Религия или езотерика ?

  • 2 578
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 698
Мисля, че двамата със съпруга ти трябва да си съгласувате мненията и позициите като начало.  Hug

# 16
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
Децата вярват в Дядо Коледа .А когато са достатъчно големи ,предполагам сами ще направят избора си в какво да вярват .

 Peace

# 17
  • Мнения: 196
Ами когато се женихме не му мислехме много.Той не е фанатик ,просто не е съгласен с мен по някои религиозни въпроси.Иска децата му да са възпитани добре,да имат добро образование,да станат качествени хора.Все неща за които мечтае всеки баща.Но той им говори за исляма,аз за други неща,те почват да задават въпроси и да се объркват.Не може да им казваш например,че ще отидат в рая, а след това че рая и ада не съществуват.

Започваш с "аз вярвам, че...", и бащата по същия начин -  прави са момичетата, нека децата сами направят своя избор в какво да вярват. Иначе малко манджа с грозде може да стане.

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Много ми е добре, като не вярвам в богове. Не ми се налага да мисля какво ще отговарям. Възпитавам децата си не според бог, а според мен и обществените закони и правила.
Толкова е лесно и спокойно, няма страх, няма ад, няма дявол, има СВОБОДА.

# 19
ами,ако беше омъжена за някой българин,който и хабер си няма от езотерика и вика на децата:Майка ви е луда,говори глупости.
Тогава щеше ли да ти бъде по-лесно? Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 14
Когато има свобода - има страх. От свободата. Неизбежно.
И, макар Лиляна да не иска да признава и ще рита безкрайно срещу едно такова твърдение - вярваш и още как. Вярваш в едно божество, издигнато от теб самата на корав пиедестал. И, ако помислиш, ще го видиш.

# 21
  • tardis
  • Мнения: 329
Много правилно е това "аз вярвам, че...".
Преди да представяш на детето си каквито и да е постановки на твоята или на мъжа ти вяра, първо му обясни нещо друго - че хората изповядват различни религии, вярвания и въобще различно виждане за света, че в това няма нищо лошо, естествено е и е право на личен избор.
Не налагай свои вярвания, представяй ги като вариант на света, покажи и други такива, докато расте детето само ще реши и избере в какво да вярва.
В много случаи става въпрос за неща, за които никой не знае със сигурност така ли са или не, които никой приживе не може да провери, или поне не може да интерпретира правилно. Вярата, разбира се, не е нещо лошо, когато свободно сме я избрали и не граничи с фанатизъм - тя облича мечтите ни и им придава форма.

Лично много силно се съпротивлявах, още като бях малка, на това някой да ме кара да вярвам в нещо, което не чувствам свое, нещо, което ми е чуждо. И въобще да ми казват в какво да вярвам.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Сигурно има случаи, но не се сещам аз, когато мюсюлманин да си смени религията. Няма да се впускам в подробен пост, но мнението ми е, че този вид вярващи много силно държат на религията си и когато става въпрос за децата им е сложно и да не кажа невъзможно, да ги възпитават в нещо различно. То просто няма начин. Това важи и за другите религии, чиито поддръжници са силно вярващи. Просто в исляма има много повече магнетизъм и фанатизъм напоследък. Аз познавам много ислямисти. Те се гордеят с религията си. Те я превъзнасят. Истинско верую. Не познавам силно набожни християни, например. А, само един - изстрадала лелка, обърнала се към църквата, за да облекчи душевния си товар и се съживи от неволите житейски, просто защото е сама и няма кой друг да й обърне внимание...
Та по въпросът, човешко е да оставиш децата сами да определят предпочитанията си, когато им дойде времето. Затова образованието в областта на религията, в настоящата им възраст, която аз не знам каква е, но предполагам да са малки, е необходимо дотолкова, доколкото да са запознати кое какво е, откъде произхожда и защо е такова, каквото го приказват.
Вземи прочети малко информация за няколко различни религии. Ще видиш, че сходствата помежду им са твърде много. Интерпретациите са още повече. Въпрос е на светоусещане и за да си сигурна, че си дала на децата най-доброто, то остави ги да пораснат и да преценят сами коя религия им отговаря и дали въобще имат нужда от такава.
Не забравяй, че родителите трябва да са на едно мнение и да се подкрепят. Трябва да обсъдиш тези помисли със съпруга си и да намерите общ език.
Успеф!

# 23
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Защо трябва да има "ИЛИ". Ако нито един от вас не иска да направи компромис, по -добре запознайте децата с различните религии на подходящата възраст и нека те си изберат. Ако въобще решат да са религиозни. Иначе ще луднат.

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Когато има свобода - има страх. От свободата. Неизбежно.
И, макар Лиляна да не иска да признава и ще рита безкрайно срещу едно такова твърдение - вярваш и още как. Вярваш в едно божество, издигнато от теб самата на корав пиедестал. И, ако помислиш, ще го видиш.
За какъв страх става дума?
Няма начин, не си издигам божества. Имам свободата на мисълта си, тя не е обременена с рамката от божи закони и ограничения. Приела съм, че всичко е възможно, но не всичко, за което си мислим, че е вярно, е вярно.

# 25
  • София
  • Мнения: 397
 Кажете им, че различните народи наричат Бог с различни имена и не задълбавайте в подробности.

# 26
Благодаря ви много на всички за мненията,както виждам май наистина ще оставя нещата на течението.Каквото са избрали децата ми да изживеят ,ще го изживеят.

# 27
  • Мнения: 14 489
аз пък се чудя как ще ги възпитаваш в езотерика newsm78 нито има стройна система от вярвания, нито аджеба е ясно точно в какво и кого се вярва. учудвам се, че съпругът ти не настоява да бъдат възпитавани в исляма. и въобще не смятам, че това - "децата ще изберат сами в какво да вярват" ще има ефект. по-скоро няма да вярват в нищо и това ще е най-лошото.

# 28
  • Мнения: 3 034
Не може да им казваш например,че ще отидат в рая, а след това че рая и ада не съществуват.

а ти откъде знаеш, че ще отидат в рая?

# 29
  • Мнения: 1 426
Добре де, в крайна сметка бог е един, а пътищата към него - много.

Общи условия

Активация на акаунт