Типично

  • 17 331
  • 178
  •   1
Отговори
# 75
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
да допълня неЩи4ко за Италия.
в ресторантите не можеШ да си 4уеШ приказката, вси4ки говорят високо, 4увстваШ се горе_долу както в между4асие в у4илиЩе  ooooh!
освен това, там съЩо се бърза, за една ве4ер се надяват да обслужат съЩата маса с разли4ни клиенти поне 3 пъти  Rolling Eyes
като запо4неШ да се бавиШ те гледат грозно (освен ако не поръ4ваШ сериозно   Twisted Evil)
4антите и тук за постоянно по земята
ръкопляскат на погребение  Shocked
слагат алкохол, вкл. и ракия в кафето... и върху сладоледа   #Crazy
опаШката е с 4/5 разклонения, не знаеШ къде да застанеШ и като стигнеШ до гиШето/касата всеки се бута, мърмори и гледа заплаШително.
не си показват среден пръст, а показалец и кутре=рогоносец, мноого обидно   Laughing
и други има, ама като се сетя

# 76
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ръкопляскат на погребение  Shocked.....
и тук ръкопляскат на погребение, един вид 'браво, живя достойно' или 'геройски умря'...аз тъй си го интерпретирам Rolling Eyes Laughing
oh, за касите.... ми  много е тъпо и тук.
испанките понапазарят малко в кошницата, лепнат я там след някой който е на опашката и отиват да донапазаруват Close вземе нещо -тури го, пак направи една обиколка, пак се върне да си бутне вперьод кошницата или количката. така си пази ред, ако някой я пререди може да отнесе скандал. през това време минава покрай щанда с месото и пита кой е последен, огледа се да я забележат и запомнят, това означава  'и аз съм тук' , питала - значи тя също се води  на отчет на опашката. през това време може да продължи невъзмутимо обиколката из магазина и пак да си трупа покупките като не забравя да следи кога наближава реда й ....
казвам испанка, щото испанец не съм виждала да прави така.
много ме е яд на тази практика тук.

друго- ако видите някоя огроооомна опашка да се вие значи се чака за ресторант/закусвалня/ бе за кльопачка с 1 дума

# 77
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Na men mi haresva ednotipnoto stroitelstvo!
И на мен започна да ми харесва  Laughing Даже сега, като видя блок с големи тераси, си казвам , леле какво разточителство  Joy
Гумените ботуши вече ми се струват много практични, чудя се как съм оцеляла без тях в България  Laughing
palachinka, по този начин започнах да обличам сина, когато беше на 4 години, от понеделник до петък, струваше ми се като малък дядка Crazy Такава им беше ученическата униформа. Представи си какво пране и гладене на бели ризи беше! Та това си е ежедневно облекло. Даже по-възрастните хора ходят така облечени в къщи. Има вариация, вместо пуловер с дълги ръкави, да се сложи нещо като елек, без копчета Wink
Розабел, мъж ми стана любител на този тип закуска, beans on toast.

Да ти кажа за още една, за мен по-неядлива. Цели домати от консерва, обелени, се затоплят в микровълновата и после се подреждат върху препечена филийка, намазана с масло. Консумира се пак с вилица и нож. И разбира се за пиене, черен чай с мляко  Mr. Green
Ланфеар, и тук слагат такива свещници. А каква им е историята  Flutter
feiam ме подсети за един неприличен знак тук. Вместо да показват среден пръст, правят нещо като  Peace, което тук е Виктори, както по цял свят, но ако ръката е обърната с дланта към теб, е ужасно обидно! Този знак си има исторически корени и ако французин им го направи, сигурно ще е още по-непоносимо  ooooh! По този повод, като показваш с ръка цифрата две, използваш палеца и показалеца, но аз често забравям  Embarassed

# 78
  • Мнения: 5 476
 В подкрепа на казаното за Италия, едно кратко филмче  Wink

http://bgflash.com/details.php?image_id=65

# 79
  • Мнения: 1 550
това, което на мен ми прави впечатление тук, в Холандия, е как от единия на другия ден се сменя декорацията навсякъде. до 5-ти декември всичко е в духа на Синтерклаас и Зварте Питс . предимно на този ден се разменят подаръци. обикновено се прави кръг, слагат се подаръците в центъра. предварително се прави уговорка кой на кого купува подарък (символични подаръци до 5 евро), като трябва да се напише стихотворение за съответния човек (в Интернет ги има доста, може да плагиатстваш  Mr. Green). така, всеки получава един подарък и купува съответно един подарък. децата правят изключение, те получават повече и по- скъпи. по това време големите хранителни вериги организират какви ли не неща за децата- оставят си обувката в магазина и след това си я получават пълна с лакомства; конкурси за украса на курабии и други подобни. за децата се организира празнуване с подаръци и програма към предприятията на родителите. децата си оставят обувките и в къщи зад вратата и ги намират пълни с дребни неща.
духът на Коледа се усеща веднага на 6/12. магазините буквално сменят декорациите още същата вечер и на следващия ден вече се настройваме за Коледа.
ето типична декорация за Синтерклаас:

