САМО за РЕЦЕПТИ за машина за хляб

  • 1 043 034
  • 736
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: X
Козунак,
приготвен в хлебопекарна Panasonic SD-257

Продуктите се слагат в изброения ред (това си е изискване за тази хлебопекарна). Всички продукти, без маслото, трябва да са със стайна температура, около 25 градуса Ц (примерно). Ползвам мерителни лъжички (5 мл и 15 мл), мерителна чашка и везна.
Избира се основната програма с добавки (basic - BAKE RAISIN), размер М (при най-малкия размер на хляба машината пече при най-ниска температура и кората няма да прегори), светла кора, 4:00 часа. Аз пекох по по-сложен начин и отгоре в средата остана недопечен.

Суха мая - 2.5 ч.л.
Пшенично брашно - 450 гр.
Сол - 0,5 ч.л.
Яйца - 4 бр. (не съм ги разбивала, 200 г) - ако яйцата са повече или по-малко, се компенсира с портокаловия сок
Захар - 50 г
Ванилия - 1 ч. л. (сложих 1 пакет ванилена захар - 8 г)
Масло - 100 гр. (нарязах го на тънки парченца)
Цитрусов сок - 55 мл (ползвах сок от портокал, но може и лимонов сок с вода)
Течен подсладител - 1 с.л. (15 мл, ползвах Хуксол) - това не беше в оригиналната рецепта, но без него не става достатъчно сладко
Стафиди, захаросани плодове и ядки - пълен диспенсер (150 г) - сложих стафиди (оставих ги в натурален вид)

Рецептата е от руската инструкцията към Панасоник.



Козунак №2

Ако се прави в хлебопекарна Панасоник, програмата е основната с добавки, размер М, светла кора - 4:00 часа, като в последните 50 минути пече. Всички продукти трябва да са със стайна температура, около 25 градуса Ц (примерно).
Ако се прави в Мулинекс (5003 или 5000), се избира програма Сладък хляб (3:45 ч.), 750 г, светла кора.

Суха мая - 2.5 ч.л. (последния път сложих 2 ч.л. мая и ми хареса още повече резултатът)
Пшенично брашно - 450 гр.
Сол - 0,5 ч.л.
Яйца - 3 бр. (не съм ги разбивала, 165 г) - ако яйцата са повече или по-малко, се компенсира с портокаловия сок)
Захар - 42 г - в рецептата бяха заложени 6 с.л., но тъй като ползвам подсладител, реших да намаля захарта
Ванилена захар - 8 г (1 пакет)
Олио - 6 с.л. (90 мл)  (опитах със 70 мл и също стана добре)
Цитрусов сок - 90 мл - ползвах сок от портокал; в оригиналната рецепта беше вода
Течен подсладител - 1 с.л. (15 мл, ползвах Хуксол) - това не беше в оригиналната рецепта, но без него не става достатъчно сладко
Стафиди, захаросани плодове и ядки - пълен диспенсер (150 г) - сложих 30 г стафиди + 40 г нарязани орехи + 70 г обелена ябълка, нарязана на дребни парченца; който има Панасоник, да внимава към 3:13 дали диспенсерът се е изпразнил, а по-добре ябълката да се сложи ръчно около този час, изписан на дисплея. Аз толкова бях натъпкала моя, че той се беше отворил, а съдържимото не беше паднало.

Тестото се получи меко, мажеше под лопатката, но не добавих брашно. Взаимствах част от рецептата оттук. Снимката е на козунак, правен в Панасоник, но и в Мулинекса се получи добре.



П.П. Изпробвах рецепта №2 в Мулинекс 5003, като течността беше 60 мл вода+25 прясно мляко и 5 мл сок от лимон, добавен по време на месенето, за да не се пресече млякото. Сложих 2 1/4 ч.л. суха мая. Всичко друго - без изменения. Затоплих малко празното казанче, леко затоплих всички течности (температурата им стана 28-29 градуса Ц). Получи се!  Simple Smile
Програма Сладък хляб (3:45 ч.), 750 г, светла кора. Добавките - при сигнала.

