Тема еднодневка, нуждая се от бърз отговор!

  • 3 899
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
Момичета, във вас ми е надеждата  Grinning блъскам си главата и нищо немога да измисла ( сигурно съм в сатурнова дупка  Mr. Green )
Трябва да измисля подарък за бизнеспартньори от Италия, работим с тях вече 5-6 години и си правим коледни подаръци. Те са сериозни хора, от голяма фирма, обикновенно им пращам хубаво българско вино с подходящи кутии, ама тая година си мислех за нещо по-различно newsm78 иска ми се нещо типично българско? Според вас какво да е? Дайте да го измислиме, че до петък трябва да им го изпратя Tired

# 1
  • София
  • Мнения: 2 271
Отиваш в първия сувенирен магазин и ще се заринеш от идеи.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Иди до такъв магазин, за фолклорни изобретения, има всякакви въжделения там и ще ти дойде музата. Харесват ми кукли в носии, много ефекти, но има голямо разнообразие и трябва да се види на място.

# 3
  • Мнения: 3 622
Типично български дървени битови чинини за стена, куклички с носии, буренца с някакви мотиви битови. Но като отидеш в магазин за български сувенири мисля, че най добре ще се ориентираш какво да бъде. В София не знам къде има такъв магазин

# 4
  • София
  • Мнения: 389
икона

# 5
  • София
  • Мнения: 1 891
  Керамичен сервиз в битов стил за вино (тъкмо ще се върже с миналогодишните  Wink) . От тези, дето сервират в тях в "Чевермето", типично българска шарка (капка). Смятам, че ще се зарадват.  Peace

# 6
  • Мнения: 410
И ние все скъпи български вина изпращаме на чужденците, всяка година...доста е трудно, защото те не се впечатляват лесно. Идеята за икона е добра, може от дърво, може и сребърна. Има и красиви дялани фигури от дърво, някои са малки и може да се поставят на бюрото, други направо на земята - все в магазин за сувенири.

# 7
  • Мнения: 4 965
Икона или картина.
На една "смесена" група подарих преди месец графики от Стария Пловдив и Копривщица /типичните улици и къщи в черно-бяло/ - останаха много впечатлени.
Керамичните сервизи също са добра идея /особено тези за ракия с павурчетата - красиви са/, а и ако им сложиш 1 бутилка хубава гроздова - съвсем ще им "отключиш" празничното настроение.

# 8
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
От Ботуша, казваш Thinking ,...прати им цървули

# 9
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Ами, аз се сещам за гайда, чанове в различни размери, съдове от кована мед, икона с дърворезба или комплект художествено изработени ножове. Всичко това обаче съм го виждала във В.Търново на Самоводската чаршия....

# 10
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
За икона и аз мислех, а и цървулките ми харесват като идея Peace
Много благодаря  bouquet

# 11
  • София
  • Мнения: 167
Ми може и нещо различно... http://blogvisoko.blogspot.com/

# 12
  • Мнения: 2 070
Такъв магазин с голямо разнообразие има в Етнографския музей/Художествената галерия/дворецът Батенберг - влизаш вътре и питаш, ще те насочат към магазинчето. Иначе помня, че имаше такива джунджурии малко по-надолу по булеварда - срещу Руската църква, до тва кафене Онда.. Абе питаш там наоколо хората и ще те упътят.

Но си помисли колко е удачно да подаряваш такива традиционни неща, които те няма да разберат, хубаво е ако вземеш такова да напишеш и някакво кратко обяснениице. Ще им бъде и по-интересно.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Чанове.

# 14
  • Мнения: 2 070
Една позната ,взе от магазинче към "Задругата на майсторите" икона рисувана върху тъй наречените турски керемиди.Купуваше го за италиански приятели.Сподели ,че са останали очаровани.

