Тест за бащинство - как и къде?

  • 5 875
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 967
Не знам, но се съмнявам, че ще може да се откаже от детето току-така, щом вече веднъж го е признал. Все пак да кажат юристите.  newsm78

То не се е родило още и тези действия, доколкото знам, ще бъдат предприети след раждането на бебето, живот и здраве Simple Smile Просто мъжът не е сигурен в бащинството си.

# 16
# 17
  • Мнения: 25 610
При това положение, на бащата не му остава нищо друго, освен да изчака детето да се роди. Тогава може да постъпи по два начина - да признае детето, но дали после ще може да се откаже от бащинство, не знам.
Второ - да не признае детето, впоследствие майката да го осъди за бащинство и назначената от съда експертиза да установи истината.
И двата варианта ги виждам само при положение, че не иска да живее с майката на детето. Защото, ако мисли да живее с нея и я подложи на цялото това унижение, егати и живота, дето ще го живеят заедно!  ooooh!

# 18
  • Мнения: 326
Бих посъветвала майката на детето следното:
Да предяви иск по чл.41 от Семейния кодекс срещу бащата /ИСК ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ПРОИЗХОД ОТ БАЩАТА - ....Произходът от бащата може да се търси с иск, предявен от детето до изтичане на 3 години от навършване на пълнолетието, и от майката - в 3 годишен срок от раждането на детето. Когато искът е предявен от детето, призовава се и майката. Компетентен е Окръжния съд по местоживеене на майката/детето/. Съдът назначава т.нар. ДНК експертиза, т.е. вещото лице установяв, че през разширения период на забременяване на ищцата, тя е имала/нямала редовни полови контакти с ответника/евент.баща. Назначават се медицински експертизи за установяване дали той е възможен биологичен баща на детето. Експертизите може да са еритроцитна (единична и тричленна), левкоцитна (единична и тричленна), които изключват или категорично потвърждават дали ответника е биологичен баща на роденото от ищцата дете. Може да се назначи и антропологичната експертиза /единична, тричленна/, която да сочи колко % от типичните антропологични белези на детето са унаследени от ответника.

# 19
  • Мнения: 4 306
Може да се обърнат към катедрата по генетика в Майчин дом, на 14 тия етаж.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 967
Може да се обърнат към катедрата по генетика в Майчин дом, на 14 тия етаж.


Да, така си мислех и аз. Но въпросът ми е дали примерно в Тина Киркова или в Шейново, ги правят тези изследвания.

# 21
  • Мнения: 110
Здравейте Simple Smile Стана ми интересно и реших да ви разкажа моя случай включващ много абсурди. Бях омъжена близо 10 години, но преди 4 години бракът ми приключи. Нямаше какво да делим, нямахме деца, апартамент... и се разделихме по живо по здраво всеки пое своя път и дефакто нещата приключиха, де юре обаче никой не намери време и желание да се занимава със съдилища и така и не се разведохме. Междувременно обаче аз забременях от мъж с който имах връзка. Еуфория около бременността цветя и рози  Laughing и в един момент се сещам аз че нямам развод, започвам да проучвам как стоят нещата и разбирам, че дори и да се разведа, 9 месеца след излизане на решението на съда детето ми ще се води на бившия ми съпруг. Ами бебочка се роди преди изтичане на тези 9 месеца и сега носи името на бившия ми съпруг ! Адски неудобна ситуация за него и мен . Shocked Но това закона ...странна работа, логиката така и не я схванах. И сега макар да няма спор за бащинство трябва да се водят дела за такова и доколкото разбрах не може да се мине само с едно изследване, а трябва да се правят и трите вкл. и ДНК, а това е не малка сума.  Когато минем през този ад ще пиша какъв е реда с точност ако някой се интересува.

# 22
  • Мнения: 337
Генетична консултация в Майчин Дом- тел. 02 9172276. От Шейново (там ходих на консултация и раждах) ме пратиха в МД за амниоцентеза. И БХС и всякакви др. генетични изследвания се правят за цялата страна в Майчин Дом.

# 23
  • Мнения: 24
В отговор на   desina:

Презумцията за бащинство може да бъде оборена само със специален иск- иск за оспорване на бащинство.  Този иск може да бъде предявен само от майката и от съпруга на майката.Много важно е да се знае, че времето, в което искът може да се предяви е ограничено( това е т.нар. преклузивен срок) . Срокът е 1 година и тече за майката - от раждането на детето, за съпруга- от узнаването на раждането. Предмет на доказване е, че детето не е могло да бъде заченато от съпруга.

# 24
  • Мнения: 4 306
Може да се обърнат към катедрата по генетика в Майчин дом, на 14 тия етаж.


Да, така си мислех и аз. Но въпросът ми е дали примерно в Тина Киркова или в Шейново, ги правят тези изследвания.
Изследванията се правят в Майчин дом, в Тина Киркова и Шейново рискуват да обикалят от стая в стая  и да се обясняват за какво са дошли. Най-много там да вземат проба и пак да я пратят в МД.

# 25
  • Мнения: 110
aliemo  newsm12 newsm10 благодаря !

# 26
  • Мнения: 2 070
В Анатомията на Грей имаше някакъв такъв казус и май правха амниоцентеза на майката. Явно и това може да докаже чие е детето. Но в случая поне единият мъж трябва да даде и кръв. Щом се съмнява - да дава. Аз честно казано не знам как бих постъпила. Не може ли да се направи на частно. И да се избегнат тия съдебни процедури. Бих си платила на който трябва, не бих издържала толкова време да не знам  и да се съобразявам с условности. Ако чрез амниоцентеза е вариант - защо да не го направят...   newsm78 ми да идат и да питат в МД просто.

# 27
  • Мнения: 25 610
Дещо, ако беше чела внимателно, щеше да разбереш, че амниоцентезата може да има негативни последици върху детето и майката. Ти би ли се съгласила да се подложиш на това, само защото някой си пикльо не вярва, че е бащата?
Защото точно за това става въпрос тук -  майката много добре знае, но бащата не вярва или по-точно сестра му май...  Whistling

# 28
  • Мнения: 2 070
Хехе ,чела съм за рисковете от амниоцентезата. Има риск от аборт, но в редки случаи.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 967
Ей, много Ви благодаря Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт