униформите в училище

  • 21 041
  • 314
  •   1
Отговори
# 60
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
Не зная откъде съдите за реда и дисциплината в училище, но моите опити показват друго. Аз съм била ученичка, сега съм родител и учител, т.е. имам поглед от всеки ъгъл и мисля, че униформата няма да реши проблемите ни с дисциплината, само ще натрупа нови такива.

Естествено, че униформата няма да реши проблемите с дисциплината, но е важен елемент от нея.  Най-малкото, ще премахне донякъде усещането у учениците, че са "невидими" и безнаказани.
Интересно ми беше твоето виждане, защото знам, че си учител, и съм изненадана, че си против униформите.
Мисля, че в би трябвало да се обсъжда смисъла на униформите, а не евентуалните им цени и качество.

# 61
  • Мнения: 205
Твърдо против униформите съм.
Не мися, че тяхното въвеждане ще промени нещо.Смятате ли, че като станат униформите задължителни директно ще се промени начинът на мислене и ценностната система на учениците?Не. Защото дори и облечени в поли и ризи те пак  ще си слушат чалга, ще бягат от часове, ще пушат и ще се напиват.Униформите просто ще се превърнат в още една причина децата да намразят училището.А и според мен с въвеждането на унифрми проблемът за скъпи дрешки не изчезва, тъй като учениците извън училище няма да са облечени в униформи и какво се получава- 250лв за униформа + допълнително купуване на скъпи(или не чак до там) дрехи.

# 62
  • Мнения: 3 268
Истината е,че директорът ще вземе тлъста комисионна от сделката с униформите.Ние ще олекнем с 300 лв,а децата няма да се харесват.

# 63
  • Мнения: 491
http://www.bonitastyle.com/page.php?n=672&SiteID=74

Нямам думи...
Аз лично не бих се съгласила моето дете да е облечено така!

# 64
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Истината е,че директорът ще вземе тлъста комисионна от сделката с униформите.Ние ще олекнем с 300 лв,а децата няма да се харесват.

то това си е ясно, ама...
Повечето от списващите тук, сме бивши униформени ученици. И ние сме били с 2 варианта и ние сме расли и т.н. И не дрехата прави човек. Дори напротив. Измежду всички еднакви, веднага се отличаваш ти - с ум, поведение, знание и т.н.

За съм от много време. И не само Япония може да се даде за пример. Ми разните колежани в Англия и региона? От калъп ли са излязли?

Колкото до целта на авторката, за въвеждането на униформи - това си е право в 10-ката  Peace

П.П: Когато тези ученици порастнат и станат хора с професии, изискващи носенето на спец. раб. облекло, пак ли няма да ги носят?
Това са правила. Или ги спазваш или се спасяваш както можеш.

# 65
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, униформата влияе на мисленето. Точно затова в казармата и много компании изискват униформи - за да започнат хората да мислят по сходен, удобен за системата начин и да забравят част от индивидуалността си. И обяснението е просто - ние мислим в стереотипи. Не случайно и ние сме имали униформи - за да придобием единствено мисленето на ученици, които трябва да се подчиняват.
И за ужас на някои ще кажа, че добре са се справили с униформеното мислене. Сегашните родители от нашето поколение със сините престилки (които подозрително напомняха работни престилки) сега копнеят да видят децата си също толкова униформени с успокоението, че няма изгубване на индивидуалността под униформа. Попитайте мъжете си, които са ходили в казармата как влияе униформата.

Възрастният човек отивайки на работа преценява дали иска да носи корпоративната униформа и може по своя свободна воля да реши дали как да постъпи. А децата нямат това право. При тийнеджърите е най-гадно, защото в тази възраст те искат да са шарени и наперени като пауни. По-малките, пък си изграждат характера и естетическите критерии. Училището не е казарма, надявам се. Който иска да ходи с униформа, да отива в армията или полицията.

# 66
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Радостина, 'начи викаш юристите, може и без тоги да ходят? А д-рите - без бели престилки или операц. роби? Или полицайте... или военните... или пожарникарите...Има и още... Ама да ти припомня - това са професии, свободно избираеми от всеки.

Възрастният човек отивайки на работа преценява дали иска да носи корпоративната униформа и може по своя свободна воля да реши дали как да постъпи.

# 67
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно, по свободна воля на възрастен. Избирайки една или друга професия, възрастният е преценил, че е готов да приеме писаните и неписаните правила  - тогите за юристите, униформите за военните и полицаите или престилките за лекарите. Ако не му харесва, може да си смени професията пак по своя воля.
На децата им се отнема свободната воля, но и не могат да откажат ходенето на училище. Така те се третират като обекти, които биват наставлявани, възпитавани, обличани в униформи, т.е. по някакъв начин стандартизирани без да се вземе под внимание тяхното лично отношение и воля.

# 68
  • София
  • Мнения: 6 999
Шани, абсолютно - няма професия /почти/, в която да не си принуден да носиш 'униформа'.
В повечето случаи е доста неудобно. Като си избирах професия хич не се и замислих, че това значи без маратонки и дънки на работа. Кофти ми е, гадно ми е - но го правя.

Това лято в най-голямата жега имах важна среща. Бяхме 2 девойки и аз бях с рокля /затворена/ и голи крака, които се надявах да скрия под масата, момичето с мен беше с костюм - сако и панталон. Жега - едва се диша, но тя беше перфектна... Е да, ама двете девойки от другата страна бяха по цици. Буквално. Явно имаха ярка индивидуалност момичетата знам ли newsm78

# 69
  • София
  • Мнения: 708
аз съм ЗА униформите, гледам ученичките от френската гимназия как ходят на у-ще, ами лошо ми става. Подкрепям мнението на Иса за индивидуалността, която няма нищо общо с униформата. Аз също съм от поколението с униформите и не се чувствам ощетена.

# 70
  • Мнения: 14 654
Няма да имам нищо против, ако униформите са удобни, евтини и практични. Да не задължават момичетата да са с пола. Да се купуват свободно от магазините, а не да се шият от незнам си коя фирма срещу 200 лв. бройката. Предтсавям си семейство от двама учители с две деца- те ще трябва да вземат заем, за да купят униформи на децата си, защото заплатите им ще са горе- долу колкото двете униформи.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 5 030
Доскоро и аз бях против униформите,  дъщеря ми започна първи клас и се оказа, че училището, ще въвежда униформа /след проведено допитване до родители и ученици в края на миналата учебна година/, но...

1. униформите се състоят от две тениски с къс ръкав, блузка с дълъг ръкав, ватиран суитчър и елек /червени за момичетата и сини за момчетата с монограм на училището отпред, а на гърба - карта на България с името на училището/

2. качествени са, от памук, произведени по поръчка на училището, след обявен конкурс, от известна пловдивска фирма

3. учениците, на тоя етап, не са длъжни да ходят всеки ден с униформата, длъжни са да ходят с нея по празници, но те я харесват и с удоволствие я носят всеки ден /училището е СОУ и я носят и големите ученици/

4. не потъпква индивидуалността на децата, това, все пак, са само горни дрехи и те решават с какво /пола, панталон, дънки,../ да я комбинират и с каква блузка с дълъг ръкав отдолу /всички носят тениските си върху различни блузки с дълъг ръкав/ и точно кой елемент от униформата да облекат съответния ден

5. училището поема по-голямата част от сумата, необходима за закупуването й /от родителите събраха само по 20 лв./

6. по такъв начин се пазят дрехите на децата, защото те постоянно се цапат, драскат си по блузките с химикали или фулмастери или като се хранят и т.н., а така се цапа униформената блузка

След като видях униформата и ползата от нея, сега смятам, че това е наистина една добра идея! Peace 

# 72
  • Мнения: 934
Моят син ходи в училище, където има униформи. Тук всички са така. Не виждам това да е накърнило неговата индивидуалност по никакъв начин. И не мисля, че ще израстне с 'униформено мислене'. Униформата е просто дреха, мисленето зависи от други неща.

Ето такива са им униформите, никак не са страшни Laughing:
http://www.dessdxb.com/yeargroups/year3.html

Униформата обаче върви ръка за ръка с други неща, като чувство за принадлежност към училището и уважение към въпросната институция. Съпричастност някаква. Да не кажа гордост. Ако едно училище успее да накара учениците си да почувстват тези неща, има смисъл от униформи. Иначе не.

Сините престилки от едно време не те приобщаваха към нищо.

# 73
  • Мнения: 46 582
... Ето такива са им униформите, никак не са страшни Laughing:
http://www.dessdxb.com/yeargroups/year3.html ...

Страшни са и то доста ... имам лоши спомени от полички в градината/училището и отношението на момчтата, не ги смятам за уместни, розовата ризка на момченцето също  Laughing


...
1. униформите се състоят от две тениски с къс ръкав, блузка с дълъг ръкав, ватиран суитчър и елек /червени за момичетата и сини за момчетата с монограм на училището отпред, а на гърба - карта на България с името на училището/
...

Ето с това съм съгласна, ако ми го осигурят в 6 броя за всеки сезон, ще й го обличам  Peace

А как стои въпроса с децата, които са по-зиморничави или тези, които от които тече вода? Еднакви униформи ли носят?

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 5 030
...
1. униформите се състоят от две тениски с къс ръкав, блузка с дълъг ръкав, ватиран суитчър и елек /червени за момичетата и сини за момчетата с монограм на училището отпред, а на гърба - карта на България с името на училището/
...

Ето с това съм съгласна, ако ми го осигурят в 6 броя за всеки сезон, ще й го обличам  Peace

А как стои въпроса с децата, които са по-зиморничави или тези, които от които тече вода? Еднакви униформи ли носят?
В училището е доста топло - не виждам деца с ватирани блузи, всички са с тънки блузки с дълъг ръкав и отгоре с тениските от униформата, а тия, на които им е хладничко си слагат и елечето...
 Peace

Общи условия

Активация на акаунт