Типично

  • 17 324
  • 178
  •   2
Отговори
# 105
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Оф, и тук се целуват постоянно - познати, непознати... Ако се срещнеш с някой твой познат, който е с 5 непознати за теб хора, задължително се намляскваш с всичките.  Tired 2 пъти. В Швейцария - 3 пъти.

сетих се неЩо друго : в Италия постоянно си викат "bella" и "bello". и на най_голямото грозилиЩе му се вика "4ао белла". така 4е, не се надувайте, ако ви се слу4и  Twisted Evil

 Joy И тук е така, "ола, гуапо/а" или "чао, гуапо/а"


А ето малко полезна информация, ако някой се кани да наема жилище в Испания Laughing
В испания, за апартаменти/къщи, като кажат, че има 2 спални, това значи, че има наистина 2 спални, и освен тях кухня + хол + баня и тоалетна (1 или 2 броя), докато в Швейцария апартамент с 2 стаи са си 2 стаи + баня и тоалетна + кухня. Апартамента, който бяхме наели беше 2 1/2 стаи newsm78 hahaha, което беше хол, спалня, кухня, баня + вц и голямо антре, което броят за половин стая.

# 106
  • Мнения: 1 584
Апартамента, който бяхме наели беше 2 1/2 стаи newsm78 hahaha, което беше хол, спалня, кухня, баня + вц и голямо антре, което броят за половин стая.

В Германия за 1/2 се брои кухнята, когато не е самостоятелна стая, а е част от хола (отворена)? Много е странно в Швейцария да се брои коридора newsm78

Тук има едни ужасно гнусни бонбони - Лакриц - с цвят и вкус на асфалт Sick


Много популярни, наред със седалките за колело, са и тези ремаркета. Побират по 2, че дори и 3 по-малки деца


Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 17:16 от Майра

# 107
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Положението с влаковете в Холандия наистина е кошмарно. Втръснало ми е да вися по гари.

Сега се сетих, че друго типично за Холандия е отводняването за спечелване на земя. Ние живеем на 5 метра под морското равнище. В нашата област ( и малко в Северна Холандия, провинция) е типичен този път, който разделя едно време съществувалото море на сегашното море и езеро.



Въобще хората живеещи тук ( както и в останалата част на Холандия) са много свързани с водата и в свободното си време много от тях са винаги на лодка.

# 108
  • Мнения: 1 425
Поздравления за темата   bouquet!

Да добавя още за Швейцария се благодари постоянно, за всяко нещо, било то малко или голямо, даже в началото като дойдох ми се направи забележка, че не съм възпитана  Embarassed. Например в супермаркета на касата ако си подам картата за събиране на точки - касиерката благодари, после аз благодаря, после подавам парите - пак благодарности, ресто - благодарности, сбогуване и пак благодарности  Crazy

Още нещо типично тук е при среща с познат или разговор по телефона винаги се казва името му, например "здравей еди кой си...", а при запознанство, когато си казваш името, отсрещния го повтаря и казва "здравей еди кой си". Като се обаждам на някой, който не познавам се напрягам добре, за да чуя името му, защото след това трябва да кажа например " Добър ден госпожо еди коя си...на телефона е еди кой си.... и т.н." Надявам се, че ми разбирате обясненията.

Не знам, дали по напред не е написано вече за Холандия - докато бях там, вечеряхме обикновено в 16.30  Confused, а като ходихме на гости или на някакъв празник, първото нещо което се сервира беше кафе и след това алкохол, мезе, храна и т.н.

# 109
  • Мнения: 558
... но важното е, че след 30 мин. търчане по улиците се ориентирах и успях да си разделя едно опушено такси с един грък Joy
о, на мен често ми се е случвало да ми казват,че не им бил удобен маршрута,да съм си хванела друго такси..или пък- излизал в почивка....... ooooh!...и никога( или почти никога) не ти качват куфарите в багажника....а веднъж даже един ни заряза с приятеля ми на средата на една от големите пътни артерии(направо на шосето) и вика,магазина дето ви трябва е отсреща #Crazy вече не си спомням как успяхме да пресечем платното с движещите се с бясна скорост коли...

и тук си оставят чантите по земята,любезничат в магазина...а в кварталния дори по име си знаят някои клиенти...
показаните холандски бонбони са  Sick, обаче умирам за строопвафел Simple Smile

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 01:13 от pepelja6ka

# 110
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Още малко допълнения за Канада.
Тук не се целуваме при срещи, не си ходим на гости без покана и такси се поръчва единствено по телефона/от улицата неможеш да си хванеш, може да си поръчаш от ресторанта или магазина, в които пазаруваш или от мобилния ти телефон/.
Чантите, дори и дамските се оставят по земята навсякъде, с обувки се ходи навсякъде /дори в детската градина децата си спят с тях и детегледачките също са си с обувките - нищо, че пода е пълен с играчки, които се гризат от по-малките деца/. По спирките на градския транспорт /уверявам ви, че не е никак чисто, особено метрото/ и по разни градинки, дори в моловете тинейджърите си седят на земята /излишно е да казвам, че после в къщи си продължават със същите дрехи/.
В градския транспорт е много разпространено четенето - книги, списания, вестници. Всеки вади нещо и чете. Това, че е прав и се крепи с една ръка /в пиковите часове/, а чантата му е някъде на пода не го притеснява изобщо.
Пазаруването, както вече писах, е много важно. Така се "save - ва" според тях  - защото после щели да го купят по скъпо. А това дали изобщо ще се ползва е друг въпрос, важното е, че е на изгодна цена. Да си призная има страхотни разпродажби и е доста трудно да не купиш, като ти го дават за жълти стотинки.
За фитнеса - и тук всички ходят или възнамеряват да ходят. На малко хора им личи обаче. Повечето само се хвалят, колко килограми са свалили, а ти ги оглеждаш и се чудиш дали пък не са надебеляли след като си ги виждал за последно и после са ги свалили или нещо очите ти изневеряват.
На Коледа и Нова Година магазините отвътре са украса и светлинки /вече са почнали да слагат/, всеки си украсява сам къщата с каквото си реши. Тежи ми само дето тук не се прави голяма работа от това - няма заря, не се пука и не се вдига врява /като в България/. Изобщо може да не разбереш, че точно днес е Нова Година. Иначе купуват подаръци за цялата рода, как иначе с тези разпродажби. Правилото е като наближава празник цените се свалят поне на половина, за да се купува повече.
Има и "boxing day" /мисля че така се пише/ на 26 декември, когато всичко се разпродава, нещо като ликвидация, всички стоки от миналата година трябва да се изчистят, щото нали идват новите стоки за новата година. И тогава става буквално меле, цените са смешни /на повечето места/, пред още неотворените магазините се тълпят хора.  Магазините за електроника са с опашки от рани зори, незнам дали хората не спят пред магазините  Laughing и се пускат хората на талази, че иначе ще изпочупят вътре. Ех, този ден незнам дали го имате и вие, ама е чудесен. И се харчат доста пари Joy
Искам само да допълня, че има разлики в английскоговорящата и френскоговорящата Канада , та тази гозба Путин, тук не съм я срещала.

# 111
  • Мнения: 1 436
Искам само да допълня, че има разлики в английскоговорящата и френскоговорящата Канада ,

За мен беше голям шок, че канадския химн на френски не е директен превод на канадския химн на английски  Rolling Eyes. Един мой приятел канадец казва, че химнът е перфектното олицетворение на Канада - уж една страна, уж един народ, пък англо- и френско- говорящите не са съвсем еднакви  Laughing.

По темата, в САЩ супер големите намаления, блъсканицата и опашките от рано сутрин са на Black Friday - петъка след деня на благодарността (който е почивен за повечето).

В испания, за апартаменти/къщи, като кажат, че има 2 спални, това значи, че има наистина 2 спални, и освен тях кухня + хол + баня и тоалетна (1 или 2 броя)

И при нас е така. Баба ми ме беше ожалила, че се бутаме в едностаен  Crazy - още не е убедена, че американския едностаен има и спалня, и хол, и кухня  Laughing

# 112
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
... но важното е, че след 30 мин. търчане по улиците се ориентирах и успях да си разделя едно опушено такси с един грък Joy
о, на мен често ми се е случвало да ми казват,че не им бил удобен маршрута,да съм си хванела друго такси..или пък- излизал в почивка....... ooooh!...и никога( или почти никога) не ти качват куфарите в багажника....а веднъж даже един ни заряза с приятеля ми на средата на една от големите пътни артерии(направо на шосето) и вика,магазина дето ви трябва е отсреща #Crazy вече не си спомням как успяхме да пресечем платното с движещите се с бясна скорост коли...


ха, по въпросът за такситата.
французойките дали Ще ми обяснят как се хваЩа такси в Париж и как реШават дали да те ка4ат или не  newsm78
на жест не спират, по стоянките 4акаШ, 4акаШ и се надяваШ, 4е Ще благоволят да ти одобрят марШрута  #Crazy
да знам дали има трик някакъв, 4е оЩе ги ругая като се сетя  Twisted Evil

# 113
  • Мнения: 934
... и как вече 5 години не мога да свикна на това типично ядене за закуска и обяд тук.

Ми аз 26 години съм живяла в България и пак не можах да свикна да ям мазна баничка тип 'подметка' със силно разредена боза ooooh!