# 15
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 126
в монетния двор ( в двореца) предлагат позлатени късметчета за баница в луксозна опаковка
различно е, но може да им хареса  Peace

# 16
  • Мнения: 2 013
Аз пък бих пратила вино, както досега, но повече и по-хубаво.
Гаранция, няма да се разочароват!

Целият този сувенирен "български" кич ми се струва  Sick

# 17
  • Мнения: 7 716
Я, им прати вино на хората, да са весели и доволни. Laughing

# 18
  • Мнения: 391
Тия керамики, за които стана дума по-горе, първо не са типично български (виждал съм абсолютно същата шарка в Турция) и второ са кич нечовешки. Същото е и с дървениите, цървулите и други такива т.н. "сувенири". Най-страшното обаче са кукли в народни носии! Отврат направо!

Ако хората са наистина сериозни бизнесмени, няма да се впечатлят от такива глупости.

Иконата не е лоша идея.

А какво ще кажеш за златни или сребърни възпоменателни монети? Продават се в БНБ.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 891
  Алеко, щом си такъв голям специалист, учудвам се, че не знаеш, че тия монети се казват "юбилейни", не възпоменателни.   Wink

# 20
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И за мен сувенирите са голям кич, но незнам дали е така за чужденците  Thinking ... ако на мен ми подарят малки кожени обувчици, характерна особеност за носията на някой народ, много ще  се зарадвам и би ми било много интересно ... Представям си ги 3-4 сантиметрови с малък надпис на гърба ....

# 21
  • Мнения: X
Аз пък мисля, че икона не е добра идея, както и друг подобен подарък, не бих те съветвала да рискуваш, освен ако не си сигурна каква религия изповядват, и дали са вярващи изобщо.  По- добре пак българско вино и сувенири.  Peace

# 22
  • Мнения: X
Преди време имахме едни високопоставени турци на гости и трябваше да им се измисли традиционен български подарък,  без икона обаче. От магазинчето, което се намира на втория етаж в Минерал сувенир, срещу Руската църква им взех мускалчета с розово масло, малък чан закачен на красива шевица и дърворезба с наши градове, от интернет извадих информация за символиката и историята на трите неща, изпечатах я на хубава хартия и я прикрепих към всяко едно от тях, стана много хубаво, а и те бяха много впечатлени.

# 23
  • Мнения: 125
Преди няколко години имахме гости от чехословакия.Жената беше замесник министър в социалното министерство.Много богата и изискана.Подарихме й битови покривки,розово масло,чанове.Изненадата ми беше много голяма,когато разбрах,че на всички големи техни празници години на ред тя постила нашите покривки и сервира кафе на гостите си.

# 24
  • Мнения: 1 610
Абсолютно против всякакви сувенири/ събирачки на прах/ Sick . Мен все искат да ме зариват със плетени покривки на една кука, гоблени, терлици и други простотии, които през живота си не съм ценила  Sick . Брат ми ми донесе куклите в носии и някакво черешово топче.Пфуй! Майка ми иска да ми праща икона-гоблен/ православна/ да си я окача във всекидневната на католическата си свекърва.  newsm78

Италианците са много вярващи католици. Не бих подарила икона, освен ако изрично не ме помолят. И то бих избрала Свети Георги, понеже и католиците го почитат в подобно на православното изображение.

Хубаво е да се насочиш към хоби. Много хора колекционират ножове. Тук всичко зависи от факта , доколко познаваш получателя на подарък.
Монети също е добро предложение. Дори образци на Българското Евро е добър подарък според мен.
Успех!

 

# 25
  • Мнения: 391
  Алеко, щом си такъв голям специалист, учудвам се, че не знаеш, че тия монети се казват "юбилейни", не възпоменателни.   Wink

Из "Речник на чуждите думи в българския език", "НАУКА И ИЗКУСТВО", София 1978:

Юбилей (лат. jubilaeus от ст. евр.) 1. Празник през 50 години, установен от Мойсеевия закон... 2. Тържествено празнуване на годишнина от някое събитие или дейност на лице или учреждение...

Което на чист български значи какво, мили деца?

Ей, много мразя многознайковки!

