Родителско настоятелство????

  • 11 477
  • 80
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 545
Хм,видях си мнението от тази темичка, изтипосано дума по дума,  в анкета, която раздадоха този петък в нашето одз и въпрос към него дали подронва престижа на градината Simple Smile Много забавно, само че въпросната анкета трябваше да я има преди създаването на настоятелството, пък и както се видя, доста хора имат различно мнение по въпроса.
А как са го учредили? Не е ли имало учредително събрание? Не е ли имало съобщение, че ще се събират? Много странно  Rolling Eyes
Имало е, предполагам, само че колко хора са го посетили и колко са гласували, не е ясно.
Хайде да се разберем - не ми цитирайте повече "недоразбраните твърдения" (ама че определение за анкета, която цели да не показва лоши и добри мнения, а просто "по-добре да се опознаем') никъде. Освен това, цитираните мнения не са против идеята за създаване на родителско настоятелство, а против начинът на поднасяне на тази идея на родителската среща. То си беше живо преиграване- поне за мен. Предполагам, че надали има родител, който е против подпомагане на базата на градината, организиране на допълнителни занимания за децата и даването на бонуси на персонала.
Парите се събират срещу квитанции за платен членски внос.
При нас за парите не се дава никакъв документ. Има списък при една от сестрите,иначе принципно има избран касиер за всяка група.
И накрая- платих си членския внос, смятам да го плащам редовно,щом съм поела ангажимент, предложила съм помощ на сестрите при нужда и в зависимост от възможностите ми. Вместо неопределените въпроси за имиджа на Одз-то  да бяхте включи по-конктретни въпроси за дейността на рд, нуждите на децата според групи и начина на събиране на средства.
Извинявайте за дългия пост, но много се ядосах, че дори и в анонимното пространство на един форум, не може да се изкажеш свободно, без "недоразбрано" да те цитират.

# 61
  • Мнения: 2 282
20 лева на месец е върла тъпотия! В старото училище събирахме по 10 лева на година (2х5) на дете, при това някои социално слаби (от тези, на които наистина им е много трудно) бяха освободени от таксата.
Интересно, в новото училище настоятелството си работи и дори не искат пари от родителите! Явно може, когато си разтропан, участваш в проекти, търсиш спонсори, даваш под наем зали и стаи...
Извинявайте за дългия пост, но много се ядосах, че дори и в анонимното пространство на един форум, не може да се изкажеш свободно, без "недоразбрано" да те цитират.
Не се сърди, за добро е. Не е сигурно дали би станала да им го кажеш очи в очи, а така поне са били информирани, че има и друга гледна точка освен тяхната, и според нея нещата изглеждат грозно и некоректно.
Но по принцип родителите нямат избор в такива положения. Всички дават, а обикновено настоятелството съществува от по-рано, и от всяка група участва по 1 човек... та тази група решава колко и какво. Ако искаш, просто трябва да се включиш, не би трябвало да ти отказват.

Последна редакция: ср, 15 окт 2008, 11:14 от Сребърен облак

# 62
  • Мнения: 4
В детската градина на дъщеря ми от тази година се сформира родителско/училищно/ настоятелство. Обявиха на всички, че членският внос ще бъде 20 лева, което е безумно за мен, а и за много други. Ако бяха направили вноската 10 лева/примерно/ много по- лесно щеше да се приеме от родителите и щяха да се събират повече парички.
Здравейте и от мен! geleva, да не става въпрос за 50 одз, защото и при нас тази година се сформира училищно настоятелство, което е нпо. Членски внос - 20 лв, и еднократно събирахме пари 70 лв за играчки и подобрение на базата. На мен ми е ясно, че са малко парите, отпуснати от държавата, че заплатата на сестрите е ниска. Само че начинът на сформиране на въпросното настоятелство е вбесяващ - разбрах за него на родителската среща, когато вече дори бяха подготвили молби за членство и доброволно (задължително) всеки родител става член на настоятелството и ежемесечно плаща членски внос от 20 лв. Хубаво, ама те заставят да си член на нещо, чийто устав не познаваш, имало е общо събрание, чиито решения не познаваш. Обаче нали се сещате, че тази идея се прегръща от сестрите, защото се надяват, че от събраните пари ще има бонуси за тях (не знам от законова гл. т. как е възможно, все пак бонусите са облагаеми, тук само счетоводител може да се изкаже), така че щеш не щеш ставаш член, за да не те гледат на криво. Още на родителската среща всички подписаха въпросните молби. Отделно към таксата се плащат и 10 лв за охрана и санитарни материали.
Иначе обещаха прозрачност на разхода на събраните средства, всеки интересуващ се може да се осведоми колко за какво е похарчено. Отделно настоятелството в определени сутрини е в градината и може на място да получиш отговори на  някои въпроси.
Темаат е много интересна, мен също ме вълнува опита на други родители в дейността на подобно настоятелство.
   Абе аз нещо не мога да схвана, с интелигентни хора ли си имаме работа тук или не!? Искам Вас всички да ВИ попитам наясно ли сте колко пари ще ви трябват на месец, ако трябва да наемете жена да ви гледа детето? А наясно ли сте колко ще ви струва частната детска градина? А наясно ли сте какъв е дефицита на персонал и в трите случая? Ха сега една задачка, ако всички вие дето се възмущавате от тези 20 лева, които давате за един маникюр трябва да намерите една от горепосочената алтернатива колко ли ще трябва да плащате? А наясно ли сте, че добрият персонал от ОДЗ- тата е постоянно облъчван с предложения за точно тези алтернативни работи и повярвайте ми не става изообщо въпрос за заплата под 1000 лв. месечно!!!! И всички вие ако сте на мястото на този персонал как ли бихте реагирали? та значи някой по гори направи тъпата сметка 100 по 20 лв. 2000лв. Не! аз ще Ви кажа друга сметка 400 деца по 20 лв 8000 лв. на месец ха сега обаче вие направете другата сметка, 50 човека персонал по колко трябва да вземе от тези 8000 за да е доволен и да не ви зареже "слънчицето" и да не отиде там където ще сте принудени да плащате месечна такса от 350 евро поради лепса на друга алтернатива!Така АЗ казвам ,че са малко според мен нормалната сума при сегашните нива е около 50-60лв. това заедно с 40 лв. такса прави 100 лв. на месец за ВАШЕТО СЛЪНЧИЦЕ. Искам всяка от Вас да ми даде алтернатива къде да си оставя детето за 100лв. на месец и на секундата минавам от Вашият лагер Grinning Laughing  newsm78 newsm78 newsm78 Rolling Eyes

# 63
  • Мнения: 1 241
Големи пледоарии, голямо нещо!
zdravkichka, искам да ви кажа, че парите събирани от членския внос на родителското настоятелство не могат да се ползват за заплащане на персонала. И членският внос не е от децата, а от родителите, които са членове на настоятелството. И да, наясно сме с алтернативите за гледане на децата ни и всеки избира най-подходящата за себе си. И щом за вас тези пари са малко, можете съвсем спокойно да си дадете детето на частна ДГ или да наемете гледачка.

# 64
  • Мнения: 7 821
   Абе аз нещо не мога да схвана, с интелигентни хора ли си имаме работа тук или не!? Искам Вас всички да ВИ попитам наясно ли сте колко пари ще ви трябват на месец, ако трябва да наемете жена да ви гледа детето? А наясно ли сте колко ще ви струва частната детска градина? А наясно ли сте какъв е дефицита на персонал и в трите случая? Ха сега една задачка, ако всички вие дето се възмущавате от тези 20 лева, които давате за един маникюр трябва да намерите една от горепосочената алтернатива колко ли ще трябва да плащате? А наясно ли сте, че добрият персонал от ОДЗ- тата е постоянно облъчван с предложения за точно тези алтернативни работи и повярвайте ми не става изообщо въпрос за заплата под 1000 лв. месечно!!!! И всички вие ако сте на мястото на този персонал как ли бихте реагирали? та значи някой по гори направи тъпата сметка 100 по 20 лв. 2000лв. Не! аз ще Ви кажа друга сметка 400 деца по 20 лв 8000 лв. на месец ха сега обаче вие направете другата сметка, 50 човека персонал по колко трябва да вземе от тези 8000 за да е доволен и да не ви зареже "слънчицето" и да не отиде там където ще сте принудени да плащате месечна такса от 350 евро поради лепса на друга алтернатива!Така АЗ казвам ,че са малко според мен нормалната сума при сегашните нива е около 50-60лв. това заедно с 40 лв. такса прави 100 лв. на месец за ВАШЕТО СЛЪНЧИЦЕ. Искам всяка от Вас да ми даде алтернатива къде да си оставя детето за 100лв. на месец и на секундата минавам от Вашият лагер Grinning Laughing  newsm78 newsm78 newsm78 Rolling Eyes

