За или против даване на вода?

  • 4 924
  • 59
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 134
В родилния дом давах, но поради липса на информация. След това не съм давала, освен един път под натиск на майка ми, но пък бебка толкова звучно и с такова отвращение я изплю, че оттогава не съм чула никакъв коментар. Все още не пием, но то и храненето ни е толкова, като почне да яде повече, ще почна да давам. Когато сме жадни - цокаме.

# 46
  • Мнения: 38
аз съм за водата.първия месец кърмех през 1.5-2 часа включително и нощем.втория месец дадох няколко пъти вода и бебка спря да се събужда нощно време.така спряхме нощното ядене а тя си наддаваше доста и без него.кърмих я 6м. и всички спим. Peace

# 47
  • Мнения: 553
Здравейте,
Имаме бебенце на 3 месеца без няколко дена. Досега сме я хранели единствено с кърма, без да даваме вода и други подобни.
От няколко дена, родителското тяло много настойчиво ни критикува защо не сме давали вода на бебка с мотивът, че това е основна част на човешкия организъм, и че видиш ли всички дават вода.
...и какви са доводите ви  - за и против.

Ето ти довод, който ще парира успешно родителското тяло:
Чешмяната вода има хлор, който убива потенциални микроби(затова и се слага де),но който е всичко друго освен полезен, в нея има още кой знае какво-ако не вярва да налее една 2литрова бутилка и да види какво ще се утаи след ден-два.
Минералната вода не става за бебенца заради високото съдържание на минерали и соли.
Изворната вода не се хлорира и не е сигурно дали в нея не попадат микроорганизми, които дори да се окажат безвредни за възрастните, да могат да докарат някакава болест на бебчо, който още няма изграден имунитет.
трапезната вода... понякога е минерална разредена с чешмяна... виж горе.
и за "капак" във всички случаи не сме застараховани от измами и в опаковката от каквато и да е вода всъщност да има чешмяна...


Майчиния организъм е най-добрия механичен, биологичен, химически  и какъвто се сетиш филтър за водата нужна на детето. Затова е повече от желателно да не му се дава вода, въпрос на безопасност е
Успех

Последна редакция: чт, 06 дек 2007, 00:03 от oceanid

# 48
  • Мнения: X
Науката за храненето и отглеждането на деца обаче за щастие се развива и Слава Богу, защото иначе още щяхме да продължаваме да ги осоляваме, да ги прокарваме с дръжка от мушкато срещу запек и какви ли не други бабини деветини.
Дръжката не е от мушкато, а от здравец Grinning

Баш от мушкато си е, да ти кажа. Даже с мъжа ми се майтапехме, че може би оттам идва името на това цвете.  Laughing

# 49
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Здравейте,
Имаме бебенце на 3 месеца без няколко дена. Досега сме я хранели единствено с кърма, без да даваме вода и други подобни.
От няколко дена, родителското тяло много настойчиво ни критикува защо не сме давали вода на бебка с мотивът, че това е основна част на човешкия организъм, и че видиш ли всички дават вода.
...и какви са доводите ви  - за и против.

Ето ти довод, който ще парира успешно родителското тяло:
Чешмяната вода има хлор, който убива потенциални микроби(затова и се слага де),но който е всичко друго освен полезен, в нея има още кой знае какво-ако не вярва да налее една 2литрова бутилка и да види какво ще се утаи след ден-два.
Минералната вода не става за бебенца заради високото съдържание на минерали и соли.
Изворната вода не се хлорира и не е сигурно дали в нея не попадат микроорганизми, които дори да се окажат безвредни за възрастните, да могат да докарат някакава болест на бебчо, който още няма изграден имунитет.
трапезната вода... понякога е минерална разредена с чешмяна... виж горе.
и за "капак" във всички случаи не сме застараховани от измами и в опаковката от каквато и да е вода всъщност да има чешмяна...


Майчиния организъм е най-добрия механичен, биологичен, химически  и какъвто се сетиш филтър за водата нужна на детето. Затова е повече от желателно да не му се дава вода, въпрос на безопасност е
Успех
Нещата, които сте написала, са абсолютно вярни и съм напълно съгласна с фактите!Не мога да приема само това, че за детето е по - безопасно да не му се дава вода!Напротив, направо си е опасно да не му се дава вода,защото след време авторката която убеждавате, че не трябва да се дава вода, ще пусне друга тема "Защо детето ми не иска да пие вода" и тогава ще я убедите, че водата и сокчета и чайчета са напълно заместими едно с друго и да не се притеснява.След това ще цъфне друга тема ''Запек до кръв'' и пак ще убедите, авторката, че трябва просто детенце да си пие хапче еди кое си, много помагало.Вие хора тука какво правите?децата в опитни зайчета ли превръщате?Срамно е това, което пишете!
Ще си потърся изследванията на кана Брита(моя приятелка работи в института по заразни и паразитни болести), дано ги намеря - водата,филтрирана през кана Брита, е абсолютно чиста и годна за употреба дори от съвсем малки бебчета!
Не оставяйте децата си без вода!Предложете му, то знае дали му се пие или не, но Вие трябва да му предложите,защото то не може само да си поиска и защото така от съвсем крехка възраст му създавате добри навици, от които през целият си живот ще се радва на по - добро здраве!
Успех на всички и дано не съм засегнала някой.Ако е така извинете ме  bouquet

# 50
# 51
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Аз сам за водата. Знам че кърмата е 90% вода но мисля че водата си е вода.Малката пие много вода, лятото в жегите е стигала до 500мл. че и повече (бях се притеснила), въпреки че се кърмехме и все още се кърмим. Сега вече и давам и сокове айрян чайчета, но тя много си обича видата и вече даже сама си я иска и сама пие.
Има обаче и друго. Ако бебето ти (в началните месеци) не е много лакомо, суче бавно разсейва се и др. по-добре не давай вода, или давай с лъжичка, защото може да не иска да суче.
Мойта госпойца си е лакома-в началото се насукваше за 3-5 мин. не се шегувам. И аз не сам имала този проблем. Simple Smile
Има и друго. Ако не даваш вода от началото може после трудно да свикне с нея. Но си зависи от детето де.
Важно е майката да прецени дали да дава вода.

# 52
  • Мнения: X
Цитат на: bloodywhite

Не мога да приема само това, че за детето е по - безопасно да не му се дава вода!Напротив, направо си е опасно да не му се дава вода,защото след време авторката която убеждавате, че не трябва да се дава вода, ще пусне друга тема "Защо детето ми не иска да пие вода" и тогава ще я убедите, че водата и сокчета и чайчета са напълно заместими едно с друго и да не се притеснява.След това ще цъфне друга тема ''Запек до кръв'' и пак ще убедите, авторката, че трябва просто детенце да си пие хапче еди кое си, много помагало.Вие хора тука какво правите?децата в опитни зайчета ли превръщате?Срамно е това, което пишете!

Може би не трябва да се подхожда толкова емоционално, защото световните практики и тенденции са други. Но ако човек реши да ги отрича, би трябвало поне да се информира какво се случва в собствената му държава, преди да обвинява по този начин.

"Проведените локални проучвания сочат, че около 90% от новородените, изписвани от родилните домове, са кърмени, но не и хранени единствено с кърма. Няма национално проучване относно честотата и продължителността на “изключителното кърмене”, което означава хранене единствено с кърма, без да се дава вода, сокове и други течности. Нито майките, нито здравните работници са добре информирани относно неговите преимущества.
....
Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето."


Откъсът е от Националния план за действие "Храни и хранене" - 2005-2010 г., приет от правителството. Който законов документ от тук насетне би трябвало да стане стандарт за всеки педиатър и здравен работник.

................

(А в рамките на по-лежерното, за да не се нагнетява атмосферата, мога да ти споделя някои свои чуденки относно даването на вода на съвсем малките бебета. Нашата педиатърка ми е връчила една таблица, според която бебето ми на 3 месеца трябваше да изсуква по 130 мл кърма на килограм тегло дневно, тоест, както тежеше тогава около 6 килограма, умножено по 130 мл, трябваше да пие по 780 мл кърма дневно. Отделно, пак по препоръка на същата педиатърка, трябваше да му давам поне по 150 мл вода на ден.
Така, сега да вземем и да приложим тези пропорции и съотношения към един възрастен човек. Нашата педиатърка е достопочтена дама с тегло около 80 кг. Ако тя самата  пие прясно мляко в тези пропорции, трябва да пие дневно по --> 80 кг. x 130 мл.на кг. = 10.4 литра мляко на ден!
А дали, ако изпие десет литра мляко, ще се чувства жадна, за да й се пие допълнително вода?
А ако пие всеки ден по 10 литра мляко, дали има опасност да се дехидратира, за да се налага пиенето и на вода допълнително? И то не чашка-две, а да сметнем колко --> 80 кг. x 150 мл.вода /6 кг. = 2 литра вода дневно.
Това, естествено е само една занимателна и шеговита аритметика, но все пак...  newsm78)




Последна редакция: чт, 06 дек 2007, 15:00 от Анонимен

# 53
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Планът проект, който давате вероятно ще бъде въведен, защото е ПЛАН ПРОЕКТ, не утвърден закон за здравеопазването!Поне аз така разбрах от поста Ви Heart Eyes
Освен това, да се прави аритметиката, която Вие правите е направо смешно JoyЕдва ли възрастен човек увеличава теглото си с такава скорост както кърмачето JoyАко аритметиката Ви бе правилна,би трябвало светът да е населен с гиганти, които постоянно да увеличават размерите си JoyНе може да се сравнява хранителният режим на бебето, което ''расте като гъба''(всички го знаем) и възрастният човек, който е преминал активният растеж в живота си!
Как водата въздейства неблагоприятно върху хранителният статус и имунитета на кърмачето?Бихте ли пояснила?
Предварително благодаря  bouquet

# 54
  • Мнения: X
Радвам се, че те развеселих, затова и пуснах горните сметки.  Wink
Колкото до цитирания документ, това не е план-проект, а план, приет вече от министерския съвет и то преди 2 години. Прочети по-внимателно информацията в линка, който бях пуснала: http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=726220
И въпреки, че в него е заложено, че:

"Документът е разработен в изпълнение на приетите от всички страни-членки на Световната здравна организация (СЗО) решения за провеждане на нова политика в областта на храненето, чиято цел е подобряване на здравето.
Той е съобразен със съвременните изисквания за здравословното хранене и безопасността на храните, европейските директиви и препоръки и дългогодишния опит на България в тази област.
Сред дейностите за изпълнение на целите и задачите на плана са включени мерки като разработване на национални препоръки за здравословно хранене на населението, както и рисковите групи - деца, бременни, стари хора, тяхното публикуване, промоция и регулярно разпространение; прилагане на международната система за оценка на болници за придобиването на статут "Болница приятел на бебето...",

защо и до днес не се прилага от здравните работници в болничните заведения, можем само да гадаем. Явно още много вода ще изтече, докато се размърдат тези закостенели структури...

Колкото до въпроса ти "Как водата въздейства неблагоприятно върху хранителният статус и имунитета на кърмачето?Бихте ли пояснила", в отговор мога да ти пусна този линк от библиотеката: клик, както и още много подобни. Които лесно се откриват, стига човек има желание да чете. Все пак форумът има търсачка, има и архив, има и библиотека.

Не искам да те убеждавам в нищо. Всяка майка трябва да избере сама начина, по който да си гледа детето. Сигурна съм, че ти си избрала своя, който е най-добър за твоето. Просто не трябва да превръщаме форума в бойно поле, защото той не е създаден за това.  Simple Smile

# 55
  • Мнения: 2 829
Искам само от личен опит да споделя, че моето изключително кърмено бебе (до 6 месеца), в момента си пие вода. За разлика от приятелчетата му, които пият сокчета, чайчета, но не и вода. А моя син идва и си иска вода като е жаден!
Винаги съм се чудила защо се смята, че сокчетата могат да заместят водата, а млякото не? И как е оцеляло човечеството преди да измислят биберона (разпитах тука доста баби, оказа се, че не са давали вода)?
В САЩ например, където аз раждах препоръките на болницата, курса за родители, консултациите за майки с бебета, педиатъра, книгите за отглеждане и т.н., всички препоръчват да не се дава вода. И си израстват живи и здрави бебоците и си пият вода като ги захранят...

# 56
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Всяка майка трябва да избере сама начина, по който да си гледа детето. Сигурна съм, че ти си избрала своя, който е най-добър за твоето.Просто не трябва да превръщаме форума в бойно поле, защото той не е създаден за това.  Simple Smile
Това е най - смисленото нещо, което от доста време насам чета във форума  bouquet

# 57
  • Мнения: X
Всяка майка трябва да избере сама начина, по който да си гледа детето. Сигурна съм, че ти си избрала своя, който е най-добър за твоето.Просто не трябва да превръщаме форума в бойно поле, защото той не е създаден за това.  Simple Smile
Това е най - смисленото нещо, което от доста време насам чета във форума  bouquet

Благодаря, bloodywhite, целувки на малкото сладурче от аватара ти.  Heart Eyes

# 58
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Всяка майка трябва да избере сама начина, по който да си гледа детето. Сигурна съм, че ти си избрала своя, който е най-добър за твоето.Просто не трябва да превръщаме форума в бойно поле, защото той не е създаден за това.  Simple Smile
Това е най - смисленото нещо, което от доста време насам чета във форума  bouquet

Благодаря, bloodywhite, целувки на малкото сладурче от аватара ти.  Heart Eyes
Благодаря Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 59
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 883
Вода не давам.
С баткото се пробвах да давам,ама той упорито я отказваше.Знаело ми е детето,че не трябва.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт