записване в детски ясли и градини....

  • 19 021
  • 84
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 165
[
Те ще са на година и нещо, нали? 

Деси, на годинка ще са. А в тази връзка ако не ги дам от октомври 2008-а, после кога може? Тоест може ли примерно от първи януари 2009 или си има определени периоди на прием newsm78. Сигурно въпросът ми е глупав, но хич не съм наясно.  Hug
И сигурно ако реша да ги дам от януари 2009-а ще трябва да подам молба чак тогава? Нещо не ми се връзва, защото нали подаването на молбите е февруари newsm78.

# 16
  • Мнения: 1 895
Сутринта като оставих пуканките в градината чинно изчетох написаното на таблото за новото записване през 2008г. Обучението ще бъде от 01.01.2008 до 03.02.2008. От 4 февруари започва записването. Първото класиране ще бъде през юни. Изрично е подчертано, че подаването на заявление по интернет не гарантира преднина в класирането.

# 17
  • Мнения: 1 165
Вярно ли е, че ако дам децата на ясла, трябва да се върна на работа задължително?

# 18
  • Мнения: 770
Да kassi и аз го разбрах наскоро

Последна редакция: вт, 18 дек 2007, 12:37 от Double with Cream

# 19
  • Мнения: 1 895
Не мисля, Каси, поне аз като дадох моите на година и 8 месеца на ясла си бях у дома до края на 2-та година. Майчинството си вървеше. Ако има някакви промени, то те са съвсем нови. Да кажат майките с малки дечица Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 257
Kassi, би трябвало да можеш да ги дадеш и от януари 2009 г., мисля че подаването на молбите от февруари е само за следващата година. А за задължителното връщане на работа при даване на децата на детска ясла, звучи абсурдно.

# 21
  • Мнения: 770
След приемането на децата в детска ясла си длъжен да обявиш това в социални грижи и ти се връщаш на работа и получаваш до края на майчинството си половината от размера му! Може да рискуваш и да не го казваш... но ако те хванат ще трябва да си върнеш парите!

# 22
  • София
  • Мнения: 257
След приемането на децата в детска ясла си длъжен да обявиш това в социални грижи и ти се връщаш на работа и получаваш до края на майчинството си половината от размера му! Може да рискуваш и да не го казваш... но ако те хванат ще трябва да си върнеш парите!

Това нещо ново ли е? Откъде е тази информация? Направо не мога да повярвам! Shocked

# 23
  • Мнения: 770
Преди дни се рових по тази тема в нета, а също говорих с майки, чиито деца са тръгнали на ясла преди изтичането на майчинството!

# 24
  • Мнения: 983
А аз вчера говорих с една приятелка и тя каза, че майчинството нямало общо с яслите. Та нали за ясла си плащаш такса. Но по логиката на политиците, че тези 180лв са за майката, която не получава пари, защото си гледа детето, може и да са го променили и да ги спрат ако не започнеш работа.
Касси, миналата събота бяхме в София, на гости при лелята на съпруга ми, която е леля в ясла и тя каза, че имало и деца под 1годинка и свиквали много по-бързо от другите. Даже скоро имало едно 9 месечно. Само, че ако не са проходили още, си стояли в някакво заградено място. Понеже мъжът ми не иска да ги давам рано и тя му обясняваше как им пеели песнички, сменяли редовно памперсите, слагали ги на куко и ги занимавали доста. На мен пък ми е странно, дали за да гледат добре детето ти, трчбва да дадеш някой лев на някоя лелка. Това пак мъжът ми го измисли, но не му вярвам. леля му също каза, че нямало такова нещо.

# 25
  • Мнения: 1 165
Весито, много хубаво, дано и моите свикнат. Има време, но аз ще подам молби в две ясли, едната тук до нас, другата до майка ми и ще видим. Hug

Казвате ако майката тръгне на работа, получава половин майчинство-тоест 110лв. плюс заплата ли? Shocked Нещо не ми се връзва. Или пък ако не тръгне на работа, а децата са на ясла, получава 50% от 220, колкото ще е майчинството от догодина?  newsm78 Съсвсем съм изтрещяла, да ме прощавате ако задавам тъпи въпроси.

# 26
  • Мнения: 1 895
Попитах в счетоводната темичка, отговориха ми това:

Цитат
ако детето посещава детско заведение / ясла, гардина / майката губи право на отпуск за отглеждането му и на безщетение.

При връщане на работа преди изтичане на 2-те години майката получава заплатата си + половината обезщетение за майчинство. Това беше до миналата година. Не знам дали ще има промени през 2008 и какви ще са те.

# 27
  • София
  • Мнения: 257
Това означава ли, че ако детето се даде на ясла на 2 г., се губи правото на неплатен отпуск през третата година?

# 28
  • Мнения: 770
Не би трябвало - нали е неплатен

# 29
  • Мнения: 1 165
А вярно ли е, че новия начин за подаване на молби по ел. път не важи за записването в яслите. Тоест за там може да подадеш молба когато искаш. Но тогава по какъв ред е приема newsm78?

Общи условия

Активация на акаунт