Уволнена директорка.

  • 3 970
  • 95
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 586
http://btv.bg/news/?magic=bulgaria&story=61904
Бива ли да се издъни просветния министър заради една директорка на техникум!
А тъкмо се справи блестящо с учителската стачка. Ама и тая инвалидка къде е тръгнала?
Директорите на училища не са вече това, което бяха. Боравят с пари, като истински.
Това не е работа за куцо, кьораво и сакато!

Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 12:31 от Wolf

# 1
  • Мнения: 6 315
То това направо няма какво да се коментира. Издънил се е здраво! Единствено мога да се надявам директорката да успее да го осъди и да се върне в училище.

# 2
  • Мнения: 3 423
Поредно доказателство, че българското
общество не търпи различните, камо ли
да е е узряло за търпимост и толерантност.
Колкото и да се бием в гърдите, че сме се
отворили към света, не, консервативни сме.
В Германия има квоти за хората в неравноправно
физическо или психическо здраве, ползват какви
ли не предимства за работа или учене. Далеч сме.

# 3
  • Мнения: 4 586
Правилно са преценили, по-добре да работят, отколското да получават инвалидни пенсии.

# 4
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
Този малоумен ли е  newsm78

# 5
  • София
  • Мнения: 2 623
Всички са малоумници по високите етажи
на властта /и не само/. Вече си мисля, че
който се захване с политика, всекидневно
губи хиляди мозъчни клетки и то безвъзвратно  Naughty
Губи морал, човещина, съпричастност .............
Преди малко в "Господари на ефира" щях да се
смея ако не беше трагично и жалко това, което показаха.
В Парламента не повече от 5 души гласуват Закон  #2gunfire
През цялото време си говорят глупости и смешки,
подигравки и заигравки и накрая в кулоарите когато
ги попитаха какво всъщност са гласували само една жена
отговори  Shocked
Ама нека ни е - щом тази пародия на Парламент имаме
възможност дори да я гледаме в Ефир и пак си траем
какво повече искаме не мога да разбера.
Та тези всичките ни се подиграват очи в очи и ние си
ги хрантутим и си ги държим  #Cussing out

# 6
  • Мнения: 25 756
Тя, че ще го осъди, ще го осъди. Че ще се върне, ще се върне.
Но и министърът ще остане. Само накрая всички ние ще платим и това малоумие управленско.
Да са ни живи и здрави идиотите във властта!

# 7
  • София
  • Мнения: 3 099
Върви народе изродени... - е по-правилното заглавие, Волф!

# 8
  • Мнения: 4 586
Ама той министъра не е виновен. Те част от учителите направили подписка срещу нея. Не можела да си върши работата от инвалидна количка.
Ами като им трябва човек със здрави крака за директор, да назначат Гонзо.
Навремето като млад фермер гледах 41 кокошки. Кокошките кълвяха 3. Отделих кълваните в друг двор и мислех, че това е решението. След 5 дена 38те кокошки кълвяха други 3. А от 3те кокошки двете кълвяха едната.
Както и да групираш кокошки, винаги кокошките намират кокошки, които смятат недостойни за обществото им.

# 9
  • Мнения: 4 300
Защо си мислите, че лично министърът я е уволнил? Съгласна съм ,че сигурно той е подписал заповедта, но въпреки всичко най вероятно проблемът е на местно ниво. На мнение съм че това е поредното тенденциозно представяне на нещата от медиите, търсене на сензация. Жалко, защото нищо градивно няма. Най правилният ход на Вълчев ще бъде да сезира проверка и да върне жената на работа и да разбута кокошарника.
Да ме поправят юристи, но ако няма законово изискване за заемане на длъжността лицето да не е с увреждане нямат право да я уволнят.

# 10
  • Мнения: 871
На директорката не и трябват карака, а глава, за да си върши работата. Дано им скъса задниците в съда!!! А ние че не сме толерантни е ясно, дано само нашите деца да станат!

# 11
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Ето заради това, само който не е стигнал до Страсбург, той не е осъдил държавата. Ама плащаме ние, данъкоплатците.

# 12
  • Мнения: 442
съгласна съм с рокси

# 13
  • Мнения: 4 068
Останах дълбоко възмутена от репортажа за уволнението на тази директорка. За жалост такова май ни е обществото. Не търпим различните и изобщо не сме толерантни. та тази жена е директор на училище, а не състезател в националния отбор по лека атлетика. Щом главата и работи както трябва и си върши работата какво значение имат краката? Дано ги осъди здраво и да им дойде акъла! Само дето не вярвам, че на нашите управници може да им дойде акъла.

# 14
  • Countryside
  • Мнения: 11 642
Оххх, думи нямам. Ще кажеш, че директорка на техникума ще гони световни рекорди  ooooh!
И аз като Рокси, мисля че е тенденциозно, министъра сигурно подписва сума документи на ден, едва ли се е претрепал да ги чете подробно. Най-вероятно Волф е прав за кокошките, кокоши народ сме и това си е  ooooh! То в бг ако си инвалид, гей, сирак или самотна майка не си човек  Sick

# 15
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Чудя се, какво трябва да стане, за да си подаде оставката български министър?

# 16
  • Мнения: 4 300
Най вероятно да падне цялото правителство. А това може да стане ако има опозиция например. Най цивилизовано е някакси.

# 17
  • Мнения: 25 756
И аз като Рокси, мисля че е тенденциозно, министъра сигурно подписва сума документи на ден, едва ли се е претрепал да ги чете подробно.

Кьорав карти не играй. И за министър не става. Пък после да съди в Страсбург за дискриминация.

Няма значение как е станало. На министъра това му е работата, да отговаря за подопечния си ресор. Затова му плащат, да носи отговорност за всички, които работят в тази сфера. Щом е допуснал да се случи, значи не си е свършил работата. Нищо лично.

