Народопсихология или синдром?

  • 8 397
  • 197
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 11 747
Съгласна съм, че има нюанси на недоволството - от мрънкане до хипохондрия. Понеже се споменаха бащи, може и през психически тормоз да мине.
Не съм разбрала, явно, за какво точно мрънкане е темата.
Гледам от по-лековатата страна на нещата, иначе влизам в отбора на силно мрънкащите.Дори на мен ми е неприятно..

Продължавам да твърдя, че е градивно човек да се поддържа недоволен ( в здравословни граници)

# 166
  • Мнения: 2 577
pina, това за робството може да звучи клиширано, ама по тази логика всяко заключение или обобщение е клише.
Аз поне съм на принципа, че нещата си имат причина и следствие. Няма как да сме толкова мрънкащи и да не търсим някъде причината.
Ами извини ме, но дори толково поколения да са се народили след т.н. робство, няма как да не носим някакви последствия все още.
Това е като да твърдиш, че Коледа не съществува, щото е от преди хиляди години, че не съществува Баба Марта, щото е езически и щото е от преди хиляди години, че не съществуват ред такива схващания и обичаи...
Колкото и да искаме - няма как да търсим причината само тук и сега. Всеки народ си има някакви характерни черти. Колкото по-дълго е бил капсулован, толкова повече са характерни. Ми то нашето 45 години комунизъм и тотална затвореност как мислиш, че се е отразила на психиката ни?
Та, всичко си има причина Mr. Green

# 167
  • Мнения: 11 747
Е, то всички нации са били зависими от някого, преживели са войни и други сътресения, различни режими са минали през тях - комунизъм, социализъм, фашизъм, диктатура, налагали са се различни религии, възниквали са и са се разпадали империи, изпадали са в нищета и са съграждали от пустинята оазис, па само ние мрънкаме.. Confused

стига с туй робско мислене бе, аз не съм роб!

# 168
  • Мнения: 2 577
Е, ти си доказателство за робското мислене Mr. Green
Кой пък ти е казал, че си роб?
  bouquet

# 169
  • Мнения: 11 747
ми робите би трябвало да имат робско мислене, а нали цялата ни нация имала робско мислене, та какъв извод да направя... Thinking

# 170
  • Мнения: 2 577
изводът е , че нЕма извод Mr. Green

# 171
  • Мнения: 293
А какво означава "успял" за нашите условия? Винаги съм се чудела какви са критериите за успялост (успешност). newsm78

Това и мен ме въпросва. Не по ”нашите” критерии, по изобщо. Какво значи тази дума? Мъж, деца, жилище, какво по зарките?

За робското мислене - тъй яростно съм се борила да се нарека свободен човек, че неминуемо съм се замисляла - тази ярост не е ли всъщност отговор на чувството, че съм роб? Рибите нямат дума за вода.

# 172
  • София
  • Мнения: 3 099
А какво означава "успял" за нашите условия? Винаги съм се чудела какви са критериите за успялост (успешност). newsm78

Когато можеш да си купиш от магазина това което обича детето ти, мъжа ти и ти самата.  Когато те са факт, а ти имаш социален и професионален живот в количество, което те зарежда със самочувствие и достатъчно приходи за вече изброеното. Когато не заспиваш с тревожни мисли и има кой да те поздрави за празниците.
Така го разбирам аз. Мрънкам за разкош понякога.

# 173
  • Мнения: 1 072
Рибите нямат дума за вода.

Не е довод.  Grinning

Жегвате ме всеки път като набедите мисленето на българина за робско. Моля изключвайте ме писмено и изрично.  Grinning Щото като кажат българин и се припознавам.

Стига бе Ивонска, мъжът ми обича яхти. А иди му купи за Коледа. И книжка за капитан си е изкарал.  Rolling Eyes

Аз пък се чувствам успяла. С доста неща съм се захващала и справяла. Изработих си мисленето, че нещо е сложно, преди да си се захванал с него.

# 174
  • София
  • Мнения: 3 099
Стига бе Ивонска, мъжът ми обича яхти. А иди му купи за Коледа. И книжка за капитан си е изкарал.  Rolling Eyes

Ох, за яхтата ще видя зор, да ти призная... Щастието е състояние на духа. И аз искам много неща, но гледам да ги приближавам и да съм доволна по трасето.

# 175
  • Мнения: 1 541
Вчера се зачетох в темата, а днес пак се връщам на нея.
Аз лично съм от тези, които адски много ги дразни мрънкането на българина. И смятам, че това си е някаква наша гадна черта. Винаги някой ни е виновен винаги ние сме онеправданите, винаги ние сме най - добрите, пък не получаваме това , което сме заслужили - не знам, може и да бъркам всичко това с ниско самочувствие, което е разбираемо за нашата държава.
Преди няколко седмици се върнах от Виетнам и Камбоджа. Доста неща се промениха в мен след това пътуване - мога много да пиша, но като цяло искам да кажа, че сме щастливи от това, което имаме в България и от начина по който живеем - сега сигурно ще се намери някой да каже: "лесно и е на тая , щом е пътувала толкова, значи има пари" - и това ще си бъде поредното мрънкане от някой незадоволен човек, който не може да види по - надалеч от носа си. та исках да кажа , ако се сравним с другите държави и на фона на целия свят, много повече са държавите, които живеят в по - голяма бедност от нас, много повече са хората,  които нямат и покрив над главата си и който цивеят в пълна мизерия. Знам, че когато ти е трудно  ти е все тая как живеят в Камбоджа например, но факта е че хората там се усмихват много повече отколкото българите. Факт е, че ми разправят как са ги избивали и как са се криели по джунглите и когато ги питаш не са ли озлобени, той пак ти отговаря с усмивка. 
американците са изляли цялата Мендеелева таблица на главите на виетнамците и те въпреки това  .... мама му стара как става тоя номер не знам , ама живеят в мизерия и се усмихват ....може и въпрос на религия да е, не знам, но факт е и всичко си го признаваме - българите са овълчени и озверели един срещу друг..

# 176
  • Мнения: 69
Ако някой го интересува анкетата Колко щастливи са българите,може да я прочете ето тук:
http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/eb/eb67_bg_nat.pdf

Oписано е на първите страници,как е направена анкетата, самата тя е на стр.27,иначе има и други интересни анкети zа губене на време.
И стига сте мрънкали,да не иzлеzе някой синдром накрая

 Grinning

# 177
  • Мнения: 5 940
За да вървят темите в този форум или в който и да е друг, темата обикновено трябва да има доза негативизъм. Иначе не става. Провери колко страници са темите с оплаквания от свекървата  и колко такива от сорта " да кажем нещо добро за свекито". В този смисъл българинът съвсем си е умен и оправен, той бързо разбира кое ще предизвика интерес и ще увеличи аудиторията и се възползва. Това поне показва буден ум.
В повечето случаи това мрънкане е просто упражнение, то не пречи на никой. Може и оплакването да е наш, български, или балкански синдром, но именно благодарение на него, тук живеят толкова "шарени" хора, затова филмите на Костурица и музиката на Брегович шашка света. Тези тъжни, откачени, мрънкащи и щастливи както те си могат хора, колко ги обичам.............

Последна редакция: сб, 29 дек 2007, 09:47 от valerie

# 178
  • Мнения: 25 817

американците са изляли цялата Мендеелева таблица на главите на виетнамците и те въпреки това  .... мама му стара как става тоя номер не знам , ама живеят в мизерия и се усмихват ....може и въпрос на религия да е, не знам, но факт е и всичко си го признаваме - българите са овълчени и озверели един срещу друг..

Ох, Нане, докога ще се сравняваме все с най-бедните и онеправданите? Докога ще плацикаме доволно в локвата, защото, видите ли, има и по-дълбоки блата от нашето?
Да, виетнамците сигурно са щастливи, както са щастливи всички племена в джунглите - те просто никога не са живяли по друг начин! Защо да не са доволни от живота си?
Но когато човек падне под стандарта, с който е свикнал, когато не може да осигури на децата си елементарното, което е получил от своите родители, тогава как да искаме да е доволен и щастлив? Ами няма да стане, естествено!
Доволни и щастливи са хората, които се изкачват нагоре. Когато го правят на гърба на другите, принудително слизащи, естествено, че ще се получи мрънкане. И вместо да се възмущавате, вземете се зарадвайте най-после. Защото в другите страни не мрънкат, ами правят революции.

# 179
  • Мнения: 3 405
Още ли бистрите мрънкането?
Няма да решим въпроса, ясно е.

Общи условия

Активация на акаунт