Зварте Питс раздават пепернотен

Коледната украса не се отличава по нищо от други такива, в другите страни.
Коледа се свързва по скоро със семейни събирания. има хора, които си разменят подаръци и за Синтерклаас, и за Коледа. елхи се купуват и украсяват чак след 5/12.
в къщи се празнуват и двата празника, но за Синтерклаас си подаряваме предимно типичните за този празник вкусни неща. в къщи също се събираме семейно и си четем стихотворенията за да се посмеем.
подаръците и трапезите ги оставяме за Коледа.

# 80
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Само да добавя за Sinterklass, че задължително идва с лодка.

# 81
  • Мнения: 11 329
Добре се посмях, момичета! Продължавайте! Praynig

# 82
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Само да добавя за Sinterklass, че задължително идва с лодка.




От Испания?  Wink Mr. Green

# 83
  • Мнения: 1 550
Вес, наистина Синтерклаас идва от Испания, НО той говори холандски Joy

# 84
  • Мнения: 1 299
опаШката е с 4/5 разклонения, не знаеШ къде да застанеШ и като стигнеШ до гиШето/касата всеки се бута, мърмори и гледа заплаШително.

В подкрепа на казаното за Италия, едно кратко филмче  Wink

http://bgflash.com/details.php?image_id=65

абе то аз това филмче мога и за българите да го кажа... въпреки, че като че ли на опашката сме с по-малко разклонения  Flutter

oh, за касите.... ми  много е тъпо и тук.
испанките понапазарят малко в кошницата, лепнат я там след някой който е на опашката и отиват да донапазаруват Close вземе нещо -тури го, пак направи една обиколка, пак се върне да си бутне вперьод кошницата или количката. така си пази ред, ако някой я пререди може да отнесе скандал. през това време минава покрай щанда с месото и пита кой е последен, огледа се да я забележат и запомнят, това означава  'и аз съм тук' , питала - значи тя също се води  на отчет на опашката. през това време може да продължи невъзмутимо обиколката из магазина и пак да си трупа покупките като не забравя да следи кога наближава реда й ....
казвам испанка, щото испанец не съм виждала да прави така.
много ме е яд на тази практика тук.

имам приятелка испанка, която живее в Копенхаген, и тя не спира да ми повтаря как не била като испанците, как се опитвала да се отличи от тях.... почвам да разбирам защо....тя ми каза, че испанците вечеряли в 22:00 Shocked  Crazy

и още нещо типично за северните ширини - еми отврат са тия бонбони....

Последна редакция: пн, 12 ное 2007, 18:15 от Ланфеар

# 85
Споменахте за жестовте.
Тук има много. Жестикулират дори когато говорят по телефона. Понякога ги употребявам по навик и в Бг и ми е странно, 4е ме гледат странно. Ако намеря картинки, Ще ви ги покажа

друго типи4но е, 4е са много емоционални ... за тях аз съм абсолЮтен непукист и се владея страхотно, което е особено положително в работата

# 86

ето някои от жестовете
списъкът е на италиански, но като кликнете на линка, обяснението е на английски

http://italian.about.com/library/handgestures/blgesturesindex.htm

# 87
  • Мнения: X
това с испанките ми напомни какво ми разказа приятелка за Холандия
там дамите си оставяли количката до касата и се връщали за нещо забравено
та нашето момиче само нещо дребно (бисквити май беше) чакала и като не се появила мефрау, си платила на касата преди нея
да, ама холандката се върнала точно тогава и изсъскала: "чужденци!!!"
само дето тя била 100% африканка

та такаааааа

нещо типично за тук - сменят завесите и чаршафите всеки сезон, поне според магазините така излиза
сега рекламират коледни чаршафи напр

за алкохола да не споменавам
той е по дифолт

# 88
  • Мнения: 6 167
аз явно съм поиспанчена и пр. - редовно се връщам и си оставям количка/кошница
да не говорим, че цял живот чантата ми е на земята и все ме гонят, че било на мизерия  hahaha

# 89
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
...тя ми каза, че испанците вечеряли в 22:00 Shocked  Crazy


Мда, вечерят между 10 и 11 вечерта и обядват между 3 и 4 следобед Mr. Green


Между другото, аз пък никъде не съм виждала някой да си оставя количката накасата и да си продължи с покупките. Всъщност, да, веднъж видях, но хората след нея просто избутаха количката встрани, и си продължиха опашката, а реда й не се запази. Явно в централна Испания сме по-некултурни Laughing...

Общи условия

Активация на акаунт