# 18
  • Countryside
  • Мнения: 11 642
И аз като Рокси, мисля че е тенденциозно, министъра сигурно подписва сума документи на ден, едва ли се е претрепал да ги чете подробно.

Кьорав карти не играй. И за министър не става. Пък после да съди в Страсбург за дискриминация.

Няма значение как е станало. На министъра това му е работата, да отговаря за подопечния си ресор. Затова му плащат, да носи отговорност за всички, които работят в тази сфера. Щом е допуснал да се случи, значи не си е свършил работата. Нищо лично.
Много ясно, че не е лично аз не съм му нито адвокат, нито рода, че да го защитавам, просто си изказах мнението Wink Много ясно, че това му е работата, да чете, да преценя, да се съветва когато е нужно, а не да дава автографи. А и според мен това му е най-малкия дерт в момента.

# 19
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Чудя се, какво трябва да стане, за да си подаде оставката български министър?

Да му предложат премиерко кресло?

# 20
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Чудя се, какво трябва да стане, за да си подаде оставката български министър?

Да му предложат премиерко кресло?

Не думай! Ми бат` Серго?

# 21
  • Мнения: 4 586
Забелязвате ли в странство за какво си подават оставка министри?
Сега на италианския му се клати стола за убития младеж от полицай.
За сведение у нас полицай застреля гъбар, докато си прострелва оръжието.
Издавиха се 7 човека в Цар Калоян. Видя се Могилино.
У нас каъм властта се стремят неуспели в професията си комплексари с амбициозни съпруги.
Кой адвокат с успешна кариера, стоматолог, лекар, нотариус ще си остави кантората, да става политик.
Ако почегъркаш по най-горната боя, отдолу ще се покажат още 3-4.

# 22
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не думай! Ми бат` Серго?

Пре-зи-дент!!!
Оле!

  168uu

# 23
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Следя случая с тази директорка от доста време.
Тя е уволнявана и възстановявана и преди и не по желание на съответния министър, а заради сплетните, които плетат собствените й колеги, някои от които точат лиги да стават директори.

# 24
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
У нас каъм властта се стремят неуспели в професията си комплексари с амбициозни съпруги.
Кой адвокат с успешна кариера, стоматолог, лекар, нотариус ще си остави кантората, да става политик.
Прав си вълчо. Някои го правят за престиж. Но доберат ли се до кокал - не изпускат.

# 25
  • Мнения: 494
Забелязвате ли в странство за какво си подават оставка министри?
Сега на италианския му се клати стола за убития младеж от полицай.
За сведение у нас полицай застреля гъбар, докато си прострелва оръжието.
Издавиха се 7 човека в Цар Калоян. Видя се Могилино.
У нас каъм властта се стремят неуспели в професията си комплексари с амбициозни съпруги.
Кой адвокат с успешна кариера, стоматолог, лекар, нотариус ще си остави кантората, да става политик.
Ако почегъркаш по най-горната боя, отдолу ще се покажат още 3-4.
  За забелязване-аз, лично, забелязвам,ако питането ти е директно и си пея песента, но все едно...имам чувството,че хората не обичат да виждат действителни образи.
   А също не обичат да помнят!
   Колкото до уволнението на директорката...аз също мисля,че е нещо претупано,НО!
   Работата на този, който се подписва е да гледа какво подписва,е,баси!
   Да не говорим,че да стигне до министъра един документ, той минава през ръцете най-малко на един от неговите,т.нар. експерти. Те къде са гледали?
   А колкото до това, че става дума за човек в неравностойно положение - не знам...в политиката няма човечност,няма толерантност, изглежда никой и не очаква да има, но има закони - да го съди!
   Да го съди до дупка!
   А гаврата, която тази жена е понесла...просто нямам думи.

# 26
  • Мнения: 1 072
Аз пък мисля, че БТВ просто си произвежда новини. Няма такъв мотив за уволнение. Може за промяна на задълженията или претрудоустрояване, но , ИЗВИНЕТЕ МЕ, за уволнение........!
Който си е имал вземане даване с медии, знае как се правят репортажите и статиите. После не можеш да познаеш собствените си думи. 

# 27
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Хайдеее ooooh! Wolf пак търси под вола - теле.
Що бе вълчо си се загрижил толкоз.
И какво общо има уволнението на някой /бил той и в неравностойно положение/
с "Вървиииии народе възродениии" и светлите му бъднини?
Това, че на местна почва някой си върти интриги, подкрепян от инспектората,
пак ли е основание за гръмки лозунги и фрази?

# 28
  • Мнения: 23 162
Останах дълбоко възмутена от репортажа за уволнението на тази директорка. За жалост такова май ни е обществото. Не търпим различните и изобщо не сме толерантни. та тази жена е директор на училище, а не състезател в националния отбор по лека атлетика. Щом главата и работи както трябва и си върши работата какво значение имат краката? Дано ги осъди здраво и да им дойде акъла! Само дето не вярвам, че на нашите управници може да им дойде акъла.
Peace

# 29
  • Мнения: 4 586
Ян Бибиян, промених заглавието на темата. Нещо друго дразни ли те?
Ти да не си мислиш, че темата има нещо общо със стачката?
 - Напротив, нищо общо няма.
Трябва ли нещо да касае мен или семейството ми финансово, за да ме вълнува?

# 30
  • Мнения: 157
Едва ли това е единствената причина за уволнението на директорката.
По скоро е борба за кокала.

# 31
  • Мнения: 162
Едва ли това е единствената причина за уволнението на директорката.
По скоро е борба за кокала.
        И аз съм на същото мнение, а слуховете са такива. Какво още трябва да стане, за да си тръгнат такива некомпетентни министри!? newsm78

# 32
  • Мнения: 503
Ян Бибиян, думичката "емпатия" дали ти говори нещо? Волф има изострена чувствителност към проблемите на хората с увреждания и това за мен е разбираемо. Не разбирам, обаче, защо ти скачаш трупешката.
Съжалявам, че снощи не гледах внимателно репортажа, защото показаха заповедта за уволнение, с мотивите за това. Възмутена съм! Някоя комета е отнесла акъла на министърчето. И борба за кокала да е, все тая. По-лесно е да риташ човек в инвалидна количка, нали.

# 33
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Аз пък мисля, че БТВ просто си произвежда новини. Няма такъв мотив за уволнение. Може за промяна на задълженията или претрудоустрояване, но , ИЗВИНЕТЕ МЕ, за уволнение........!
Който си е имал вземане даване с медии, знае как се правят репортажите и статиите. После не можеш да познаеш собствените си думи. 

Естествено, че бТВ търсят сензацията. А тук всички се хванаха като шаран на гола кука. Много репортажи на бТВ са тенденциозно променени и нямат нищо общо с действителността. И предния репортаж за седЕнката и той беше тенденциозно изманипулиран. В последващото интервю с оператора /което обаче не показаха толкова помпозно и с такива гръмки думи/, той сам призна, че вътре е заприличало на седянка и че нямало полза да се продължава повече.

# 34
  • Мнения: 189
И журналистите семейства хранят.

Много е черно-бяла историята. " Даниел Вълчев уволни директорка-инвалид". Той сигурно лично й е бил вдигнал мерника. Жената е била директор 13 години, но той е чакал да стане инвалид, за да я уволни.

# 35
  • Мнения: 4 195
ох ако ви кажа снощи как се изпокарах със свекър ми.............на тая тема
Дават новините, тръгва репортажа за директорката и той се изцепва - ама тая кво иска бе, инвалид ще ми седи директор.....ох побеснях, леле сега никой с никой у на сне си говори, аз се скарах с него, свекърва ми млъкна, мъжа ми умря от смях и ми вика - за кво му се палиш......
Ами паля се, защото половината население в тази държава е като него - куцо, кьораво и сакато - далече от очите на света. Обаче прекалих май, като му казах, че с неговото количество изпито вино е по - голям инвалид от жената ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!

# 36
  • Мнения: 4 586
След като разпределя вече финанси,
кокалът директор на техникум е вече кокал с мръвка?
Като данъкоплатец и като член на това общество не ми е все едно
дали един инвалид ще работи нещо, или ще стои в къщи на мизерната си пенсия.
Друг е въпросът, че директорката явно не се справя добре, след като интригите
в ръководения от нея колектив достигат такъв размер.

# 37
  • Мнения: 1 072
Цитат
Въпросната директорка от 2004 година не е на работа,тогава,когато аз се дипломирах в същото школо.Незнам как стават тия работи,но досега имаше само и.д. директор,какви са тия закони незнам.Срамно е да не си на работа 3 години и изведнъж да се завърнеш с гръм и трясък,на всичкото отгоре и да имаш претенции.

Един коментар от бивш, вече, ученик в училището. Иначе като разгледах тази новина, текстът е почти еднакъв във всички источници.

Аз пак да кажа, не познавам толкова луд работодател, който ще уволни с такива мотиви.

# 38
  • Мнения: 189


Аз пак да кажа, не познавам толкова луд работодател, който ще уволни с такива мотиви.


Това исках да кажа и аз, трябва или да си много смел или много глупав.

# 39
  • Мнения: 4 300
А в крайна сметка някой видял ли е на заповедта какви са мотивите? Защото на мен ми е интересно какво точно са вписали....
Майка ми работи като Личен състав във винзавод, където има трудоустроени ( дори алкохолици - знам че ви звучи абсурдно). Та покрай нея знам че практически няма начин да уволниш някой след решение от ТЕЛК.

# 40
  • Мнения: 2 759
                  И в крайна сметка, ако жената наистина не се справя с работата си (независимо по какви причини), то трябва ли да е на поста  newsm78? Никой не посмя да зададе въпроса, да видим ще посмее ли някой да отговори  Mr. Green.

# 41
Как може да уволнят жената под претекст, че не могла да си върши работата както трябва?!? Е какво като е инвалид - тя да не е учителка по физкултура, че да не можела да си върши работата?!?
Дано директорката успее да осъди тоя очилатко Даниела Вълчев!

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 1 592
Научих, че уволнената директорка е претърпяла инсулт, в следствие на който е станала инвалид, и е неподвижна от кръста надолу. Нека се изкажат и специалисти, но според мои наблюдения върху роднини претърпяли инсулт, това е коварна болест, която уврежда мозъка и то не на едно място...
Аз смятам, че трябва да сме толерантни към хората с увреждания. Но дали наистина в този случай директорката може да изпълнява длъжността си не мога да коментирам без да съм запозната с подробности по случая.

Дано министър Вълчев е запознат с фактите и не е постъпил неправилно.

# 43
  • Мнения: 4 195
Джони много хора живеят напълно нормално и със "всичкия си" след прекаран инсулт Peace

# 44
  • Мнения: 14 133
Джони много хора живеят напълно нормално и със "всичкия си" след прекаран инсулт Peace
Peace Поредната издънка на просветния министър!!!  ooooh! newsm78

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 1 592
Джони много хора живеят напълно нормално и със "всичкия си" след прекаран инсулт Peace
Права си чут-чут, но аз съм виждала само обратното за съжаление...

# 46
  • Мнения: 7 122
В решението на ТЕЛК на мой близък човек с инсулт пише, че трябва да работи при щадящи психиката и физиката условия.  Peace

Жената е нормално да бъде трудоустроена.  В неин интерес е.  Confused 
Според мен медията пак се "качи" на гребена на вълната. Дали БТВ е проучила всички данни по въпроса?  В новината не видях мнението на другата страна в спора. Това ли е цялата истина?

# 47
  • София
  • Мнения: 593
Познавам задочно въпросната директорка.Не съм гледала новините и не знаех  за инвалидността.Жената е чудесен човек/лични впечатления/ и директор поне доколкото аз знам от ученици с които съм контактувала учебната 2000/2001г.
За уволнението думи нямам.
Ще се радвам да се върне на работа.

# 48
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722


Жената е нормално да бъде трудоустроена.  В неин интерес е.  Confused 


С 80лв инвалидна пенсия (толкова получава и моя съседка след тежък инсулт) е напълно в неин интерес, повече просто няма на къде да са защитени интересите и, няма що.

# 49
  • Мнения: 7 122


Жената е нормално да бъде трудоустроена.  В неин интерес е.  Confused 


С 80лв инвалидна пенсия (толкова получава и моя съседка след тежък инсулт) е напълно в неин интерес, повече просто няма на къде да са защитени интересите и, няма що.
А защо си мислиш, че съм използвала трудоустроена?
Под трудоустроена се разбира да й бъде предложена на жената длъжност, където работа й да бъде пълноценна. Доколкото е възможно.
Къде видя написано от мен, че трябва да й метнат някаква мизерна пенсия и да приключат ангажиментите си към нея?
Обичам, когато някой избирателно си забърсва част от някакво цяло, за да го коментира.

Преди малко видях отговорът на някаква от министерството. Дано жената успее да ги осъди прилично заради това, че са постъпили така, сякаш болните са прокажени. Правото на отговор ми допълни картинката. 

# 50
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
И аз слушах преди малко изявлението на жената. Просто са я уволнили като съвсем нетрудоспособна. И 95% инвалидност не дава възможност за трудоустройство по закон, а само за пенсиониране по болест. Трудоустрояване може да се прави при далеч по-малък процент на инвалидност и то при условие, че предприятието предлага подходящи условия за това.

# 51
  • Мнения: 4 300
Еми значи трябва да съди ТЕЛК newsm78 Или да оспорва законите- този за здравето, наредбата за работоспособността ( тъй ли се казваше точно) и кодекса на труда....

# 52
  • Мнения: 4 586
Да, решението на ТЕЛК е 95% загуба на трудоспособност и с тоя процент тя няма право да работи никъде, независимо от условията. Доколкото разбрах, е преправяла този процент, за да може да работи. Юристката на министерството каза, че са сизирали за преправянето на документа.
Твърде вероятно е тя да бъде осъдена, а не министерството.
Маса народ плаща кеш за по-висок процент и заменава я да бере лалета в Холандия, я продължава да работи в Турция.

# 53
  • Мнения: 1 072
Значи уволнението се оказва пенсиониране.  Rolling Eyes
От 90-95 нагоре даваха и за придружител май.
Не е забранено да работи. Ако си намери подходяща работа, никой няма да я спре. Но възможностите й трябва да отговарят на изискванията за длъжността. Работодателя сам ще прецени дали може да наеме такъв човек със специфични нужди. Имаше и програма, в която стимулираха такива фирми.

# 54
  • Мнения: 843
   Сигурна бях, че   Някой  ще повдигне темата... почти сигурна, че ще е Волф-ът  ..
        Мама  е с инсулт  , ходи си като моторетка,  но   мисли с " паузи". Sad  
     Не и вменявайте болести/ и последствия от тях/  на тази жена / освен , ако не разполагате с диагноза/   аз също не разполагам, прочее, но е грозно.
      И нещо друго... отчитам, че тази жена може и да не е била брилянтен колега и директор и преди  инвалидизирането., но  сърцето  повелява.  Не ритай  паднал човек.  Тц.
         
    
      
  

Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 22:12 от Найка

# 55
  • Мнения: 4 586
Не. С 91% и по-висок няма право да работи.
Не всички имат право на придружител - зависи от залбояването.
Има право на отстъпка от БТК 1.50 и 100 безплатни минути месечно.
Карта за градски транспорт. Остава да намери автобус в Пловдив, в
който може да се качи с количката си.

# 56
  • Мнения: 1 072
Не. С 91% и по-висок няма право да работи.

Не съм компетентна да споря, но брат ми е с 95% и се записа в Бюрото по труда. Та това ме кара да мисля, че законът не забранява. Дори не ходи всеки месец да се подписва, а пращат протокола в къщи.

# 57
  • Мнения: 4 586
И аз не съм сигурен за правото на полагане на труд. Но ако е така, както казваш, не се връзва с думите на юристконсултката на министерството на образованието.
    
Цитат
Re: Синдром на Даун
« #297 събота, 12 август 2006, 20:23 »
   
Здравейте момичета. Пак се намесвам във вашата темичка. Вчера при мене си подаде молба за работа момиче със синдрома на Даун. Говорих майката и след това със Store manager-a ми и най-вероятно я назначим.
При нас в САЩ се стимулира назначаване на хора с увреждания. Има позиции, които не изискават особени умения (например поздравяване на хората за добре дошли в магазина, помагане на касиерите при опаковане на покупки, подреждане на магазина (връщане на място на разбърканите стоки) и т.н.  Грижете се се вашите специалани деца! Те също могат да бъдат пълноценни хора. Просто е необходимо повече търпение и обучение.
Миналата година имах служител с умствено изоставане. С него се работеше най-лесно. Стриктен и изпълнителен, горд от себе си, когато го похваля и му благодаря след приключване на смяната му (за разлика от всезнаещите, мързеливи, вечно скатаващи се абсолютно здрави младежи). Една от касиерките ми е с трахеотомия, на кислородна бутилка и още куп здравословни проблеми (младо момиче-на 25 год). Тя е най-стриктна, старае се да помогне за всяка работа, винаги е съгласна да остане до по-късно, ако имам нужда от нея (това естествено и се заплаща).
Силно се надявам отношението в България да се промени и вашите дечица да имат същите възможности за реализация, които се дават на хората с увреждания тука.

# 58
  • Мнения: 2 759
                Не разбрах за кое от изброените е виновен министъра?

   Що ли " Спрайт" не направи една реклама  за...
                   Явно си пропуснала оная, в която един трактор премазва един паднал човек и е много смешно... Ама мноооого смеееееешно  Sick.
                    Волф, сигурен ли си, че си сложил правилния цитат? На пръв поглед не схващам връзката.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 077
ТОЗИ няма ли да се махне? 150 000 души се събират, лавват ти в лицето, че не ставаш, а ти не, та не.

# 60
  • Мнения: 4 300
И в България се стимулира наемането на хора с увреждания- намаляват се данъци, финансира се оборудване на работно място ( моля да няма дискусия породена от думата стимулира и колко точно се стимулира, мисля че не е предмет на темата). Но все пак когато има закони трябва да се спазват. Ако има достатъчно компетентни нека да провокират прмяна на списъка с болести или уточняването им по някакъв нчаин.
Аз лично съм писала писмо до Министерство на здравеопазването във връзка с нелепата идея човек над 65 години с нелечима болест  да се преосвидетелства на всеки 3 години. То и под 65 да е, пак има такива болести. Както и да е.

# 61
  • Мнения: 4 586
Да, сигурен съм. В странство умните държавници преференцират фирмите, даващи работа на хора с увреждания. Това им дава самочувствие и усещане за пълноценен живот. От друта страна облекчава бюджета от пенсии за инвалиди. Това е чисто прагматичната страна на въпроса.
Иван нали проведе кампания за намиране на работа на хора с увреждания. Колко хора си намериха работа?

# 62
  • Мнения: 6 167
Аз не разбирам по 'достъпна среда', не построиха ли рампи?
Каква е връзката между краката и управленския й потенциал.
Въпроси, въпроси.
Имам и още един - защо министъра уволнява директорката? Той ли й е работодател?

Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 22:20 от Lennie

# 63
  • Мнения: 4 300
Смея да твърдя че по този проблем- наемането на хора с увреждания- вината в преобладаващата си част е на обществото ни, а не на държавата.
Не знам колко работодатели знаят колко биха спестили ако наемат такъв човек. Не знамколко от тях биха минали отвъд психологическата си бариера да го наемат. И не знам колко от нас смятат че мястото на тези хора е сред нас, а не скрити някъде.
Това се променя бавно и дълго.
На автобусите в София нали има платформи и звуков сигнал- познайте дали шофьорите ги пускат. Пищели им...

# 64
  • Мнения: 1 941
Ако по дяволите жената се чувства способна да върши задълженията си, тогава защо да не го прави. И ако закона го забранява, то тогава егати калпавия закон бих казала. В нормално, толерантно общество тази жена никога няма да бъде изхвърлена на улицата по подобен начин. Ако трябва ще й се назначи помощник, който да поема по-голямата част от ангажиментите й, ако трябва дори функциите й ще бъдат сведени само до представителни. Но е жестоко да причиниш това на един инвалид, да обезцениш по подобен начин съществуването му.  Не я оправдавам, че е преправяла документи, но я разбирам! Какво да прави - да се затвори в къщи, да крета с мизерните помощи, да забрави света и света да забрави нея???
Р0кси - примера трябва да го дава държавата, по нея се води обществото. Понеже, аз в конкретния случай не виждам вината на обществото ...

# 65
  • Мнения: 13 800
Чакайте малко. Откъде го измислихте това изхвърляне на улицата!? Като я махнат от директорския пост, ще остане учителка. Ще преподава на децата. Каква дискриминация виждате и търсите в случая. Да си директор е много динамична, напрегната, натоварваща и отговорна работа. Ами ако наистина е неспособна да се справя със отговорностите на този пост!? Тук не е въпросът дали тя "се чувства способна" да върши работата си! Ако отсъства по половин година и повече, заради заболяването си!? Някой спомена, че заместникът й се справял чудесно вместо нея. Е!? Защо да не поеме той (или друг)поста, щом така и така върши всичко!?
Не знаем всички подробности по случая, за да взимаме толкова категорично отношение.
А министърът, може и да не го долюбва гилдията (то кой ли министър е обичан!?), но не забравяйте, че е юрист. При това добър! Университетски преподавател и практикуващ! Така че силно ме съмнява точно той да познава законите по-зле от нас...

Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 22:51 от птица

# 66
  • Мнения: 1 941
За кво са ми закони като няма човечност...

# 67
  • Мнения: 6 167
Някой знае ли кой е работодател на директорите на общинските училища?
Учители, знаете ли?

# 68
  • Мнения: 1 941
Работодател на директорите е МОН. Навсякъде ...

# 69
  • Мнения: 6 167
Работодател на директорите е МОН. Навсякъде ...

Верно? Искаш да кажеш, че министъра на образованието назначава/уволнява и тн. директорите на общинските училища? 

# 70
  • Мнения: 330
Останах дълбоко възмутена от репортажа за уволнението на тази директорка. За жалост такова май ни е обществото. Не търпим различните и изобщо не сме толерантни. та тази жена е директор на училище, а не състезател в националния отбор по лека атлетика. Щом главата и работи както трябва и си върши работата какво значение имат краката? Дано ги осъди здраво и да им дойде акъла! Само дето не вярвам, че на нашите управници може да им дойде акъла.
Peace
Точно това си мислех и аз. Не очаквах това точно от този министър.

# 71
  • Мнения: 6 167
Не очаквах това точно от този министър.

Не е и логично да го очакваш, защото началника на РИО е този, който прави мотивирано предложение до министъра за "възникване, изменение и прекратяване на трудовите правоотношения с директорите на държавните детски градини, училища и обслужващи звена". (http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2135468921)
Тоест( ако въпросното училище е държавно, а то сигурно е общинско, ама май не пише в статията), министърът не инициира  уволнения и едва ли е знаел за съществуването на тази директорка до постъпването на такова предложение за освобождаване. Всмисъл, безумно е, откъдето и да го погледнеш някой да бъде уволнен, защото не може да ходи, при всичките приказки за безопасна среда и тн.  Rolling Eyes Дори в България. Аз подозирам, че началника на РИО иска да я махне, за съжаление бтв само това чакат ( не за 1в път). Да си потърси правата в съда жената, има право ,а контрата остава у министъра.


Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 23:58 от Lennie

# 72
  • Мнения: 2 759
...Ако трябва ще й се назначи помощник, който да поема по-голямата част от ангажиментите й, ако трябва дори функциите й ще бъдат сведени само до представителни. Но е жестоко да причиниш това на един инвалид, да обезцениш по подобен начин съществуването му...
                  Не разбрах идеята на първото изречение. Второто го оставям, за да не бъда обвинена, че вадя от контекста. Нима поради факта, че е инвалид, не трябва да изработва заплатата си? По същата логика можем да направим всички инвалиди директори, а отделно ще назначим и по някой да им върши работата. Така ли се опитваме да интегрираме тези хора сред нас? Това ли е начина да не се почувстват излишни?
                  Ни най-малко не съм против инвалидите - напротив. Просто понякога някои постинги ме хвърлят в музиката...

# 73
  • Мнения: 6 167
Ако жената е дискриминирана има право да си потърси правата и да си получат заслужено виновните.
Ако наистина не може да се справя със задълженията си на директор не мисля, че това я оставя на улицата - може да работи, като учител, сигурно. При всички положения 'телевизора' пак казва нещо със съмнителна достоверност.

# 74
  • Мнения: 1 941
Четвъртото зад ъгъла , а може би начина да интегрираме хората с увреждания е да ги уволняваме от работа? Какъв според теб е проблема? В случая ако ти прави впечатление жената е уволнена заради инвалидност. А не назначена заради това! И подобни изказвания да назначаваме инвалидите за директори, си е направо лоша шега на гърба на хората с увреждания. Дано като си хвърлена в музиката да вземеш да потанцуваш малко сега ...

# 75
  • София
  • Мнения: 2 079
Някой знае ли кой е работодател на директорите на общинските училища?
Учители, знаете ли?

Директорите на общинските училища  и детски заведения се назначават от Кмета на града.
Регионалният инспекторат по образование организира и провежда конкурсите за директорите на общинските училища. След провеждането на конкурсите РИО дава предложение до кмета на съответната община да назначи спечелилия конкурса за директор на съответното общинско училище или детско заведение.

# 76
  • Мнения: 6 167
Кошничка, да, инвалидите със сигурност трябва да бъдат интегрирани, но не и толерирани.  Не вярвам в различното, снизходително отношение , а и инвалидите мисля, че не го искат. Ти просто предложи друг да й върши по-голямата част от директорската работа, което, съгласи се, не е логично.  Ако някой не може да си върши работата, защото е инвалид, обществото трябва да намери начин да му предостави алтернативи за преквалификация и реализация. Това е , което не се случва.  Без излишно ах и ох.

инка62
, ако кмета ги назначва, не виждам пък изобщо какво има общо министъра със случката.

# 77
  • София
  • Мнения: 2 079
Работодател на директорите е МОН. Навсякъде ...

Министърът на образованието не е работодател и не назначава директорите на общинските училища и заведения.

# 78
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Ян Бибиян, промених заглавието на темата. Нещо друго дразни ли те?
Ти да не си мислиш, че темата има нещо общо със стачката?
 - Напротив, нищо общо няма.
Трябва ли нещо да касае мен или семейството ми финансово, за да ме вълнува?



Заглавието ти беше тенденциозно и ти много добре си го осъзнал сменяйки го.
Не виждам защо намесваш стачката тук. Тя както знаем, свърши още със започването си.
Само седмица по-късно и всичко си е по старому.

И за информация на клакьорките - знам какво е емпатия. Това или отношението ми към хората с увреждания няма нищо общо с гръмкото заглавие на темата на Wolf, породено от поредния кьорфишек на БТВ.

Ето ви една примерна хипотеза:
При 95% инвалидност, няма начин ТЕЛК да не се е произнесъл за трудоустрояване.
Законът повелява
Цитат
"Предписанието за трудоустрояване, издадено от здравните органи, задължава работника или служителя да не изпълнява работата, от която се премества, а работодателя - да не го допуска до тази работа.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят е длъжен да премести работника или служителя на подходяща работа съгласно предписанието на здравните органи в 7-дневен срок от получаването му."
Директорското място определено не е длъжност подходяща за трудоустроени. Ако работодателят и предложи друга - подходяща длъжност, а тя откаже, той е в пълното си право да я уволни - дори без предизвестие.
К'во правим тогава? Пак ли викаме телевизията?

# 79
  • София
  • Мнения: 2 079
-------
инка62[/b], ако кмета ги назначва, не виждам пък изобщо какво има общо министъра със случката.

Министърът, като такъв, има право да прекратява договорите на директорите, когато особени обстоятелства налагат това. И точно затова предполагам, че въпросната директорка е уволнена от министъра, защото за длъжността Директор има длъжностна характеристика, която не е съвсем покрита от въпросната жена.
Моите уважения към нея и към всички хора, в неравностойно положение,   bouquet    но има длъжности, които не могат да се заемат от тях не защото нямат нужната квалификация и способности, а защото изискват допълнителна помощ за справяне с работата си.

# 80
  • Мнения: 2 759
Четвъртото зад ъгъла , а може би начина да интегрираме хората с увреждания е да ги уволняваме от работа?...
                   Не написах това  Naughty.

Какъв според теб е проблема?
                   Това го написах  Peace.

В случая ако ти прави впечатление жената е уволнена заради инвалидност..
                   Не, не ми прави. Но уви, прави ми впечатление, че точно това се тиражира като идея. Истинските причини обаче не ги видях коректно отразени  Crossing Arms.

...И подобни изказвания да назначаваме инвалидите за директори, си е направо лоша шега на гърба на хората с увреждания...
                   Всъщност перефразирах твоите думи.

# 81
  • Мнения: 6 167
Ми значи е тъп закона. Ако жената е физически здрава не виждам какъв е проблема да изпълнява административна длъжност. Това, че е в инвалиден стол може да е проблемно за преместването й от т. А до т.Б, но но по-скоро мисля, че трябва да й се осигури лесен достъп, отколкото тя да бъде отсвирена.

# 82
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Lennie, проблема не е с придвижването само. Инсулта е сериозен здравословен проблем. Управленската дейност е свързана с динамика и стрес, които са предпоставка за влошаване на състоянието.
И именно тук става интересно - ако здравето на директорката се влоши докато изпълнява директорските си задължения, тя може да осъди работодателя си за това.

# 83
  • Мнения: 193
МОН даде нагледен урок по "толерантност" на децата, най-вече на учениците от това училище

# 84
  • Мнения: 1 072
В момента жената е в сутрешния блок по Нова телевизия.
В решението на ТЕЛК е било променяно становището за оценка на възможността й да изпълнява и аз всъщност не разбрах дали са дали положителна или отрицателна оценка.
Но МОН са получили писмо от учителите в уч-щето, че от както се е завърнала на работа се е повишило напрежението и тя не може да изпълнява задълженията в целия си обем. Тя естествено каза, че това са пълни лъжи.  Rolling Eyes

******************

Добавка: Лора Крумова обяви, че ще продължават да следят случая и ще търсят и други подобни. Така че, възможно е да разберем какво става.

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 09:39 от Летящата крава

# 85
  • Мнения: 22 867
А помощник-директорката каза пък друго - през лятото директорката е свършила доста работа, за да се започне учебната година нормално: ремонти, плавнове, програми, образец, осигурила е нормални условия за протичане на стачката, имало е проверка от инспектората тогава и нарушения не са констатирани. Не можела да ходи по стаите на проверка, но затова пък има двама помощници, които могат да извършват тая дейност. Интересно как като е седнала в тая количка 2004 година, три години до сега не се загрижи министърът, че не си изпълнява задълженията. И тези "подписи" в списъка, който показа госпожата от МОН, що не се явиха на живо в ефир и да кажат какво не върши директорката, както тези, които я защитаваха. Това си е жива дискриминиция, пожелавам и да намери свестни адвокати и да осъди тоя т.нар. министър на образованието, дето и учениците се страхуват не от него, а от образованието му, и в Страсбург да осъди страната, в която е позволено на разни да си разиграват коня както им харесва. Най-жалкото е, че при тези присъди не плаща виновният от джоба си, а всички ние.

# 86
  • Мнения: 4 586
Заглавието ти беше тенденциозно и ти много добре си го осъзнал сменяйки го.
Не виждам защо намесваш стачката тук. Тя както знаем, свърши още със започването си.
Само седмица по-късно и всичко си е по старому.

И за информация на клакьорките - знам какво е емпатия. Това или отношението ми към хората с увреждания няма нищо общо с гръмкото заглавие на темата на Wolf, породено от поредния кьорфишек на БТВ.

Ян Бибиян, приписваш ми интелект, какъвто не притежавам. Нито е било тенденциозно заглавието, нито затова съм го сменил.
Смених го, защото предното не ти харесваше, а не ми се разправя с теб, нито пък с друга съфорумка.
Не намесвам стачката тук, и това е видно от постините ми, казал съм го в прав текст.
Форумът е за това, да споделим мнението сш по обществено значим проблем, кой какво знае по фактологическата и юридическа страна на въпроса, да видим колко е кьор фишека, да разделим плявата от зърното, да сложим чушка на боба.
Това, което разбрах до тук, законът е бездушен и повелява:
Директорката е уволнена правомерно, съгласно закона.
Ще бъде съдена за подправяне на документ - решение на ТЕЛК - с цел облагодетелстване - вместо мизерна пенсия да получава директорска заплата.
Съжалявам, че БТВ поднася новините тенденциозно, но все нещо трябва да гледам. Гледах СNN, но след като по време на войната чичо Буш им запуши устата с длан, престанах да ги уважавам.

# 87
  • Мнения: 1 072
Пом.директорката е била назначена преди месец и половина. Нормално е да защитава патрона си.

Не искам да заемам категорична позиция. Едва ли ни е от компетенцията да решим кой е виновен и кой не. Но аз лично виждам вина и в трите страни по случката.

МОН- че не са изпитали и капчица желание да вземат справедливо решение, т.к. не са изпратили комисия, която да установи, наистина ли тази жена не може да си изпълнява функциите.

Учителите, против директорката- ако тази жена се е върнала тази година на работа / защото заболяването се е сполучило 2004-та година/ и са я ударили под кръста, преди да й дадат шанс да се адаптира.

Директорката  -  позволила си е фалшификация, което веднага позволява да се усъмним в моралните й качества.

В интерес на истината тук има и четвърта страна, която вече беше употребена за едни други цели - учениците. Решението на проблема трябва да бъде насочено в удовлетворяването на две основни изисквания - Първо да не страда повече учебния процеса и нормалното функциониране на уч-щето, респективно да се защитят учениците.
И второ да бъде защитен от несправедливост един човек. Наистина отношението към заболелите хора от страна на работодателите е особено. Не трябва да се позволява практика да се оттървават от болните. Нека всички знаят, че е тяхно морално и законово задължение да се погрижат за един такъв човек.

# 88
  • Мнения: 13 800
Интересно как като е седнала в тая количка 2004 година, три години до сега не се загрижи министърът, че не си изпълнява задълженията.
Как четете, като дяволът евангелието. Да, тя от три години е в количката, но през всичките тези три години не е работила, а е била в болнични. Точно заради болничните продължава да бъде директор на училището, макар че друг е вършел работата. Законът не разрешава уволнението на болни.

Съгласна съм, случаят е сложен. Намесват се морал, съпричастност, прагматичност и закон!
Но се замислете: През 2004 получава инсулта, а се връща едва лятото на 2007. Това са три години отсъствие! Да, няма вина за това, да, състоянието й е тежко, да, дано на никого не се случва, но все пак това са цели три години! За тези три години е загубила връзка с училището, проблемите, колектива. Болен човек е! Здравето й е крехко и трябва да се пази. Вероятно ще й се налага често и дълго да отсъства. В нейното състояние хората ги трудоустрояват. Защото нямат възможностите, силата и издръжливостта на здравия човек. Но не, тя настоява отново да си е директор! Е, да не е венчана за този пост!? Той пожизнен ли е!? Със сигурност - не! Докато бях ученичка, се смениха няколко директори.
И значи какво излиза!? Нея 10 или 20 години нямат право да я пипат! Добра, лоша, кадърна, справяща се или не, приемана от колектива или конфликтна, няма значение! Директорка до пенсия, само защото е инвалид!!! И при всеки опит за смяна - оплакване от дискриминация и съдебен процес.

Не я разбирам аз така интеграцията.

# 89
  • Мнения: 48 041
моят мъж се разболя, мина на телк,  намери си по-щадяща за него работа
беше в интерес на здравето му, макар да е за по-малко пари и от съвсем друг характер
не виждам нищо лошо, ако някой след като се разболее, се премести на друга работа, длъжност
ако може пък да си върши работата, да си търси правата
министърът живее в друга реалност, учителските проблеми не са негова работа, моля ви се, какво го намесвате

# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Интересно как като е седнала в тая количка 2004 година, три години до сега не се загрижи министърът, че не си изпълнява задълженията.
Как четете, като дяволът евангелието. Да, тя от три години е в количката, но през всичките тези три години не е работила, а е била в болнични. Точно заради болничните продължава да бъде директор на училището, макар че друг е вършел работата. Законът не разрешава уволнението на болни.
...

Страничен наблюдател съм на случая и имам бегла представа. Не съм гледала как са изглеждали нещата по ТВ. Само ще доуточня, че тя три години точеше болнични, отпуски, болнични, отпуски... Просто вече не остана какво да ползва и се е върнала. През времето, в което отсъстваше такъв терор упражняваше дистанционно, че не съм учудена, че има недоволни. Тази жена аз смятам, че е не физически нездрава, а психически нездрава. Създава непоносима атмосфера там и аз лично не бих издържала и минута в един колектив с нея като колега, какво остава пък като административен ръководител.

Пак казвам, отстрани съм била свидетел, клиенти са ми. Не съм замесена, не знам какво са давали в репортажите и интервютата, не съм я гледала и нея в това предаване. Чух само заключителните думи на един от репортажите и бих казала, че не беше обективен.

Не исках изобщо да пиша тук, но апела ми е да сте по-умерени. Все пак не сте вътре в училището, не сте наясно с детайлите и не може да сте така категорични в оценките си.

# 91
  • Мнения: 1 941
Работодател на директорите е МОН. Навсякъде ...
Министърът на образованието не е работодател и не назначава директорите на общинските училища и заведения.
Работодател на директорите на общинските училища е съответния регионален инспекторат по образованието. Който от своя страна пък е на подчинение на МОН. Ако следваме нишката, то е ясно кой е шеф...
Извинтете, може ли някой да ми каже след като директорката е била уволнена, дали някой все пак й е предложил друга работа преди това?

# 92
  • Мнения: 6 167
Работодател на директорите е МОН. Навсякъде ...
Министърът на образованието не е работодател и не назначава директорите на общинските училища и заведения.
Работодател на директорите на общинските училища е съответния регионален инспекторат по образованието. Който от своя страна пък е на подчинение на МОН. Ако следваме нишката, то е ясно кой е шеф...
Извинтете, може ли някой да ми каже след като директорката е била уволнена, дали някой все пак й е предложил друга работа преди това?


Извинявай, но не можеш да следваш тази нишка. Това е супер некоректно  Stop
Дори министъра да ти се е подписал на трудовия договор ( което в случая е малко вероятно), после служителя има пряк началник. Ако това е регионалния инспекторат, шефа му й е шеф. Нали той й подписва отпуски, болнични, не министъра?!
Безумно е да следваш свръх-централизирана пирамидална логика, защото така обезсмисляш функциите на структурата под него.
Ако прекия ти шеф отсъства е логично той да бъде заместен, а не ти да минеш на подчинение на последния в йерархията, тъй като ако следвам твоята логика,  преди министъра по веригата има дирекция в МОН с директор -дирекция, ресорен зам. министър и чак тогава министър. Децентрализация говори ли ти нещо?
Не можеш да обвиниш министъра, че е подписал уволнението на Пенка , защото преди това има мотивирано становище от  прекия й началник , в случая началника на РИО. Министърът само слага подписа.
Той не е на база лични отношения с Пенка, а е на база подаденото му от прекия й началник.
 офф- Ти беше журналист, нали?

# 93
  • Мнения: 1 941
Лени, никога не съм обвинявала Даниел Вълчев за каквото и да било! Питането беше дали МОН е работодател на директорите на общинските училища. За да съм коректна, днес направих справка в минстерството. Отговориха ми - работодател е инспектората. Попитах респективно - МОН? Отговорът беше да. А, и ако изходим от това, че министъра е подписал уволнението, то това означава, че той е работодателя. Каква е професията ми няма значение. Тук пиша като потребител, не като представител на някава професия ...

# 94
  • Мнения: 6 167
Сигурно не съм разбрала.
Останах с идеята, че министъра имаш предвид под  " Ако следваме нишката, то е ясно кой е шефа....".

# 95
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
и на мен ми стана много гадно като гледах репортажа, че на тази жена след заболяването й е много важно да е сред колеги, да не е изолирана и дисриминирана. Много несправедливо.

Общи условия

Активация на акаунт