хваЩа такси в Париж и как реШават дали да те ка4ат или не  newsm78
на жест не спират, по стоянките 4акаШ, 4акаШ и се надяваШ, 4е Ще благоволят да ти одобрят марШрута  #Crazy
да знам дали има трик някакъв, 4е оЩе ги ругая като се сетя  Twisted Evil



а опита ли да покажеШ едно бедро  Sunglasses


к'во бедро, братко  ooooh!
и двата пъти валеШе проливен дъжд и духаШе 'баси вятъра  Confused

# 117
Розабел,
имам приятелка тук от Словения и сега като я видя ще й кажа какво съм научила за Словения. Беше ми много интересно да прочета какво си написала.

Не мога да се сдържа да не пусна и другото много типично нещо тук. Учат децата от най-ранна възраст всичко да си записват в него. И така до старини.....Става дума за:


Калинке, а на този тефтер какво му е типи4ното ???

# 118
  • Мнения: 1 550
Не знам, дали по напред не е написано вече за Холандия - докато бях там, вечеряхме обикновено в 16.30  Confused, а като ходихме на гости или на някакъв празник, първото нещо което се сервира беше кафе и след това алкохол, мезе, храна и т.н.
е, 16.30 е много рано за вечеря. след обяд се пие чай/кафе с нещо сладко за хапване. дори се смята, че 16 ч. е националното време за кафе/чай. където и да отидеш по това време всички пият кафе/чай (повечето чай), като задължително се хапва нещо сладко Crazy.

Тук има едни ужасно гнусни бонбони - Лакриц - с цвят и вкус на асфалт Sick

това е нещо много характерно за Холандия. годишно се произведат 31 милиона кг. дроп, от които 200 000 кг. се изнасят за Скандинавия и Германия. характерното е вкуса са салмонячна сол Sick аз не можах да свикна да го ям тоя дроп. всичко, което е с вкус на плодове хапвам. дроп с мед използвам да ме облекчи болките в гърлото Mr. Green когато съм болна. а, иначе има голямо разнообразие на дроп/снуп.

# 119
аз се 4удя заЩо компании младежи (и не само) се организират на уикенди в Амстердам, пък то за бомбонките било  Wink

# 120
  • Мнения: 1 550
аз се 4удя заЩо компании младежи (и не само) се организират на уикенди в Амстердам, пък то за бомбонките било  Wink
и тревата, и квартала на червените фенери...никой не си тръгва...хм, как да кажа...незадоволен Mr. Green

# 121
  • Мнения: 1 132
Розабел,
имам приятелка тук от Словения и сега като я видя ще й кажа какво съм научила за Словения. Беше ми много интересно да прочета какво си написала.

Не мога да се сдържа да не пусна и другото много типично нещо тук. Учат децата от най-ранна възраст всичко да си записват в него. И така до старини.....Става дума за:
[img]


Калинке, а на този тефтер какво му е типи4ното ???
Най-обикновен органайзер, но тук се изполва/ше доста.Записваш си кога си на гости, кой кога има РД, предполагам и месечния цикъл си отбелязват там холандките  Mr. Green  и все такива жизненоопределящи неща. Последните години хората използват органайзерите си в мобилния телефон, ПДА или просто ПЦ-то за тази цел. Възрастните хора обаче си ползат органайзер или агенда / както му казват на холандски/.

# 122
Розабел,
имам приятелка тук от Словения и сега като я видя ще й кажа какво съм научила за Словения. Беше ми много интересно да прочета какво си написала.

Не мога да се сдържа да не пусна и другото много типично нещо тук. Учат децата от най-ранна възраст всичко да си записват в него. И така до старини.....Става дума за:
[img]


Калинке, а на този тефтер какво му е типи4ното ???
Най-обикновен органайзер, но тук се изполва/ше доста.Записваш си кога си на гости, кой кога има РД, предполагам и месечния цикъл си отбелязват там холандките  Mr. Green  и все такива жизненоопределящи неща. Последните години хората използват органайзерите си в мобилния телефон, ПДА или просто ПЦ-то за тази цел. Възрастните хора обаче си ползат органайзер или агенда / както му казват на холандски/.

