Учебни тетрадки "Ръка за ръка" на издателство "Просвета"

  • 15 523
  • 91
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 506
Другите финансови въпроси не мога да коментирам - предполагам е редно да си ги обсъдите родителите с учителите на род. среща, но за тетрадките пак казвам - искаш си ги, виждаш им отзад цените и знаеш за какво става дума - ще се съберат ли до 35 лв. (с/без отстъпка) или няма  Wink

"Моливко" и "Ръка за ръка" и двете са хубави, т.е. и за двете има хубави отзиви. С "Ръка за ръка" е малко по-трудно да следиш какво точно правят, ако нямаш и книгата за учителя. Т.е. виждаш някакви залепени картинки примерно в тетрадката по математика, ама каква точно е била идеята на тези картинки, няма как да знаеш... Което мен лично много ме дразни, особено ако има и забележка "Не са подредени правилно" с червен химикал. По този повод си купих и книгата за учителя.

За бройката - споделям мнението ти, че са ужасно много. На мен и нашите 5 ми се виждат много и ми се иска децата да имат повече време за спорт и игри, а не да седят и да пишат чертички и да лепят картинки все едно са в училище. Ама това си го решават пак учителите, а и май не са много родителите на такова мнение...

# 16
  • Мнения: 7 821
Споделям мнението ти, че са много книжките. На края на годината като ни ги дадат и се вижда, че направо си има цели книжки по които изобщо не е работено. При нас обаче учителките не ни задължават да купуваме пълните комплекти, друг е въпроса, че повечето родители мислят, че ако не купим някоя книжка ще ощетим децата си  Crazy . Купуваме и допълнително по 1 , 2 на от Моливко по преценка на учителките.
Колкото до сумите които се събират, според мен си е до учителки и родители. В групата на единия ми син винаги събираме по-малко пари отколкото при другия, групата е добре организирана имат всичко и играчки и помагала, а при другия ... все има нещо което да се купува, а водата която пият е в количества достойни за отглеждането на камилчета  Simple Smile. Но давам какво да правя  Rolling Eyes ?!?

# 17
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Ще спестя точно кое е детското заведение, именно поради обстоятелството, че след проверка в общината се установи, че изобщо не е забравено. Имам намерение да допринеса за прекратяването на подобни порочни практики. Кофтито е, че малко родители, и то именно такива, които до този момент са били "безпроблемните" за персонала, не само със събирането на тези "така необходими пари", но и с др. действително доброволни начинания, надигат вой.
Има и такива, к нямат и причина за това, защото не са платили и миналата година.., няма да платят и тази...и хората са в правото си. В крайна сметка нищо не нарушават и децата им не страдат от това - и те си мият ръчичките и си бършат дупетата. Simple Smile Само за тетрадките не знам, но се съмнявам, че остават изолирани. Учителките са симпатично интелигентни.

# 18
  • у дома
  • Мнения: 7 146
Какви са тези 100лв?Вземете се в ръце и си търсете правата...Че недостигат санитарните материали-не достигат,ама чак пък толкова...При нас всяко дете септември занася по един пакет тоалетна хартия1един пакет салфетки и един сапун-всичко това е за около 2лв(учителките отбелязват кой е занесъл и подсещат тези които не са).Същото се прави и януари месец-така че като сметна тези консумативи са 4-5лв за цялата година.За минералната вода не знам,защото по принцип я редуват,но и таткото на едно детенце от нашта група е дистрибутор и по принцип носи и не иска да я плащаме.На мойта приятелка в групата пък са приели всеки месец да събират по 1лв,ама пак не се достига сумата от 100лв...Отделно в началото на септември носим гланцово блокче,фулмастери , боички и сухо лепило-ама и това като сметка е от порядъка на 3-4лв и се носи още веднъж,когато ни кажат ,че е свършило.Значи за цялата година отиват около 10-ина лв.

# 19
  • Мнения: 7 391
А тази която се води по литература -не знам точно какво й е името я има само госпожата -тя е пълна с приказки и вапроси-далеч съм от мисълта ,че децата ви на 4год ще могат да ги прочетат-тогава за какво са им?
Това ,което е при учителката е "Книга за учителя" на съответната възрастова група. Mr. Green А тетрадката по български за децата е "Вълшебство от думи" и няма нищо общо с текстове на приказки.Като ходите на родителски срещи защо не питате и след като ги купите защо не ги погледнете.Едва ли някой ще ви откаже.Тетрадките са 10 бр за всяко дете по всички направления.Няма да обяснявам съдържанието на всичките  Mr. Green сами потърсете информация при учителките и тогава критикувайте. Оставете учителите да преценят какво им трябва или не им трябва.Тетрадките не струват повече от цигарите ви за седмица при това се купуват само веднъж. Grinning

# 20
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Цигарите или нещо др. к. ползваме за седмица може да струва и мн. повече. Е и? Казах, че въпросът е принципен. Категорично отхвърлям мнението, че само учителките тр. да преценяват учебните помагала, при положение, че няма утвърдени такива до предучилищната!
Целта ми беше да разбера дали тези 35лв. са реални горе-долу. Благодарение на момичетата установих, че разликата не е голяма. Ще се видят и тетрадките, а съм си принтнала и списъчето с цени на "Просвета" - без отстъпка. Отначало сумата ми звучеше нереално, миналата година събираха половината пари.  А и в Британика напр. учебниците за тази възраст са мн по-луксозно изпълнение и са лицензирани, а струват 36лв.

Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 16:10 от мама САННЯ

# 21
  • Мнения: 3 506
Didia, не ми е понятен тона ти, нито имаш право да коментираш кое НА МЕН ми се вижда скъпо, а ако сериозно си спец в сферата на образованието, почни да слагаш малко повече запетайки в сложните изречения (по принцип не коментирам правописа, но тук просто ми се наби на фона на надутия ти тон)...

Като се абстрахирам от горното, първо, тетрадката по литература се казва "Приказна люлка", а не "Вълшебство от думи", която е по български език.
Второ, по "Физическа култура", което е десетото направление, дали има тетрадка, как мислиш, и ако случайно вече има, дали е остро необходима  newsm78

# 22
  • у дома
  • Мнения: 7 146
Въпроса е принципен,че повечето от помагалата не се използват ,а не колко струват цигарите,защото аз изобщо например не пуша,мъжа ми също.Защо да се дават пари ,за да се пълнят гушите на издателствата?

# 23
  • Мнения: 4 841
Не знам откъде вадите изводите, че помагалата не се използват  newsm78
Миналата година (1-ва група) синът ми почти всеки ден ме изненадваше с нещо ново, научено именно по помагалата. Сега в началото на втора група ни върнаха миналогодишните тетрадки, и бях приятно изненадана да видя, че всичко е отработено  Peace Поне половината от нещата, които синът ми знае, го е научил в градината - аз не съм с педагогическо образование, и нямам грам представа кога с какво трябва да го запознавам. Така с градината обаче ми е супер лесно - той като ми каже какво е научил, на мен ми "светва лампичката" и донадграждам над вече получените знания.
Тази година отново събрахме по 30 лв за помагала, това е просто смешна сума - за средно 10 месеца, това прави по 3 лв на месец, или 0,14 лв на ден... А знанията, които получават в замяна са НЕОЦЕНИМИ  Peace
Честно, направо не мога да проумея за какво иде реч в тая тема  newsm78

# 24
  • Мнения: 3 506
За две неща иде реч: първо, за конкретни финансови проблеми с конкретна група в конкретна детска градина (от които учебниците са малък процент от една страна, но нещо, което лесно може да се провери и пресметне, от друга) и второ, за това доколко е възможно 9-10 тетрадки да бъдат изцяло използвани в рамките на годината от 4-5 годишни деца. Общото мнение е, че не е възможно. Твоето мнение е различно, което обаче не пречи да разбереш за какво иде реч в темата  Laughing

# 25
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Иде реч напр. за това, че не разполагат с правомощия да задължават родителите да купуват помагала от конкретно, избрано от тях издателство, к де факто се случва. Любезно е поне да поискат предварително съгласие, да предложат поне два различни варианта и пр., като най-малко обяснят предимствата на избраните от тях помагала. Необходимо е също да предоставят документи, от които да се установи действително платената цена.
Все неща, ако всичко е ОК, които не са проблем!

# 26
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Не ги ли купува родителското настоятелство? Директорката ни каза, че учителите и тя нямат право да събират пари. Докато аз се занимавах с това, не съм похарчила и един лев без документ.

# 27
  • Мнения: 4 841
Иде реч напр. за това, че не разполагат с правомощия да задължават родителите да купуват помагала от конкретно, избрано от тях издателство, к де факто се случва. Любезно е поне да поискат предварително съгласие, да предложат поне два различни варианта и пр., като най-малко обяснят предимствата на избраните от тях помагала. Необходимо е също да предоставят документи, от които да се установи действително платената цена.
Все неща, ако всичко е ОК, които не са проблем!

За това си права, но то се подразбира всъщност и ако не се прави, тогава имате пълното право родителите да сигнализирате където трябва, за да се вземат мерки и да се прекъсне тази порочна практика  Peace
Аз говоря от позицията на малко "разглезен" родител, защото в детската градина на сина ми за всяко нещо ни питат, информират, привеждат доводи, дават предложения.. Когато става дума за събиране на пари за каквото и да е, ние родителите сами взимаме решения дали и по колко пари да събираме... След това родителският актив купува каквото е необходимо и така. Ако все пак се пазарува от домакинката (примерно ако не е само за нашата група, а за цялата градина), показват ни касови бележки и ни попълват сертификати за дарения  Peace Затова темата ти ми беше странна - мислех, че навсякъде е така.

# 28
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Не ги ли купува родителското настоятелство? Директорката ни каза, че учителите и тя нямат право да събират пари. Докато аз се занимавах с това, не съм похарчила и един лев без документ.
Действително нямат право и те лично не събират. Не ги купува обаче председателя на род.актив или както и да се нарича, а се поръчват от директорката за всички групи в ДГ. Този момент също тр. да уточня. Дали събраните пари се предоставят на директорката. Говорих с нея още преди развитието на проблема. Попитах не може ли на род.среща да разгледаме и "Моливко" и родителите сами да преценят. Отговорът беше " айде сега ще си правим мръсни номера ли?". Самите учителки не са против да работят с помагала от др. издателство.

# 29
  • Мнения: 55
Тези проблеми следва да се решават в конкретната група с конкретните родители, учители и деца.Не можем да минем без мнението на учителите, по кои помагала искат да работят.
Разбира се помагалата за децата са по желание. Съвсем логично е в някой детски градини, например с преобладаваща  част деца  от някой етноси....
няма кой да им купи такива.


Общи условия

Активация на акаунт