# 114
  • Мнения: 1 584
Един въпрос към американките Wink

Наши познати там имат апартамент с 3 спални и до всяка спалня има баня. Това чудесно, но само в едната има душ кабина, в другите 2 има само вана. Как се предполага да излезеш от ваната без да намокриш всичко? Или те излизат както по филмите с пяната и бум в халата newsm78

# 115
... но важното е, че след 30 мин. търчане по улиците се ориентирах и успях да си разделя едно опушено такси с един грък Joy
о, на мен често ми се е случвало да ми казват,че не им бил удобен маршрута,да съм си хванела друго такси..или пък- излизал в почивка....... ooooh!...и никога( или почти никога) не ти качват куфарите в багажника....а веднъж даже един ни заряза с приятеля ми на средата на една от големите пътни артерии(направо на шосето) и вика,магазина дето ви трябва е отсреща #Crazy вече не си спомням как успяхме да пресечем платното с движещите се с бясна скорост коли...


ха, по въпросът за такситата.
французойките дали Ще ми обяснят как се хваЩа такси в Париж и как реШават дали да те ка4ат или не  newsm78
на жест не спират, по стоянките 4акаШ, 4акаШ и се надяваШ, 4е Ще благоволят да ти одобрят марШрута  #Crazy
да знам дали има трик някакъв, 4е оЩе ги ругая като се сетя  Twisted Evil



а опита ли да покажеШ едно бедро  Sunglasses

# 116
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
... но важното е, че след 30 мин. търчане по улиците се ориентирах и успях да си разделя едно опушено такси с един грък Joy
о, на мен често ми се е случвало да ми казват,че не им бил удобен маршрута,да съм си хванела друго такси..или пък- излизал в почивка....... ooooh!...и никога( или почти никога) не ти качват куфарите в багажника....а веднъж даже един ни заряза с приятеля ми на средата на една от големите пътни артерии(направо на шосето) и вика,магазина дето ви трябва е отсреща #Crazy вече не си спомням как успяхме да пресечем платното с движещите се с бясна скорост коли...


ха, по въпросът за такситата.
французойките дали Ще ми обяснят как се хваЩа такси в Париж и как реШават дали да те ка4ат или не  newsm78
на жест не спират, по стоянките 4акаШ, 4акаШ и се надяваШ, 4е Ще благоволят да ти одобрят марШрута  #Crazy
да знам дали има трик някакъв, 4е оЩе ги ругая като се сетя  Twisted Evil



а опита ли да покажеШ едно бедро  Sunglasses


к'во бедро, братко  ooooh!
и двата пъти валеШе проливен дъжд и духаШе 'баси вятъра  Confused

# 117
Розабел,
имам приятелка тук от Словения и сега като я видя ще й кажа какво съм научила за Словения. Беше ми много интересно да прочета какво си написала.

Не мога да се сдържа да не пусна и другото много типично нещо тук. Учат децата от най-ранна възраст всичко да си записват в него. И така до старини.....Става дума за:


Калинке, а на този тефтер какво му е типи4ното ???

# 118
  • Мнения: 1 550
Не знам, дали по напред не е написано вече за Холандия - докато бях там, вечеряхме обикновено в 16.30  Confused, а като ходихме на гости или на някакъв празник, първото нещо което се сервира беше кафе и след това алкохол, мезе, храна и т.н.
е, 16.30 е много рано за вечеря. след обяд се пие чай/кафе с нещо сладко за хапване. дори се смята, че 16 ч. е националното време за кафе/чай. където и да отидеш по това време всички пият кафе/чай (повечето чай), като задължително се хапва нещо сладко Crazy.

Тук има едни ужасно гнусни бонбони - Лакриц - с цвят и вкус на асфалт Sick

това е нещо много характерно за Холандия. годишно се произведат 31 милиона кг. дроп, от които 200 000 кг. се изнасят за Скандинавия и Германия. характерното е вкуса са салмонячна сол Sick аз не можах да свикна да го ям тоя дроп. всичко, което е с вкус на плодове хапвам. дроп с мед използвам да ме облекчи болките в гърлото Mr. Green когато съм болна. а, иначе има голямо разнообразие на дроп/снуп.

# 119
аз се 4удя заЩо компании младежи (и не само) се организират на уикенди в Амстердам, пък то за бомбонките било  Wink

Общи условия

Активация на акаунт