Има ли Господ и вярвате ли в него? - V

  • 28 679
  • 860
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 849
 gergandi, извинявай, нищо лично, но аз поне от тук пишещите знам за двама които имат някакво образование, е не е Богословския факултет на СУ но е нещо. Образование достатъчно, за да се говорят Основите на вярата. Лично аз макар да имам такова образование не бих си позволила по-дълбоко да тълкувам, а ако нещо ме интересува бих потърсила мнението на по-учени от мен.

На педесятница колко души бяха кръстени? Само учениците ли?

А хегемонията в темата не е на тези които спамят с големи цитати и хиляди мнения...Това което аз вярвам, че нашата борба не е срещу кръв и плът. Моите думи са кинвал що дрънка, ако Святия Дух не докосне сърцето на човека който ги чете. Аз нямам дарба да говоря красиво, нито да пиша и ако човек търси красивите философии това и ще намери, но ако търси живот, ще го намери когато търси смисъла, а не гледа на начина на изразяване...Но Божието Слово е семе което се сее и само Бог знае кога и как ще даде плод. Но съм съгласна, че най-голямото благовестие е нашият живот!

Роза, пак си вадиш стихове из контекста, мисля, че няма нужда да си губим времето да коментираме абсурди!

# 91
  • Мнения: 3 146
gergandi, извинявай, нищо лично, но аз поне от тук пишещите знам за двама които имат някакво образование, е не е Богословския факултет на СУ но е нещо. Образование достатъчно, за да се говорят Основите на вярата. Лично аз макар да имам такова образование не бих си позволила по-дълбоко да тълкувам, а ако нещо ме интересува бих потърсила мнението на по-учени от мен.

На педесятница колко души бяха кръстени? Само учениците ли?


Не мисля, че основното е в образовението. Аз също не съм учила в Богословски факултет на СУ (и от Скопския познавам, както и от гръцки богословски университет), но познавам много хора, които учат или са учили там и никога не бих пуснала детето си да припари до почти никого от тях, за да го катехизира. Има и редица случаи на богослови, чието преподаване е имало, буквално, убийствен ефект върху децата. Аз зная накои неща, учила съм някои неща, но не мисля, че зная и мога достатъчно, за да проповядвам Божието Слово, да не говорим, че изобщо нямам това право, като мирянин. Задачата ми е да свидетелствам за Него с делата си. Наистина е сложно, признавам. Мисля, че този човек, на първо място, трябва да е свещеник. Едва след това идва образованието, но и то трябва да е качествено. Отношението също е важно.

Основите на Вярата, струва ми се, е длъжен да ги знае всеки християнин, иначе най-малкото ще казва Символа на вярата, без изобщо да разбира какво казва, нали така. Но това е за негово лично спасение и за помощ да върви напред, да се опитва да живее в Христа. Как ще живееш спарид Христовия закон, ако не го познаваш. Но това не ти дава автоматично правото да проповядваш или да тълкуваш Св. Писание.

Забравих а спомена, че на Петдесетница с Даровете на Св. Дух са дарени само Апостолите, като с тях е била и Дева Мария. Справка Деяния 2.

Последна редакция: пн, 19 ное 2007, 16:11 от gergandi

# 92
  • Мнения: 822
.Казано е на много места... Бог е в мен и аз съм в Него.
Къде е казано и от кой е казано Роза, не стана ясно? Би ли уточнила, моля?!
Ти вярваш ли, че Христос е Господ? Вярваш ли, че е умрял и възкръснал за нашите грехове и след като повярваме в Него и Го изповядаме за наш Спасител, покаем се за греховете си и се кръстим ще бъдем спасени?
Или може би вярваш, че неговата жертва не е достатъчна и човек сам трябва да се усъвършенства и да се спаси?

 Роза,  човешката правда е като омърсена дреха - разбираш ли? Дори да си най-най праведния и добър човек без Христос ти си като омърсена дреха! Единствено Той може да те спаси и промени!
 
"тоест  се учим да бъдем съвършени човеци... Това  Бог иска от нас."

