Двигателно и психическо развитие на бебето

  • 11 591
  • 49
  •   1
Отговори
# 45
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Цитат на: tigonew
Невена, благодарим за инфорнацията. Интересно ми е в чужбина има ли някаква рехабилитация за недоносетите бебета. Прави ли им се гимнастика по Войта и Бобат, влизат ли в барокамера преди да навършат 1 год.


За Войта и Бобат не съм и чувала, какво е това и къде го правят? И за барокамера не зная, макар че съм чувала, но не за недоносени. чужбина е разтегливо понятие- в Америка е едно, в Англия друго, в Етиопия едва ли и оживяват. На моя син не са правили нищо, защото според англ. и фр. критерии не му се полага, а от маики в амер;форум съм чела, че там се полага на всяко недоносено под 1500гр. Той досега има проблем с храненето, но понеже няма проблем с теглото ми отказват помощ, а аз вече и не търся. когато се роди много помогнаха американски родители на недоносени със съвет. При вас какви проблеми има? Мога да помогна със съвет за спане, хранене и наддаване, сенсорна интеграция, говор и да помогна практически при проблеми с околните (свеки която всеки ден пита обръща ли се вече, съседка, която има шурей в айтос, чието дете е недоносено и "му няма нищо", козметичка, която има син в америка с недоносено в 36 седмица, тежало "само" 2500гр, дето се е оправило и баба, която видяла по дискавъри по-малко и от твойто дето го спасили итн.).

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 927
(свеки която всеки ден пита обръща ли се вече, съседка, която има шурей в айтос, чието дете е недоносено и "му няма нищо", козметичка, която има син в америка с недоносено в 36 седмица, тежало "само" 2500гр, дето се е оправило и баба, която видяла по дискавъри по-малко и от твойто дето го спасили итн.).[/quote]

И аз много се дразня като ми дават примери с други недоносени деца какви били, а какви станали. А най-много се дразних и направо избеснявах, когато ми казваха:"ООО, ама той седмаче няма проблем, виж осмачетата при тях е трудно" Close
Никой не осъзнава за какво става въпрос преди да му дойде на главата

# 47
  • София
  • Мнения: 4 412
Войта и Бобат са упражнения, които въздействат на мускулите и изпращат импулси на мозъка, използват се основно за работа с деца с Детска церебрална парализа, а в България има програма за ранна профилактика на това заболяване и се прилагат и на недоносените бебета в специализирана болница (болницата е много обсъждана в другите теми). Там 70% от процедурите са платени и винаги остава съмнение между нуждата и икономическия интерес. Когато бяхме на преглед в тази болница, шефа й обясни, че в Европа се прилага Войта и Бобат, а в Америка барокамера за профилактика на двигателното и психическо развитие на недоносените (а в болницата и двете). За това питах за страните, в които си живяла. Аз доста четох в Интернет, но не видях да са масово прилагани методите. https://www.vojta.com е сайта на Войта терапията. Дъщеря ми е родена 820 грама в 26 г.с., правихме криотерапии на очите, сега следим двигателното развитие. Другите неща не са по различни от при доносените бебета.

# 48
  • Мнения: 1 710
Даян каза, че в Америка - по-точно там откъдето е тя са чували за барокамера, но не я прилагат. А Войта масово се практикува в Чехия, Хърватска, Словакия и в част от болниците за рехабилитация в Германия. Да не забравяме, че Войта е чех и е нормално терапията му да е по-популярна в тази част на Европа. Важно е също да се знае, че не навсякъде методът му е приет, защото мнозина смятат, че е прекалено агресивен за децата.

# 49
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Говорих с неонатолога на Калоян за недоносените деца и го цитирам :
Цитат на: Максим Йонов
Теглото на новороденото недоносено дете може да бъде далеч под 1000 грама. Вече по нашите улици отдавна се разхождат деца, които са родени с тегло под 1000 грама и едва ли ще ги различите от доносените. Долната граница на недоносеност се определя от гестационната възраст (седмицата на бременноста в която детето се е родило) и понастоящем се счита, че долната граница на преживяемост е 22 гестационна седмица. Срока на изписване на бебето в къщи също не се определя от теглото, а от гестационната му възраст и способността му да се храни, усвоява храната и достатъчно добре да регулира телесната си температура, разбира се при отсъствие на признаци на заболяване. Темата е много обширна, но искам пак да подчертая, че термина недоносено новородено единствено се определя от срока на бременността, а теглото, както всичко останало е последица на преждевременното раждане.

Общи условия

Активация на акаунт