Отново за майчинството!

  • 1 415
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 011
Статута е един и същ, парите също, преминах през това.
Въпроса е да не тръгне някое младо майче в този вирусен период по лични лекари и педиатри да търси някакъв несъществуващ за този период болничен лист, незнаейки, че се подава заявление до работодателя.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 064
Болничния за бременност и раждане до 315 дни не може да бъде по-малък от МРЗ, или както сега се казва. Виж чл. 49 от Кодекс за социално осигуряване. Счетоводителката ти не е компетентна. Имах абсолютно същия случай - осигуровки на половин работен ден. И след като няколко месеца взимах по 60лв, изрових кодекса и ми изплатиха накуп разликата. Аман от некадърници!!!

# 17
  • Мнения: 16
А ,мога ли сега като ме осигуряват на 400 лв.,да излезна в болнични,или това ще рефлектира на тези 315 дни?И по този начин,ще давам по-малко пари за осигуровките .Не знам ,но аз работех в ресторант и болничния не ми се превеждаше на карта,а от работата ходех да си взимам парите от болничния и се получаваше страшно.Управителя,който ме заместваше ми даваше по 21 лв.,другият месец 50 лв.,но като ми трябваше декларация за доходите,съвсем бяха други сумите от болничните.Естествено по-високи.

# 18
  • Мнения: 770
Статута е един и същ, парите също, преминах през това.
Въпроса е да не тръгне някое младо майче в този вирусен период по лични лекари и педиатри да търси някакъв несъществуващ за този период болничен лист, незнаейки, че се подава заявление до работодателя.

Точно така - попълва се заявление до работодателя. Виж в Наредбата за отпуските, работното време и почивките, ако не се лъжа. До сега и аз вземах 90% от заплатата си. Болничните, които ми даваха бяха 3 - от гинеколога, от болницата и от педиатъра, след което попълваш заявлението за ползване на остатъка до 315 дни, в които ти плащат 90% от РЗ!

# 19
  • Мнения: 756
чл.45 ал.2 от КСО не болничен , а е обезщетение за майчинство и се образува от въз основа на осигуряване за пълен риск за лица , които имат качества съгласно чл.4 и чл.5 от КСО , а именно 90% от работните дни на последните шест месеца , като не трябва да са под мининмума на работната заплата -ще си позволя да дам съвет не вземайте болнични за последните шест месеца, тъй като се броят отработени за 6 месеца преди ползването на тези 315 дни.

# 20
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Така или иначе думата "болничен" не я срещам в документи. Всичко е "Парични Обезщетения и Помощи". Поне аз не съм срещала думата "болничен".

Общи условия

Активация на акаунт