A вие очевидно не сте наясно, че има хора, които работят за по 400-500лв месечно ... ммм ... например учителите в детските градини и за тях 20лв са пари не за маникюр, а за 2 дни храна на семейството.

Ей, аман  ooooh! ...

# 65
  • София
  • Мнения: 1 062
Уф, идеята беше да разбера колко според вас не би затруднило едно семейство да плаща месечно...2 ли, 5 лв. ли...пък то какво стана. Аз държа да уточня, че идеята в нашето ОДЗ е изцяло на доброволен принцип и никой никога не е имал намерение да насилва когото и да било. Който даде- добре дошъл. Който няма възможност, разбира се няма да дава. Тук едва ли не се изкарваме един друг някакви изнудвачи и зверове, искаме да оставим хората гладни. Абсурдно взе да става. Истината е, че в нашето ОДЗ има родител, сам, другият е починал, с три малки деца, който беше един от първите, които предложиха да помогнат с боядисването на двора. И дойде да боядисва. Това за информация. Мисля, че всеки може да помогне с нещо, което в никакъв случай не значи задължително пари.
Не става дума за заплати за учителките, нито за маникюр и дрън-дрън. Става дума за евентуалното подпомагане на МАТЕРИАЛНАТА база и за нищо друго. Евентуално празник за първи юни.
lga, аз лично наистина не разбрах и затова питах. Не знам защо изпадна в такава ярост, че съм попитала.
Мнения винаги ще има различни, така или иначе.


# 66
  • Мнения: 545
lga, аз лично наистина не разбрах и затова питах. Не знам защо изпадна в такава ярост, че съм попитала.
Мнения винаги ще има различни, така или иначе.
Eleksir, не съм се вбесила на теб лично. Аз дори не знам дали си от 50-одз. Ти попита - аз споделих моя опит. Пак казвам, че не съм против  идеята за рд. Въпросът е,че в нашето одз нещата не стоят на доброволен принцип и че начинът на сформиране на рд не е много честен и законен. Гневът ми беше по повод на факта, че мнението ми, изложено на по-предните страници  в тази тема, беше цитирано в анкета за рд, която ни дадоха тези дни. Въпросът към мнението ми в анкетата беше дали попълващите са съгласни с "такива недоразбрани твърдения" и дали те вредят на имиджа на градината. Ето това ме издразни, защото форумите са за свободно споделяне на идеи, опит и мнения.

Последна редакция: пт, 17 окт 2008, 14:04 от lga

# 67
  • София
  • Мнения: 1 062
О, нищо общо нямам с 50 ОДЗ. При нас нещата тепърва се организират. Както казах, аз също не подкрепям задължителното дарение. В никакъв случай.

# 68
  • Мнения: 4
Големи пледоарии, голямо нещо!
zdravkichka, искам да ви кажа, че парите събирани от членския внос на родителското настоятелство не могат да се ползват за заплащане на персонала.
Защо  Shocked newsm78 това изообщо не е така, основната част е ТОЧНО за стимулиране на персонала, което аз адмирирам!!!

И членският внос не е от децата, а от родителите, които са членове на настоятелството.
Аха значи заплащането на персонала се дължи от самите деца, а парите на родителите не
 стават за тая работа newsm78 - правилно ли схващам ?!

