Кое ви беше любимото новогодишно ястие?

  • 3 370
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 380
Котка, каква е тази прелест? Shocked Това хайверче ли е отгоре? А рецептичка? Grinning

viessmanka, това Тирамису е много интересно, защото яйцата вътре не са сурови, но кремът хич не беше от най-лесните за приготвяне. newsm78 То не беше бъркане на водни бани...чудесии...Ако не беше новият ми миксер да ми улесни задачата, може би нямаше да се захвана. Крема е смес от маскарпоне и сметана, закрепено всичко със желатин за да държи добре форма. Също така не е с бишкоти, а с пандишпан. Ще потърся рецептата и ще я преведа ако още те интересува.

# 31
  • София
  • Мнения: 36 052
Торта ,,Брюле"

# 32
  • Мнения: 2 241
Котка, каква е тази прелест? Shocked Това хайверче ли е отгоре? А рецептичка? Grinning

viessmanka, това Тирамису е много интересно, защото яйцата вътре не са сурови, но кремът хич не беше от най-лесните за приготвяне. newsm78 То не беше бъркане на водни бани...чудесии...Ако не беше новият ми миксер да ми улесни задачата, може би нямаше да се захвана. Крема е смес от маскарпоне и сметана, закрепено всичко със желатин за да държи добре форма. Също така не е с бишкоти, а с пандишпан. Ще потърся рецептата и ще я преведа ако още те интересува.

Да, хайверче черно е  Simple Smile Иначе нищо особено като рецепта, от многолистно тесто изрязвам еднакъв брой кръгчета без дупка и кръгчета с дупка, намазвам кръгчетата с дупка с малко жълтък, отгоре слагам тези с дупката (и тях намазвам с малко жълтък) и така ги пека. Като изстинат, ги пълня с хайвер (червен, черен, какъвто има Simple Smile).

Аз мога само на това да си карам чааааак до десерта Simple Smile. И много съжалявам, че не направих тирамису и тази година (синът ми и без друго само това яде като сладкиш), а реших да се пробвам да правя сладкиш Павлова, сигурно го знаеш, пече се огромна целувка с вдлъбнатина, която се пълни с крем и се украсява с плодове. Е не ми се получи, изхабих два пъти по 4 белтъка, не стана целувката и това е, а крема вече го бях направила, така че ядохме само него с плодове.

Ще се радвам и аз на рецептата за тирамисуто, синът ми има скоро РД и ще се радвам да му направя нов вариант (с желатина наистина е добило тортоподобен вид Simple Smile. Иначе според мен оригиналният крем със суровите яйца има неповторим вкус и текстура, но нали напоследък избягваме суровите яйца.... Аз сега правя крема само от маскарпоне и бита сметана, но ми се струва, че от сметаната се губи малко вкусът на сиренето.  newsm78   А как е вкусът с пандишпанения блат и кремът с бита сметана ли е?

# 33
  • Мнения: 4 380
Виж ти, само два слоя тесто и така се надуват? Crazy И аз бих си яла само това. На черен хайвер не прощавам. Grinning

Всъщност, по рецепта тирамисуто беше без желатин и на картинката си имаше съвсем тортен вид, който обаче изобщо не знам как е постигнат, т.к. кремът си е много рядък. То и без сметана маскарпонето не държи, съм сметана е още по-рядко. newsm78 Затова добавих към крема пакетче желатин и си стана супер-стегната торта.

А иначе си права, че маскарпоне+сметана не е като чисто маскарпоне.


Пандишпана може да си направите по собствена любима рецепта. Тук:

3 жълтъка се разбъркват с 75 гр. масло и 125 гр. захар. Добавят се 2 с.л. сметана. Прибавя се 150 гр. брашно+ 1 ч.л. амонячна сода+ 1 ч.л. бакпулвер+ ванилин.

Изпичат се 2 блата.  Напояват се със смес от силно кафе със захар+ ликьор кафе. Краищата на тортата могат да се покрият с правоъгълни парчета от пандишпана. Аз покрих изцяло с пандишпанена лента.

За крема.

4 жълтъка се разбиват със 100 гр. захар. Прибавя се 50 мл.. силно кафе+ 50 мл. ликьор+ 1 ч.л. нес кафе.
Разбиват се на водня баня до сгъстяване. Охлажда се.

450-500 гр. маскарпоне се разбива и на малки порци към него се добавя яйчената смес. 350 гр. течна сметана се разбива и се разбърква с маскарпонето. Тук добавих и желатина.


Половината крем се нанася върху единия напоен блат, следва вторият и останалия крем.  Настъргва се шоколад отгоре и тортата се оставя в хладилника да престои.


п.с. виждаш ли..сигурно ти си се чудила какво да правиш жълтъците. Аз пък се чудих какво да правя с белтъците. Mr. Green Не обичам целувки и целувчени торти. Хрускането на целувките ми действа на нервите. Laughing

Последна редакция: вт, 08 яну 2008, 05:36 от xenia

# 34
  • Мнения: 407
Цитат
Торта ,,Брюле"

Такава торта бях поръчала за рожденият си ден - най-вкусната, която съм опитвала Grinning

# 35
  • London, baby
  • Мнения: 800
xenia, благодаря за рецептата!!!!   bouquet

п.с. използвам темата, за да попитам за рецептите на Марта Стюард. В един сайт видях много красиви сладки за свети валентин. Има ли тема с преведени нейни рецепти? В сайта и нещата изглеждат много вкусно!!

# 36
  • Мнения: 3 360
Баничката Peace Embarassed/отдавна не бях опитвала/

# 37
  • Мнения: 14 499
баклавата.правих за първи път, мъжът ми каза, че съм я направила по-добре от туркиня. Blush
изядохме половин тава, на следващия ден останалата половина.

# 38
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
На нашата новогодишна трапеза най- се харчеше алкохолът  Mr. Green

# 39
  • Мнения: 2 724
Ние си бяхме вкъщи и аз бях домакинята.Най-много харесаха пълнените гъби и специалитета 'книга' моята беше с много страници Wink
Какво представлява този специалитет "книга"?

# 40
  • Мнения: 4 380
Ние си бяхме вкъщи и аз бях домакинята.Най-много харесаха пълнените гъби и специалитета 'книга' моята беше с много страници Wink
Какво представлява този специалитет "книга"?

Това трябва да е месо нарязано във вид на "книга" и запечено с плънка между "страниците". От голямо парче месо се режат тънки резени като не ги срязваш до края. Така стават !страниците". А плънката може да е различна. Сини сливи...ябълки, сирена... И. Кутовая има рецепта на сайта си за примерна книжка.

# 41
  • Мнения: 301
Благодаря   xenia!  Hug      А ето това направих аз с малки поправки в марината и плънката може да се импровизира http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=242076.msg5608933#msg5608933  ,но става страхотно

# 42
  • Мнения: 4 358
Ние бяхме голяма компания.Най се харесаха мойте произведения smile3521 Нали от вас се уча newsm51.
Бях направила и занесох там където бяхме солена торта която се сервира като ордьовър на основата на картофено пюре, имаше шунка и кисели красвавички и много други неща.
И разбира се новогодишната ми торта - с крем на основата на хляб - форумска рецепта.
Така ме е яд че не мога да ви ги покажа ама снимах с фотото на сестра ми и още не ми е пратила снимки - уф.
Xenia - може ли рецептата на твоето руло на което си пуснала снимка тук.Много ми харесва на вид.Сигурно е чудесно и на вкус.

# 43
  • Countryside
  • Мнения: 11 637
Ние бяхме на гости за НГ - и всеки допринесе за трапезата. Най се изхарчи моята солена палачинкова торта  Mr. Green  и супер крехките свински и телешки пържолки на домакина мммм  Mr. Green Аз занесох и баницата с късмети  Flutter и тя се изхарчи, нищо не остана  hahaha

# 44
  • Мнения: 1 505
Ние на Нова Година се събирахме семейно по двойки и всеки беше направил по нещо,аз направих баницата с късмети и руска салата-слънчоглед(от всички,които се бяхме събрали там никoй не беше виждал подобна украса така,че останаха очаровани за което ви благодаря на вас),и естествено беше нападната първа,а имаше още 5 вида салати.
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=210134&photo=5

Общи условия

Активация на акаунт