Ембрионална етика

  • 3 760
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 072
Янтра, тогава неетично ще е възползването на тези корпорации от технологията, не самата технология. Представи си всички генетични болести да са забравени като чумата.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Янтра, тогава неетично ще е възползването на тези корпорации от технологията, не самата технология. Представи си всички генетични болести да са забравени като чумата.
Да, ама ние сами ще сме им предоставили възможността да се възползват. Пък сега, така да се каже "средствата за производство са в частни ръце". Mr. Green

# 17
  • Мнения: 1 072
Да, когато се подлагаш на пълна упойка, предоставяш неограничена власт на себе си на една шайка непознати лекари. Замисли се в колко случаи предоставяш възможност да се възползват от теб.

Хирургията - представи си колко неетично би се видяло на човек от 14 век това да те разрежат и да ти бъркат из червата. Преследвали са Леонардо да Винчи защото е изпитвал интереси към анатомията и е рязъл трупове. Аутопсиите са неетични.

# 18
  • Мнения: 47 991
ако можех да избирам, нямаше да искам болно от генетична болест дете
ако бях носител, щях да родя само ако ми гарантират ч е детето няма да е болно
няма нищо лошо в това
забременяване, амниоцентеза и аборт по- добре ли е?

# 19
  • Мнения: 3 447
За "дизайнерските бебета" - мисля, че малко или много си го правим и сега, подсъзнателно  Simple Smile Каквото и да си говорим, харесваме високи и силни мъже по-скоро заради вероятността да ни направят хубави деца, отколкото заради самия секс. Естествен подбор му се вика  Simple Smile
Що се отнася до етиката - границите са размити и разтегливи. Както е казала и Летящата, нещо, което е изглеждало неетично преди век, сега е напълно в реда на нещата. Мисля, че не можем да правим обобщения и да говорим по принцип за тези неща.

# 20
  • Мнения: 1 008
Сетих се и за "Гатака" и за "Островът", а тази седмица в един от епизодите на "От местопрестъплението" ставаше дума точно за подобен случай. Всеки един от тези филми ми подейства леко депресиращо. Отговорът ми е НЕ! Неискам дизайнерско бебе, предпочитам "Божие дете".

# 21
  • София
  • Мнения: 3 099
Хм, мисля, че ние отдавна сме прекъснали връзката с природните закони. Но не смея даже да мисля на какво бих била способна за да спася рожбата си или да избера да не страда... Въпрос на гледна точка. Все пак, човекът прекалява и ще заплати за това.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 363
това, за което говориш, е просто усъвършенстване на технология, която вече съществува.
амниоцентезата какво е, помните ли?  проверява се фетус (вече плод, не ембрион) за наличие на определен брой хромозомни аномалии.
какво се прави, ако се установят такива аномалии?
никой не го приема за неетично или ужасяващо. тоест, който се съгласява на амниоцентеза - не го приема така. рутинна медицинска процедура.



# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Етиката вярно, че се променя с времето, но на мен ми е интересно какво за вас е етично днес и сега. И ако примерно до една година ви се наложи да имате отношение по въпросите. Аз за някои имам твърдо мнение, но на един-два трудно бих отговорила.  ooooh!

# 24
  • Мнения: 3 447
Етиката вярно, че се променя с времето, но на мен ми е интересно какво за вас е етично днес и сега. И ако примерно до една година ви се наложи да имате отношение по въпросите.
Ако, не дай си боже, детето ти има нужда от трансплантация на костен мозък, дали ще забременееш с друго, само за да му осигуриш донор? Не мисля, че това са неща, за които човек може да има принципно отношение. Решаваш на момента и не ти пука етично ли е или не.

# 25
  • Мнения: 4 965
За "дизайнерските бебета" - мисля, че малко или много си го правим и сега, подсъзнателно  Simple Smile Каквото и да си говорим, харесваме високи и силни мъже по-скоро заради вероятността да ни направят хубави деца, отколкото заради самия секс. Естествен подбор му се вика  Simple Smile
Що се отнася до етиката - границите са размити и разтегливи. Както е казала и Летящата, нещо, което е изглеждало неетично преди век, сега е напълно в реда на нещата. Мисля, че не можем да правим обобщения и да говорим по принцип за тези неща.