Тук пак си в грешка Роза! Колкото и да се учим на съвършенство ние сами не можем да се научим! Бог не иска това от нас! Бог иска да Го познаваме, да МУ се доверяваме и да Го допуснем да действа в живота ни и  да ни променя!

И така, понеже не се отказваш от навика да цитираш извън контекста, аз ще цитирам по-голяма част от стиха, за да стане ясна истината, записана тук.
 
"А ти постоянствувай в това, което си научил и за което си бил убеден, като знаеш от какви лица си се научил,
15 и че от детинство знаеш свещените писания, които могат да те направят мъдър за спасение чрез вяра в Христа Исуса.
16 Всичкото писание е боговдъхновено и полезно за поука, за изобличение, за поправление, за наставление в правдата;
17 за да бъде Божият човек усъвършенствуван, съвършено приготвен за всяко добро дело."
Прочети си подчертаното! Успех!  Peace

# 93
  • Мнения: 822
. gergandi, сигурно си чела за ап. Павел, който каза, че всичко счита за измет, само да придобие Христа. Той беше много начетен и знаещ, имаше перфектното богословско образование и въпреки всичко нямаше най-важното - самия Христос! И едва, след срещата му с Исуса, той се промени завинаги и разбра заблудата, в която живееше
Аз не смятам, че образованието е излишно, но в никакъв случай не е определящо! Учениците на Исус бяха най-обикновени рибари, без образование. Дори за Христос казваха - не е ли той син на дърводелеца Йосиф?Чудеха се от къде има мъдростта, с която поучава.
Пак да питам - къде в Библията християните се разделят на духовници и миряни? Има служения, които са с цел изграждане и назидание на цялата църква, но всеки християнин трябва да познава добре Божието Слово, изучавайки го всеки ден и да търси лично общение с Бог. За да изпитваш тълкуванията, които ти предлагат трябва да имаш здрава основа! Това е отговорност на всеки един християнин.
И още един въпрос към теб - кой  дава правото да тълкуваш  Божието Слово според теб?
Прочети 2 Тимотей 24 - 26 стих  Peace

Последна редакция: пн, 19 ное 2007, 16:55 от Mama Galka

# 94
  • Мнения: 1 849
gergandi, най-малко с теб искам да споря, но виж какво пише в Деняния 2 глава
"38 А Петър им рече: Покайте се, и всеки от вас нека се кръсти в името Исус Христово за прощение на греховете ви; и ще приемете тоя дар, Светия Дух.    
39 Защото на вас е обещанието и на чадата ви, и на всички далечни, колкото Господ, нашият Бог, ще призове при себе Си.    
40 И с много други думи заявяваше и ги увещаваше, казвайки: Избавете се от това извратено поколение.    
41 И тъй, тия, които приеха поучението му, се покръстиха; и в същия ден се прибавиха около три хиляди души."

Има още много примери в Деяния на апостолите, където Святия Дух водеше учениците при хора кръстени с Йоановото Кръщение, но не бяха приели Святия Дух и Бог ги кръщаваше, обикновени хора....

# 95
  • Мнения: 3 674
...
Роза, пак си вадиш стихове из контекста, мисля, че няма нужда да си губим времето да коментираме абсурди!
А  ти да не би да цитираш цялата библия? И вие вадите  определени "стихове"от контекста....и ги тълкувате. Че защо аз пък да нямам това право..? Или може би си Богоизбрана ... и ти можеш да цитираш библията и да я тълкуваш както си желаеш, като си мислиш че всяко твое тълкуване е верно?  .. Така и аз мога да мисля за своите тълкувани че са верни... Simple Smile

Цитат
“Всичкото Писание е боговдъхновено и полезно за поука, изобличение, изправяне и назидание в правдата,за да бъде Божият човек съвършен и годен за всяко добро дело.
/ІІ Тимотея 3:16,17/

И ако за теб извадения цитат е абсурден и е губене на време коментирането му ...то за други не е. И затова сме тук да коментираме...а не да налагаме.

