Литературен клуб - VІ

  • 54 959
  • 676
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 697
Fiama,

Полезни линкове Hug обаче поне аз пак не виждам точно тези книжки, за които говори Cveteelina, ако с нея говорим за едно и също Crazy Става дума - да, за книжки от този тип, но те са в кутийки, наскоро подарих една такава за приятелството на моя много близка дружка. В нета посмъртно не мога да открия точно тези Tired

# 31
  • Мнения: 473
Fiama,

Полезни линкове Hug обаче поне аз пак не виждам точно тези книжки, за които говори Cveteelina, ако с нея говорим за едно и също Crazy Става дума - да, за книжки от този тип, но те са в кутийки, наскоро подарих една такава за приятелството на моя много близка дружка. В нета посмъртно не мога да открия точно тези Tired

Точно така, тези и аз ги намерих. Тези пак са с мисли, но не са толкова стилни. Аз вчеря ги видях в книжарницата, но ми е по лесно от нета защото е за подарък.

# 32
  • Мнения: 3 447

Оригиналното заглавие е "The lady, the chef and the courtesan", т.е. "Дама, готвачка, куртизанка" (във връзка с известната поговрка, че жената трябвало да бъде дама в гостната, готвачка в кухнята и куртизанка в леглото). А поетичното заглавие "Топъл мед и пчелен восък", което ме подведе да си я купя, се оказа част от рецепта за домашна коламаска, хм.
Фабулата: младата венецуелка Пилар, която живее в Чикаго, се връща в родината за погребението на баба си. В наследство получава дневниците на бабата, които са разделени на три части, в съответствие със заглавието и са нещо като наръчник за благородни девици. Докато чете дневниците, Пилар изпада в някакви сърдечни колебания между бившето си венецуелско гадже и настоящото си чикагско такова. Според мен спокойно е могло да се мине и без тази сюжетна линия.
Самият дневник ми беше досадно нравоучителен в частта за дамата, омайващ в частта за готвачката и бозав в частта за куртизанката (която всъщност е лав стори, обилно гарнирана с кунилингус). Ценното в книгата са няколкото рецепти от южноамериканската кухня, които си струва да се пробват. Останалото... и с  него, и без него.
"Роман в традицията на Исабел Алиенде и Лаура Ескивел" пише на корицата. Слаб разтвор на Ескивел, бих казала аз.

# 33
  • Мнения: 2 241
Дона, мнооого слаб разтвор наистина, чак ме доядя, че съм си дала парите за него.  Close


sweetkids_mama, спечели ме за цял живот, и на мен ми е най-любим писател Льо Клезио.   bouquet

В момента препрочитам "Африканеца" и (отново) ме обзема копнежът по далечни и диви земи... А и никой не пише така за живота, никой.

# 34
  • София
  • Мнения: 3 113
sweetkids_mama, спечели ме за цял живот, и на мен ми е най-любим писател Льо Клезио.   bouquet
В момента препрочитам "Африканеца" и (отново) ме обзема копнежът по далечни и диви земи... А и никой не пише така за живота, никой.

Ей, зарадва ме много, неговото име не е сред най-известните и трудно намирам съмишленици!  Hug

Започнах "Революции"- има магия в писането на този човек. Разказва за ужким простички неща, обаче те опиянява и се загубваш доброволно в неговия свят!

"Революции" е много хубава книга за израстването на един младеж- в случая самият автор. 

# 35
  • Мнения: 2 241

Ей, зарадва ме много, неговото име не е сред най-известните и трудно намирам съмишленици!  Hug


Ама какво си разправяш, аз едно време се забавлявах да "изпитвам" французите, с които се запознавах, защото всички като разберяха, че уча или съм учила френска филология, се считаха за длъжни да ме питат кой ми е любимият френски писател и горките сигурно очакваха я Балзак, я Зола..., а аз им казвам - Льо Клезио, те:  Shocked, кой, кой?
А аз в края на всяка учебна година превеждах Льо Клезио, имахме такъв изпит по практически френски - да преведем вече не помня колко страници от книга на френски език, по възможност непревеждана на български, та аз все по нещо негово си избирах.

"Революции" не съм чела още, значи ще ми е следващата книга, защото пък "Африканеца" е за ранното му детство в Нигерия, хронологично ще се навържат добре.  Simple Smile

# 36
  • Мнения: 728
Тъкмо се чудих какво да си купя сега, заинтригувахте ме с този Льо Клезио, признавам,че не съм го чувала. Дали се намира по книжарниците или ще трябва да го търся в нета  newsm78
Дона, не знам книгата дали е интересна, но твоето описание направо ме разби, горката Мари Сол (или може би Марисол).

# 37
  • Мнения: 2 617
По една от телевизиите тази сутрин имаше интервю с Марк Леви, казаха, че тази вечер от 17 часа ще е на Панаира на книгата в НДК.

# 38
  • Мнения: 3 447
Дона, не знам книгата дали е интересна, но твоето описание направо ме разби, горката Мари Сол (или може би Марисол).
Е, защо "горката", това е моето мнение, а не официална рецензия... освен ако Марисол не чете тук  Grinning

# 39
  • София
  • Мнения: 3 113
Тъкмо се чудих какво да си купя сега, заинтригувахте ме с този Льо Клезио, признавам,че не съм го чувала. Дали се намира по книжарниците или ще трябва да го търся в нета  newsm78
 

В Мобилис.бг има следните заглавия:

Карантината
Африканеца
Революции

"Революции" и "Африканеца" се намират във всяка книжарница, "Карантината" е издадена по-отдавна, но пак се намира- напр. в "Български книжици" на Аксаков, мисля, че съм я виждала и в големия "Хеликон" на бул.Витоша.

"Пустинята" (за мен тя е най-хубавата му книга, ненадминат шедьовър!) е издадена през 80-те години и се намира само по антикварните сергии.

# 40
  • Мнения: 6 315
Благодаря за темата, Лора!   bouquet

Аз привършвам "Синята Брада" като едновременно с това чета "Как да възпитаваме момчета" и една книга на английски "Moonlight Drive - the story behind every DOORS' song".

Чела съм доста неща на Виан. Първото което подхванах беше "Ще се изплюя върху вашите гробове", която той издава под псевдоним, защото е.. хъм - скандална. Чела съм и доста негова поезия. Харесва ми като автор Simple Smile. Буковски четях в тийнейджърските си години редом с Бъроуз и книгите от поредицата Америка XX век. В един момент ми омръзна, то само секс, алкохол и такива ми ти работи.

Последна редакция: ср, 05 дек 2007, 13:57 от Margarita

# 41
  • София
  • Мнения: 561
Чета "Дървото на вси светии" -  Рей Бредбъри.

Между другото Капитал Лайт от тази събота беше донякъде посветен на четенето и имаше интересни статистики - ето част:

58% от българите четат книги.   
1% всеки ден.
Най-известният чуждестранен автор тук е Дан Браун - 4.5% от българите са чували за него.
22% от българите посещават библиотеки.
35% биха дали до 5 лв. за книга
50% от домакинствата в България имат под 50 книги

Има и доста за буккросинга.  Също и класация на книгите на 2007.

# 42
  • Мнения: 131
Някой ВЕЧЕ да е прочел новата книга на Джоан Харис - Бонбонени нещо си беше. отзиви

# 43
  • Мнения: 1 113
Прочетох "Майките" на Т. Димова и "Осем години заложница на Кадафи" на М. Бенатова и К. Вълчева. "Майките" ме трогна много, на места дори плаках.
Книгата за живота на Кристияна е разтърсваща, тъжна, но ме остави с впечатлението за много недоизказани неща.
Сега чета "Монахинята" на Дени Дидро. За момента ми е много интересна. Тя е стара книга, може и да сте я чели.През 1759 г. младата монахиня Сюзан Симонен се обръща към правосъдието с молба да и се разреши да разтрогне насила дадения от нея обет. Един от приятелите на Дидро - маркиз дьо Кроамар се заинтересувал от нея и се застъпил в съда. Въпреки това тя е загубила делото. По-късно маркизът напуснал Париж, а Дидро заедно с негов приятел решават да му пишат от името на монахинята като измислят, че тя уж е избягала от манастира и сега му благодари за застъпничеството. Започва се кореспонденция, която всъщност стои  в основата на книгата.

Последна редакция: чт, 06 дек 2007, 16:20 от Safo

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 704


Това чета в момента и препоръчвам горещо.
Разкошен разказвач - хем интелигентно,хем простичко...

Общи условия

Активация на акаунт