Майчинството - счетоводно - 7

  • 56 087
  • 1 070
  •   1
Отговори
# 900
  • Мнения: 753
здравейте, зададох въпроса си по долу в една друга тема, но ме насочиха към Вас:

работя от април, 2007 година; детето ми беше на 11 месеца: от тогава майка ми се грижеше за него; не съм получавала майчинство след като започнах работа;
октомври, 2007 детето тръгна на ясла, беше на 1 г. 5 месеца;

сега тук прочетох: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=259561.0;topicseen         ,че съм имам право на 50 %, можете ли да ми обясните какво точно трябва да направя и защо работодателя нищо не ме е уведомил при положение че перфектно знаеха колко голямо беше детето ми когато започнах работа?

благодаря предварително

п.с. преди да започна работа съм се самоосигурявала сама, ако това има значение, април, 2007 съм взела майчинство, т.к започнах работа на 25.04.2007

# 901
  • Мнения: 1 404
Аз пак да попитам-терминът ми е на 30 юни,но чак от януари си внасям и процент осигуряване за болнични и бременност,преди това осигуровките ми нв включваха това.Болничният ми за раждане е от 15.май,но дотогава няма да има 6 месеца,ще получа ли обезщетение или чак за юли?

Ти си имаш осигурителен стаж за да получаваш обезщетение.
Според мен разликата ще е, че за месеците, когато не си се осигурявала на високия процент, за база при изчисляване ще се вземе мин. раб. заплата, а не доходът върху който си се осигурявала.
Стики,много ти благодаря,това са хубави новини  bouquet

# 902
  • Мнения: 803
Ако тя не е материално-отговорно лице
Лично съм се интересувала по този въпрос в Инспекцията по Труда, работодателя няма право да удържа последната заплата просто ей така... Ако тя не си отработи предизвестието той може да я уволни, да има съдебни претенции към нея, но няма право да я лишава от последната заплата... Но ако в трудовия си договор тя е подписала срок на предизвестие той е в правото си да заведе иск и е възможно да я одруса едно, две, три възнаграждения, зависи за какъв срок е предизвестието... А ко няма описан срок, се счита ,че той е 1 месец  Sad
Ако е мат. отговорна работата е по-сериозна...

Инфото ми е от началото на 2007 г.
Повечето служители минават от последното възнаграждение, за да си спестят уволнение или съд, щото шефа на фирмата дава 100 лв. на адвокат и той те разкатава по съдилищата, където няма как да кажеш, че си си отработил предизвестието като не си  newsm78, а шефа забравя за теб ...
[/quote]

Благодаря ти за отговора. Не, тя не е МОЛ. Обикновен служител е, без някакви специални функции. За съжаление, тя няма възможност да се лиши от последното си възнаграждение - финансовата й ситуация е сложна, а и заплатата й за януари е по-висока (тъй като е на твърда заплата и процент). Доколкото разбирам от нея, предизвестието, което е трябвало да даде е един месец, но тъй като са й казали, че трябва да започне от началото на следващата седмица, няма как това да стане.
Само един последен въпрос - има ли го някъде описано това положение в КТ? Или в някой друг закон, за да може да се подплати информацията, която ще й дам?
Още веднъж ти благодаря за отделеното време.  bouquet

# 903
  • Мнения: 210
[
Благодаря ти за отговора. Не, тя не е МОЛ. Обикновен служител е, без някакви специални функции. За съжаление, тя няма възможност да се лиши от последното си възнаграждение - финансовата й ситуация е сложна, а и заплатата й за януари е по-висока (тъй като е на твърда заплата и процент). Доколкото разбирам от нея, предизвестието, което е трябвало да даде е един месец, но тъй като са й казали, че трябва да започне от началото на следващата седмица, няма как това да стане.
Само един последен въпрос - има ли го някъде описано това положение в КТ? Или в някой друг закон, за да може да се подплати информацията, която ще й дам?
Още веднъж ти благодаря за отделеното време.  bouquet

Вече не работя това и нямам кодекса под ръка, не мога да цитирам членовете но ако прочетеш тези за  прекратяване на ТД исрока на предизвестие -   се разбира точно това...
И не ,че искам да обвинявам приятелката ти, но в цял свят се отработва предизвестие и страните по договора си дължат обезщетение в противен случай, така че е нормално да се лиши от възнаграждението си... Grinning
Ситуация като "това няма как да стане" когато имаш сключен договор не съществува след като си поел ангажимент - писмен при това Laughing Все пак компанията остава с един човек по-малко без да има кой да поеме длъжноста му по нейна вина  Crossing Arms
На мястото на шефа й бих я уволнила и записала причината подробно в договора й, така бъдещият й работодател ще знае че това не е човек, на който може да се разчита  Sunglasses и ще внимава с нея, така че ако пак тръгне да напуска некоректно да му дължи обезщетение от 3 РЗ например  Wink

# 904
  • Мнения: 803
Маrgarete, още веднъж благодаря.
Няма да се впускам в подробности за ситуацията, но наистина просто така се получи. Не се е скатавала до последния момент или нещо такова. Иначе ми е ясно това за предизвестията и аз смятам, че така е редно.
Ще прочета още веднъж КТ в частта за прекратяване на ТД, мерси много.

# 905
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Момичета, искам да попитам дали преводите от НОИ са наистина само четвъртък, като не говоря за болничните, а вече за майченството след 315-тия ден?
Звънях в НОИ и ми казах, че вчера ще ми приведат парите, но нямам нищо на сметката.

# 906
  • Бургас
  • Мнения: 328
Здравейте! Извинявам се, че ще питам нещо, което може би е писано, но ми е трудно да изчета всичко и ще бъда много благодарна, ако ми отговорите. Става въпрос за казус на една моя приятелка, която вече роди, но тъй като и мен ме очаква същото, искам да съм информирана.
Значи, тя си е получила болничен за 45 дни преди раждането от АГ-то, което й следи бременността, следващите 45 дни получава от болницата, където ражда, а следващите 45 получава от педиатъра на бебчо. И тук се изчерпват 135 дни. Въпросът ми е следния - сега трябва ли от някого да получи нов болничен, за да получава 9 месеца майчинство и от кого, а ако не трябва болничен, какъв е редът - трябва ли да се попълват някакви други документи?
Моля ви, помогнете!
Предварително благодаря!

# 907
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
milena1976 след изтичането на 135 дни се попълват 2-3 декларации, дават се на работодателя, той ги внася в НОИ и се вземат парито до 315 -тия ден. Дано се включят майките счетоводителки, те ще ти цитират кои точно декларации, но по принцип работодателя трябва да ги знае и да ги предостави на майката за попълване.

# 908
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Здравейте! Извинявам се, че ще питам нещо, което може би е писано, но ми е трудно да изчета всичко и ще бъда много благодарна, ако ми отговорите. Става въпрос за казус на една моя приятелка, която вече роди, но тъй като и мен ме очаква същото, искам да съм информирана.
Значи, тя си е получила болничен за 45 дни преди раждането от АГ-то, което й следи бременността, следващите 45 дни получава от болницата, където ражда, а следващите 45 получава от педиатъра на бебчо. И тук се изчерпват 135 дни. Въпросът ми е следния - сега трябва ли от някого да получи нов болничен, за да получава 9 месеца майчинство и от кого, а ако не трябва болничен, какъв е редът - трябва ли да се попълват някакви други документи?
Моля ви, помогнете!
Предварително благодаря!
Значи: Изтичат ви 135-те дни болнични. За остатъка  до 315 календарни дни  си пишете молба до работодателя, че искате да ползвате този отпуск (това е отпуск по чл.163 ал.1 от Кодекса на труда). Заедно с молбата до работодателя (свободен текст) попълвате и  “МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО за остатъка от 135 до 315 календарни дни” съгласно приложение № 2. Работодателят ви пише заповед за разрешаване на отпуска (не може да го откаже) и заверено копие от тази заповед, заедно със заверено копие от акта за раждане на детето се прикрепят към молба-декларацията, която се носи в НОИ, но отново е работа на работодателя.
После: След като изтекат тези 315 дни, си подавате молба до работодателя да ползвате платен отпуск за отглеждане на дете до 2 години по чл. 164 ал.1 от Кодекса на труда. Попълва се  и “МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ  за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО” – приложение № 3. Към тази молба-декларация се добавят отново заверено копие от разрешение на работодателя за ползване на този отпуск и заверено копие от акт за раждане на детето. Работодателят отново има задължението да представи документите в НОИ.
След това:  Ако не ползвате отпуска по чл.164 ал.1 от КТ, имате 2 възможности:
I възможност : Връщате се на работа и влизате в условията на чл. 164 ал.5 от КТ, а именно :” 5) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал.1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване в размер на 50 на сто от минималната месечна заплата, установена за страната.”. 
В този случай си попълвате “МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 54 КСО” – приложение №4, и приложено към нея заверено копие от акта за раждане на детето. Документите отново се представят в НОИ от работодателя, вашето задължение е да ги представите пред него.
II възможност: Прехвърляте майчинството на баба, дядо или наемате гледачка от борсата. Условието да се прехвърли на баба или дядо (може и на таткото) е към момента на прехвърлянето да работи на трудов договор, за да има право да ползва отпуск. Каква ще е точно процедурата обаче все още не ми е ясно, а и не съм се ровила, за да проверя.
Ако настъпят някакви промени по подадените документи (независимо за кой случай сте подали), сте длъжни в 7 дневен срок да декларирате факта.
Това е в общи линии. Леснотия.  Joy

# 909
  • Бургас
  • Мнения: 328
Цветелина, много, ама наистина много ти благодаря за бързия и изчерпателен отговор!!!   bouquet

# 910
  • Мнения: 6
Здравейте момичета.Виждам доста сте компетентни и за това искам да ви попитам нещо.Има ли срок за подаване на документи за детски имам предвид когато е за първи път.Предварително Благодаря

# 911
  • Мнения: 6 274
Здравейте момичета.Виждам доста сте компетентни и за това искам да ви попитам нещо.Има ли срок за подаване на документи за детски имам предвид когато е за първи път.Предварително Благодаря
Колкото по - рано , толкова по - добре . Защото иначе губиш - пари , за минало време не изплащат !!!

# 912
                                     Здравейте на всички!
  Има ли разлика в детските за първо и второ дете от януари 2008г.
 newsm78

# 913
  • Мнения: 403
Здравейте, имам въпрос относно детските.
Аз и моя колежка си взехме бележки за доходите ни за една година назад, както е изискването за детските. Аз - през септември, тя - този месец. На бележките не фигурира въобще майчинството, а само  "евтината храна" и 13 заплата. Моята бележка я приеха в моя клон на социалното с уговорка да ми се обадят, ако трябва нова да вземам, а на колежката ми са я отказали, в друг клон на социалното управление. засега мен не са ме търсили.
Кажете, моля ви, кой греши - счетоводителката или социалните?
Благодаря.

# 914
  • Мнения: 6 274
                                     Здравейте на всички!
  Има ли разлика в детските за първо и второ дете от януари 2008г.
 newsm78
Не . По 25 лв. са за всяко дете , без значение кое поред е .

Общи условия

Активация на акаунт