Уволнена директорка.

  • 3 987
  • 95
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 2 079
Някой знае ли кой е работодател на директорите на общинските училища?
Учители, знаете ли?

Директорите на общинските училища  и детски заведения се назначават от Кмета на града.
Регионалният инспекторат по образование организира и провежда конкурсите за директорите на общинските училища. След провеждането на конкурсите РИО дава предложение до кмета на съответната община да назначи спечелилия конкурса за директор на съответното общинско училище или детско заведение.

# 76
  • Мнения: 6 167
Кошничка, да, инвалидите със сигурност трябва да бъдат интегрирани, но не и толерирани.  Не вярвам в различното, снизходително отношение , а и инвалидите мисля, че не го искат. Ти просто предложи друг да й върши по-голямата част от директорската работа, което, съгласи се, не е логично.  Ако някой не може да си върши работата, защото е инвалид, обществото трябва да намери начин да му предостави алтернативи за преквалификация и реализация. Това е , което не се случва.  Без излишно ах и ох.

инка62
, ако кмета ги назначва, не виждам пък изобщо какво има общо министъра със случката.

# 77
  • София
  • Мнения: 2 079
Работодател на директорите е МОН. Навсякъде ...

Министърът на образованието не е работодател и не назначава директорите на общинските училища и заведения.

# 78
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Ян Бибиян, промених заглавието на темата. Нещо друго дразни ли те?
Ти да не си мислиш, че темата има нещо общо със стачката?
 - Напротив, нищо общо няма.
Трябва ли нещо да касае мен или семейството ми финансово, за да ме вълнува?



Заглавието ти беше тенденциозно и ти много добре си го осъзнал сменяйки го.
Не виждам защо намесваш стачката тук. Тя както знаем, свърши още със започването си.
Само седмица по-късно и всичко си е по старому.

И за информация на клакьорките - знам какво е емпатия. Това или отношението ми към хората с увреждания няма нищо общо с гръмкото заглавие на темата на Wolf, породено от поредния кьорфишек на БТВ.

Ето ви една примерна хипотеза:
При 95% инвалидност, няма начин ТЕЛК да не се е произнесъл за трудоустрояване.
Законът повелява
Цитат
"Предписанието за трудоустрояване, издадено от здравните органи, задължава работника или служителя да не изпълнява работата, от която се премества, а работодателя - да не го допуска до тази работа.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят е длъжен да премести работника или служителя на подходяща работа съгласно предписанието на здравните органи в 7-дневен срок от получаването му."
Директорското място определено не е длъжност подходяща за трудоустроени. Ако работодателят и предложи друга - подходяща длъжност, а тя откаже, той е в пълното си право да я уволни - дори без предизвестие.
К'во правим тогава? Пак ли викаме телевизията?

# 79
  • София
  • Мнения: 2 079
-------
инка62[/b], ако кмета ги назначва, не виждам пък изобщо какво има общо министъра със случката.

Министърът, като такъв, има право да прекратява договорите на директорите, когато особени обстоятелства налагат това. И точно затова предполагам, че въпросната директорка е уволнена от министъра, защото за длъжността Директор има длъжностна характеристика, която не е съвсем покрита от въпросната жена.
Моите уважения към нея и към всички хора, в неравностойно положение,   bouquet    но има длъжности, които не могат да се заемат от тях не защото нямат нужната квалификация и способности, а защото изискват допълнителна помощ за справяне с работата си.

# 80
  • Мнения: 2 759
Четвъртото зад ъгъла , а може би начина да интегрираме хората с увреждания е да ги уволняваме от работа?...
                   Не написах това  Naughty.

Какъв според теб е проблема?
                   Това го написах  Peace.

В случая ако ти прави впечатление жената е уволнена заради инвалидност..
                   Не, не ми прави. Но уви, прави ми впечатление, че точно това се тиражира като идея. Истинските причини обаче не ги видях коректно отразени  Crossing Arms.

...И подобни изказвания да назначаваме инвалидите за директори, си е направо лоша шега на гърба на хората с увреждания...
                   Всъщност перефразирах твоите думи.

# 81
  • Мнения: 6 167
Ми значи е тъп закона. Ако жената е физически здрава не виждам какъв е проблема да изпълнява административна длъжност. Това, че е в инвалиден стол може да е проблемно за преместването й от т. А до т.Б, но но по-скоро мисля, че трябва да й се осигури лесен достъп, отколкото тя да бъде отсвирена.

# 82
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Lennie, проблема не е с придвижването само. Инсулта е сериозен здравословен проблем. Управленската дейност е свързана с динамика и стрес, които са предпоставка за влошаване на състоянието.
И именно тук става интересно - ако здравето на директорката се влоши докато изпълнява директорските си задължения, тя може да осъди работодателя си за това.

# 83
  • Мнения: 193
МОН даде нагледен урок по "толерантност" на децата, най-вече на учениците от това училище

# 84
  • Мнения: 1 072
В момента жената е в сутрешния блок по Нова телевизия.
В решението на ТЕЛК е било променяно становището за оценка на възможността й да изпълнява и аз всъщност не разбрах дали са дали положителна или отрицателна оценка.
Но МОН са получили писмо от учителите в уч-щето, че от както се е завърнала на работа се е повишило напрежението и тя не може да изпълнява задълженията в целия си обем. Тя естествено каза, че това са пълни лъжи.  Rolling Eyes

******************

Добавка: Лора Крумова обяви, че ще продължават да следят случая и ще търсят и други подобни. Така че, възможно е да разберем какво става.