Ние учим през цялото време...и всяка опитност е полезна ,особено носещата положителен смисъл.

Последна редакция: пн, 19 ное 2007, 17:58 от roza66

# 96
  • Мнения: 1 263
Матей10"И тъй,всеки,който изповяда Мене пред човеците ще го изповядам и Аз пред Отца Си"
Добре е да се направи разграничение между думите споделяне на благата вест,проповядване,поучение.
В постовете си под проповядване имах предвид споделяне на благата вест.  bouquet 

# 97
  • Мнения: 2
А хегемонията в темата не е на тези които спамят с големи цитати и хиляди мнения...Това което аз вярвам, че нашата борба не е срещу кръв и плът. Моите думи са кинвал що дрънка, ако Святия Дух не докосне сърцето на човека който ги чете. Аз нямам дарба да говоря красиво, нито да пиша и ако човек търси красивите философии това и ще намери, но ако търси живот, ще го намери когато търси смисъла, а не гледа на начина на изразяване...Но Божието Слово е семе което се сее и само Бог знае кога и как ще даде плод. Но съм съгласна, че най-голямото благовестие е нашият живот!


Migito, благодаря ти. Исках да напиша нещо подобно по-рано , но се отказах. Радвам се , че ти си го направила  bouquet

# 98
  • Мнения: 3 146
. gergandi, сигурно си чела за ап. Павел, който каза, че всичко счита за измет, само да придобие Христа. Той беше много начетен и знаещ, имаше перфектното богословско образование и въпреки всичко нямаше най-важното - самия Христос! И едва, след срещата му с Исуса, той се промени завинаги и разбра заблудата, в която живееше
Аз не смятам, че образованието е излишно, но в никакъв случай не е определящо! Учениците на Исус бяха най-обикновени рибари, без образование. Дори за Христос казваха - не е ли той син на дърводелеца Йосиф?Чудеха се от къде има мъдростта, с която поучава.
Пак да питам - къде в Библията християните се разделят на духовници и миряни? Има служения, които са с цел изграждане и назидание на цялата църква, но всеки християнин трябва да познава добре Божието Слово, изучавайки го всеки ден и да търси лично общение с Бог. За да изпитваш тълкуванията, които ти предлагат трябва да имаш здрава основа! Това е отговорност на всеки един християнин.
И още един въпрос към теб - кой  дава правото да тълкуваш  Божието Слово според теб?
Прочети 2 Тимотей 24 - 26 стих  Peace


Аз също написах, че не е най-важно образованието. Но всички примери от Библията не мога да ги коментирам, това влиза към тълкуването й.
Правото да се тълкува наистина, според мен е обвързано с богословско и философско образование, но най-вече с принадлежност към чина поне на свещеник в църковната йерархия.
Не виждам Тимотей 2:24 какво общо има.

# 99
  • Мнения: 135
по въпроса с хегемонията  Crazy
нямам намерение да се налагам или нещо подобно. Смятам че не е страшно да се представят накои допълнителни факти, които може да не са известни на някои.

Що се отнася до окултизма - няма нужда да плашите хората с него - както беше указано по-рано, окултизъм е работа с природните сили. То електричеството и магнетизма са сили които съществуват и в природата. Ако учените работят с природни сили, какво страшно има и християните да го правят, не е богохулство!
Моля да се прави разлика от употреба на сили за причиняване на зло и употреба на сили за служене и помощ. Има указано съвсем конкретно "имайте ревност за по-добрите дарби" (в сравнение с говоренето на езици примерно). Как да има християнинът тази ревност е друг въпрос, тогава по негово време може да е било очевидно и ясно. Не съм сигурен колко от пишещите тук биха ми отговорили на този въпрос "как да има християнина ревност за по-добрите дарби?" (пророкуване, мъдрост, сила за правене на велики дела, др.)
Не се заяждам.   bouquet


Цитат
Правото да се тълкува наистина, според мен е обвързано с богословско и философско образование, но най-вече с принадлежност към чина поне на свещеник в църковната йерархия.