добре де, ами какво си мислите, 4е се ползва в другите страни? в Бг не сте ли ползвали съЩо? ако не, блазе ви  Grinning

# 123
  • Мнения: 7 091
Един въпрос към американките Wink

Наши познати там имат апартамент с 3 спални и до всяка спалня има баня. Това чудесно, но само в едната има душ кабина, в другите 2 има само вана. Как се предполага да излезеш от ваната без да намокриш всичко? Или те излизат както по филмите с пяната и бум в халата newsm78

Ами ако ще си вземаш душ във ваната, то тя би трябвало да има предпазно перде. Ако ще си вземаш вана, ами просто си излизаш на килимчето пред ваната ( което не съм чувала да липсва в нечий дом), обличаш си халата и нищо не мокриш? newsm78

# 124
  • Мнения: 907
Потърсих за това ядене Путин (poutine), ето какво пише. Не е от президента, той тогава е бил в най-добрия случай ученик, когато са си го хапвали вече в Квебек  Laughing.

http://en.wikipedia.org/wiki/Poutine

Аз това с чантите явно съм го възприела без да ми прави впечатление, но и аз обикновено ходя с по-големи чанти, които са ми тежки да ги държа, та ги тръсвам на земята винаги когато ми се удаде. Е, не на кално или в мокра тоалетна, но напр. в учреждения, на мокет, що не?

Да, както каза Катя името е много важно и непремено искат да се обръщат по име, иначе го считат за безлично. Моята фамилия не е много трудна, но все пак се случва да я позабравят, та понякога (ама много рядко се случва) ми е много кеф като ми кажат "Довиждане Фрау ..." и се надяват да съм вече от другата страна на вратата, но аз нарочно се позабавям да чуя - ами така си им увисва  Laughing. Ако е на парти, ще си признаят че са забравили и пак ще те попитат на сбогуване. От друга страна това в БГ много ми пречи - напр. звъня на тел. сървис в банка и там ми се обаждат с "Ало"   ooooh! или даже от служби ми звънят и без да се представят почват "дъра бъра" все едно само тях съм чакала да ми се обадят  newsm78.

В началото ми правеше впечатление като влизах в у-тета (с много тежка врата) и ако съм с мъж, той се втурва преди мен (понякога се сблъсквахме  Blush), но после ми държи вратата - това явно се счита за кавалерство. Въобще държането на врата ако излизаш е жест, независимо от пола, ако след теб също се кани някой да излезе.



# 125
  • Мнения: 1 132
Розабел,
Не мога да се сдържа да не пусна и другото много типично нещо тук. Учат децата от най-ранна възраст всичко да си записват в него. И така до старини.....Става дума за:
[img]

Калинке, а на този тефтер какво му е типи4ното ???
Най-обикновен органайзер, но тук се изполва/ше доста.Записваш си кога си на гости, кой кога има РД, предполагам и месечния цикъл си отбелязват там холандките  Mr. Green  и все такива жизненоопределящи неща. Последните години хората използват органайзерите си в мобилния телефон, ПДА или просто ПЦ-то за тази цел. Възрастните хора обаче си ползат органайзер или агенда / както му казват на холандски/.

добре де, ами какво си мислите, 4е се ползва в другите страни? в Бг не сте ли ползвали съЩо? ако не, блазе ви  Grinning
Ами, най обикновен органайзер е, мислех, че от това ще се разбере, че не е някое велико холандско изобретение  Mr. Green .И да, ползвала съм в БГ, тук също, но само в работата.

# 126
  • Мнения: 907
На празници се правят т. нар. Chilbi - нещо като Луна парк с въртележки, игри на автомати, стрелбища и пр. Неизменно има сервелат с хлебче, бял вурст (лионски), и неизменните щандове за сладории, където винаги продават едни и същи неща - захаросани, бадеми, захарен памук, Магенброт:


Бибер:



плодове в шоколад и разни гумени бонбони и захарни близалки.

# 127
  • Мнения: 1 584
Един въпрос към американките Wink

Наши познати там имат апартамент с 3 спални и до всяка спалня има баня. Това чудесно, но само в едната има душ кабина, в другите 2 има само вана. Как се предполага да излезеш от ваната без да намокриш всичко? Или те излизат както по филмите с пяната и бум в халата newsm78

Ами ако ще си вземаш душ във ваната, то тя би трябвало да има предпазно перде. Ако ще си вземаш вана, ами просто си излизаш на килимчето пред ваната ( което не съм чувала да липсва в нечий дом), обличаш си халата и нищо не мокриш? newsm78

На ваните нямаше предпазни пердета. Идеята беше ако взимаш вана само - после нали пак трябва да се изплакнеш от пяната поне или те не го правят? Защото ако се изплакваш, пръска ...

# 128
  • Мнения: 7 091
На ваните нямаше предпазни пердета. Идеята беше ако взимаш вана само - после нали пак трябва да се изплакнеш от пяната поне или те не го правят? Защото ако се изплакваш, пръска ...


Ааа, схванах Simple Smile
Да, тук масово се завиват с пяната.  Peace Аз лично не мога да го възприема, но така се прави Simple Smile

# 129
  • загубено
  • Мнения: 6 541
Другото типично за гърците, е че вдигат много врява.
За гърците е верно,4е са стршно шумни ooooh!Имахме колеги гърци в университета,стигаха само 2ма в бар4ето или стола,за да не се 4уваме останалите #Crazy

в София имам съседи гърци - е не ги издържам вече...аман!!! Представям си, ако всичките ми съседи са гърци  ooooh!
не знам дали е характерно за всички гърци, но моите ВИНАГИ говорят по телефона на балкона  #Cussing out #2gunfire #Crazy

Мда  шумнички са,и говорят крещейки по тел винаги на балкона.Толкова години тук,ми все се чудя защо трябва цялата махала да те слуша как говориш глупости по тел.Ама са си такива.
Часове за почивка ,никой не спазва.През ноща 2-3 пускат музиката на фул и се кефят,а че има деца да спят.
Чистят си четки и метли през балкона,нищо че съседката има пране или е централен път.

# 130
  • Мнения: 1 550
сега като се замисля, едно от най- типичните и за мен все още абсурдни неща в Холандия е Koninginnendag - рождения ден на кралицата или по- точно на нейната майка (нищо че вече е починала). сегашната е родена през януари и явно са решили, че края на април е по- топло, за това и до сега този ден се празнува на 30-ти април. та на този ден всеки може да си изкара вехториите и без да плаща (само на този ден) данъци или каквито и там такси се полагат да си продаде нещата. аз все се чудя  newsm78 кой предлага такива неща, но най- вече кой ги купува. както и да е. на този ден всички носят оранжеви дрехи (националния цвят на Холандия) и разни корони. това последното доста наподобява карнавал, но оранжев такъв. всичко се върти, разбира се, около хапка- глътка. има и леко оттенъци на панаир с присъщите му въртележки, захарен памук и други лакомства. организират се концерти в цялата страна. кралското семейство си избира един град/село и го посещава. излишно е да казвам, че  те се посрещат подобава. за всеки чужденец е голям културен шок да преживее един такъв масов, национален празник. ето малко снимков материал:


# 131
# 132
  • Мнения: 1 909
Като го обсъждате още този Путин, да ви кажа, че аз единственото нещо, което съм яла с това име, беше в Италия - едни много мънички пържени рибки, които явно се ловят само в определен сезон, защото е голяма рядкост. Толкова са мънички, че се правят на нещо като омлет. Та сега се замислих, дали рибките се казват така, или начина на приготвяне, защото прилича малко на това, което обяснявате Thinking

# 133
Като го обсъждате още този Путин, да ви кажа, че аз единственото нещо, което съм яла с това име, беше в Италия - едни много мънички пържени рибки, които явно се ловят само в определен сезон, защото е голяма рядкост. Толкова са мънички, че се правят на нещо като омлет. Та сега се замислих, дали рибките се казват така, или начина на приготвяне, защото прилича малко на това, което обяснявате Thinking

аз за пръв път 4увам да им викат така на тия рибенца ... за кой район става въпрос?

# 134
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Като го обсъждате още този Путин, да ви кажа, че аз единственото нещо, което съм яла с това име, беше в Италия - едни много мънички пържени рибки, които явно се ловят само в определен сезон, защото е голяма рядкост. Толкова са мънички, че се правят на нещо като омлет. Та сега се замислих, дали рибките се казват така, или начина на приготвяне, защото прилича малко на това, което обяснявате Thinking

аз за пръв път 4увам да им викат така на тия рибенца ... за кой район става въпрос?


попитах един приятел готва4, Щото и аз не съм ги 4увала  Shocked

# 135
  • Мнения: 1 909
Може да е някакъв местен специалитет - става въпрос за Вентимилия, до Сан Ремо.  Thinking

# 136
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Като сме заговорили за храна  Twisted Evil, да кажа и аз.

Около Коледа тук пускат едни сладки изкушения - казват се турони, най-различни видове са




А след нова година, на 6 януари, когато е празника Рейес Магос (тримата влъхви) и когато на децата се дават подаръците, се яде роскон, като козунак е на вкус, с крем между двете половини, и някъде в крема сложена една малка фигурка, която, докато не я намери някой, се яде много внимателно, ако не искаш да посетиш зъболекаря. А който я намери, ще има късмет/здраве през цялата година.