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 09:39 от Летящата крава

# 85
  • Мнения: 22 867
А помощник-директорката каза пък друго - през лятото директорката е свършила доста работа, за да се започне учебната година нормално: ремонти, плавнове, програми, образец, осигурила е нормални условия за протичане на стачката, имало е проверка от инспектората тогава и нарушения не са констатирани. Не можела да ходи по стаите на проверка, но затова пък има двама помощници, които могат да извършват тая дейност. Интересно как като е седнала в тая количка 2004 година, три години до сега не се загрижи министърът, че не си изпълнява задълженията. И тези "подписи" в списъка, който показа госпожата от МОН, що не се явиха на живо в ефир и да кажат какво не върши директорката, както тези, които я защитаваха. Това си е жива дискриминиция, пожелавам и да намери свестни адвокати и да осъди тоя т.нар. министър на образованието, дето и учениците се страхуват не от него, а от образованието му, и в Страсбург да осъди страната, в която е позволено на разни да си разиграват коня както им харесва. Най-жалкото е, че при тези присъди не плаща виновният от джоба си, а всички ние.

# 86
  • Мнения: 4 586
Заглавието ти беше тенденциозно и ти много добре си го осъзнал сменяйки го.
Не виждам защо намесваш стачката тук. Тя както знаем, свърши още със започването си.
Само седмица по-късно и всичко си е по старому.

И за информация на клакьорките - знам какво е емпатия. Това или отношението ми към хората с увреждания няма нищо общо с гръмкото заглавие на темата на Wolf, породено от поредния кьорфишек на БТВ.

Ян Бибиян, приписваш ми интелект, какъвто не притежавам. Нито е било тенденциозно заглавието, нито затова съм го сменил.
Смених го, защото предното не ти харесваше, а не ми се разправя с теб, нито пък с друга съфорумка.
Не намесвам стачката тук, и това е видно от постините ми, казал съм го в прав текст.
Форумът е за това, да споделим мнението сш по обществено значим проблем, кой какво знае по фактологическата и юридическа страна на въпроса, да видим колко е кьор фишека, да разделим плявата от зърното, да сложим чушка на боба.
Това, което разбрах до тук, законът е бездушен и повелява:
Директорката е уволнена правомерно, съгласно закона.
Ще бъде съдена за подправяне на документ - решение на ТЕЛК - с цел облагодетелстване - вместо мизерна пенсия да получава директорска заплата.
Съжалявам, че БТВ поднася новините тенденциозно, но все нещо трябва да гледам. Гледах СNN, но след като по време на войната чичо Буш им запуши устата с длан, престанах да ги уважавам.

# 87
  • Мнения: 1 072
Пом.директорката е била назначена преди месец и половина. Нормално е да защитава патрона си.

Не искам да заемам категорична позиция. Едва ли ни е от компетенцията да решим кой е виновен и кой не. Но аз лично виждам вина и в трите страни по случката.

МОН- че не са изпитали и капчица желание да вземат справедливо решение, т.к. не са изпратили комисия, която да установи, наистина ли тази жена не може да си изпълнява функциите.

Учителите, против директорката- ако тази жена се е върнала тази година на работа / защото заболяването се е сполучило 2004-та година/ и са я ударили под кръста, преди да й дадат шанс да се адаптира.

Директорката  -  позволила си е фалшификация, което веднага позволява да се усъмним в моралните й качества.

В интерес на истината тук има и четвърта страна, която вече беше употребена за едни други цели - учениците. Решението на проблема трябва да бъде насочено в удовлетворяването на две основни изисквания - Първо да не страда повече учебния процеса и нормалното функциониране на уч-щето, респективно да се защитят учениците.
И второ да бъде защитен от несправедливост един човек. Наистина отношението към заболелите хора от страна на работодателите е особено. Не трябва да се позволява практика да се оттървават от болните. Нека всички знаят, че е тяхно морално и законово задължение да се погрижат за един такъв човек.

# 88
  • Мнения: 13 831
Интересно как като е седнала в тая количка 2004 година, три години до сега не се загрижи министърът, че не си изпълнява задълженията.
Как четете, като дяволът евангелието. Да, тя от три години е в количката, но през всичките тези три години не е работила, а е била в болнични. Точно заради болничните продължава да бъде директор на училището, макар че друг е вършел работата. Законът не разрешава уволнението на болни.

Съгласна съм, случаят е сложен. Намесват се морал, съпричастност, прагматичност и закон!
Но се замислете: През 2004 получава инсулта, а се връща едва лятото на 2007. Това са три години отсъствие! Да, няма вина за това, да, състоянието й е тежко, да, дано на никого не се случва, но все пак това са цели три години! За тези три години е загубила връзка с училището, проблемите, колектива. Болен човек е! Здравето й е крехко и трябва да се пази. Вероятно ще й се налага често и дълго да отсъства. В нейното състояние хората ги трудоустрояват. Защото нямат възможностите, силата и издръжливостта на здравия човек. Но не, тя настоява отново да си е директор! Е, да не е венчана за този пост!? Той пожизнен ли е!? Със сигурност - не! Докато бях ученичка, се смениха няколко директори.
И значи какво излиза!? Нея 10 или 20 години нямат право да я пипат! Добра, лоша, кадърна, справяща се или не, приемана от колектива или конфликтна, няма значение! Директорка до пенсия, само защото е инвалид!!! И при всеки опит за смяна - оплакване от дискриминация и съдебен процес.

Не я разбирам аз така интеграцията.

# 89
  • Мнения: 48 172
моят мъж се разболя, мина на телк,  намери си по-щадяща за него работа
беше в интерес на здравето му, макар да е за по-малко пари и от съвсем друг характер
не виждам нищо лошо, ако някой след като се разболее, се премести на друга работа, длъжност
ако може пък да си върши работата, да си търси правата
министърът живее в друга реалност, учителските проблеми не са негова работа, моля ви се, какво го намесвате

Общи условия

Активация на акаунт