Ембрионална етика

  • 3 769
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 5 606
За "дизайнерските бебета" - мисля, че малко или много си го правим и сега, подсъзнателно  Simple Smile Каквото и да си говорим, харесваме високи и силни мъже по-скоро заради вероятността да ни направят хубави деца, отколкото заради самия секс. Естествен подбор му се вика  Simple Smile
Що се отнася до етиката - границите са размити и разтегливи. Както е казала и Летящата, нещо, което е изглеждало неетично преди век, сега е напълно в реда на нещата. Мисля, че не можем да правим обобщения и да говорим по принцип за тези неща.
Абсолютно съм съгласна с Дона. Peace
Като се замисля не бих си моделирала бебе, въпреки че едно красиво и умно създание би имало по-голям шанс в живота от едно не толкова красиво и също толкова умно /мое мнение/, колкото и да звучи цинично. Все още не ми се е пречупило самосъзнанието  за такава стъпка. А относно забременяването на следващо дете, за да се помогне на предишното съм за, без значение по какъв начин  ще се извърши оплождането. Но това много зависи и от факта дали по някакъв начин би могло да се навреди на второто дете, ако се използва за донор на първото. Но мисля, че никой не знае как точно ще реагира, ако наистина се окаже в такава ситуация /дано  Praynig и никога да не разбираме/.

# 31
  • Мнения: 9 865
В медицината отдавна няма етика.
А ако забременееш при обикновен плов акт... Задължителен аборт ли следва, защото може да родиш изорд...? Сега ми става ясно какво представлява състраданието към болните деца с тези разсъждения, които се четат тук.

# 32
  • Мнения: 4 965
В медицината отдавна няма етика.
А ако забременееш при обикновен плов акт... Задължителен аборт ли следва, защото може да родиш изорд...? Сега ми става ясно какво представлява състраданието към болните деца с тези разсъждения, които се четат тук.

Гаранция-Франция.

Моето първо дете нямаше никакви увреждания, генетични проблеми и т.н. Имах лесна бременност. Но родих /твърде/ преждевременно... Cry

# 33
  • Мнения: 2 070
Нали и сега има пренатален скрининг и се прави все по-масово. При вероятност да родиш дете с проблеми трябва да вземеш решение дали да го родиш.

# 34
  • Мнения: 2 784
Преди време гледах по Дискавъри филм за генното инжинерство. Разказваха как технологията е напреднала дотолкова, че могат да вземат от болен човек здрави клетки и от тях да създадат изкуствен орган, като по този начин опасността от отхвърляне била намалена до нула. Но използването на тази технология било забранено, въпреки че не се създава ембрион, а само орган. За мен точно тази забрана е по-неморална от генното инжинерство. Не е нормално да съществува подобна технология, а хиляди да умират всяка година в очакване нечий чужд живот да спаси техния.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 783
Ако мога да дам шанс на обичното си и страдащо дете, няма много да се питам етично ли е или не. Нима братчето му или сестричето, което ще бъде донор няма да бъде мое дете или пък ще го обичам по- малко? Законите на майчинството са много по- силни от обществените етични норми.
Иска ми се никога на никой да не му се налага да дава реален, вместо хипотетичен отговор на този въпрос.

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 12:01 от Im_im

# 36
  • Мнения: 686
Преди време гледах по Дискавъри филм за генното инжинерство. Разказваха как технологията е напреднала дотолкова, че могат да вземат от болен човек здрави клетки и от тях да създадат изкуствен орган, като по този начин опасността от отхвърляне била намалена до нула. Но използването на тази технология било забранено, въпреки че не се създава ембрион, а само орган. За мен точно тази забрана е по-неморална от генното инжинерство. Не е нормално да съществува подобна технология, а хиляди да умират всяка година в очакване нечий чужд живот да спаси техния.
Напълно съм съгласна с теб.Какво толкова,като създадат идентичен орган и го трансплантират на болен човек,нали ще му спасят живота.Де да не стояха тези глупави задръжки пред хората.Защото има хора на който времето изтича и докато учените си блъскат главите,морално ли е да заменим един орган с клониран такъв,помислете си колко хора си отиват,недочаквайки последния си шанс.
Надявам се никога да не се разболяват децата ми,но съм сигурна,че и света бих обърнала,що се отнася за здравето им.

# 37
  • Мнения: 262
Дъхът ми секна като прочетох за какво е тази тема.
Аз всичко изчетох и пак не мога да смеля - щом второто бебе трябва да бъде донор, то умира ли?
Защото, ако не умира - какво лошо, но как няма да умре? А как може да родиш бебе, за да го убиеш?
Не се смейте, не разбирам, кажете ми направо...
Ако наистина умира родено вече бебе, то да се обсъжда това - просто не може да бъде въпрос, то е над човешките позволености

# 38
  • Мнения: 686
Мисля,че става дума за донорство на стволови клетки примерно.Защото стволови клетки присадени на болен лекуват много сериозни болести левкимия,генетични болести и т.н.(да пази господ).Така без да умира никой се спасява човешки живот,но трябва да бъдат съвместими(от брат сестра).
Естествено,никоя майка няма да се съгласи да роди бебе и да го убие след това.
Също става въпрос дали "отглеждането"(да не кажа култивирането),на даден орган дали е равносилно на създаването на жив организъм.И по-морално ли е да чакаш нечия смърт,за да се сдобиеш с животоспасяващия орган или учените да ти отгледат в лаборатория сърце или дроб примерно.
Това е трудна тема и всеки му се иска да не му се налага да размишлява над нея.

# 39
  • Мнения: 211
Не ми харесва тази работа, мисля си, че и на Майката Природа - също. След някой и друг век, като й писне да й бъркаме в ***, просто ще ни изтрие харда и ще ни върне на кота нула.
И аз така мисля Confused
То представяте ли си ако можеш един ден да програмираме външния вид на децата си, колко красиви ще станат всички. Няма да има никакво разнообразие, красотата, към която така се стремим днес, ще стане банална...
Гадно ми звучи.

# 40
  • Мнения: 4 841
Познавам жена, която роди, за да спаси момченцето си. В момента и двете деца са ЖИВИ и ЗДРАВИ - ако не бяха постъпили по този начин, сега момченцето й нямаше да е между живите. Още докато беше бременна, много хора я упрекваха - явно или зад гърба й - за тази постъпка. Включително и аз съм се питала дали и кое е "морално"... Е, отдавна вече не се питам, като гледам щастливите им лица.

Не ИСКАМ да се замислям по тези въпроси. Не за друго, а защото веднага в мисълта ми излизат разни клишета от филми - за високотехнологичните, уредени ситита и окаяните гета, където хората живеят в канализацията и се сражават с мутирали плъхове за парче храна  Crazy Винаги, когато гледам такъв филм, имам неприятното чувство, че бавно и постепенно ни подготвят за не съвсем далечната действителност  Crazy
А когато преди доста години гледах Гатака, ми се образува буца на гърлото - бях с шини и очила и го приех мноооооого лично.

Тежка тема. Отивам да търся петъчна такава.

# 41
  • Мнения: 4 965
Познавам жена, която роди, за да спаси момченцето си. В момента и двете деца са ЖИВИ и ЗДРАВИ - ако не бяха постъпили по този начин, сега момченцето й нямаше да е между живите. Още докато беше бременна, много хора я упрекваха - явно или зад гърба й - за тази постъпка. Включително и аз съм се питала дали и кое е "морално"... Е, отдавна вече не се питам, като гледам щастливите им лица.
...

И аз имам такава позната. Бебето буквално спаси живота на голямото дете и сега има 2 прекрасни и здрави деца.
Разбира се, че второто дете става донор и разбира се, че става въпрос само за случаите, когато се ползват стволови клетки, костен мозък и подобни. Не мисля, че изобщо би се коментирала идеята да се роди дете за донор на жизненоважен орган /още повече, че органите на новороденото не биха били подходящо - т.е. орган от бебе на месеци не може да спаси дете на няколко годинки - донорът трябва да е на приблизително същата възраст/.
Не виждам нищо неморално или ненормално в това да спасиш живота на едното си дете и да дадеш живот на още едно. Това е огромно щастие, а не нещо осъдително.

# 42
  • София
  • Мнения: 38 760
Снощи даваха "6тия ден" със Шварценегер , който е пак по темата.
Не знам какво бих направила в конкретния случай.
Но не ми се иска някакви учени да решават какви точно ще бъдат хората.
И ако това стане масова практика светът ще се раздели на две - богатите ще си правят бебета по поръчка, а бедните ще разчитат на естествената генетика.
Но дали тези генийчете ще бъдат токова гениални? Ами ако имат някой "бъг", като повечето неща, създадени от човека?

# 43
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
За "дизайнерските бебета" - мисля, че малко или много си го правим и сега, подсъзнателно  Simple Smile Каквото и да си говорим, харесваме високи и силни мъже по-скоро заради вероятността да ни направят хубави деца, отколкото заради самия секс. Естествен подбор му се вика  Simple Smile
Това - да.

Иначе да, бих моделирала бебето си, ако трябва да спася по-голямото си дете. Мисля, че повечето от вас биха.
Или ще оставите всичко на шанса, когато знаете, че в този случай най-вероятно ще е да родите немоделирано бебе, а детето ви да умре?!

# 44
  • Мнения: 5 877
Умберто Еко, "История на грозотата" - винаги е по-забавна от красотата.
И сега хората спят и с грозни, ерго естественият подбор хич не ги шитва тези гени. Няма да се затрият, не се бойте.

Общи условия

Активация на акаунт