Майчинството - счетоводно - 7

  • 56 073
  • 1 070
  •   1
Отговори
# 885
  • Мнения: 3 835
Здравейте на всички във форума! Имам въпроси, на които отдавна търся отговор. Накратко- от 12.2006г. излязъх болничен поради бременност, родих на 19.07.2007г. Майчинството ми се изплаща на работодателя ми , а детските на дебитната ми карта. Въпросът ми е при кави условия може да ми се прехвърли майчинските да си ги получавам аз и мога ли катто изтекат тези 315 дни да се прехвърля в друга фирма ит там да си ги получавам. Благодаря предварително. Поздрави на всички!

В заварено положение си, така че ще си получаваш парите от работодателя.
А за да се прехвърлиш в друга фирма, трябва да отработиш поне един ден и тогава пак да излезеш в отпуск за гледане на дете. Ако не се лъжа, пак работодателя ще ти ги дава, а не директно от НОИ.

# 886
  • Мнения: 3 835
СЪжалявам, не мога да преценя. По-добре се обади в НОИ за справка!
Все пак ти благодаря!!! Hug Hug Hug

Моля, за нищо!  Simple Smile

# 887
  • Мнения: 3 835
Здравейте!Имам едно питане.
Налага се да изляза в неплатен отпуск след изтичане на отпускът ми за отглеждане на дете до 2години.
Счетоводителят каза, че първият месец работодателят ми поема здравните ми осигуровки, които били в размер на 5лв.От следващият месец трябва аз да се самоосигурявам до края на неплатеният отпуск, който ще ползвам.Тук той спомена за някакви 6% от 140лв.
Наистина ли аз трябва да поема осигуровките след 1-ят месец?
Благодаря Ви!

Той ти е обяснил за редовния неплатен отпуск. Ако ползваш неплатен отпуск за гледане на дете до 8 години (който е в размер на 6 месеца - разпокъсано или изцяло),  работодателят ще ти внася здравните осигуровки за целия период.

# 888
  • Мнения: 2 381
Стики, сърдечно ти благодаря  bouquet
Утре ще се изясня със счетоводителя.

# 889
  • Мнения: 3 835
Моля! Simple Smile
Отпускът е по чл.165а от Кодекса на труда.
(Може да го прочетеш тук)

# 890
СТИКИ, БЛАГОДАРЯ ОТ СЪРЦЕ! Така или иначе ще трябва да се съобразявам с него през следващите 1,5г.

# 891
  • Пловдив
  • Мнения: 685
Здравей,Стики.
От справката за изплатени обезщетения ми става ясно,че са изплатени 383 лв. за м.12 за 18 работни дни.Средната ставка,която са изчислили от НОИ е 21.33 лв.Т.е. не е 445 лв.
Къде би могъл да е проблема?

СЪжалявам, не мога да преценя. По-добре се обади в НОИ за справка!
Все пак ти благодаря!!! Hug Hug Hug
Ами аз не виждам проблем горе долу това трябва да ти е ставката......пак ти казвам че не се плаща 90 % от брутната заплата а се плаща 90% от изчислената ти дневна ставка за изминалите 6 месеца ,ако не е по голяма от нетната ставка,което много рядко се слува,това е чиста заблуда което тръбят че плащат 90 % от брутния доход......и най-вече че е на работни дни.Така че .......това е положението в нашата държава  Naughty

# 892
  • Варна
  • Мнения: 1 103
Аз съм на 2 трудови договора, единия ми е основен, а другия е от 01.01.2008 с цел повишаване на осигурителния ми доход. За съжаленние ми се наложи още от утре да ползвам болничен за 7 дни, издадоха ми 2 бр. за двата работодателя. Та въпроса ми е на допълнителния трудов договор трябва ли да го представям, и оттам счети да го носи в НОИ или само стои в досието ми /аз там имам само 28 дни осигуровки реално/.

# 893
  • Мнения: 3 835
предаваш ги и на двете места

# 894
Здравейте, моля да ми помогнете с малко информация. Предстои ми да изляза в отпуск за бременност (45 дни преди термина) и майчинство (около 1 година). През това време какви осигуровки трябва да плаща работодателят ми за мене - здравни, пенсия, ДОО или само здравни?
Благодаря ви предварително!

# 895
  • Мнения: 2 381
Моля! Simple Smile
Отпускът е по чл.165а от Кодекса на труда.
(Може да го прочетеш тук)

Пак благодаря  bouquet

# 896
  • Мнения: 3 835
Здравейте, моля да ми помогнете с малко информация. Предстои ми да изляза в отпуск за бременност (45 дни преди термина) и майчинство (около 1 година). През това време какви осигуровки трябва да плаща работодателят ми за мене - здравни, пенсия, ДОО или само здравни?
Благодаря ви предварително!


само здравно - 8.64лв. месечно
майчинството е до навършване на 2 год. на детето

# 897
  • Мнения: 803
Първо искам да се извиня, че не мога да чета назад, но ми е много спешно!
Една приятелка напуска без предизвестие, трябва да почне новата работа другия понеделник. Настоящият й работодател й казва, че има два варианта: Или тя да му върне цялата заплата за януари, или да напусне чак на 01.03.

Знам, че при напускане без предизвестие, служителят дължи някакво обезщетение на работодателя, но нали това обезщетение, не можеше да бъде удържано от месечното възнгараждение? Досега се рових в КТ, но не намерих нужния текст. Да не би аз да бъркам?

# 898
  • Варна
  • Мнения: 1 103
Аз съм на 2 трудови договора, единия ми е основен, а другия е от 01.01.2008 с цел повишаване на осигурителния ми доход. За съжаленние ми се наложи още от утре да ползвам болничен за 7 дни, издадоха ми 2 бр. за двата работодателя. Та въпроса ми е на допълнителния трудов договор трябва ли да го представям, и оттам счети да го носи в НОИ или само стои в досието ми /аз там имам само 28 дни осигуровки реално/.

Аз щ ги предам и на двете места, както казва Стики, но на втория трудов договор още не са ми внесени дори и за 1 месец осигуровки, оттам няма да получа обезщетение нали?

# 899
  • Мнения: 210
Първо искам да се извиня, че не мога да чета назад, но ми е много спешно!
Една приятелка напуска без предизвестие, трябва да почне новата работа другия понеделник. Настоящият й работодател й казва, че има два варианта: Или тя да му върне цялата заплата за януари, или да напусне чак на 01.03.

Знам, че при напускане без предизвестие, служителят дължи някакво обезщетение на работодателя, но нали това обезщетение, не можеше да бъде удържано от месечното възнгараждение? Досега се рових в КТ, но не намерих нужния текст. Да не би аз да бъркам?

Ако тя не е материално-отговорно лице
Лично съм се интересувала по този въпрос в Инспекцията по Труда, работодателя няма право да удържа последната заплата просто ей така... Ако тя не си отработи предизвестието той може да я уволни, да има съдебни претенции към нея, но няма право да я лишава от последната заплата... Но ако в трудовия си договор тя е подписала срок на предизвестие той е в правото си да заведе иск и е възможно да я одруса едно, две, три възнаграждения, зависи за какъв срок е предизвестието... А ко няма описан срок, се счита ,че той е 1 месец  Sad
Ако е мат. отговорна работата е по-сериозна...

Инфото ми е от началото на 2007 г.
Повечето служители минават от последното възнаграждение, за да си спестят уволнение или съд, щото шефа на фирмата дава 100 лв. на адвокат и той те разкатава по съдилищата, където няма как да кажеш, че си си отработил предизвестието като не си  newsm78, а шефа забравя за теб ...

Общи условия

Активация на акаунт