Отговори
# 150
  • Мнения: 1 610
Добро утро, мами! Риен, запъти ли се вече към родилното?
Тц! Не ще това дете да излиза. Още малко ще ви досаждам.

Има ли други желаещи за коледни картички? Давайте доброволно адреси, да не пускам кучетата да ги търсят. Лиске, ти нещо ми се губиш в тефтера  Laughing  Laughing ...

И аз се интересувам от гражданството, Бибе, мерси. Понеже се навих да вадя свидетелство за раждане на нероден Петко. Но не ми се бие път до България. Затова се зачудих дали не може да с пълномощно някой да го направи. Да, ама вчера докато се рових в линковете, които сте дали , ми стана ясно, че не просто искат аз да подам документи.Нееее, трябва да е максимално трудно -  и съпругът трябва да подпише молбите. Това е най-голямата глупост. Постоянно го карат да подписва неща на български език. Чавка им е изпила мозъка на българите. Утре ще говоря с мозъците от общината в Павликени града голяма.
Лиске, Лискан караха ли го да подписва някакви формуляри за българското свидетелство на Лисунчо ?

# 151
  • Мнения: 1 242
Mунке, я кажи, че аз съм забравила - с малката маймунка ли ще ходите по топлите страни? Изискват ли ваксини? Ние като бяхме в Кения искаха тетанус, хепатит и задължително за жълта треска - сплашваха ни даже, че ще проверяват жълтите книжки (разбирай имунизационните паспорти) на границата
Майра, нъцки, душо. Нищо за ваксини не казаха. Препоръчва се профилактика против малария. И нея ще пропуснем - тя има повече  Nebenwirkungen (бря, като старите емигранти почнах да забравям думички на български), отколкото евентуално би ми помогнала. Мъжете ми имат двувалентна антикърлежова, аз - само едновалентна, щото не можах да стигна втори път до доктора. Mr. Green
Опитни животни, подвизавали се из този край, ми препоръчаха на място да си купим всички анти-препарати и да ги имаме под ръка.
Алекс ще бъде мазан от глава до пети ежедневно около 30 пъти с антикомарин, а родителите му около 20. Доколкото се познавам. Grinning

п.п. Имам тройка от лотото - 9, 20 Е  и 2,50Е от супер 6. Забогатях!
Е, ха честито. Поне си оправихте дереджето! Laughing
Приятелката ми бързо да оздравява!
Не искам да те разочаровам, но мисля, че българските служби не само искат подписани и от двама документите, а искат и лично пред тях да се извърши процедурата. Провери, все пак, де!

Бискара, вадят ги и на нашите години проклетите болни сливици. Възстановяването протича малко по-бавно, но какво да се прави. Бързо подобрение и на теб!

# 152
  • Мнения: 11 315
Да не забравите след малко да си угасите за 5 мин лампите! Naughty
Само не ми казвайте, че не сте чули за инициативата.

Не, не сме.  Embarassed Каква инициатива?
Някои не гледа новини! hahaha
Протест в защита на климата и околната среда.
В наше село май само ние бяхме единствените луди, дето вечеряхме на свещи. Беше много поучително.
Риенски, пусни един рефреш на адресче, че ми се губиш нещо от списъка ooooh!
Дочака ти св. Ана да раждаш. Peace

# 153
  • Мнения: 1 610

Не искам да те разочаровам, но мисля, че българските служби не само ...
Мда, струва ми се, че си много права и ще трябва да се лети с цялото домочадие до БГ.Ще ги преслушам все пак още един път, може да ме съжалят.  Пфуй! А ми се искаше почивка в Италия, а не работа в БГ с полуидиотите....

Вече,аз твоя адрес го имам, само пощенския код се наложи да потърся отново, другото го бях запаметила. Peace
За опазване на климата - в нас, свекито се грижи за околната среда целогодишно.Затова сметнах за излишно да се погрижа за 5те минути. Добре, че имам вече собствено местенце за вечерните часове, че почнах да се чувствам като къртица - една година само на светлина от телевизора и на няколко пестеливи крушки.  Аз обичам да свети навсякъде . Иначе някакси си тормозя зрението  Sunglasses

# 154
  • Мнения: 461
И у нас все това е тема за спорове. Докато бяхме при свеки, освен че на тъмно живяхме и да шепнем трябваше, че тя при по силен шум и подскача. Сега поне си викаме, като ни се прииска, но все сме на "уютно" осветление. Като съм сама си светвам лампите "за разпит".