И да, наясно сме с алтернативите за гледане на децата ни и всеки избира най-подходящата за себе си. И щом за вас тези пари са малко, можете съвсем спокойно да си дадете детето на частна ДГ или да наемете гледачка.
Ами не за съжаление не мога съвсем спокойно да го дам на частна детска!!! Нещо не схвана - става въпрос за 100 лв. а не за 350 евро!!! Я пак на поправка.......................

Последна редакция: пт, 17 окт 2008, 22:56 от zdravkichka

# 69
  • Мнения: 4
   Абе аз нещо не мога да схвана, с интелигентни хора ли си имаме работа тук или не!? Искам Вас всички да ВИ попитам наясно ли сте колко пари ще ви трябват на месец, ако трябва да наемете жена да ви гледа детето? А наясно ли сте колко ще ви струва частната детска градина? А наясно ли сте какъв е дефицита на персонал и в трите случая? Ха сега една задачка, ако всички вие дето се възмущавате от тези 20 лева, които давате за един маникюр трябва да намерите една от горепосочената алтернатива колко ли ще трябва да плащате? А наясно ли сте, че добрият персонал от ОДЗ- тата е постоянно облъчван с предложения за точно тези алтернативни работи и повярвайте ми не става изообщо въпрос за заплата под 1000 лв. месечно!!!! И всички вие ако сте на мястото на този персонал как ли бихте реагирали? та значи някой по гори направи тъпата сметка 100 по 20 лв. 2000лв. Не! аз ще Ви кажа друга сметка 400 деца по 20 лв 8000 лв. на месец ха сега обаче вие направете другата сметка, 50 човека персонал по колко трябва да вземе от тези 8000 за да е доволен и да не ви зареже "слънчицето" и да не отиде там където ще сте принудени да плащате месечна такса от 350 евро поради лепса на друга алтернатива!Така АЗ казвам ,че са малко според мен нормалната сума при сегашните нива е около 50-60лв. това заедно с 40 лв. такса прави 100 лв. на месец за ВАШЕТО СЛЪНЧИЦЕ. Искам всяка от Вас да ми даде алтернатива къде да си оставя детето за 100лв. на месец и на секундата минавам от Вашият лагер Grinning Laughing  newsm78 newsm78 newsm78 Rolling Eyes

A вие очевидно не сте наясно, че има хора, които работят за по 400-500лв месечно ... ммм ... например учителите в детските градини и за тях 20лв са пари не за маникюр, а за 2 дни храна на семейството.

Ей, аман  ooooh! ...

 Да бе вярно АМАН !!! Много добре съм наясно и именно поради тази причина съм на мнение, че трябва да бъдат стимулирани, за да не се налага, някой друг да ги стимулира, а аз да плащам на този друг 350 евро Wink

# 70
  • Мнения: 27
Ако греша, нека някой по-запознат ме поправи, но родителско настоятелство няма. Има настоятелство на детската градина, в което може да участва всеки, без да е родител на дете от тази градина, включително и директорката (във въпросното 50 ОДЗ е така).  Има и родителски актив, който се избира от родителите във всяка група. Идеята за създаване на настоятелство сама по себе си е благородно начинание. Но едва ли под  "подпомагане на развитието и материалното осигуряване на  детската градина" се има предвид да се събират пари от родителите под всякакъв предлог. Не е ли целта да се намерят богати хора, които да станат дарители. Освен това, "настоятелствата са независими доброволни сдружения  и имат само съвещателни функции". Не могат да се задължават родителите да участват в настоятелството или то да решава, че родителите трябва да дават някакви пари или да участват в инициативи, ако не желаят. Спорът не е дали да се дават пари в детската градина, а кой го решава и за какво ще се употребят тези средства. Аз може да искам да дам, но никой не ме пита дали искам или не искам. Задължават ме. Някой някога бил решил. Естествено, че това е изнудване.

# 71
  • Мнения: 27
Искам да попитам горещите привърженици на допънителното заплащане за учителите:
- Как точно моите пари ще достигнат до госпожите? По какъв законен начин ще се регламентира това?
- Ще се облагат ли с данъци и осигуровки? Ако не - не е ли това нарушение на законите? Не ставам ли аз престъпник? Това не е ли подкуп?
- Кой ще бъде работодател - аз или общината или заедно?
Иначе, аз също мисля, че учителите трябва да получават повече пари, и не само те.

# 72
  • Мнения: 4
Искам да попитам горещите привърженици на допънителното заплащане за учителите:
- Как точно моите пари ще достигнат до госпожите? По какъв законен начин ще се регламентира това?
Училищното настоятелство е регистрирано по търговският закон и си води пълна счетоводна отчетност. Парите до персонала ще достигат под формата на бонуси, разбира се с всички платени дължими данъци и осигуровки към държавата !


- Ще се облагат ли с данъци и осигуровки? Ако не - не е ли това нарушение на законите? Не ставам ли аз престъпник? Това не е ли подкуп?
НЕ!!!
- Кой ще бъде работодател - аз или общината или заедно? Иначе, аз също мисля, че учителите трябва да получават повече пари, и не само те.

РИторичен въпрос, приеми го както искаш, ако те устройва да се чувстваш работодател, като член на училищното настоятелство - ОК ! Мен лично този въпрос въобще не ме интересува ! Има доста по-важни въпроси  от това кой ще се води формално работодател на хората в чийто ръце оставям най-важното нещо за мен за около 10 ч. всеки ден Wink

Последна редакция: нд, 19 окт 2008, 00:08 от zdravkichka

# 73
  • Мнения: 545
Освен това, "настоятелствата са независими доброволни сдружения  и имат само съвещателни функции". Не могат да се задължават родителите да участват в настоятелството или то да решава, че родителите трябва да дават някакви пари или да участват в инициативи, ако не желаят. Спорът не е дали да се дават пари в детската градина, а кой го решава и за какво ще се употребят тези средства. Аз може да искам да дам, но никой не ме пита дали искам или не искам. Задължават ме. Някой някога бил решил. Естествено, че това е изнудване.
Много добре казано, mil_mil !!! Подкрепям с две ръце.

# 74
  • Мнения: 2 471
Искам да попитам горещите привърженици на допънителното заплащане за учителите:
- Как точно моите пари ще достигнат до госпожите? По какъв законен начин ще се регламентира това?
Училищното настоятелство е регистрирано по търговският закон и си води пълна счетоводна отчетност. Парите до персонала ще достигат под формата на бонуси, разбира се с всички платени дължими данъци и осигуровки към държавата !


- Ще се облагат ли с данъци и осигуровки? Ако не - не е ли това нарушение на законите? Не ставам ли аз престъпник? Това не е ли подкуп?
НЕ!!!
- Кой ще бъде работодател - аз или общината или заедно? Иначе, аз също мисля, че учителите трябва да получават повече пари, и не само те.

РИторичен въпрос, приеми го както искаш, ако те устройва да се чувстваш работодател, като член на училищното настоятелство - ОК ! Мен лично този въпрос въобще не ме интересува ! Има доста по-важни въпроси  от това кой ще се води формално работодател на хората в чийто ръце оставям най-важното нещо за мен за около 10 ч. всеки ден Wink


Заради такива, като вас в повечето градини персонала е свикнал да го "ухажват" под формата на подаръци.  Против съм всякакви пари, които се дават извън заплатата на персонала. Аз също работя, но мен клиентите на фирмата в която работя не ме поощряват. Ако вие може да си го позволите то има родители, които и таксата от 40.00 лева едвам плащат.

Има бюджет и държавата определя какви ще са работните заплати на работещите в училищата и градините. Същото важи и за болниците, където не веднъж водим децата си.


Само да допълня, че съм на ясно и с таксите в частните градини, и с тарифите на детегледачките, и не съм социално слаба.

Последна редакция: пт, 24 окт 2008, 20:15 от Dencho

Общи условия

Активация на акаунт