Тема еднодневка, нуждая се от бърз отговор!

  • 3 892
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
в монетния двор ( в двореца) предлагат позлатени късметчета за баница в луксозна опаковка
различно е, но може да им хареса  Peace

# 16
  • Мнения: 2 013
Аз пък бих пратила вино, както досега, но повече и по-хубаво.
Гаранция, няма да се разочароват!

Целият този сувенирен "български" кич ми се струва  Sick

# 17
  • Мнения: 7 716
Я, им прати вино на хората, да са весели и доволни. Laughing

# 18
  • Мнения: 391
Тия керамики, за които стана дума по-горе, първо не са типично български (виждал съм абсолютно същата шарка в Турция) и второ са кич нечовешки. Същото е и с дървениите, цървулите и други такива т.н. "сувенири". Най-страшното обаче са кукли в народни носии! Отврат направо!

Ако хората са наистина сериозни бизнесмени, няма да се впечатлят от такива глупости.

Иконата не е лоша идея.

А какво ще кажеш за златни или сребърни възпоменателни монети? Продават се в БНБ.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 890
  Алеко, щом си такъв голям специалист, учудвам се, че не знаеш, че тия монети се казват "юбилейни", не възпоменателни.   Wink

# 20
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И за мен сувенирите са голям кич, но незнам дали е така за чужденците  Thinking ... ако на мен ми подарят малки кожени обувчици, характерна особеност за носията на някой народ, много ще  се зарадвам и би ми било много интересно ... Представям си ги 3-4 сантиметрови с малък надпис на гърба ....

# 21
  • Мнения: X
Аз пък мисля, че икона не е добра идея, както и друг подобен подарък, не бих те съветвала да рискуваш, освен ако не си сигурна каква религия изповядват, и дали са вярващи изобщо.  По- добре пак българско вино и сувенири.  Peace

# 22
  • Мнения: X
Преди време имахме едни високопоставени турци на гости и трябваше да им се измисли традиционен български подарък,  без икона обаче. От магазинчето, което се намира на втория етаж в Минерал сувенир, срещу Руската църква им взех мускалчета с розово масло, малък чан закачен на красива шевица и дърворезба с наши градове, от интернет извадих информация за символиката и историята на трите неща, изпечатах я на хубава хартия и я прикрепих към всяко едно от тях, стана много хубаво, а и те бяха много впечатлени.

# 23
  • Мнения: 125
Преди няколко години имахме гости от чехословакия.Жената беше замесник министър в социалното министерство.Много богата и изискана.Подарихме й битови покривки,розово масло,чанове.Изненадата ми беше много голяма,когато разбрах,че на всички големи техни празници години на ред тя постила нашите покривки и сервира кафе на гостите си.

# 24
  • Мнения: 1 610
Абсолютно против всякакви сувенири/ събирачки на прах/ Sick . Мен все искат да ме зариват със плетени покривки на една кука, гоблени, терлици и други простотии, които през живота си не съм ценила  Sick . Брат ми ми донесе куклите в носии и някакво черешово топче.Пфуй! Майка ми иска да ми праща икона-гоблен/ православна/ да си я окача във всекидневната на католическата си свекърва.  newsm78

Италианците са много вярващи католици. Не бих подарила икона, освен ако изрично не ме помолят. И то бих избрала Свети Георги, понеже и католиците го почитат в подобно на православното изображение.

Хубаво е да се насочиш към хоби. Много хора колекционират ножове. Тук всичко зависи от факта , доколко познаваш получателя на подарък.
Монети също е добро предложение. Дори образци на Българското Евро е добър подарък според мен.
Успех!

 

# 25
  • Мнения: 391
  Алеко, щом си такъв голям специалист, учудвам се, че не знаеш, че тия монети се казват "юбилейни", не възпоменателни.   Wink

Из "Речник на чуждите думи в българския език", "НАУКА И ИЗКУСТВО", София 1978:

Юбилей (лат. jubilaeus от ст. евр.) 1. Празник през 50 години, установен от Мойсеевия закон... 2. Тържествено празнуване на годишнина от някое събитие или дейност на лице или учреждение...

Което на чист български значи какво, мили деца?

Ей, много мразя многознайковки!

# 26
  • София
  • Мнения: 1 890
 Коригирам си поста, няма смисъл да спамим темата.

Последна редакция: ср, 12 дек 2007, 14:49 от Mirena80

# 27
  • Варна
  • Мнения: 34
И двата термина са правилни, БНБ използва израза възпоменателни монети.

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Замени винцето с ракия. Пак хубава и тоз път прати повечко  Laughing

# 29
  • Мнения: 159
И аз съм против разни сувенири!/особено цървули/

Идеята на Шани звучи много добре! Peace

Общи условия

Активация на акаунт