Отново за летните отпуски на ДГ и Яслите

  • 4 250
  • 103
  •   1
Отговори
# 30
  • sofia
  • Мнения: 249
не искам да споря с никой но така стоят нещата.общината отпуска по 1.70лв на ден на дете за храна,когато децата са малко разхода се покачва и оттам градината е в преразход.накрая на годината ако се окаже че е на червено и се орязва от бюджета за следващата година.аз също си мъкна детето през цяла София за да го водя на градина и не ми е удобно,но нямам друг избор.и още ако градината работи без прекъсване цялата година половината персонал не може да си ползва отпуската.така че нашата градина почива само август месец,тези които почиват цяло лято са обикновено в квартали където има повече от 2 градини и винаги има 1 дежурна.малко объркано го написах,но не съм добра в писането.

# 31
  • София
  • Мнения: 15 232
Миналата година Иво ходеше в 128-ма градина "Феникс".
Първите 2 седмици на юли децата от 8 групи бяха събрани в 2 сборни. Вторите 2 седмици-в една. През август градината беше затворена.
В края на юни на някои родители беше казано, че ако искат детето им да ходи в сборна група, трябва да подадат молба. На мен едната госпожа ми го каза почти случайно в петък, когато отидох да взема Иво, като се оказа, че това е крайният срок за подаване на молбата. Добре че имах лист в себе си, та я написах. На много родители изобщо не им е било казано, че трябва да подадат такава молба.
Първият ден на юли ситуацията в градината беше много неприятна. Родители, които не са знаели, че трябав да подадат молба, бяха връщани. Имаше скандали, разправии-представете си как сутринта преди работа отивате с детето в градината и от там ви казват, че няма да го приемат, защото не е в списъка. Родители се караха, деца стояха втрещени, госпожите вдигаха рамене-в крайна сметка, от тях нищо не зависи.
Мазало!
След това се започна една ежедневна обработка как за децата е много, много лошо да ходят в сборна група. Особено пък когато ще са събрани в една. Така че Иво беше на градина първите 2 седмици на юли, а вторите 2-когато сборната група трябваше да бъде една-го спрях.

Мисля, че 130-та градина "Приказка" от години работи през цялото лято.

Последна редакция: чт, 03 яну 2008, 19:31 от Vivi

# 32
  • Мнения: 7 391
Аз все още си мисля че ДГ,Яслата и въобще цялата ни държава,трябва да са в услуга на нас,обикновенните данъкоплатци,а не ние на нея!!!
И аз така си мисля,ама НЕ Е. Струва ми се,че не зная някъде това да е така.Касае се за права и задължения.Винаги неизпълнението на задълженията водят до нарушаване на правата на някого. Например - препълнените групи над нормативните 22 - нарушават правата и на децата,и на родителите,и на персонала , а задължението е на общините да осигурят необходимото / като материална база и финансиране/  за нормални ДЗ.

# 33
  • София
  • Мнения: 15 232
Сега видях, че докато съм писала, са публикувани и други мнения.

Да, броят на децата, ходещи на градина, рязко намалява през лятото. Защото понякога родителите буквално са подложени на тормоз, за да не водят децата си в сборни групи. Сестра ми миналата година се беше видяла в чудо-от април я бяха подгонили да подава молба, че не иска детето й да ходи на градина 2 месеца през лятото.- Как ще не иска? При положение, че отпуската й е 2 седмици, а не 2 месеца, какво да прави? Племенницата ми, общо взето, я отгледа едната ни братовчедка, която по това време беше с 10-месечното си бебе в къщи. Дали пък и на нея й е било лесно да се справя с бебе и 3,5-годишна кипра?
Ако ще е да търсим спасителни варианти-всеки ще ги намери. Къде ще ходи? Но това ли е идеята? В крайна сметка, повечето от децата, които ходят в ясли и градини, са деца на работещи родители. Колко са хората, които ползват 2 месеца отпуска, или пък един? За себе си мога да кажа, че с бабата на Иво въртяхме някакви комбинации-редувахме се и го гледахме. Но аз мога да си го позволя, защото работата ми е такава. Нямам работно време, нямам шеф. Колко, обаче, са тези, които могат да кажат същото за себе си?

И понеже видях, че е писано и по въпроса за ваканциите на училищаа-един ученик може и да го оставиш сам в къщи, макар и за няколко часа, но едно 4-5 годишно дете не може да стои само.

# 34
  • Мнения: 1 470
Аз все още си мисля че ДГ,Яслата и въобще цялата ни държава,трябва да са в услуга на нас,обикновенните данъкоплатци,а не ние на нея!!!
И аз така си мисля,ама НЕ Е. Струва ми се,че не зная някъде това да е така.Касае се за права и задължения.Винаги неизпълнението на задълженията водят до нарушаване на правата на някого. Например - препълнените групи над нормативните 22 - нарушават правата и на децата,и на родителите,и на персонала , а задължението е на общините да осигурят необходимото / като материална база и финансиране/  за нормални ДЗ.
В това няма две мнения!!!Съгласна съм че парите отпускани от общината лятото може би не стигат,съгласна съм че заплатите на персонала са невъзможно малки,съгласна съм че сегашното решаване на проблема като се увеличават децата в група,е просто...
Но това малко ме интересува,доколкото всички тези неща зависят основно от общината,и на държавата,ако се хвали че децата са нейни...  Hug
Дидия ти знаеш какво мисля за ДГ!!!Знам че и4 ти мислиш същото...Но това е първата крачка която можем да направим,за по-доброто на нашите деца!!!

# 35
  • Мнения: 46 526
Въобще не си и мисля да сравнявам вид образование - основно, средно ... с градината. Ходи, защото няма кой да я гледа, и през юли, и през октомври, и през март, какво значение има месецът, разботата на 90% от родителите е целогодишна!

... Да, броят на децата, ходещи на градина, рязко намалява през лятото. Защото понякога родителите буквално са подложени на тормоз, за да не водят децата си в сборни групи ...

Точно това е причината. Ние родителите се чувстваме неудобно, заради това, че водим детето си в сборна група и едва ли не причиняваме неудобство на учителите. Изпитах го и на свой гръб сега, за обикновени работни дни като 2, 3 и 4 майка ми си взе отпуска, за да я гледа и се налага детето ми да пътува през преспи и проходи в най-неподходящото време, защото с такъв тон ми беше съобщено за съществуването на сборна група, че ми беше под достойнството въобще да си обърна главата.


За лятото ще докладвам като питам, но почти съм сигурна какъв ще е отгворът ...

# 36
  • Мнения: 1 640
При нас лятото не зная как ще е ,но миналото лято работеха ,виждах постоянно деца  в двора/от юни до стачката/.
 А за сегашните почивни дни около Коледа и Нова година-пуснаха една тетрадка ,в която ни поканиха да впишем "да" или"не" срещу датите,сондираха мнението на родителите,искаха да разберат евентуалната посещаемост в сборните групи.
  А знаете ли кой е първият редовен/без сборни групи/ден на градините,че не зная кога да водя детето,не че съм се разбързала де.

# 37
  • Мнения: 46 526
...  А знаете ли кой е първият редовен/без сборни групи/ден на градините,че не зная кога да водя детето,не че съм се разбързала де.

При нас е 07.01., но си провери за всеки случай.

# 38
  • София
  • Мнения: 15 232
...  А знаете ли кой е първият редовен/без сборни групи/ден на градините,че не зная кога да водя детето,не че съм се разбързала де.

При нас е 07.01., но си провери за всеки случай.

И при нас.

# 39
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
В някои квартали(Х. Димитър например) в Сф градините почиват само по един месец(редуват или юли, или август) и не сa фалирали нито те, нито общината. Даже градината, в която ходи племенника, е мнооооого по-напред с материала от нашата. Значи може.

# 40
  • Мнения: 47 996
едно време градините не затваряха както сега, работеше по една група във всяка градина, учителките се изреждаха в тази група една след друга, и си ползваха и отпуската, а и родителите които нямаха възможност, си водеха децата- от 8 групи винаги се събираха дечица поне за една сборна група
варианти има- например може да се носи храна от някояградина, например при нас всеки божи ден лелите от филиалите карат храна от централата в две големи тенджери, зима- лете, все я носят милите, а и до градината има ясла с кухня, може да се взима от там(като се готви повече на едно място е по- евтино, а и в яслата храната се контролира от хеи и т н), или да се готви в една градина в квартала и да се носи за всички останали, в които работи по една група само
през лятото няма отопление, а и децата се прибират само за храна и следобедния сън, така че почти единственият проблем е с храната и с желанието на общината и директорките, други разходи почти няма(учителките така или иначе ако почиват са в платен отпуск, така че не са разход)

# 41
  • Мнения: 7 391
                           Аз познавам градините от едно време и мога да кажа,че са се намирали средства за заместници лятото и имаше желаещи за такива.Сега обаче и пари да има трудно се намират заместници.Дори в момента има нужда от учители на редовни места.Нещо ,което преди беше в сферата на фантазията.Не искам да коментирам финансирането преди и сега,само ще кажа,че не се е налагало като майка да питам детето ми има ли тоалетна хартия и не съм купувала нито килими,нито мебели и т.н. Докато сега и Фандъкова онзи ден каза по ТВ ,че "родителите на Росен са осигурили рампата" когато е била директор в 73-то. И тук въпроса ми е защо родителите на Росен,а не общината? От една страна - не тормозете родителите , а от друга - ето аз като директор съм предразположила родителите на дете със СОП и съм успяла да го интегрирам.Нещо не ми се връзва и остава един единствен извод в съзнанието ми - да са живи и здрави родителите ,че ако разчитаме на грижите на общината сме за никъде.След безкрайно изтощителния и дъъъъъъъъълъг ремонт все още висят кабелите на домофоните и няма кой да ги направи.Два месеца на общините не им стигнаха.Ще кажат - помолете някой родител  Mr. Green Другата алтернатива е персонала да си ги оправи сам. Та това е положението. Laughing

# 42
  • Мнения: 1 470
Да не започваме темата със дарения,финансиране,ремонти и пр.Защото с двамата ми големи сина толкова пари съм набутала в тяхната детска градина,а когато дойде време да приемат третото ми дете,отказаха...Не твърдя че съм със предимство,но точно последната година сменихме и столчетата и чаршафчетата,и вече нищо не остана за ремонт или подмяна...Не съм и против това,в крайна сметка децата ни са повечето време там,и трябва да им е уютно,и да се развиват,но ако зависи от държавата,или общините------------ Mr. GreenНо все пак,накрая излезе че следващите деца ще им е уютно и ще се развиват,пък моето на улицата...И това не е правилно...

# 43
  • Мнения: 47 996
ами няма заместници, защото им казват да си ползват отпуските само лятото, иначе няма отпуска
ако имаха право да си ги ползват когато искат- щяха да си ги разпределят и щеше да има желаещи и лятото

# 44
  • Мнения: 7 391
ами няма заместници, защото им казват да си ползват отпуските само лятото, иначе няма отпуска
ако имаха право да си ги ползват когато искат- щяха да си ги разпределят и щеше да има желаещи и лятото
Това не е вярно.Всеки има право да си ползва отпуска когато иска.Директорите дават право на ползване по всяко време на годината за да имат ТИТУЛЯРИ в групите през лятото.ЗАМЕСТНИЦИ не са учителите от съответната градина, а външни лица - студенти,пенсионери и др.с педагогическа правоспособност.НЯМА забрана за ползване на отпуск - това просто е мит.

Общи условия

Активация на акаунт