Всъщност, испанските деца са много облагодетелствани по отношение на подаръците. Веднъж се дават подаръци на Коледа, после на Н.година, и най-накрая, но най-често, на Рейес Магос. И понеже всеки родител дава подаръци на детето си на някой от трите дни и не върви едното дете да каже, че е получило на коледа, а друго - не, повечето родители им подаряват по нещо и на трите празника  Laughing Money

# 137
  • Мнения: 5 476
Като го обсъждате още този Путин, да ви кажа, че аз единственото нещо, което съм яла с това име, беше в Италия - едни много мънички пържени рибки, които явно се ловят само в определен сезон, защото е голяма рядкост. Толкова са мънички, че се правят на нещо като омлет. Та сега се замислих, дали рибките се казват така, или начина на приготвяне, защото прилича малко на това, което обяснявате Thinking

Така се казва ястието и точно това представлява, ние сме го яли  в Ница, а тя е близо до Сан Ремо. Peace
Рибките се ловят само през февруари и март.  Wink

Като се разтърсих из нета ми излезна това:

la « poutine », che sono avannotti di pesci pescati unicamente nella Baia degli Angeli a febbraio e marzo, si cucinano in frittata oppure frittelle.

http://www.nicetourisme.biz/it/fiche_pratique.php?id=35

Bec , и тук се ядат торрони. Wink Има най-различни видове и наистина са доста твърди.  Peace







# 138
а виж така написано и аз го намерих в нет_а, но като френски специалитет и по_конкретно от прованса и лазурния бряг

# 139
  • Мнения: 1 909
 Joy Joy Добре де, вземам си го обратно тогава, като не го искате

# 140
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Като го обсъждате още този Путин, да ви кажа, че аз единственото нещо, което съм яла с това име, беше в Италия - едни много мънички пържени рибки, които явно се ловят само в определен сезон, защото е голяма рядкост. Толкова са мънички, че се правят на нещо като омлет. Та сега се замислих, дали рибките се казват така, или начина на приготвяне, защото прилича малко на това, което обяснявате Thinking

Така се казва ястието и точно това представлява, ние сме го яли  в Ница, а тя е близо до Сан Ремо. Peace
Рибките се ловят само през февруари и март.  Wink

Като се разтърсих из нета ми излезна това:

la « poutine », che sono avannotti di pesci pescati unicamente nella Baia degli Angeli a febbraio e marzo, si cucinano in frittata oppure frittelle.

http://www.nicetourisme.biz/it/fiche_pratique.php?id=35

Bec , и тук се ядат торрони. Wink Има най-различни видове и наистина са доста твърди.  Peace




 "Poutina"  била диалекталната форма за Лигурия на сардините. на френски съЩо било едно от наименованията им. февруари март се раждали малките (putin=малък на мантовански диалект, това поне от свекърва ми съм нау4ила  Laughing), които били подходяЩи за тая манджа.
така ми обясниха, де, 4овека ми се струва достоверен, а и етимологията отговаря, де да се бях замислила по_рано  doh



# 141
  • Мнения: 5 476
    Wink  По случая chumbi  да не се стиска и да си прибира яденето обратно, ами да сервира по една чиния.   food002
  От нас - пиенето ! cheers
 

# 142
4умби това да си го прибере и да даде неЩо друго, 4е не мен тия рибенца са ми леко ... Confused
тук им викат бианкетти 

# 143
  • Мнения: 1 909
Сега като се поразрових - май скоро никой няма да може да го пробва този Путин, ще забранят да се ловят тези малки рибки (почти ларви).

Така че я по-добре да ви черпя по една писаладиера, типична за района на Ница, нещо като пита с лук. Сега италианките да не кажете пък, че е италианско  Laughing



Върви със студено розе


но аз препочитам с червено (да се консумира разумно!)

# 144
  • Мнения: 1 425
Цитат
А след нова година, на 6 януари, когато е празника Рейес Магос (тримата влъхви) и когато на децата се дават подаръците, се яде роскон, като козунак е на вкус, с крем между двете половини, и някъде в крема сложена една малка фигурка, която, докато не я намери някой, се яде много внимателно, ако не искаш да посетиш зъболекаря. А който я намери, ще има късмет/здраве през цялата година.

И тук на 6 януари се яде нещо като козунак с фигурка вътре
http://www.lukas-wyss.ch/news_dateien/koenigskuchen.jpg

Последна редакция: сб, 17 ное 2007, 03:07 от Дивиана

# 145
  • Мнения: 1 584
Така че я по-добре да ви черпя по една писаладиера, типична за района на Ница, нещо като пита с лук. Сега италианките да не кажете пък, че е италианско  Laughing

В глобалното село сме Mr. Green Тук му се вика Цвибелкухен Wink



# 146
  • Мнения: 815
Здравейте!!

Интересна тема, може да се научат много нови и интересни неща  Peace

Записвам се да ви следя, а ако се сетя нещо и ще пиша  Wink

Лека!!

# 147
Така че я по-добре да ви черпя по една писаладиера, типична за района на Ница, нещо като пита с лук. Сега италианките да не кажете пък, че е италианско  Laughing

В глобалното село сме Mr. Green Тук му се вика Цвибелкухен Wink





а тук торта салата   Wink

# 148
  • Мнения: 1 062
Вие сте на вълна кухня, ама малко хумор от мен.
http://www.youtube.com/watch?v=pQHX-SjgQvQ&feature=related
с английски субтитри е

# 149
  • Мнения: 17
 Да се изкажа и аз - типични за чехите са чехлите. Отиваш на гости - връчват ти протрити налъми. Дотук никаква изненада. Но доста ме шокира отначало, че и на работа хората се събуват и ходят по чехли. Как да познаем в магазина кой е продавач - ами носи чехли. Децата в училище - с чехли. Веднъж като пътувах с влак, на една гара, където се чакаше повече, машинистът излезе да пуши на перона - разбира се, по чехли.
Чехите и чехлите са неразделни - като галактическия стопаджия и неговата хавлия.

 Накрая и аз свикнах да ходя на работното си място по чехли, много си е удобно даже, особенно през зимата. Направо се чудя в България на жените, дето ходят с високи ботуши, как издържат да не ги събуват половината ден.

# 150
  • Мнения: 11 322
Така че я по-добре да ви черпя по една писаладиера, типична за района на Ница, нещо като пита с лук. Сега италианките да не кажете пък, че е италианско  Laughing

В глобалното село сме Mr. Green Тук му се вика Цвибелкухен Wink




Майра, аз го знам под друго име. На френски беше тарт фламбе, а на немски е фламкухен.

# 151
  • Мнения: 1 425
Този Цвибелкухен в Германия си почти само от лук направен (голяма вкусотия), а Фламкухен е с кремфреш, лук и шпек и родината му е Елзас (Франция).

# 152
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Малко на тема типичен спорт за нашата провинция:



Това е спорт, който е много популярен през лятото. Конете са типичните тук, както и дрехите, които участниците носят. Засилват се с конете и трябва да хванат пръстена, който е окачен на ръчичката. Предимно фермерските семейства участват в тези състезания и е голяма чест ако победиш в няколко състезания през сезона.

На тази снимка можете и да видите типични дрехи и най-вече украса за косата. Долната част е от чисто злато.

http://www.fotoweer.nl/foto/ringrijderij.jpg

# 153
  • Мнения: 352
Хахаха, добре се посмях!  Laughing
За Путин ми е най-любимото!   Joy 
Вес, турронът е едно от най-големите лакомства за мен. Всяка година един приятел от Испания ми праща по 5-6 кутии!  Crazy Обичам всички видове, но най-вече Туррон де Хихона, точно този, който си показала на снимката!

За Словакия какво да ви кажа....
На обяд ядат задължително в ресторант, това разни сандвичи и хамбургери е презряна категория ядене и само студенти и ученици си купуват такива. На крак не се яде, а да ходят и да ядат е абсурд. Рядко се срещат и места, където човек може да си купи нещо малко за хапване. Обедът винаги се състои от супа и ядене, често и десерт. Супата е задължителна, незасивимо от сезона. Трябва обаче да призная, че правят много хубави супи.  Peace  Вечерят обикновено нещо по-малко и най-вече гледат да вечерят преди 19ч...
Неделният обяд е нещо празнично и обикновено се събират цялтото семейство, често се канят и "младите", т.е. ако синът или дъщерята имат свое семейство, канят ги всичките на обяд в неделя.

Що се отнася до навиците им, има няколко неща, които много ми харесват тук. Първото е, че много спортуват - всеки ходи поне на два-три спорта седмично, плюс всички карат ски, играят хокей и плуват.  Crazy  Другото нещо е, че спортуват заедно с жените и децата си - всяка събота и неделя гледам колони от семейства на колелета или карат ролери, или отиват заедно да играят бадминтон, футбол, хокей и т.н.  Също така семейно ходят по горите да берат гъби. Въобще редовно ходят семейно в природата.

Още едно нещо, което много ме впечатли, като дойдох, беше, че като стане събота и се грабват цели компании и отиват на хижа (хижата тук е нещо като вила под наем - пълно е с такива из цялата страна - при езера, в планини, при реките и т.н.), където карат целия уикенд. Словаците през уикенда са много различни от словаците през седмицата.  Wink Много весели, безгрижни и забавни са.

Това се сещам засега.

# 154
  • Мнения: 3 932
Ха-ха, на вас ви е смешен "путина'', а на мен ми е ежедневие... Mr. Green


Др. типично за тук са запивките след работно време, наречени "от 5 до 7" (ужким)...

# 155
  • Мнения: 1 436
Др. типично за тук са запивките след работно време, наречени "от 5 до 7" (ужким)...

При нас се казват Happy Hour  Crazy

# 156
  • Мнения: 3 932
Др. типично за тук са запивките след работно време, наречени "от 5 до 7" (ужким)...

При нас се казват Happy Hour  Crazy

Тук хепито е следствие от запивката  Wink

# 157
  • Мнения: 1 584
Майра, аз го знам под друго име. На френски беше тарт фламбе, а на немски е фламкухен.

Не, това е различно. Цвибелкухена се прави от нещо като маслено тесто - доста по-дебело от тестото за фламкухена. Тестото се оформя по дъното и страните на кръгла тава и след това получената "дупка" се пълни със смес от разбити яйца, шпек и много много лук Peace Поне на картинката ми изглежда именно като показаното от Чумби Peace

# 158
  • Мнения: 3 241
Аз съм фен на цвибелкухен, тук се прави лучена супа, но нея не я долюбвам, или може би не съм попадала на хубаво направена.
Иначе французите си падат по едни безкрайни вечери с различни алкохоли към всяко ядене. Това по принцип е похвално, защото алкохола обогатява вкуса на яденето, но на следващия ден боли глава... Confounded

# 159
  • Германия
  • Мнения: 8 103
Ха от яденето да минем към сметта, в другите страни също ли ги има дните на "жълтите чували" "хартиения контейнер" или всяка смет събрана в отделен контейнер бива събрана и извозена в определени дни на месеца. Или пролет и есен си има специални дни за прочистване на старите мебели, така вървиш и заобикаляш натрупаните по тротоарите шкафчета, столове и каква ли не дървения

# 160
  • Мнения: 1 132
Да се изкажа и аз - типични за чехите са чехлите.
Ох това ме разби  Mr. Green .Едно време в една от работите ми в Бг,  имахме системен администратор, който обясняваше, че около сървъра трябвало да се ходи по  чехли. Един ден го викна баш шефа и той се яви в кабинета му по чехли. Не обикаля още дълго с чехлите около сървъра де. Явно е имал нещо чешко, ма кой да го разбере тогава.  Joy

# 161
  • Мнения: 1 132
 Пепеляшке, Joy реших, че имам винарка на монитора и се чудех от винцето ли е или от мандарината.

# 162
  • Мнения: 720
записче

# 163
  • Мнения: 3 241
Ха от яденето да минем към сметта, в другите страни също ли ги има дните на "жълтите чували" "хартиения контейнер" или всяка смет събрана в отделен контейнер бива събрана и извозена в определени дни на месеца. Или пролет и есен си има специални дни за прочистване на старите мебели, така вървиш и заобикаляш натрупаните по тротоарите шкафчета, столове и каква ли не дървения

Немците са напред с деленето на боклуците, много ме кефят с това.
Французите определено са назад, в началото много се дразнех от това, ама кво да правиш. (След като в Германия и пластмасовите бутилки се връщат)
Но има и полезни неща, тук в кухнята ми има една шахта, в която се пускат хранителните отпадъци и директно падат в кофите в мазето. Не знам как са го организирали, но изобщо не мирише.

# 164
  • Мнения: 720
аа това е интересно..как така  от кухнята  в шахтата .разкажи ,хитра идея  Peace

# 165
  • Мнения: 1 299
Ей това, както и други подобни, са много популярни в Дания


напълнях от тях, страшно ги харесвам... ето сега едно ми мирише под носа, да видим до кога ще издържа  Crazy

# 166
  • Мнения: 4 717
Да се изкажа и аз - типични за чехите са чехлите. Отиваш на гости - връчват ти протрити налъми. Дотук никаква изненада. Но доста ме шокира отначало, че и на работа хората се събуват и ходят по чехли. Как да познаем в магазина кой е продавач - ами носи чехли. Децата в училище - с чехли. Веднъж като пътувах с влак, на една гара, където се чакаше повече, машинистът излезе да пуши на перона - разбира се, по чехли.
Чехите и чехлите са неразделни - като галактическия стопаджия и неговата хавлия.

 Накрая и аз свикнах да ходя на работното си място по чехли, много си е удобно даже, особенно през зимата. Направо се чудя в България на жените, дето ходят с високи ботуши, как издържат да не ги събуват половината ден.


Е тука няма как да се съглася, защото в България съм виждала повече хора с чехли, отколкото тук. Нито на работа, нито в магазините съм виждала някой обут в чехли, особено пък да ми връчват протрити налъми newsm78 Naughty
По характерно бих казала носенето на сандали в комбинация с дебел чорап, ама то това и в БГ провинциите се среща често Joy

иначе за хапването май най-характерни са рохлиците-малки бели хлебчета

с мъжа ми често се шегуваме.че ако в някой магазин свършат рохлиците, трябва да затвори кепенци Joy, това е най-масово продаваната стока

също и помазанка - , много видове, само да има кво да се мазне на рохлика и обяда е готов hahaha

Последна редакция: нд, 18 ное 2007, 16:41 от Me_and_baby

# 167
  • Мнения: 314
Ей това, както и други подобни, са много популярни в Дания
напълнях от тях, страшно ги харесвам... ето сега едно ми мирише под носа, да видим до кога ще издържа  Crazy

И тук са много популярни, казват им "виенски хляб".

Друго типично е канелената кифличка:
 


Ммм, като слезе човек на летището в Стокхолм и се запъти към изхода, това най-характерната миризма, която се усеща. Щом я усетя, знам, че съм си у дома...

# 168
  • Мнения: 1 425
Ха от яденето да минем към сметта, в другите страни също ли ги има дните на "жълтите чували" "хартиения контейнер" или всяка смет събрана в отделен контейнер бива събрана и извозена в определени дни на месеца. Или пролет и есен си има специални дни за прочистване на старите мебели, така вървиш и заобикаляш натрупаните по тротоарите шкафчета, столове и каква ли не дървения


При нас боклуците също се разделят, но по друг начин. Стъкларията и алуминия се изхвърлят в специални контейнери, които се намират покрай по-големите магазини. ПЕТ контейнери има във всички магазини, които продават напитки в ПЕТ. Общият боклук се слага в специални торби - 10бр. от 35 литра струват 18 франка. Така директно си плащаш данък смет. А ако някои се направи на тарикат и си изхвърли боклука в обикновена торба - тогава не я прибират, боклукчията рови в нея, докато не намери някакво доказателство на кой принадлежи  и на този му се изпраща глоба  Crazy. Хартията се събира в различните райони през различен интервал от време. Разни други домашни боклуци мебели, развалена техника и др. подобни по-обемисти им се купува специална лепенка и се оставят до контейнера, а може и директно да се закарат във вторични суровини или там както се нарича Ensorgungshof.
Тази система е в кантон Берн, в другите кантони може да е различно, например в кантон Во боклука се събира безплатно, т.е. не се слага в скъпи торби.


# 169
  • Мнения: 1 299
Гледам на боклук сте минали - тук се изхвърлят в зелена и сива торба. Зелената за биологични отпадуци, сивата - за другите. Пластмасови бутилки се врущат в магазина за хранителни стоки. Имаме две кофи пред къщата за двата вида боклук, и всеки път като мине боклукджийската кола местят голямата кофа и все я зарязват там където се паркира колата, и аз все налитам на нея и нали съм невероятна шофьорка, вече 3 кофи сменихме....

anita, тия канелените и в дания ги има, ама аз не съм им фен... влече си ме баничка с боза и това си е. Тук има и едни бадеми, карамелизирани май са, продават се щом захладнее.... (то на мен нон стоп ми хладнее, ама както и да е). Много са готини, има ги и в Стокхолм  Peace

# 170
  • Мнения: 1 630
За боклуците в Брюксел има:
- сини торби за метал и пластмаса
- жълти за хартия
-през лятото зелени за градинските отпадъци
 
- бели торби за общите отпадъци, които не стават за другите торби

сините, жълтите и зелените ги събират 1 път седмично
белите 2 пъти

отделно има на няколко места в квартала има контейнери за бутилки
в супермаркетите за батерии
Има и градско сметище, където караш по-специфичните боклуци: мебели, ремонтни отпадъци, ел уреди, празни кутии от боя и тн...

# 171
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
При нас зелената кофа е за растителни отпадъци, а черната за пластмаса, хартии и други. Край супермаркетите има контейнери за стъкло и картонени кутии от сокове и мляко, както и малки кофи за батерии ( в училищата също ги има навсякъде).
Хартията или се събира от кметството в малките села или се дава за някаква цел ( ние помагаме на едно основно училище).

Големи отпадъци ( като мебели) се събират в определени дни в месеца. Строителните отпадъци се събират в огромен контейнер, който трябва да поръчаш.
Старите лекарства се връщат в аптеката. Боите в специално депо. Като купуваш електронен уред плащаш сума, която е като такса за взимане на старият уред.

# 172
  • Мнения: 1 630
за храната на обяд е според зависи
Покрай мен хората ядат на стол, ресторант, купен сандвич, сандвич от вкъщи или кутия с някакво ядене.
Няма доминираща тенденция. Има от всичко по малко
Аз самата според случая ям различно.

В училищата обикновено има стол с топла храна, но не всички деца ядат там.
Имат избор между топла храна и храна от вкъщи.

Общото виждане е, че един път на ден топла храна е достатъчно 

За тефтерите
И тук са неизменна част от ежедневието (сред моите приятели в България също)
Ползват ги и учениците да си записват домашните

# 173
  • Мнения: 1 909
Много моля, да не се бърка писаладиерата с разни тарт фламбе, цвибелкухен и не знам какъв още кухен!! Naughty Naughty

Писаладиерата се прави само с лук, който се задушава предварително на много слаб огън, дълго време, така, че става почти карамелизиран. Евентуално може да се сложи малко аншоа и да се украси с маслини. Няма нито салам, нито сметана - я не ми разваляйте средиземноморската диета Grinning

Ланфеар, не виждам картинката! Какво е това толкова вкусно нещо?

# 174
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
...цвибелкухен и не знам какъв още кухен!!

И на мен, като незнаеща немски, точно така ми прозвучаха  Blush


Иначе за боклука, в Испания всичко е в сиви торби, поне при нас, и като цветове са: зелен контейнер за обикновения боклук, сив за хартия и жълт за платмаса, син за стъкло, и червен за използвани дрехи или обувки (май така бяха Laughing), събират ги всяка вечер след 12 до към 3 часа, а е забранено да изхвърляш боклук преди 9 часа, иначе има глоба. Правилото е, ако мирише, да ти мирише у дома, а не на улицата.
Ако имаш стари мебели или обемни неща, които не влизат в контейнера, се обаждаш в кметството, за да ти пратят кола да ги прибере. А докато чакаш, може да мине някой нуждаещ се и да вземе излишното (ако сменяш кухненски мебели, дивани и разни такива).

В Швейцария, до нас имаше контейнери за нормален боклук и хартия. А до магазините бяха за пластмаса, стъкло, дрехи и обувки, и специален контейнер за олио. Също контейнери за алуминиеви отпадъци, и друг за батерии. Една наша позната разчастваше кутиите за прясно мляко на хартия и алуминий, аз чак дотам не стигам Blush.

# 175
  • Мнения: 1 299
Ланфеар, не виждам картинката! Какво е това толкова вкусно нещо?
http://humanflowerproject.com/images/uploads/raspberry-danish.jpg
дано сега се отваря

# 176
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Пак не се отваря  Confused

# 177
  • Мнения: 3 241
harriet TJB,
Нищо особено няма в шахтите за смет. При нас е точно до климатичните шахти, просто има една вратичка зад кухненската врата, която отваряш, и пускаш боклука вътре, той се плъзва надолу и пада в кофа в мазето.

А за тефтерите - и французите си имат, аз от Германия съм си свикнала и не ми е неестествено, а мисля, че и в България вече се ползват много.
 

# 178
  • Мнения: 2 617
Да отбележа и аз за боклука  Grinning
Общината раздава различно оцветени торбички и кофи с капаци, както следва: сини за хартия, жълти за пластмаса, зелени за стъкло, черни за биологични отпадъци и сиви за останалите отпадъци. Дават се календари за цялата година, на които е отбелязано кога кой вид се събира, ако сгрешиш, не ти го събират и може дори да платиш глоба, ако не го прибереш отново в дома си, докато изчакаш съответния ден. Може и да не ти приберат отпадъка, ако съдържа и неща, които не са от съответния вид или не е била спазена изискуемата форма за опаковането му.

Общи условия

Активация на акаунт