Застраховка срещу съседи

  • 3 640
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 331
Застраховките Имущество се предлагат с определен пакет покрити рискове. Има базови и разширени пакети. Базовите са най често природни бедствия ( без земетресение) , пожар, експлозия и удар от ППС или падане на летящи обекти ( тъй наречената FLEXA ). Допълнително може да се включи земетресение ( за България е скъпо, а София е в най - рисковата група за България). Допълнително може да се включи и наводнение, изтичане на канални води, води от спринклерни инсталации, чупене на стъкла. Можете да покриете и кражба или злоумишлени действия на трети лица ( вандализъм).
При избора на покрития вземете предвид конкретните ви нужди. Пакетите, които се продават по 25 лева обикновено покриват ограничен брой рискове.
Вземете предвид и нивата на отговорност . С пакетите предлагат нива на отговорност 3 - 5 хиляди лева движимо имущество и 5 - 15 хиляди недвижимо. Това означава, че при по - големи щети няма да ви изплатят цялата щетата.
Четете внимателно за самоучастията!!! Там важните неща са две
1. има ли долен праг на щетите - пише го в общите условия. Най често се определя долен праг от 5 000 лева като самоучастие, което значи че всички щети до 5 000 лева се поемат от застрахования т.е. от вас. При това положение наводненията ще са си за ваша сметка
2. има ли процентно самоучастие - примерно 10%. Това означава, че при всяка щета 10% са си за ваша сметка. Т.е. ако ремонта на наводнението е 2000 лева, 200 са за ваша сметка, а останалите 1 800 ще плати застрахователя.

Задължително за България има самоучастие за риск Застраховане. Най често е 2% , тъй като това е заложено в презастраховатените праграми за риска.

Прочетох горе за застраховка в Интерамерикан - ако някъде има големи самоучастия, там са. По принцип навсякъде трябва да се чете внимателно, но общите условия на Интерамеликан - с двойно внимание:)))

# 16
  • Мнения: 1 668
Имам застраховка в армеец - досега съм ги викала само веднъж - за кражба. Платиха ми всичко - в интерес на истината дори повече, отколкото очаквах, защото ми откраднаха стар компютър и разбиха 1 прозорец. Застраховката включва и цитираните проблеми с комшиите, но слава богу досега не сме имали такива

# 17
  • Мнения: 212

Четете внимателно за самоучастията!!! Там важните неща са две
1. има ли долен праг на щетите - пише го в общите условия. Най често се определя долен праг от 5 000 лева като самоучастие, което значи че всички щети до 5 000 лева се поемат от застрахования т.е. от вас. При това положение наводненията ще са си за ваша сметка
2. има ли процентно самоучастие - примерно 10%. Това означава, че при всяка щета 10% са си за ваша сметка. Т.е. ако ремонта на наводнението е 2000 лева, 200 са за ваша сметка, а останалите 1 800 ще плати застрахователя.

Задължително за България има самоучастие за риск Застраховане. Най често е 2% , тъй като това е заложено в презастраховатените праграми за риска.


Това за самоучастията било голям капан. Не го знаех досега. Сигурен съм че главата за самоучастия е написана с най-дребния шрифт от общите условия на договора. Нямам такава застраховка но мисля да сключа и информацията за самоучастията ми беше много полезна. То направо може да се окаже че ти сам трябва да си поемеш ремонта заради самоучастието ако не си прочел внимателно.
Има ли застрахователна компания където изобщо няма самоучастие. Или всички застрахователи предвиждат самоучастие в договорите си

Общи условия

Активация на акаунт