# 26
  • София
  • Мнения: 1 891
 Коригирам си поста, няма смисъл да спамим темата.

Последна редакция: ср, 12 дек 2007, 14:49 от Mirena80

# 27
  • Варна
  • Мнения: 34
И двата термина са правилни, БНБ използва израза възпоменателни монети.

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Замени винцето с ракия. Пак хубава и тоз път прати повечко  Laughing

# 29
  • Мнения: 159
И аз съм против разни сувенири!/особено цървули/

Идеята на Шани звучи много добре! Peace

# 30
  • Мнения: 230
Наистина, не искам да засегна никого, но идеята за вс. тези сувенири ми е безкрайно чужда. Ужасна кичария са повечето неща. Защо си мислим, че са толкова интересни за чужденците? Е, да ги видят в етнографски музей, с познавателна цел - да, но да ги притежават.....Да не говорим за цървулите - кому са нужни? Каква естетическа наслада биха донесли на някого, какъв е замисълът на подобен подарък? Защо, когато става въпрос за чужденци, все си мислим че трябва нещо битово да им подарим и все една и съща песен пеем- икони, каренца, ? Аз имам доста познати от чужбина, те защо не ми подаряват шотландски полички или макети на техни крепости? Какво да ги правя, къде да ги държа?

Виж, доброто българско вино или една хубава българска ракия  (кайсиева например) е далеч по добър подарък. Стойностна картина или пано на български артист (срещу ужасните куклички в битови носии !!) и пр.

Изказах мнение. Това е...

# 31
  • Мнения: 1 294
Да, битовата тема и на мен не ми харесва. Не е казано, че като са чужденци обезателно се интересуват от българските етно сувенири. Има много продукти, като скъпи писалки, бизнес комплекти и т.н. които също са вариант. Идеята за графиките според мен е хубава, ако и да не са с изглед от някъде а просто абстрактни.

# 32
  • Мнения: 1 052
По-горе бях видяла за хобитата предложение.
Все още съществува нещо, като задруга на майсторите, освен този в етнографския музей има и магазин до английското посолство.
Много е важно да се направи профил на човека, за когото ще се пазарува.
Всякакви етнически и религиозни предмети биха могли да се окажат неподходящи.
Аз съм подарявала плетени покривки и други на хора, които са имали афинитет към тези неща. Има и нещо друго, колкото личен е един такъв подарък, толкова и безличен трябва да бъде, защото има строг етикет за нещата, които могат да се подаряват на бизнес партньори.

# 33
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
има и магазин до английското посолство.



Аууу този магазин е страхотен ... авангард- арт- етно продават там  .... много готин

Незнам защо толкова ви отвращават неща свързани с народната ни носия, бит, култура   Thinking ... Е,   не бих си направила витринка в къщи  Laughing , но това е друго ....

# 34
  • Мнения: 843
Италианците са много вярващи католици. Не бих подарила икона, освен ако изрично не ме помолят. И то бих избрала Свети Георги, понеже и католиците го почитат в подобно на православното изображение. Хубаво е да се насочиш към хоби. Много хора колекционират ножове. Тук всичко зависи от факта , доколко познаваш получателя на подарък.


 
    Съгласна с това , но не и другото.   Все пак са католици . Тъкмо щях да напиша  колко деликатна работа е подаряването на икона...  и то осветена   .. и къде?  примерно...
    Колкото до  сувенирите....  що?   Вие , когато сте в чужбина,  не  купувате ли  нещица, носещи   част от етно културата на дадена държава?    Например Индия?    Франция?  От Франция вино ли си носите/ освен ако не е уникат/  или  сувенири?     Laughing Примери много.
      Ние сме си свикнали с нашите неща от бита,  а особено когато  бягаме от селския си корен не искаме да се сещаме за везани терлици, павурчета, ракии и гайди..  Да,  ама  точно ТЕ  са интересни за  другата нация.
   

# 35
# 36
  • Мнения: 1 294
Абе друго е ти да си в чужбина и сам да си избереш сувенир за спомен и друго е да ти подарят сувенир към които нямаш отношение и нищо не ти напомня.

Общи условия

Активация на акаунт