21.12.2012-краят на света?

  • 9 705
  • 95
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 23 781
Чакайте малко ...
и аз бях гледала по Дискавъри филм, за някакъв астероид, който лети към земята ( и може би... МОЖЕ БИ ) ще ни удари и затова има програма, която през 2012 ще праща екип .... и бла бла ... отдавна беше и не помня точно - ако някой го е гледал, моля да ми припомни  Peace
Не, това с астероида беше за след 700години. Да се притесня, ама ... не очаквам да съм жива,нито децата ми, нито пък внуците му. Абе да му мислят потомците от 5-6 коляно нататък.

# 76
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Това е 100% преувеличено от любителите на мита за "края на света".

Датата 12 декември 2012 г., ако правилно е изчислена (според приетата днес интерпретация на Гудман-Ернандес-Томпсън), е просто краят на поредния цикъл от дългото броене (long count)  в календара на древните маи. След това просто започва нов цикъл.
Някои смятат, че датата бележи края на една и началото на друга епоха.
Може би, но това за края на света...

Е, да, де


Маите нищо не са казвали. Според техния календар тогава свършва една епоха и започва нова и е на 23 или 24.12.2012г, а не на 21.12. А нова епоха може да е мор на всички и всичко от начало, а може и да е например и посещение от извънземни, които ще ни вкарат в правия път. Може да е всичко.

# 77
  • Мнения: 1 391
хехехе това е датата на сваттбата ми - каква апокалиптична дата сме си избрали за женене -2012 се пада точно 10тата ни годинка!  Mr. Green

# 78
ne viarvam na takiva gluposti  tova e sme6no 

# 79
  • Мнения: 335
...маите са били страхотни астрономи...

Малкото ръкописи (които са останали след унищожаването на книгите им докато ги покръствали), както и всички надписи върху хилядите им каменни паметници, са все астрономически.
Мистерията идва от това, че от толкова много надписи по стени и храмове, няма никъде нищо писано за хората и за разни събития от живота им.
Навсякъде - само астрономия и дати от календара.

... Датата... е просто краят на поредния цикъл от дългото броене (long count)  в календара на древните маи...


Въпросът е, че този пореден цикъл е последен според предвиденото в календара им.
За да се говори в дати, трябва да има някакво предначало, "нулева" дата.
Разни хора потрошили много време, за да изчислят на коя дата от нашия календар отговаря началото в календара на маите.
Така определили и последната, която е възможно да се отчете по него.
След тази дата става нещо като "проблем 2000" за компютрите, нещо като с ЕГН-тата на бебетата от 2000 г. нататък - ако не се направи служебна промяна в изписването им, ще започнат да съвпадат с ЕГН-тата на родените преди сто години.

Т.е. на "апокалиптичната" дата календарът при всички случаи се "занулява". И, ако времето и пространството Laughing си останат по местата  Simple Smile ще трябва да се означават с вече отминали дати според същия този календар.

# 80
  • Мнения: 46 566
Не вярвам  Laughing

... Не, щеше да е на 08.08.98  Mr. Green Бяхме на лагер и се бяхме подготвили, ама не би.

Майка ми разказва как на 07.07.77 г. цял ден е чакала потопа  Joy тогава е била учителка в детска градина и само е тичала до прозорците да види водата иде ли  Joy

# 81
  • Мнения: 335
Симетрията в изписването на датите с арабски цифри не означава симетрия при изписването им "по майски".

# 82
  • Мнения: 1 242
хехехе това е датата на сваттбата ми - каква апокалиптична дата сме си избрали за женене -2012 се пада точно 10тата ни годинка!  Mr. Green

Добре дошла в клуба на фаталните сватбари! Заедно ще празнуваме и ще апокалиптясваме. Mr. Green

# 83
  • Мнения: 457
...маите са били страхотни астрономи...

Малкото ръкописи (които са останали след унищожаването на книгите им докато ги покръствали), както и всички надписи върху хилядите им каменни паметници, са все астрономически.
Мистерията идва от това, че от толкова много надписи по стени и храмове, няма никъде нищо писано за хората и за разни събития от живота им.
Навсякъде - само астрономия и дати от календара.

... Датата... е просто краят на поредния цикъл от дългото броене (long count)  в календара на древните маи...


Въпросът е, че този пореден цикъл е последен според предвиденото в календара им.
За да се говори в дати, трябва да има някакво предначало, "нулева" дата.
Разни хора потрошили много време, за да изчислят на коя дата от нашия календар отговаря началото в календара на маите.
Така определили и последната, която е възможно да се отчете по него.
След тази дата става нещо като "проблем 2000" за компютрите, нещо като с ЕГН-тата на бебетата от 2000 г. нататък - ако не се направи служебна промяна в изписването им, ще започнат да съвпадат с ЕГН-тата на родените преди сто години.

Т.е. на "апокалиптичната" дата календарът при всички случаи се "занулява". И, ако времето и пространството Laughing си останат по местата  Simple Smile ще трябва да се означават с вече отминали дати според същия този календар.



Има ли са и за по-продължително време мерна еденица, но по-съвременните маи. Напр. мерна еденица за време от порядъка на 46 хил.години.
Ами о.к. свършва им календара и се започва наново. Ама интересното съвпадение на тази дата не е ли, че хем им свършва календара на тази дата, хем точно тогава и слънцето се пада в средата на Млечният път newsm78 Такова положение на слънцето май преди това не е отбелязвана, защото все е имало отклонение от 2-3 градуса от центъра на Галактиката. През 2012 се пада точно в центъра й.

# 84
  • tardis
  • Мнения: 329
Не е имало само дати и астрономия.
http://learningobjects.wesleyan.edu/palenque/glyphs/temple_inscriptions/
Не е имало и кой знае колко друга информация, но това са основно паметници. Ако на нас ни изгорят всички книги и останат само паметниците, ще има основно дати, нали?
Имало е достатъчно неастрономически символи, за да бъде разчетена писмеността им. Освен кодексите (които са ... колко 3-4?), учените са използвали предимно надписите от пирамиди, стели и каквото друго не е можело да изгори.

Начална дата не знам намерили ли са я вече. Отдавна не съм се ровила по въпроса.
Официално това е 3114 пр.н.е. и спрямо нея е изчислена въпросната дата за края на света.
А иначе в дългото броене има толкова абсурдно дълги периоди, че се чудя за какво им са, след като уж Земята не е съществувала тогава.
Binito, вярно е, последните 4-ри периода са доста дълги. Въпреки че май са използвали само първите три. Но не са 46, а 64 хил.г. (Това е последния период, алаутун).


Нещо друго ми направи впечатление тези дни - попадна ми един документален филм за петрола, според който скоро ще сме изправени пред петролна криза. Някъде към 2011 г. ще се усети, според прогнозите. Досега не осъзнавах колко много неща от ежедневието ни са свързани с петрола. И как изчерпването на този ресурс може изцяло да промени света, начина на живот.

Последна редакция: пн, 10 дек 2007, 09:08 от rainbird

# 85
# 86
  • Мнения: 335
... Освен кодексите (които са ... колко 3-4?)...

Аз знам за 3. И трите - астрономически и календарни описания.

Скоро съобщаваха (може и не толкова скоро да е било), че са открили най-стария техен надпис.
Казват, че бил с 200-300 години по-стар от времето, за което досега се е смятало, че е възникнала писменост там.
Т.е. - твърдят, че надписът е не от началото на новата ера, а 2-3 века преди това.

Не е имало само дати и астрономия... Ако на нас ни изгорят всички книги и останат само паметниците, ще има основно дати, нали?...


Не е точно така. По българските земи що надписи, що нещо, пък не са само дати и астрономия - я за хан, я за друг ще се спомене из тях - как живял, колко точно, как е умрял, кого победил и т.н.

... Имало е достатъчно неастрономически символи...

Ми основният източник на информация за написаното от маите в книги са излиянията на видния техен палач - монаха Диего де Ланда.
След кланетата на един друг ненормалник (първия губернатор на Юкатан),
де Ланда драснал клечката на всичко, което преди това накарал да му преведат и обяснят. Когато същият по-късно трябвало да дава обяснения, защо направил така, написал:
"Намерихме у маите много книги, в които нямаше нищо друго, освен суеверие и дяволски лъжи. Ние изгорихме книгите и те дълбоко съжаляваха за това... "
"Науката, която преподаваха жреците, беше пресмятане на годините, месеците и дните, празниците и церемониите... и всичко това те пишеха с фигури".


# 87
  • tardis
  • Мнения: 329
Холограма, обърни внимание на линка, който дадох; стенописи от няколко храма, с дешифровката и превода на английски; въобще не става дума за голи дати, затова и го приложих. Има много повече от това. То си е направо поема.
Не отричам, че са били изключителни астрономи и са отдавали голямо значение нa тази материя. Но не е само това. По-скоро досега останалите йероглифи не са били разшифровани, докато календарът и броенето са познати отдавна.

Уф, темата е интересна, но май се отклонихме от края на света Grinning

Последна редакция: пн, 10 дек 2007, 12:33 от rainbird

# 88
  • София
  • Мнения: 787
Е уж Ванга беше казала че ще е на 6.6. 1996 в 6 часа
еми чакахме, чакахме и нищо.

# 89
  • Мнения: 985
Тази вечер от 20.00 часа ще дават филм по БТВ за краят на света Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт