За обръщението "маминка"

  • 16 542
  • 250
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 397
Ох, изприщвам се като го чуя това! За мен това са комплекси на клоняща към старостта и не искаща да си го признае, баба. Слава богу никой не е искал подобно нещо от мен, но дори и да беше щеше да бъде отрязан категорично!
Ако питаш как точно да и подскажеш, че не желаеш детето да я нарича така не мога да ти помогна много. Зависи какъв човек е свекърва ти... ти по- добре си я познаваш. Но е важно да си категорична още в самото начало.
PeaceСлед като си има точна дума за това, не виждам защо трябва да се изопачава.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Да, от региона съм, но семейството на мъжа ми не са и аз съм допуснала техните традиции не като "ужасяващи, комплексарски" и пр., които вероятно ще последват...
Но въпрос на "кройка"...

# 17
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Мен лично много ме дразни ... не бих го използвала... Като чуя маминка и в съзнанието ми изниква една грозна дебела и мазна бабка  Sick

# 18
  • Мнения: 636
Цитат
Така се обръщаме към моята баба. Много хубаво и мило ми звучи лично на мен. Бих желала и моето дете така да се обръща към баба си
Към коя от двете баби искаш да се обръща така детето ти?

# 19
  • София
  • Мнения: 5 074
Защо пък маминка? Признавам само - мама,татко, баба, дядо, леля и чичо. Всичко останало ми е чуждо. Но по скоро на младата жена може да се каже маминка, отколкото на бабата  bouquet

# 20
  • Мнения: 748
Във Варна се казва така на майката на майка ти ... Рядко съм използвала цялата дума, по-често беше Маме ...
Така съм научена и думата много ми допада ... Знам мои познати, които по-младата баба искала така да и викат ..

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 268
За какви традиции говорим, че не ми стана ясно? Rolling Eyes
Откога да казваш на баба си "бабо", или както моята майка си извоюва "бабче" Simple Smile , не е традиция, а обръщение като "маминка" се оказват традиционни? И какво всъщност означава подобно обръщение? Ще се радвам някой да ми разгадае смисъла му. За "баба" и разновидностите му се немам да обясня аз. Simple Smile

# 22
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Кой е казвал, че едното название задържително отменя другото и по този смисъл "баба" не е традиционно название?!
А за названията "калеко" и подобни от други краища на БГ какво да кажем?
За смисъла на обръщението: маминка = баба - какво сложно има?

# 23
  • Мнения: 491
 
За какви традиции говорим, че не ми стана ясно? Rolling Eyes
Традицията е семейна, не регионална, национална и т.н. В една фамилия примерно всички поколения са казвали така на бабите си. И тук вече е въпрос на личен избор дали ще се съобразиш с тази традиция в семейството или не. Личното ми мнение е, че обръщенията не са толкова съществени. Важно е разбирателството.
В моето семейство е обратното. Нашите са казвали на бабите си маме, ние със сестра ми казваме така на нашите баби. Мама обаче отказа да е "маме" и избра гордото "баба". И в подкрепа на горното ми изречение - както и да беше поискала да и викат - така, лично за мен няма никакво значение, към нея се обръщат, не към мен. И нямам притеснения, че ще съм по-малко майка, наполовина майка, изместена майка или че изобщо ще се отрази на моето майченстване, ако детето ми се обръща към някой с дума, производна на мама. Ама никакви! Дори искрено се зарадвах, като каза, че иска едната госпожа от детската също да му е майка - значи детето ми там се чувства добре.
С обръщенията към свекървите е същата работа, ама това сме го дъвкали и дъвкали.

# 24
  • Мнения: 323
Звучи ми страшно префърцунено,и хич не мога да го възприема #Cussing out

# 25
  • Варна
  • Мнения: 2 268
VG е как така го сложи това равно и не ти мигна окото? Simple Smile Ясно е, че "маминка" замества "баба". Питам за смисъла, какво изразява. "Баба" показва тип родствена връзка, каква е връзката на детето с така наречената "маминка" ? Това е питането.
Да, от региона съм, но семейството на мъжа ми не са и аз съм допуснала техните традиции не като "ужасяващи, комплексарски" и пр., които вероятно ще последват...
Но въпрос на "кройка"...
За това иде рея.... подчертаното. Може и да не отменя, но приемайки едното за традиционно, автоматично се изключва другото да е такова.

# 26
  • Мнения: 331
А за названията "калеко" и подобни от други краища на БГ какво да кажем?

Ааааа, калекото не си го давам! Вие там как му викате?

Извинявам се за офф-а

# 27
  • Мнения: 14 133
Обръщението "маминка" е типично за района Добрич-Варна. Не схващам какво толкова, такива са традициите.
И в русенско много се среща. Лично аз не харесвам такова обръщение. Naughty Бабата си е баба. Crossing Arms

# 28
  • София
  • Мнения: 5 074
А за названията "калеко" и подобни от други краища на БГ какво да кажем?

Ааааа, калекото не си го давам! Вие там как му викате?

Извинявам се за офф-а    Лелинчо, тетинчо, зависи... Joy

# 29
Това обръщение се заслужава,а не се изисква.

Общи условия

Активация на акаунт