Ще си позволя да не се съглася!
Цитат
Лука, 24:45. Тогава им отвори ума да разумеят писанията.
Някой може да има свещеннически сан, но да не е с отворен ум. Щом някои е "ръкоположен" за свещенник, това не значи че приема даровете на Святия Дух!
Така че за тълкуването на писанията мисля че е по важно отворен ум и чисто сърце, защото чистите по сърце ще видят Бога!

# 100
  • Мнения: 1 849
Приятелче, поне три пъти съм отговорила точно на тези твои въпроси, пак зададени от теб...кво да ти кажа .... ooooh!

# 101
  • Мнения: 135
Приятелче, поне три пъти съм отговорила точно на тези твои въпроси, пак зададени от теб...кво да ти кажа .... ooooh!

щом го пиша пак, явно нещо не ми се е запечатало  Embarassed (по-убедително и аргументирано!) Simple Smile

# 102
  • Мнения: 822

"24 А Господният слуга не бива да е крамолник, но трябва да бъде кротък към всичките, способен да поучава, търпелив;
25 с кротост да увещава противниците, та дано би им дал Бог покаяние, за да познаят истината
26 и да изтрезнеят, като се избавят от примката на дявола, (от когото са уловени живи), за да вършат Божията воля."

Според теб кой е Господния слуга и какво означава "да е способен да поучава"?
И каква точно е църковната йерархия според Библията, например каква е била в първата църква? Какво точно означава  - да тълкуваш? Не си ли забелязала, че тълкуванията се променят през вековете, но Библията не се е променила! Какво, според теб са посланията на апостолите, ако не тълкувание на Христовото учение? Не е ли достатъчно, записаното в Библията, че трябва да се дописва от някой друг?
Уважавам католиците, но смятам, че са допуснали една съществена грешка  - отдалечаване на християните от Божието Слово.
Не мисля, че Библията трябва да бъде единственото четиво за християните, но тя трябва да бъде компаса - тя е храната на всеки християнин, не е обикновена книга. Аз също съм чела и чета друга християнска литература, въпреки, че напоследък съм свела предпочитаните до много тесен кръг! Но все пак "знанието възгордява, а любовта назидава" ! Така, че пак стигаме до там как живеем - това е най-силното свидетелство.  Peace

# 103
  • Мнения: 1 263
Цитат на:  

 Не всеки може да разпространява Благовестието, епископите имат тази задача, както и свещениците, но те трябва предвалително да са подготвени за това... това не може да си го позволява всеки, защото ако не е подготвен, може да въведе в заблуждение не само себе си, но и други хора.
Когато в 1Тим. Павел обяснява какви трябва да бъдат епископите и дяконите той говори за това кой може да управлява и се грижи за Божията църква,а не кой да разпространява благата вест,че Исус е Господ.
Deepinside,според теб първоизточника на доброто и на злото един същ ли е ?

Последна редакция: вт, 20 ное 2007, 10:31 от mummy

# 104
  • Мнения: 15 549
Не си ли забелязала, че тълкуванията се променят през вековете, но Библията не се е променила! Какво, според теб са посланията на апостолите, ако не тълкувание на Христовото учение?
Ако това е вярно то следва, че Христовото учение се разбира по различен начин в хода на времето. Логичен би бил въпроса кое е вярното - това сега или онова преди 400 години примерно.

Не мисля, че Библията трябва да бъде единственото четиво за християните, но тя трябва да бъде компаса - тя е храната на всеки християнин, не е обикновена книга.


Компаса е средство за определяне на посоката. Дали посоката е вярна или грешна си е чисто човешко решение /консенсус между сърцето и разума/. Възможно ли е човек никога не чел Библията да знае посоката?  Вярата, съвършено познаване и разбиране на Библията ли е?
newsm78

.................
първоизточника на доброто и на злото един същ ли е ?

Така заден въпроса предполага възможност за съществуването на двама творци или един, за който ще трябва да се докаже, че не е злонравен, въпреки злото. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт