Детето ми е 4 годишно и не иска да се храни

  • 7 137
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 7
Здравеите ,
Имам 4 годишно дете, което не иска да чде готвена храна.Не знам как да постъпч, за да го накарам да започне да яде.
Обича да пие мляко и чде само суха храна.Ако някой може да ми даде някакъв съвет какво да направя щте съм много благодарна.
Благодаря предварително.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 097
Калина също не е привърженик на готвената храна, но гледам да готвя и малкото неща, които все пак яде и да я изкушавам. Насила никога не я карам.
Надявах се, че като тръгне на градина ще прояде покрай другите деца, но уви - там пък нищичко не хапва по цял ден  Rolling Eyes Дори неща, които в къщи яде  ooooh!

# 2
  • Мнения: 2 732
Ами няма как да го научиш Rolling Eyes.Давай каквото обича Peace

# 3
  • Мнения: 2 102
Синът ми също не яде готвена храна, от няколко месеца,само няколко пъти картофи на фурна!
В яслата, казват,че се храни ,незнам ,доколко е така обаче!

# 4
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Големият е на пет и половина, имам същия проблем. Той ходи и на градина, не яде нищичко и там. Не яде и на ресторант. Дори нещата, които децата обичат по принцип (например храната в "Макдоналдс" и пр.) не харесва.
Готвя всеки ден, много разнообразна храна - и у дома едва яде.
Много обича прясно мляко, отскоро прояде и кисело (преди не го харесваше). Иска сандвичи.  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 342
Дъщеря ми също е на 4 години.Много е капризна, готвено яде но затова пък НИКОГА не е опитвала салам , луканка,кренвирши или някакъв друг колбас,лютеница не иска да вижда на масата .На мен пък понякога ми се ще да яде суха храна защото напрово се чудя какво да правя и за обяд и за вечеря.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И Марти имаше такъв период. Не ядеше готвено, предпочиташе сандвичи. Но отмина. беше на 3.5 - 4 годинки. Сега също много не и се ядсе готвено. Не знам защо. Аз готвя всеки ден, храната гледам да е разнообразна и витаминозна. Но какво да се прави има такива периоди... ядосвам се много, но не мога да променя нещата.

# 7
  • Мнения: 1 671
Може би е период. Поне с моя син беше така. На 2 години и осем месеца е.

Цяло лято изкара на попара, кисело мляко и вафли. Чат-пат бисквити.
Накрая отказа и попарата. Имало е дни, в които е карал само на пресно мляко.

Сега нещата се пооправиха. Прояде отново белите маджи - фрикасе, кюфте с бял сос, пиле с ориз, попарата отново е любима.
Прояде салам - предпочита телешки, и кебапчета! Яде сирене - чупи си буквално от буцата.
С плодовете все още водим битка - само банан яде пълноценно, другите ги дъвче и ги плюе.
Но аз се изхитрих - намачквам банана със сок от една мандарина и настъргана ябълка. Давам го като пюре.

Не насилвай детето в никакъв случай. Като му се прияде, то ще намери начин да ти покаже.

# 8
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Давай му да хапва , каквото обича, като наблягаш на плодове, зеленчуци, млечни продукти и т.н.Най- вероятно е период и ще отмине .

# 9
  • Мнения: 1 909
Много интересен ефект върху моя син (също такъв специален в храненето) изигра филма Рататуй. Grinning  Още като се върнахме след филма, поиска да му направя супа - нещо, което не беше хапвал от бебе! Сложи си вътре най-различни подправки и макар че се получи доста странен резултат, си я изяде цялата - след което няколко дни подред си искаше супа!

Може би ако детето участва в готвенето, в пазаруването, в измислянето на менюто, ще му стане интересно да опитва по-различни неща? Аз не съм разрешила напълно проблема с моя специалист, но гледам да предлагам разнообразни неща и за мое учудване, си избира да яде храни, за които никога не бих си и помислила че ще му харесат. Например преди няколко дни си поръча "лястовичи гнезда", сам сложи яйцата и след това хапна с апетит.

# 10
  • Мнения: 189
И моят е така. Не знам дали е период, защото продължава две години. В градината стои гладен. Омръзна ми да го гледам как яде боклуци, но това е положението. Не го насилвам,защото ще постигна обратен ефект. Просто чакам да прояде някой ден и профилактично го помолвам да хапне от яденето. Отказва. Понякога съм му бутвала в устата някоя хапка, без да се усети, примерно докато гледа филмче. Веднага го изплюва.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 097
Дори нещата, които децата обичат по принцип (например храната в "Макдоналдс" и пр.) не харесва.

Ха, мислех, че Калина е единственото дете, което не харесва храната в "Макдоналдс" и "КФС"  Mr. Green

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
Дори нещата, които децата обичат по принцип (например храната в "Макдоналдс" и пр.) не харесва.

Ха, мислех, че Калина е единственото дете, което не харесва храната в "Макдоналдс" и "КФС"  Mr. Green
и моят също- купуваме детско меню, заради играчката, пък аз ям сандвича Embarassed.Влади яде само картофките newsm78

# 13
  • Мнения: 2 032
Авторката не е дала достъчно информация, не можем да гадаем на едно изречение.

Преди година гледах предавания, където една детска психоложка наблюдаваше деца с леки поведенчески проблеми и родителите им, за да им помогне. Често имаше деца, които не искаха да ядат. Поведението им, във всички случаи, беше предопределено от родителите. Не мога да опиша всички (пък и не се спомням подробностите), но това бяха случаи на:

- създаване на напрегната обстановка по време на ядене, молене, настояване, увещаване;
- опит на детето да привлече вниманието на родителя, особено ако има малко бебе, което го хранят
- даване на закусчици между ядене.

Искам да кажа, че всеки трябва да се взре в себе си и да си помисли какво в неговото поведение може да накара детето да демонстрира как няма да яде. Например, ако майката не е вечеряла от 2001 година, и детето я вижда как общо взето, не яде, трудно ли е да се помисли, че и детето може да не иска яде? Ако бонбоните, например, са върховното зло, и се раздават все едно са редки диаманти, тази категорична забрана няма ли да се отрази на детето? Ако непрекъснато се хрускат бисквитки, солетки и подобни, що пък да яде детето манджи, то няма да е особено гладно като дойде време за манджата.

Също така, да не забравяме, че е нормално към 2-та година децата да стават придирчиви към храната. Като процент от теглото, след тази възраст те наддават много по-малко от растежа им като бебета.

Ако децата отрано свикнат да ядат с „големите”, например, това може да им създаде любопитставо към храната. Ако не са гладни понякога, не е голяма работа. На другото ядене повечето деца ще са гладни (ако не са яли междувременно).

Аз съм била злоядо дете, а мъжът ми- уникум на злоядството. Само за грешките на нашите (добри) родители в тази област, книга мога да напиша. Свеки с голяма драматичност чакаше и нашите деца да са злояди, все едно това е генетично и физиологично определено (изключвам много малкият процент от случаите на болест, или друг проблем- питайте родителите на деца-аутисти наистина какво значи, не иска да яде). Само като я гледам свеки как се държи по отношение „яденето на децата”, на мен самата ми се отяжда, за дълъг период от време.  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 239
Моята дьЩеря не беШе толкова предирчива преди и ядеШе с удовоствие и готвено, но от около година поЧти напьлно ми откаzва готвена храна. И в детската градина са zабеляzали, че си е променила хранителните навици.

Според мен помага, когато детето участва в готвенето, опитай сьЩо така красиво подреждане под формата на животни, лица, или други zабавни фигурки, децата обичат красивото оформление.

И аz силно се надявам да е фаzа и да мине скоро.

# 15
  • Мнения: 1 475
 аз съм вече на цели 28год Laughing и от малка също не ям готвено до  ден днешен, изключвам само скарите, пък съм порастнала голяма и слабичка Laughing Не мисля, че е кой знае какъв проблем децата да не хапват готвено!!!

# 16
  • Мнения: 3 886
Е не се притеснявай моето е на 7 и не иска да яде /Виж ако мама помогне е друго Mr. Green Mr. Green Mr. Green PeaceСам яде пици и макдоналдс и подобни

# 17
  • Мнения: 14 133
Давай му това, което обича. Все някога ще прояде всичко.

# 18
  • sofia
  • Мнения: 8 943
И аз има аналогичен проблем. Обича пържени картофи (преди ги ядеше и на манджа, сега не), филия с масло и шарена сол и прясно мляко. Като е на кеф баница, чат-пат някакъв салам.
Даже не мога да го накарам да седне с нас, а ако седне, казва Не съм гладен и става
Като се замисля, почнах да ям манджи като започнах сама да ги готвя  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 7
Здравейте много ви благодаря за отговорите.Поне се успокоиж че има и други такива деца като моето.Не много приятно но дано постепенно се справим с тизи проблем

# 20
  • Мнения: 7
Да микои не остава малък, всички порастваме.Дали ядем готвеноили не няма значение, но нали всички искаме най-доброто за децата ни.

# 21
  • Мнения: 7
аз съм вече на цели 28год Laughing и от малка също не ям готвено до  ден днешен, изключвам само скарите, пък съм порастнала голяма и слабичка Laughing Не мисля, че е кой знае какъв проблем децата да не хапват готвено!!!
Да микои не остава малък, всички порастваме.Дали ядем готвеноили не няма значение, но нали всички искаме най-доброто за децата ни.

# 22
  • Мнения: 7
Цитат на: marsiana в сряда, 12 декември 2007, 09:54
аз съм вече на цели 28год Laughing и от малка също не ям готвено до  ден днешен, изключвам само скарите, пък съм порастнала голяма и слабичка Laughing Не мисля, че е кой знае какъв проблем децата да не хапват готвено!!!
Да микои не остава малък, всички порастваме.Дали ядем готвеноили не няма значение, но нали всички искаме най-доброто за децата ни.
Изтрий съобщението

# 23
  • Мнения: 4 877
И ние сме със същия проблем, а синът ми е на почти 8 години. Никога не го насилвам, правя всичко, за да му е интересно. Най-работи вариантът сам да си приготви нещо. Изчела съм какви ли не книги и методи и не става, и не става. От няколко дни правя като побъркана палачинки, защото това му харесва, но пак са хиляди условности за пълнежа. Друг метод, който прилагам е поръчка на храна за вкъщи. Имам доста менюта на ресторанти, които харесва и му казвам да си избера. Резултатът не е пак 100 процента добър, но поне малко хапва. Също така не мразя Мак Доналдс и пиците, защото поне нещо хапва, когато нищо друго не помага.

Колкото и да ми писва понякога, то си остава (в повечето случаи) в мен. Гледам да не се издавам. Макар - аха нещо му се е прияло, аз го сготвя и той го откаже, ... нали разбирате какво ми е.  Винаги си казвам, че на този свят май наистина всичко се връща. Аз бях същата. Горката ми майка, чак сега я разбирам. Simple Smile

# 24
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 464
Валентина имаше много кратък такъв период, но опитах да я включа в приготвянето на храната и определено й се хапва от сготвеното от нас двете.
Често ми помага с бенето на картофи, като ми ги подава, или пък когато ги режа, мия и т.н. Позволявам й да разбърква готвеното, или да разпръсква настърган кашкавал върху печеното. Имаше ефект-може да опитате и вие.
После е горда,че е помагала и обича да казва "ееех, мамо, ако не бях аз, как щеше да се справиш"  Laughing

# 25
  • Мнения: 2 646
И аз имам аналогичен проблем. Обича пържени картофи (преди ги ядеше и на манджа, сега не), филия с масло и шарена сол и прясно мляко. Като е на кеф баница, чат-пат някакъв салам.
Даже не мога да го накарам да седне с нас, а ако седне, казва Не съм гладен и става

голямата ми дъщеря е на същото меню Mr. Greenпреди се тревожех,но като гледам,че се развива добре,не нито слаба,нито дебела,здрава е,спрях да се втелявам на тема храна.Интересно,че в градината ядяла готвеното ядене newsm78

# 26
  • Мнения: X
аз съм вече на цели 28год Laughing и от малка също не ям готвено до  ден днешен, изключвам само скарите, пък съм порастнала голяма и слабичка Laughing Не мисля, че е кой знае какъв проблем децата да не хапват готвено!!!

И аз, само дето съм на 27 и не съм чак слабичка  Mr. Green, но нищо ми няма. Готвя вкъщи, мога да кажа, че готвя добре, нооооо не ям  Twisted Evil
Ами въпрос на вкус, на период, притеснително е, вярно, но най-доброто, което може да се направи е да не се превърне това в проблем. Още си спомням майка ми как ме тъпчеше с лъжицата  Sick Освен това има много манджи, които не харесвах, като малка, а сега обожавам.....

# 27
  • Мнения: X
Само да кажа за рака.......
Въпреки храните, които ям, спадащи в групата на "сухоежбината" стомаха ми си е съвсем наред, дори не съм повръщала и двете бременности, първата нямах и киселини, дано и сега нямам. И въобще имам изключително здрав стонах, така че, както се казва гаранция - Франция.

# 28
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Валентина имаше много кратък такъв период, но опитах да я включа в приготвянето на храната и определено й се хапва от сготвеното от нас двете.
Често ми помага с бенето на картофи, като ми ги подава, или пък когато ги режа, мия и т.н. Позволявам й да разбърква готвеното, или да разпръсква настърган кашкавал върху печеното. Имаше ефект-може да опитате и вие.
После е горда,че е помагала и обича да казва "ееех, мамо, ако не бях аз, как щеше да се справиш"  Laughing

Точно същият съвет щях да ви дам.
Ако детето участва в приготвянето на храната, след това с радост ще си хапне. Пък и ще се научи да готви.
Най-важно е,че няма проблем по принцип с яденето, а не че прадпочита определен вид храни.

# 29
Моето има дни в които изкарва само на прясно мляко отделно ,че ако почне да яде иска само ,от година и повече не ми дава да го храня  и това защото свекърва ми го тъпчеше на сила в началото....сега не иска от никой  спрях вече да се ядосвам то като огладнее само си иска  Simple Smile

# 30
  • Мнения: 2 448
Същата работа сме - от две годишен не е близнал готвено, само сухо, дори и мляко не яде вече, зърнените закуски ги яде на сухо.
В градината една от по-възрастните госпожи успяла един ден да го накара да яде леща и с изумление ми разказва как викал "ужас", но понеже учителката била нова от друга група и хапнал по нейно настояване.
Вкъщи сандвичи, палачинки, кренвирши - това е

# 31
  • Мнения: 809
И моят хубостник е същият.
Дай му филийка с пастет или мед, друго почти не похваща. (с изключение на кюфтета)  Laughing
Все се надявам да отмине този период.

Общи условия

Активация на акаунт