Съгласна съм с това.

Но пък в момента с кеф бих си поръчала едно момченце, със зелени очи, трапчинка на дясната буза, светло кестеняви коси и висок ръст.
Всъщност, описах мъжа си, но дъщерите ни са комбинация от двамата и не можаха да наследят зелените очи и само едната има въпросната трапчинка.
Е, защо да не си го поръчам точно, каквото го искам.

А и ако това е 100% гаранция, че ще родя здраво и силно дете, страхотно!
Всъщност,

# 26
  • Варна
  • Мнения: 2 305
"дизайнерското" бебе все пак ще е дете на същите тия родители. в него няма да има нищо привнесено отвън. тоест, не може на всички да им се родят супер-деца, просто защото не всички носим супер-гени. ако аз и таткото нямаме гени за сини очи, колкото и да се напъва "дизайнерът", няма да може да ни произведе такова бебе. то ще е избран най-добрия вариант от всички деца, които бихме могли да имаме с даден партньор.

генното сканиране ще гарантира здраво дете. няма да му гарантира щастие и безоблачен живот, защото и генетично здравите деца се разболяват, и те падат с колелото и пострадват, и те почват да заекват и да се напишват, ако тати ги млати. ако родителите не са гении и детето вероятно няма да е гений, но да кажем, няма да страда от дислексия.

пък и като гледам повечето деца са прекрасни! няма да са много по-различни, ако някои проблеми им бъдат спестени!

моето дете беше прекрасно в толкова много отношения, но дефект в ген не му позволи да живее. как мислите, дали "гатака" ми се струва по-ужасния вариант?

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Етиката вярно, че се променя с времето, но на мен ми е интересно какво за вас е етично днес и сега. И ако примерно до една година ви се наложи да имате отношение по въпросите.
Ако, не дай си боже, детето ти има нужда от трансплантация на костен мозък, дали ще забременееш с друго, само за да му осигуриш донор? Не мисля, че това са неща, за които човек може да има принципно отношение. Решаваш на момента и не ти пука етично ли е или не.
Доне, не знам мари. То мойто мъж и той така ми дума, че като ми дойде до главата ще мисля, ама аз съм изпаднала в бременни мисли. Ако бебето е нещо повредено и аз, баща му, евентуално и Иван-Асен (щото много ще си мисля дали да взема нещо от Иван-Асен) не ставаме за донори дали ще си забъркам трето детенце? Аз и без това съм казала, че искам три деца, обаче как се казва на едно дете, че е родено за да има брат му/сестра му донор? А? Ей туй ме мори.

# 28
  • Мнения: 3 447
Доне, не знам мари. То мойто мъж и той така ми дума, че като ми дойде до главата ще мисля, ама аз съм изпаднала в бременни мисли. Ако бебето е нещо повредено и аз, баща му, евентуално и Иван-Асен (щото много ще си мисля дали да взема нещо от Иван-Асен) не ставаме за донори дали ще си забъркам трето детенце? Аз и без това съм казала, че искам три деца, обаче как се казва на едно дете, че е родено за да има брат му/сестра му донор? А? Ей туй ме мори.
Недей, не си пълни главата с глупости ей тъй, "по принцип". Щото след Лилибон не знам дали има какво да кажем по темата  Confused

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
моето дете беше прекрасно в толкова много отношения, но дефект в ген не му позволи да живее. как мислите, дали "гатака" ми се струва по-ужасния вариант?
Уф, не знам, толкова мъка има. Cry
Но ако почнем веднъж до къде ще стигнем? Болните да нямат право да се възпроизвеждат ли? И ако родителите нямат ген за сини очи, но все пак си платят и вкарат на бебето им съответния ген? Един иска сини очи, друг ще поиска с три ръце. До къде?

Общи условия

Активация на акаунт