# 155
  • Мнения: 1 584

Не искам да те разочаровам, но мисля, че българските служби не само ...
Мда, струва ми се, че си много права и ще трябва да се лети с цялото домочадие до БГ.Ще ги преслушам все пак още един път, може да ме съжалят.  Пфуй! А ми се искаше почивка в Италия, а не работа в БГ с полуидиотите....

Отивате 2мата в посолството, там попълвате документите (ако искаш бг паспорт) и пълномощно за регистрация на детето или само пълномощното ако не искаш паспорт. Така няма нужда да ходите до Бг Peace

# 156
  • Мнения: 3 880
Мда, струва ми се, че си много права и ще трябва да се лети с цялото домочадие до БГ.Ще ги преслушам все пак още един път, може да ме съжалят.  Пфуй! А ми се искаше почивка в Италия, а не работа в БГ с полуидиотите....
Вие сами си правите проблемите бе хора ooooh! Никой не ви бие по главата да вадите свидетелства във всички въzможни държави, че и по най_бърzия начин. Аz посмъртно не zаменям почивка в Италия с ходене до България zаради свидетелство Embarassed Все някога Ще ми се наложи да ходя там по приятен повод и Ще смуШкам свидетелство между другото (ако е толкова наложително), но специално zаради това да се грабна_ никогИШ Wink

Вечке, аz пък слуШах едни експерти във връzка с гасенето на лампите, приzоваха хората да не го правят това, zаЩото можело напрежението (или неЩо такова) в централите да се покачи много и иzведнъж и да станат бели. Ние имахме гости и zабравих да гледам часовника...

# 157
  • Мнения: 230
Риенски, на Мишо му извадих ЕГН, след като упълномощих майка ми. Мъжът ми също подписа. Тя тичаше по инстанции, ние си останахме в Берлин. За паспорта ме посъветваха, че няма смисъл да му вадя и български паспорт. Единствения плюс на това да има и български паспорт е, че мога да пътувам  из държавите от ЕО сама с него без да имам подписа на съпруга ми.
Така или иначе като родиш в Германия ти дават и МЕЖДУНАРОДНО свидетелство за раждане. С него ходиш после по инстанции. Май не го обясних много добре, но най-точна информация ще ти дадат в Консулската служба. Може и по телефона да им се обадиш.
http://botschaft-bulgarien.de/BB/htmls/konsular/index.htm

# 158
  • Мнения: 1 584
Единствения плюс на това да има и български паспорт е, че мога да пътувам  из държавите от ЕО сама с него без да имам подписа на съпруга ми.


Не е ли точно обратното newsm78 С български паспорт - с подпис от съпруга, с чужд паспорт - без подпис Thinking

# 159
  • Мнения: 230
Единствения плюс на това да има и български паспорт е, че мога да пътувам  из държавите от ЕО сама с него без да имам подписа на съпруга ми.
Не е ли точно обратното newsm78 С български паспорт - с подпис от съпруга, с чужд паспорт - без подпис Thinking
Ами от консулска служба ми казаха, че мога да изляза от Германия с немския паспорт на детето без проблем. Но можело да има проблем на обратния път. Всичко опирало до това, дали щели да му видят ЕГН-то в тяхната база данни. Наистина, обратния вариант изглежда по-логичен  Wink

# 160
  • Мнения: 1 584
Ами от консулска служба ми казаха, че мога да изляза от Германия с немския паспорт на детето без проблем. Но можело да има проблем на обратния път. Всичко опирало до това, дали щели да му видят ЕГН-то в тяхната база данни. Наистина, обратния вариант изглежда по-логичен  Wink

Излизането от Германия май не е проблем и с бг паспорт. Но излизането от България с бг паспорт с 1 родител не е възможно без декларация от другия.

# 161
  • Мнения: 1 610
Ами от консулска служба ми казаха, че мога да изляза от Германия с немския паспорт на детето без проблем. Но можело да има проблем на обратния път. Всичко опирало до това, дали щели да му видят ЕГН-то в тяхната база данни. Наистина, обратния вариант изглежда по-логичен  Wink

Излизането от Германия май не е проблем и с бг паспорт. Но излизането от България с бг паспорт с 1 родител не е възможно без декларация от другия.
Грешите и двете. Може да си пътува с немски паспорт не е проблем. Бащата е чужденец, следователно отпада изискването за декларация от другия родител, което съществува само на българска граница, апропо. Не само съм питала, ами и патила. Миналата година обсъждахме двойното гражданство и някъде по документите и линковете пишеше, че всеки двоен гражданин е задължен да притежава паспорт и на двете държави- да влиза и излиза с българския в България, и да влиза и излиза с немския в Германия. Въпреки, че Мая има 2 , ще върна българския при първа възможност. И на малкия няма да вадя български. Понеже ме гледат и без това като изкопаемо на българската граница и някой от некомпетентност може да реши да ми иска декларация.Та да си пазя нервите ми се иска!

Бибе, аз свидетелсвто нямаше да вадя,ама никогиш, ако не бях алчна за второ майчинство. и понеже глупавата държава/ Бг/ не ми е длъжна с нищо досега, ми се ще да си го вземам 2 години. За целта ми трябва свидетелство за раждане.
Приятелче, а откъде извади пълномощно? Хм, ще ти звънна от болницата, да ми разкажеш, хем да не ми е скучно Mr. Green

Сега един весел факт.Обаждам се на майка ми и се започва с въпросите. "Вие малкия български гражданин ли ще го правите?...Ами може ли да е едновременно и немски?"е, как си го мислят българите това - бащата е германец, но гражданство няма да му дадат.  Thinking
Да ви се оплача и от Шпаркасето .Теглихме кредит. Питахме я тази оФца- кредитбератерката дали ще са налични парите на тази дата по сметката. "Да, няма проблем да ги вземете" Оказва се , че парите са неналични в рамките даже на три дни , контото е празно и банката е отказала всички разплащания с  lastschrift.Съответно подобен rückbuchung им струва на контрагентите между 3 и 5 евро. И получаваме едни гневни писма от всички за повече пари при това. Даже наглеците от премиере искат 10 евро отгоре, мамицата им. Кредитбератерката я светнах, че на нас тази нейна грешка ще ни струва пари и гняв, да си оправи бъкиите от сървъра .Отговори ми, че било по-лесно да го оправим като пуснем Überweisung. Не ми се разправяше, че моя мъж вече беше почнал да се черви и да гледа стреснато каква съм циганка Shocked. Сметнах набързо, че ще ми стурва цялата работа около 50 евро загуба. Затова писах като луда платежни нареждания. Ей, некадърна работа!Позитивното на тази случка е, че придобих самочуствие, че мога да работя не като един, ами като 5 кредитбератера. Тази не можеше да се ориентира по извлечение на сметка. Забравила да оправи контото, да е фрай на минус да работи- ами, че то това е цялата й работа по кредита. И 20 мин цъкане по компютъра да даде данните на кредита и да получи резултат.Ууууу!

# 162
  • Мнения: 3 423
Лиске, Лискан караха ли го да подписва някакви формуляри за българското свидетелство на Лисунчо ?

Не, Лискан не подписва нищо.
Но от посолството ми казаха, че
ако искаме български паспорт за
детето. трябва подпис и от мъжа
ми. За ЕГН не трябваше подпис.

Риен, писна ми от теб, аре, раждай! Laughing

Наздраве, дружина!!!

# 163
  • Германия
  • Мнения: 111
Здравейте, Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Аз съм Nisilia и за момента съм в София.
Имам дете на 10 години и плановете са юни 2008 да сме вече в Германия.
Половинката започва работа в началото на 2008 и ние сме в трескави приготовления.
Като начало за момента сме учили само английски и с немския сме на Вие.
Дъщеря ми ще завърши 4 клас в България и трябва да започне..., не знам кой клас в Германия, как точно се приравняват??
Има ли училища с основен английски език???
Как се постъпва в подобни ситуации, може би една година се учи само немски или какво??
Ще се радвам да се включа към вашата стройна дружинка.....  bouquet Hug

# 164
  • Мнения: 1 334
Здравей  nisilia, в кой град отивате? Това е важно, за да се отговори на въпроса за училищата.
Ако е в немско училище детето, тогава ще учи езика в училище за чужденци, и после разпределно в клас. Малко е лоша възрастта, тъй като тук след 4-ти клас разпределят децата в различни училища според успеха който са имали в 4-ти клас 2рия срок.
Има училища и с английски, но е добре предваритевлно да провериш, зависи къде отивате.

Общи условия

Активация на акаунт