Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 12 233
  Ние вече сме дърти и сме захравани по скоро по руския вариант на ПЗ. От тази темичка се опитах да пробвам по-сериозно момента с възпитанието и приборите. Вчера им връчик по една вилица и нарязани на кубчета ябълки. Доста добре се справиха бих казала, с лъжичката също горе-долу. Опитах и като започнат да си играят и хвърлят храната да съм по-строга и изхвърлих Николета в детската стая. Таткото обаче я съжали, че никога не била оставала сама и я прибра при нас в кухнята. Като продължа още с възпитателните мерки ще докладвам. Не че досега не съм опитвала, но не чак толко строго, прибори също съм давала, но да си призная че понякога ме домързява да чистя след това  Simple Smile Иначе без проблеми отдавна си ядем всякаква храна и никога не съм им пасирала ядене. Е случвало се е и да хапнат бебешки пюрета, но това е било изключение.

# 16
  • Мнения: 1 924
Уф,аз още не съм започнала захранването BlushКолкото повече наближава момента,толкова повече отлагам BlushНо определено съм решила да ползвам основните насоки от тази схема,пък ще споделям как върви Grinning

# 17
  • Мнения: 134
Пробвахме с морковчета, но само ги търкаля по масата, мачка ги или ги събаря на пода, като са на масата май нещо не й изглеждат за ядене  newsm78  Иначе като й ги давам с пръсти ги яде и даже мрънка ако се забавя с порциона Simple Smile Честно да ви кажа мисля си следващия пък да ядем с постлани вестници или найлон, че ако продължавам да пробвам тая схема ще видя зор с мокета. Хубавото е, че вече възприема лъжицата като средство за хранене, до вчера само си играеше с нея, ама това едва ли има общо с горната схема. Ще продължавам да опитвам.

# 18
  • Мнения: 2 652
Уф,аз още не съм започнала захранването BlushКолкото повече наближава момента,толкова повече отлагам Blush

Споко, ще мине доста време според мен от момента, в който му сложиш парченцата, докато започне сам да ги слага в устата. Малката веднага им се нахвърля, но те й се мотаят между пръстите и особено между показалеца и средния пръст и е много смешна, все едно някви фокуси прави. Ама да си ги сложи в устата и през ум не й минава Simple Smile Аз се изкуших, обаче, да й дам малко картофено пюре, защото вече нямах търпение. Реакцията беше отчайваща.

# 19
  • София
  • Мнения: 12 233
  По руската схема, която повече спазвахме при ПЗ се започва с малки парченца микродози, които задължително се слагат в устичката на бебчо от ръката на мама. Не се чака те самите да посегнат и да си вземат. Това е една от разликите, които откривам.

# 20
  • Мнения: 2 652
Aila, предполагам разликата идва от това, че руската схема си е само за захранване, докато тази съчетава захранването с научаването на детето да се храни само, използвайки интереса на бебето на този етап да слага разни работи в устата си. На мен ми се струва доста логично. Но със сигурност няма как да стане и мама да се храни и бебо да посяга към парченцата. Пробвах го - ами трябваше да си сложа чинията толкова далече от малката, че чак аз не я достигах Simple Smile Да не говорим, че този метод изключва всякакви супи и там манджести храни Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 12 233
  Еми да си призная, че въпреки и руската схема в която се препоръчва в началото бебето да е в мама, аз просто нямаше как да го осъществя с двете  Simple Smile Така че още от началото са си в столчетата плътно прилепени до масата. То и така не ми остава много време да се наям, а пък в другия случай изобщо. Лошото е че наистина те се учат от нас, а това че аз постоянно се занимавам с тях и не успявам да се нахраня добре, не е много добър пример. Янаст също държеше младежа повече в столчето. Всеки може да си модифицира схемите по най удобния и подходящ за него начин. За мен най-важното беше че ги захраних мноого бавно и отдавна дъвчат всичко. Кърмим си се все още в пълна сила  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 54
Здравейте, искам да се присъединя към майките прилагащи ПЗ. Моя бебо е на 7 месеца и е основно на кърма. Не познавах тази схема но след като безуспешно се опитвах да набутвам пюрета в устата на изненаданото ми бебче в продължение на месец, се поинтересувах повече и определено мисля да я приложа. Честно казано ми е малко страшно а и моят мъж не ме подкрепя - изглежда му сложно " и без това било трудно". Дайте кураж майчета.  ooooh! Как започнахте? Как организирахте храненията на цялото семейство. При нас основния проблем е вечер - ние къпем бебо в 8 и аз го приспивам след което сядаме да вечеряме, а сега трябва да сядаме преди, за да участва бебо в процеса. Проблема е че таткото не желае, губил му се единствения момент на спокойствие. Как да се справя с това? newsm78

# 23
  • Мнения: 1 924
Таткото да вечеря сам после Mr. GreenНе,шегувам се.Спечели го за каузата някак.Ако щеш с аргументи колко ще спестите от пюрета Wink

# 24
  • Мнения: 2 652
Aila, аз за теб принципно не си представям как успяваш с повечето неща, че ти остава време и за нет Simple Smile

christina, наблегни на таткото, че храненето е процес, в който трябва да участват всички, за да се гради здраво семейство. Предложи му след като приспите бебо да си изпиете на спокойствие по едно малко например или да прекарате в разни други занимания, които правят само мама и татко Simple Smile Пък и толкова късно да се вечеря не е добре за храносмилането Simple Smile

Granny, вие почнахте ли? Аз режа тук едни кубчета, слагам на масата, те отиват под масата, на главата, в пазвата, но не и в устата Simple Smile Реших да подам на малката в устата едно парченце морковче, тя го лапна веднага и го сдъвка като безъба баба Simple Smile

# 25
  • София
  • Мнения: 12 233
      Кристина в ето тази темичка основно коментираме ПЗ - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=203750.0;topicseen

# 26
  • Мнения: 1 924


Granny, вие почнахте ли? Аз режа тук едни кубчета, слагам на масата, те отиват под масата, на главата, в пазвата, но не и в устата Simple Smile Реших да подам на малката в устата едно парченце морковче, тя го лапна веднага и го сдъвка като безъба баба Simple Smile


Не сме започнали все още  Blush Но като първа храна след много умуване се спрях на манджа с картофи за обяд и банан за закуска Simple SmileНо няма да му давам нищо в устата(той и без това прави гримаса на отвращение,ако опитам),нека се мъчи сам да си вземе парче. Mr. Green
Нещата вървят натам,че покрай(не заради!)детето ще си променим менюто към по-здравословно Twisted Evil

# 27
  • София
  • Мнения: 12 233
Цитат на: Granny_Weatherwax
Нещата вървят натам,че покрай(не заради!)детето ще си променим менюто към по-здравословно Twisted Evil
   И при нас така се получи  Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 5 190
Грейс, дай отчет, знам че вървите отлично по програмата!

Аз си взимам думите назад (от месец ноември). От сегашната ми позиция съжалявам, че не съм я приложила. Детето ми е на 9 мес. и не желае само да взима микродози- нито призмички, нито пирамидки, само цели зеленчуци и ако може глава зеле, та за яде листа. Тоест само игра и рискове, никаква фина моторика.

# 29
  • Мнения: 2 652
Биляна, аз знам обаче, че вие пък отдавна сте много напред с други работи, за разлика от нас - пълзене, изправяне, ходене. Така, че и на това ще дойде ред - ти просто не забравяй да я пробваш и един ден ще те изненада.

За програмата да си призная, че не я спазвам съвсем стриктно - този момент с кърменето на масата го пропуснах, а и се изкуших и от пасираните храни, защото дребната много искаше да яде каквото и да е. От самото начало я слагах на столчето и тя много искаше от нашата храна, но не можеше да си взима сама парченцата, разплескваше ги по масата, слагаше си ги на главата, всичко друго, но не и в устата. И просто ей така, един ден (към края на 8-мия месец) сложих трите дозички и хоп - справи се чудесно. Много бързо, за 2-3 дни надобря и минахме на 6, дори й слагам няколко пъти по 6. След седмица и вече сме на 12. Сега внимавам вече и за обноските, но за щастие, досега не е пускала храна на пода, следователно не се е и озовавала там Simple Smile Предстои вилицата.

Според мен, важното е винаги да пробваш дали детето проявява интерес. Това важи и не само за програмата за хранене, а и за всичко останало - прохождане, тоалетно обучение, обличане/събличане, събуване/обуване и т.н. Моментът, в който прояви интерес, не бива да се изпуска, защото отминава и вече нещо друго идва на ред да е интересно. Не че няма да се научи естествено, но по-късно и с повече усилия.

Общи условия

Активация на акаунт