Последна редакция: пн, 13 яну 2014, 00:37 от Анонимен

# 256
# 257
  • Мнения: 383
...

Последна редакция: нд, 01 апр 2012, 23:33 от Ердинч

# 258
  • Мнения: X
Италиански хляб
/рецептата е за хлебопекарна Панасоник/

Суха мая - 1 ч.л.
Брашно - 500 г
Захар - 1 ч.л.
Сол - 1 ч.л. (следващия път ще пробвам с 1,5 ч.л., защото ми е малко безсолен)
Олио - 3 с.л.
Вода - 310 мл (затоплих я до 23 градуса Ц; може да е излишно за този вид машини, но винаги затоплям до стайна температура течностите)

Програма Италиански хляб (размер, цвят на коричка - автоматично), 4:30 часа, като печенето е в последните 50 минути, а в началото има изравняване на температурата от 30 до 60 мин. Рецептата е от книжка към машината. Обикновено ползвам отложен старт. Същата рецепта я пробвах на основната програма и става маалко по-различен хляб (не стана толкова хубав), т.е. от значение е програмата. При Италиански хляб месенето е 10-15 мин., втасването е от 2:25 до 3 часа сумарно, съответно маята е по-малко.

Бърз бял хляб с грис
/рецептата е изпробвана в хлебопекарна Панасоник/

Суха мая - 1 3/4 ч.л.
Брашно - 450 г (може бяло + типово)
Грис - 50 г
Захар - 1 с.л.
Сол 1,5 ч.л.
Олио - 40 г (мерих на везната)
Вода - 300 мл (затоплих я до 32 градуса Ц; при мен 40 сек. в МВ)

Избира се бързата програма за основен хляб, размер L, средна степен на изпичане на коричката, 1:55 ч., като печенето е в последните 35-40 мин. Рецептата е на Елена Бо.







На снимката е бяло (за козунаци) + типово брашно (1:1) и грис, както е в рецептата.

Последна редакция: ср, 20 апр 2011, 17:11 от Анонимен

# 259
  • Мнения: 22 867

Доматен хляб с майонеза и още нещо

2 ч.л. суха мая
500 гр. брашно
1 ч.л. сол (сложих повече)
2 с.л.захар (сложих по-малко)
2 с.л. олио (сигурно беше повече, в него запържих лука)
70гр.майонеза
30 гр.доматено пюре
160 мл.вода
лук-1 глава
чесън -3-4-5 скилидки

Доматеното пюре се размива с водата и майонезата.
Лука се запържва в олиото, накрая се добавя пасирания чесън, разбърква се и се сваля от огъня. Добавя се при сигнал от машинката. Аз го слагам заедно с всичките съставки още в началото. Пека на първа програма – 3 часа.

Не знам дали е от майонезата, но е страшно мек, средата му е направо една такава копринена и е страшно вкусен за такива като мен, дето са любители на ароматите. За пръв път го правя, или рецептата е добра (от руски форум е) или машинката го направи такъв вкусен! На мен ми се наложи да досипя лъжица-лъжица и половина течност, водичка с доматено пюре.


# 260
  • Мнения: 204
Направих гевречетата. Нямах петмез и използвах карамелизирана захар. Станаха превъзходни. Благодаря на Ердинч за рецептата   bouquet

# 261
  • Варна
  • Мнения: 924
МИЛИНКИ
Продукти:
Поставят се в съда на машината за хляб в този ред :
550 мл прясно мляко
80 мл разтопено масло (или олио,или зехтин)
5 ч.л. сол
1 ч.л. захар
1000 г брашно
1/2 пакетче жива мая=21 г (начупена на парченца,разпръснати върху брашното)
Включих програмата за месене+втасване (1ч.25мин.).

Тавата(най-голямата,с която разполагате) се намазва добре с масло (или олио).
В купичка се смесват 1 суп.л. олио + 1 суп.л.разтопено краве масло(или свинска мас) .
С намазнени в тази смес пръсти , от втасалото тесто , се откъсват топчета , с големина на орех (до малко яйце) , омазняват се и се нареждат в тавата .
Оставих ги да втасат повторно , във фурна , включена на 50 градуса , за 30 мин.

През това време се приготвя крем от следните съставки :
200 г краве масло (разтопено в микровълновата фурна)
1-2 ч.л. сол
4-5 суп.л. галета
Сместа се разбърква , до еднородна каша . С нея се поливат милинките . Изчаква се около 15 мин.

Милинките се пекат в предварително загрята фурна , на 200 градуса .

# 262
  • Мнения: 234
хляб с киноа

Последна редакция: сб, 09 апр 2011, 23:34 от lux

# 263
  • Мнения: 0
КОЗУНАК

Продукти:
150 мл. прясно мляко
2 яйца + 1 белтък  /жълтъка+олио за намазване
½ капсула ванилена есенция
50 гр.масло/разтопено/ + 50 мл. олио/
150 гр. Захар
550 гр. брашно /ползвам тип 450/
1,5 ч. л. суха мая

След сигнала:
кората на 1 лимон
стафиди или локум
едро счукани орехи

програма: сладък хляб

Аз правя този козунак в Мулинекс 2000 и ми се получава всеки път.

П.П. Разбивам предварително захарта и яйцата

# 264
  • Русе
  • Мнения: 116
Моят ежедневен хляб

250 мл хладка вода
2 суп.лъж. кис.мляко
2 суп.лъж. олио
1 малка мерителна лъж. сол
1 голяма мерителна лъж. захар
500 гр. брашно – два пъти пресято
2 малки мерителни лъж. суха мая Йоткер
Продуктите се слагат в тази последователност.
Хлебопекарна SilverCrest от LIDL, програма 2 /Пухкав хляб/,  за 750 гр. хляб.
Става и на отложен старт.

# 265
# 266
  • Мнения: 0
Здравейте! Това е една много добра рецепта за тесто за пица. Simple Smile Моята машинка за хляб е Moulinex OW 5003 XXL  , изпълнява се на програма 13 - Тесто.
1 кг брашно
2 яйца
2 супени лъжици олио
2 супени лъжици кисело мляко
Половин литър прясно мляко
1 ч.л сол
1/2 мая (прясна) Маята се разтваря в малко от горе написаното количество, топло прясно мляко, като се прибавя половин чаена лъжичка захар.
Тестото става чудесно, разточва се лесно и е много вкусно.Вкъщи си имаме малка пещ и пиците стават невероятни.Тънка пица, препечена както трябва ... ммм трябва да добавя и снимков материал Simple Smile

# 267
# 268
  • Мнения: 3
Тутманик от машина Moulinex Home Bread
300 мл. (топла вода+пр. мляко, наполовина) + 1/2 кубче пр. мая + 1 с. л. захар, да престои 5-10 мин.
1 яйце - леко разбито
3 с.л. олио
8 к.ч. (100 млл.) брашно (около 500-600гр)
2 ч.л. сол (мерителна)
~във тази последователност~
на 11 програма - 1,5 часа месене и втасване. Изваждам тестото и го разделям на 2 части. Разтеглям на кора, поръсвам със яйце и сирене (1 ч.ч.), отгоре се поставя другата кора. Нарязвам на парчета и оставям да втаса още веднъж 30-40 мин. на 50 гр. във фурната. Намазвам с жълтък и  пека 30-40 мин. на 180 гр., 5 мин. преди да е изпечен намазвам отгоре с кр.масло или маргарин. Готовия го пръскам с водичка и покривам с кърпа. Дано да ви хареса.

# 269
  • Русе
  • Мнения: 116
Моят ежедневен хляб с "жива" мая

1/3 кубче мая + 1 гол.мерителна лъж. захар + 300 мл хладка вода
2 суп.лъж. кисело мляко
2 суп.лъж. олио
600 гр. брашно – два пъти пресято
1 малка мерителна лъж. сол
  chef
Продуктите се слагат в тази последователност.
Хлебопекарна SilverCrest от LIDL, програма 2 /Пухкав хляб/,  за 1000 гр. хляб.
Става и на отложен старт.

Общи условия

Активация на акаунт