Добра Майка, Добра Кариера, Добра Съпруга...

  • 17 310
  • 378
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 5 577
 Разсъжденията на Dembi ми напомнят много баща ми и мъжа ми, но донякъде де. Те не ме пускаха да тръгна на работа, издебнах мъжа ми командировка и направо подписах договор, и му казах по телефона " в понеделник съм на работа"  Shocked

Майка ми пък цял живот не работи (сега, на дърти години на 45 почна работа) - за да е до мен. и семейството си.
(е, имаше малъ бизнес преди време де, който и заемаше 4 часа в месеца  Crazy ). Това беше фатално както за мен, така и за нея, казвам го съвсем отговорно - аз на 23-24 години като се отделих и вече имах собствено семейство не знаех как се пуска ютия и фурна.  Sick

и двете крайности не са добри.

# 76
  • Мнения: 5 577
така не се "обезличих" от памперси/пюрета.

Извинявай, ама това звучи доста плиткоумно.
Това да не се обезличиш от памперси и пюрета прехвърляйки отговорностите се на други е егати геройството, няма що. 

Глагола е цитат от предните мнения, затова е в кавички, ако си прочела цялата тема.  Peace
Използвах го като продължение на мисълта на друг потребител, не че означава точно това, но както и да е, няма да обеснявам.

И  не съм казала, че е геройство, напротив, не се бия в гърдите - казвам, че никак не ми беше зле и не съжалявам, и най-важното - детето не е пострадало от това по никакъв начин. с което показвам съгласие към тези, наели рано бавачки/баби/ясли за да си помагат

всъщност, темата май не е за това?  Crazy

# 77
  • Мнения: 3 423
темата върви много забавно
изумявам се колко различни субективни критерии има за понятия,като "добра майка"добра кариера"
Вергилия ти например, каква професия имаш newsm78пусто любопитсво

# 78
  • В сърцето на любимите мъже!
  • Мнения: 1 040
За съжаление в последната ми работа 90% от жените бяха точно такива. Шефката на отдела - откачалка която не и се прибира в къщи, виси вечер до късно, а подчинените и не смеят да си тръгнат по рано от нея. Висене събота и неделя. И рев по тоалетниъе - мъчно им за децата, ама явно е още по мъчно за четирицифрените им заплати.
И това не само при нас. С други познати из мултинационални компании сме си говорили че се гледа с много лошо око на всички които закъсняват сутрин или си тръгват вечер на време. На мен и други колеги, които си тръгвахме в 5 (края на раб. време) се гледаше като на еретици, най малки бонуси и заплати и ред други подробности. Никой не му пука кой каква работа е свършил, всеки гледа да "натегне" на шефа. Да не ви обяснявам как се идва в събота сутринта в офиса, за да се пусне мейл на шефа в чужбина. Не че не може и петък, но друго си е шефа да види че си дошъл в събота да пратиш мейла....

Е, хайде сега... няма какво да говорим за тази или онази работа, че това е друга тема... Има различни работодатели и различни работници (думата "служители" не я харесвам). В България малко са извратени нещата в някои фирми, НО... все пак говорим за някакви нормални неща - нормална работа, нормално работно време и т.н.
Аз също ходя на работа, а детето ми е на ясла, но собственоръчно го водя в 8:15 сутринта и го взимам не по-късно от 17:30, т.е. работата ми го позволява, въпреки че през деня съм на педал на 100% и давам всичко от себе си.
Та човек ако има желание, винаги има начин. И винаги ще има работодатели, които ще искат отдаване по цял ден и по цяла нощ дори, ако има кой да им го дава, но това в дългосрочен план за никого не е печелившо...

Аз лично обожавам детето си, но не бих могла да прекарвам цялото си време с него - и той се изнервя и му омръзвам, а и на мен ми писва от капризите му. Та вечер вкъщи и събота и неделя по цял ден си ни е съвсем добре... Peace

# 79
  • Мнения: 4 965
така не се "обезличих" от памперси/пюрета.

Извинявай, ама това звучи доста плиткоумно.
Това да не се обезличиш от памперси и пюрета прехвърляйки отговорностите се на други е егати геройството, няма що. 

Деси, цитатът е от мое мнение. Колкото и плиткоумно за ти звучи, така мисля аз. Обожавам децата ми, но те не са цунтърът на вселената ми, нито призванието ми е да съм майка, която обгрижва и слугува /пак така го възприемам/. Искам да съм майка, която обича, приласкава, разбира, дава възможности и условия за избор. Това ми е достатъчно.
А отговорността за памперсите и пюретата си я поех изцяло аз - гледах си децата до 2 г. /работех от вкъщи - в часовете, когато спят или излизах за по няколко часа/. Останалото време бях плътно с тях. И не казвам, че е геройство - просто имах нужда да бъда с децата ми и те да бъдат с мен.
Но... през това време не спирах социалните си контакти, завърших още една магистратура, просто ми беше тъпо да се занимавам само с бебешки теми. Въпрос на лично възприятие.
И, Демби, не стоя по 12 ч. в офиса. Само 2 пъти в месеца по 2 дни съм на 12 ч., а в останалото време съм с плаващо работно време и спокойно мога да отида в 8, 9, 10 и т.н. и да си тръгна след 15 ч. натам.
А това, че жените не могат да се конкурират с мъжете важи само ако се отнася за тежък физически труд. Другото е без значение от пола. И в много професии жените са доста по-успели от мъжете, защото са далеч по-дипломатични и умерени.

# 80
  • Мнения: 13 229
Нямаме избор- такива трябва да сме.
Честно казано, ако имах възможност нямаше да работя, а да изпълнявам останалите си задължения перфектно, но в такава страна живеем Sad

# 81
  • Мнения: 4 965
За съжаление в последната ми работа 90% от жените бяха точно такива. Шефката на отдела - откачалка която не и се прибира в къщи, виси вечер до късно, а подчинените и не смеят да си тръгнат по рано от нея. Висене събота и неделя. И рев по тоалетниъе - мъчно им за децата, ама явно е още по мъчно за четирицифрените им заплати.
И това не само при нас. С други познати из мултинационални компании сме си говорили че се гледа с много лошо око на всички които закъсняват сутрин или си тръгват вечер на време. На мен и други колеги, които си тръгвахме в 5 (края на раб. време) се гледаше като на еретици, най малки бонуси и заплати и ред други подробности. Никой не му пука кой каква работа е свършил, всеки гледа да "натегне" на шефа. Да не ви обяснявам как се идва в събота сутринта в офиса, за да се пусне мейл на шефа в чужбина. Не че не може и петък, но друго си е шефа да види че си дошъл в събота да пратиш мейла....

Е, хайде сега... няма какво да говорим за тази или онази работа, че това е друга тема... Има различни работодатели и различни работници (думата "служители" не я харесвам). В България малко са извратени нещата в някои фирми, НО... все пак говорим за някакви нормални неща - нормална работа, нормално работно време и т.н.
Аз също ходя на работа, а детето ми е на ясла, но собственоръчно го водя в 8:15 сутринта и го взимам не по-късно от 17:30, т.е. работата ми го позволява, въпреки че през деня съм на педал на 100% и давам всичко от себе си.
Та човек ако има желание, винаги има начин. И винаги ще има работодатели, които ще искат отдаване по цял ден и по цяла нощ дори, ако има кой да им го дава, но това в дългосрочен план за никого не е печелившо...

Аз лично обожавам детето си, но не бих могла да прекарвам цялото си време с него - и той се изнервя и му омръзвам, а и на мен ми писва от капризите му. Та вечер вкъщи и събота и неделя по цял ден си ни е съвсем добре... Peace

  bouquet


Мдаааа, така е.
При мен разликата е само, че не ги вземам аз, защото предпочитам вечер да съм добра съпруга  Mr. Green - т.е. да си тръгна по-рано  от работа и да отидем с половинката ми някъде на разходка или на кафе. Децата ги взема моят баща, който приключва работа към 16 ч. /при това, Демби, е мъж с кариера и не работи 24 ч.  Mr. Green/така си наваксват и с общуването с други роднини - особено с любимия си дядо/.
След 18-19 ч. децата са с нас, събота и неделя са с нас, сутрин ги водим на градина. Но заедно. Не знам защо има мъже, които си мислят, че ако осигурят на жена си всичко и тя по цял ден ходи където си иска /разбира се, че с децата, защото как иначе те "ще имат своята мама"/ ще е доволна и щастлива. Да има такива жени, на които това им е достатъчно. Страхотно. Важното е, човек да е доволен и щастлив от живота си.
Само дето си е до човек. Ако АЗ си стоя 24 ч. вкъщи ще откача. Ако съм 24 ч. с децата и на тях ще им писне, и аз ще се изнервя. Тогава по-добре ли ще е и за тях, и за мен да не работя? При положение, че работата ми е толкова приятна, че не се изморявам, а вечер се прибирам заредена с енергия и с положително настроение, от което печелят само и единствено децата ми. Може наистина да съм с тях по 3-4 ч. вечер и през уикендите, но това са пълноценно прекарани часове, които съм убедена им дават в пъти повече от това да се чудех през деня кой сериал да гледам и в кое кафене да ги замъкна. И не става въпрос за крайности - имам много примери около себе си Peace.

# 82
  • Мнения: 4 965
Нямаме избор- такива трябва да сме.
Честно казано, ако имах възможност нямаше да работя, а да изпълнявам останалите си задължения перфектно, но в такава страна живеем Sad

Хайде, ако може, да не обобщаваш.
Имам възможност да не работя. Работя, защото ми харесва.
Не смятам, че имам каквито и да било задължения, ако не са въпрос на личен мой избор.
Пък и от страната аз съм доволна.
 Whistling

# 83
  • В сърцето на любимите мъже!
  • Мнения: 1 040
Хе-хе, Азаф, съгласна съм с теб и ти се кефя, ама каква е тази твоя работа, дето хем е добре платена, хем не те изморява... хем се прибираш заредена с енергия...

Аз също обичам работата си, но мен доста ме изтощава... Mr. Green понякога нямам енергия да съм добра съпруга вечер...  Joy
Явно имаш късмет! Peace

# 84
  • Мнения: 5 577
 страничен въпрос - според вас правилно ли е това, че ходя на безперспективна работа (но спокойна, лека, общувам с много хора, запознавам се непрекъснато с нови лица и създавам ценни контакти, вземам като за Русе над средната РЗ) а не си намирам по специалността (компютърен инж. съм по образование, специалнността ми дава много възможности за реализация и за сравнително по-добра заплата)?  Но тогава ще съм и много по-ангажирана и заета.  Thinking

аз все си казвам, че има време за кариера (на 24 съм още), но дали е така? Мога да си позволя да съм до късно на работа, т.к. има кой да взема детето.

# 85
  • Мнения: 1
Нямаме избор- такива трябва да сме.
Честно казано, ако имах възможност нямаше да работя, а да изпълнявам останалите си задължения перфектно, но в такава страна живеем Sad

Хайде, ако може, да не обобщаваш.
Имам възможност да не работя. Работя, защото ми харесва.
Не смятам, че имам каквито и да било задължения, ако не са въпрос на личен мой избор.
Пък и от страната аз съм доволна.
 Whistling
Здравейте, azaf,
Аз също имам възможност да не работя, съпруг, който ме подкрепя и деца, които обожавам, но колко жени в БГ имат тази независимост? Особено от финансов и времеви ресурс? Не оставането в къщи ни обезличава, а мозъкът ни.
Иначе, лично мое мнение е, Thinking че не е коректно жените, извадили късмет с добри половинки до себе си и с достатъчно пари, за да живеят НОРМАЛНО в държавата ни, да се репчат и да дават акъл на не толкова успелите си посестрими. 

# 86
  • В сърцето на любимите мъже!
  • Мнения: 1 040
Вергилия, какво ще кажем, ще кажем, че щом се чувстваш добре, значи всичко е наред!

Неизменно човек прави компромиси в живота си, не може да имаш всичко... спокойна работа, която ти харесва и ти носи радост е супер... Хората по света си сменят професиите на 50 години и започват наново да градят кариера, та за теб ли няма време да промениш нещата, ако пожелаеш.... Sunglasses

# 87
  • Мнения: 41
Не се старая да съм перфектна, това е много вредно по мое мнение. Ако искам и наистина се впрегна, предполагам, 4е ще успея, но на каква цена и колко ще издържа? Въпроса е 4овек да знаер с кое може да прави компромиси и с какво не

# 88
  • Мнения: 5 577
извадили късмет с добри половинки до себе си и с достатъчно пари

според мен не е до късмет - първото е въпрос на "отваряне на очи" (жената гледа като се омъжва и създава семейство с един човек, ако е лентяй, и обича да лежи пред телевизора вместо да работи то си му личи от началото), а второто е въпрос на работа. и образование. 

то не пада от небето.

# 89
  • София
  • Мнения: 62 595
Когато семейството е с финансови проблеми откъм нормално изхранване и образоване на децата, то е ясно, че и двамата ще работят. Тогава избор просто няма.

Въпросителната за мен е във варианта, когато парите не са важни, а кариерата сама по себе си. Ако приемем, че все още мъжете определят правилата в бизнеса и го правят по своя аршин (има кой да им гледа децата, а те са свободни), то и жените, които стъпят на тази територия трябва да придобият начина на мислене и маниера на конкурентите си мъже. Това означава, че също децата се превръщат в нещо, което бива поето от някой друг (баба, свекърва, гувернантка), за да може да има реална конкурентоспособност между жената и голегите й. И нещата се завъртат от самосебе си - смяната на памтерси става обезличаване, възпитанието на децата води до побъркване и ниско самочувствие.
И за мен от цялата работа излиза, че се започват обяснения от вида "пълноценно общуване за 1-2 часа вечер", в което обикновено се проверяват домашни, пита се какво е яло детето и се дават задачи за следващия ден. За какво общуване и възпитание става въпрос, когато на детето не могат да се задоволят жизненоважните му нужди от внимание на момента, а то трябва да чака до вечерта или събота и неделя?!

Ще допълня и нещо друго. Маймуните прекарват по няколко часа на ден в пощене, защото така поддържат близостта помежду си, а малките са почти постоянно с майките си и се учат от тях, придобиват от тях социалното положение и поведение. Ние, хората не сме кой знае колко по-напреднали, но през последните десетилетия биваме поощрявани да отделяме много повече внимание на "пощенето" на работа, отколкото да сме с децата си през по-голяма част от времето, особено когато децата до 7 години имат най-голяма нужда от родителите си и най-много от майките си. Едно шимпанзе прекарва с детето си минимум 3 години неотлъчно, а малките се отделят от майките си като станат на 7. При хората този процес е изместен във времето и границите стават 7 години (отговарящи на 3-те при шимпанзето) и пубертета. За мен ранното отделяне на децата в ясла или градина е всъщност неефективно, защото най-ценният ресурс, който притежава една майка и е нужен основно на детето, бива насочен към производство на стоки и услуги. Е, не мога да се съглася с такова нещо.

Общи условия

Активация на акаунт