Работещи мами, колко пъти месечно вземате болничен/отпуска?

  • 7 660
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
mami isi, мисля, че след осмата година на детето е необходимо, когато подаваш болничния, да подписваш и декларация, че няма друг възрастен, който да се грижи за детето. Но не съм сигурна. От последните нововъведения не ми се е налагало да ползвам болничен за големия, а само съм дочула от колежките.

# 16
  • Мнения: 75
Благодаря, Lilqna! Дано не ми се налага скоро, но ако трябва ще попитам касиерката за такава декларация.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
За 2007 съм ползвала 3 пъти болнични по за 3 дни. Единият път и аз не бях добре.Работата ми позволява да си взимам болнични когато се наложи.  Дано 2008 година ни разминат болестите и болнични да не се налага да се взимат! Пожелавам да са здрави всички през 2008!

# 18
  • Мнения: 4 371
Всеки месец взимам Confused
Но за детето можело само 7 дни, така ми каза личния. Доста тъпо, като се има предвид, че децата до 7-мата си година боледуват по-често.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 295
През годината съм ползвала 4 пъти болнични, като единият път беше заради
мое боледуване, а последният, защото не ми се ходеше на работа(27 и 28.12).
Останалите пъти съм гледала Емилия, при леко боледуване.
Слава Богу, нищо сериозно тази година.
Надявам се, да не се налага на никоя от нас да ползва болнични ....  Simple Smile

# 20
  • Варна
  • Мнения: 677


аз взимам честичко болничен, почти всеки месец Embarassed
проблеми в работата нямам
спомент ми обаче за позволен болничен е 40 дни в годината или нещо подобно
ама дали бяха 40 за родителя и 40 за детето или общо newsm78 newsm78
има ли някой по-запознат?
Болничните, които се полагат за 1 календарна година са 40 работни дни, издавани от личен лекар и 60 календарни дни общо, като последните 20 се издават само от ЛКК. В това число се включват както болничните, издавани лично за майката, от нейния личен лекар, така и тези, които й се издават от педиатъра за гледане на детето. А тези 7 дни, за които говори Дуци, могат да се издават еднолично от личния лекар без прекъсване, а когато са недостатъчни и се наложи да се ползва още болничен за същото заболяване - отново се отива на комисия, за продължения на този болничен, който вече е издал личния лекар.

# 21
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Работя от година и 3 месеца и до сега съм ползвала само 5 дена болнични за мен (наложи ми се да вляза в болница за изследвания).

# 22
  • Мнения: 3 456
Никога не са ми правили проблем на работа за болничните, но аз самата се чувствам недобре, когато ми се налага да ползвам , а това за съжаление не се случва рядко. През изминалата година- 4 пъти. Дъщеря ми претърпя операция, изкара една пневмония в болница,конюнктивит и една пневмония за мен самата. Нямам търпение годината да свърши. Пожелавам си следващата година всички болести да ни подминат !!!
Пожелавам го и на всички вас!!!

# 23
  • Мнения: 4 371
Болничните, които се полагат за 1 календарна година са 40 работни дни, издавани от личен лекар и 60 календарни дни общо, като последните 20 се издават само от ЛКК. В това число се включват както болничните, издавани лично за майката, от нейния личен лекар, така и тези, които й се издават от педиатъра за гледане на детето. А тези 7 дни, за които говори Дуци, могат да се издават еднолично от личния лекар без прекъсване, а когато са недостатъчни и се наложи да се ползва още болничен за същото заболяване - отново се отива на комисия, за продължения на този болничен, който вече е издал личния лекар.
Аз не мога да разбера как така само 7 дни ми се полагат за гледане на дете за една календарна година? Изобщо кой малоумник го е измислил и няма ли деца #Cussing out
А ЛКК какво е Blush

# 24
  • Мнения: 1 172
За последните 6 месеца съм ползвала  поне 15 дни болничен за гледане на дете и 10 за себе си.
Мисля, че 7те дни, които цитирате, е максималния срок за 1 болничен, който може да даде педиатъра за 1 боледуване, после трябва да има някакви причини този болничен да бъде удължен.

# 25
  • Мнения: 1 172
Въпреки, че работя в държавно учреждение, болничните са тайно забранени. Началничката никога не може да те разбере. С колежките нямам проблеми, но тя е ужасна.

Просто не я питай! Тя НЯМА какво да разбира / не разбира. В закона не е предвидено да се иска нейното разбиране. Неслучайно болничен не може да бъде прекъсван, за разлика от отпуск.

Аз от ръководната си позиция не мога да проумея що за началник трябва да си, за да  разбираш/не разбираш и оспорваш нечий болничен. И кой нормален може да си помисли, че една жена е трудоспособна и ще работи на 100% ефективно, ако детето й е болно и няма кой да й го гледа; или пък ако самата тя не е добре. Естествено е, че има хора, които залоупотребяват с болничните, но те далеч не са във фокуса на тази тема. За тях си има предвиден механизъм за проверка - дали наистина е в болничен, защото е болен или просто е в "платен отпуск", разписан му от някой лекар.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
За 6 месеца съм взимала два пъте по 4 дни. Имало е случаи когато малката е била с лека кашлица или ниска температура, тогава за по 1-2 дни я е гледала майка ми.
Една от причините да съм на тази ми работа е защото не ми правят проблем за болничните а също и че имам доста голяма отпуска.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
за цялата 2007 година имам само 4 дни болнични ... не че не се е налагало, просто успявам да комбинирам с близки и майка ми гледането на децата ....

# 28
  • Мнения: 3 456
За последните 6 месеца съм ползвала  поне 15 дни болничен за гледане на дете и 10 за себе си.
Мисля, че 7те дни, които цитирате, е максималния срок за 1 болничен, който може да даде педиатъра за 1 боледуване, после трябва да има някакви причини този болничен да бъде удължен.
Да, така е. А не 7 дни за една календарна година.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 677
Ами нали и аз това съм написала, че за 1 календарна година са 60 дни общо, а 7 дни са наведнъж, които може да даде джипито, т.е. за едно заболяване и те могат да бъдат продължени с комисия.

Общи условия

Активация на акаунт